IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Балкански Војни,и Македонија во Балканските војни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Балкански Војни,и Македонија во Балканските војни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 08:26
Од Охрид


Климент Ефтимов Бојаџиев
(бугарски: Климент Бояджиев) (15 април 1861 - 15 јули 1933) бил генерал во бугарската армија и министер за одбрана на Бугариjа. Учествува во Српско-бугарската војна (1885) година, Првата Балканска војна (1912-1913), Втората Балканска војна (1913) и Првата Светска војна (1915-1918).

Во период од 15 април 1915 до 7 септември 1915 година, генерал-мајор Климент Бојаџиев бил началник на Штабот на бугарската армија.

Во Првата Светска војна бил началник на Прва Бугарска Армија, со која учестува в бојот кај Костур и Лерин - како началник на Леринската операција.

Има добиено неколку ордени:Изменето од да бе - 20.Февруари.2010 во 08:27
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 08:28
од Охрид:

Александар Николов Протогеров (бугарски: Александър Протогеров) (23 февруари 18677 јуни 1928) бил бугарски генерал и политичар. Од 1911 година член е на ВМОРО, подоцна станува еден од раководителите на ВМРО и еден од ликвидаторите на македонските револуционери на ВМРО.

Во Балканските војни е помошник на главниот командант на штабот на Македонско-одринскиот доброволен корпус.

Во Првата светска воjна е командир на Трета пешадиска бригада во составот на Единаесетта пешадиска македонска дивизија во составот на бугарската армиjа, а подоцна е началник на бугарските воjски во Моравско, Србија. Има добиено неколку ордени:


Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 08:29
од Велес:

Александар Танев (бугарски: Александър Танев) (1 септември 186316 септември 1932) бил генерал во бугарската армија. Во 1913 година бил командир на Босилеградскиот отред. Учестувал во Првата светска војна - бил началник на коњичка дивизија со која учестува во бојот кај Велес, Прилеп и Битола. Од 1915 до 1916 бил началник на 1 софиска дивизионна област, а од 1918 година бил началник на Драмската военноинспекционна област. Има добиено неколку ордени:


Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 13:31
Рекрутирани присилно и морале да гинат за туѓа држава и туѓи интереси.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:04
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Рекрутирани присилно и морале да гинат за туѓа држава и туѓи интереси.


А зашто орден “ Александар Невски “ во бугарската воена историја
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:26
Нели сме руска творба, реторички прашања ставиш...намигнување
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:29
Не е реторичко .

Тоа е прашање во смислол , според Ваша проценка , до КОГА со таков орден ?

Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:35
Даj линк кон орденот или инфо некакво, да видиме за што станува збор.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:38
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Даj линк кон орденот или инфо некакво, да видиме за што станува збор.


Ауф , неможам сега .
Побарај на гооглето , ќе најдеш .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:55
Мислам дека имало не орден, туку медаљон и то од БПЦ, нема врска со воjската:

Сепак, по повод осветувањето на храмот-споменикот "Свети Александар Невски" (12, 13 и 14 септември 1924 година) изработувале неколку видови медаљони кои биле дадени на присутните високи гости. Од едната страна на предметниот медаљон бил насликан свети Александар Невски, а од другата изглед на новиот храм-споменик.

Ордени на БПЦ
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:56
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Даj линк кон орденот или инфо некакво, да видиме за што станува збор.


Ауф , неможам сега .
Побарај на гооглето , ќе најдеш .


Орденот "Алексанадар Невски" е црковен орден, не е државен. Сепак ако не си заборавил - Александар Невски е светец.

Ордени на БПЦ
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:57
Ордени на БПЦ

Црковните ордени и медали на БПЦ


Така нека биде .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 17:20
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Рекрутирани присилно и морале да гинат за туѓа држава и туѓи интереси.


А зашто орден “ Александар Невски “ во бугарската воена историја


нормално - Александар Невски е бил во соjуз со татаро-монголите од златната Орда - наше момче енамигнување
и си го почетуваме
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 17:19
Балканските војни и Македонија-Ѓорѓи Абаџиев

Изменето од mungos80 - 08.Јули.2010 во 17:20
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.