IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Драгољуб Михајловиќ,Четници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Драгољуб Михајловиќ,Четници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 23>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 18:03
Е за тоа си во право.
Михајлов дури и оди на стажирање кај поглавникот Павелиќ мислам,не знам точно како е шо е,не ме интересира премногу за него,нашите источни соседи и нивните фашистички фиданки си го обожаваат него.Нека им седи тамо споменот негов,и така беа на погрешната страна до септември 1944 па да не им се налути во пеколот.


Изменето од fiks - 28.Април.2010 во 18:04
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 20:01
Ах,заборавив прееска да напоменам.
Одликувањето на Дража од Де Гол е одликување во име на отпорот и неговиот водач т.е Шарл Де Гол а не од државата Франција.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 21:09
Тетка ми(брачеда ми е т.е. ама моментално е и баба :D)е мажена во Крушевац во едно село.Таму има кренато споменик со имиња на убиени од четниците и од секоја фамилија во селото има по некој.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 21:32
Има,има не само во тоа село,еден куп селцина и малечки градчиња како што Србите милуваат да ги нарекуваат Варошици,кои имаат споменици и спомен соби за жртвите од Четниците.
 
Замисли ти Драганчо да си го заколеш комшијата или братот само поради тоа што е симпатизер на Пaртизаните и сака слобода и да не му ги гази некој окупатор поседите и да не свирка по неговата жена и женска челад кога ќе шетаат по градските улички.
Само поради тоа,поради тоа што некој сака да ја зачува својата чест и достоинство ти да му го пресечеш вратот,а се тоа во име на "Краља и Отаџбину".
 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 14:00
xa xa.....gledam ne dojdeno vreme uste ,za otfrlanje na komunjarskite multi-kulti istorisko-politiceski tvorenija.........
.
 
no fala bogu ---SE NABLIZUVA DENOT! a najgolema radost mi e sto i samoizmamenite toa go znaat,pa uste podlaboko nurkaat vo lagata za da najadat vistina!да
 
pozz...i samo taka prodolzete!
 
 
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 14:09
Originally posted by aladin aladin напиша:

xa xa.....gledam ne dojdeno vreme uste ,za otfrlanje na komunjarskite multi-kulti istorisko-politiceski tvorenija.........
.
 
no fala bogu ---SE NABLIZUVA DENOT! a najgolema radost mi e sto i samoizmamenite toa go znaat,pa uste podlaboko nurkaat vo lagata za da najadat vistina!да
 
pozz...i samo taka prodolzete!
 
 
 

И што кажа со постов сегазбунетост

Кој ден се наближува жити се,денот кога ќе се освестат новоформираните про фашистички здруженија и овие постојниве кои ги промовираат домашните квинслизи како единствена праведна опција?

Абе смешни сте еј со овие тралалајки.

Ради пример ќе споменам следново.

Кога наредната фотографија му ја покажав на еден пријател Србин по татко, и го прашав што означува и што мајка бараат Четник сликан со Германци,ми одговори вака.

-Па Четникот најверојатно ги заробил Германците и се сликал со нив да го покаже трофејотзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост
алооооооо има некој????


 


Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 17:02
Има,има,види што најдов Македонски четници,незнам колку е точно,но мене ми изгледа стварно глупаво.
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 17:05
Па нормално дека имало и Македонци кои биле за "За Краља и Отаџбину"
 
Само дали се ова Македонци е прашање,шо не е ни важно.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 17:42
Во книгата „Југословенската влада во бегство од 41- 45година„која е во два тома,се состои од документи за состојбите во Југославија.тука има многу докумнети како Дражен во почетокот е финансиран од владата и Англија затоа што го сметале за борец против германиците,но покасно дознаваат дека Дражен е нивни човек и му откажваат секаква помош.Во оваа книга има и делови за Македонија каде Дражен признава дека неговата идеологија не најде место освен во некој предели во Пореч,но тоа било многу малку и без никакво влијание.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 14:06
 cetnici poginati za kralja i otdzbinu:
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 14:14
denes na ravna gora , spomnik na padnatiot heroj DRAGOLJUB MIHAILOVIC:
 
 
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 14:15



Изменето од aladin - 03.Мај.2010 во 14:16
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 14:22
http://www.spolapovo.org/spo/spo-lapovo_003.htm
.
ulica draza mihajl.....vo srbija
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 14:23
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,346 секунди.