IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Драгољуб Михајловиќ,Четници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Драгољуб Михајловиќ,Четници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 23>
Автор
Порака
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Драгољуб Михајловиќ,Четници
    Испратена: 14.Февруари.2010 во 22:22
Се што знаете за Драгољуб Михајловиќ(Чика Дража) и за Четниците може да напишете токму на оваа тема.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 22:37
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Се што знаете за Драгољуб Михајловиќ(Чика Дража) и за Четниците може да напишете токму на оваа тема.


Да , но темата би била интересна доколку е со наслов “ Четничкото движење во Македонија “

Инаку , кому му е важно кога Чича се родил и каде ?
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 22:56
Имам слушнато дека Латас имал напишано таква книга, каде што ги оправдува србоманите, што и воопшто не би ме изненадило.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 23:06
Originally posted by Pat Pat напиша:

Имам слушнато дека Латас имал напишано таква книга, каде што ги оправдува србоманите, што и воопшто не би ме изненадило.


Кој е тој Латас , некој историчар ?
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 23:18
Латас који све уме и све зна- најголемиот македонски патриот и кој што пушта само македонски филмови и музика на Сител, и кој што понекогаш случајно или намерно ке вметне некој падеж во македонскиот јазик.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 23:20
Originally posted by Pat Pat напиша:

Латас који све уме и све зна- најголемиот македонски патриот и кој што пушта само македонски филмови и музика на Сител, и кој што понекогаш случајно или намерно ке вметне некој падеж во македонскиот јазик.


Машала , голем способен човек значи ?
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 23:26
А од каде сега четници во Македонија?

Прв пат слушам дека постоело четничко движење во Македонија.

Да не ги мешате тука воените формации кои се состојат од помали групи после распадот на војската и поразот од април месец 1941 година?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 23:32
Имало и четничко движење во Македонија. Се занимавале со палење на куќи- песната „Спрем’те се спрем’те четници“ настанала од едно такво херојско дело. Понатаму, се заканувале со палење на села доколку селаните не би пристапиле кон нивната кауза, и вршеле предавства на четите на ВМРО на Турците. Нивни познати „јунаци“, а наши одродници- Јован Бабунски, Глигор Соколовиќ, Јован Долгачот и слични.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 01:08
Тие се стари имало и во втората светска војна,ама биле малку и немале никакви поважни настани.Тек тук ќе пукнеле колку и за нив денес некој да напише нешто.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 03:56
Koga se zbori za cetnickoto dvizenje na Draza Mihajlovic prvenstveno se misli na cetnicite vo Kraina, Bosna, Hercegovina i vo Srbija. Mal del od nivnite formacii ima vo Kozjacijata, predelot okolu Makedonski Brod, kako i na Skopska Crna Gora.
Toa e prvoto dvizenje na prostorite na Jugoslavija koe zapocnalo borbi protiv okupatorot i nivnite domasni slugi.
Uste od start imale dobri rezultati so osloboduvanjeto na Loznica ( prv grad osloboden vo porobenata Evropa 31.08.1941 ), Cacak, Gornji Milanovac i dr. pomali mesta vo Srbija. So zarobenite i ranetite germanski vojnici od tie bitki ( preku 2000 ), se postapuvalo vo soglasnost so Zenevskata konvencija, so sto Germancite posle povtornoto osvojuvanje na istite mesta ne vrsat odmazda nad civilnoto naselenie, sto ne e slucaj so Uzice zazemeno od partizanite na krajot na 41 god. kade nacistite posle toa strelaat okolu 15 iljadi civili vo Kraguevac, Cacak i Kraljevo kako odmazda.
Cetnickoto dvizenje mnogu vodelo smetka da ne se vrsat nepotrebni akcii so cel da se izbegne odmazdata vrz civilite od Germancite, soglasno preporakite na sojuznickite misii vo nivnite redovi.
Najgolem doprinos na cetnickite formacii se tie sto go poprecuvaa mirniot transport na vojska i oruzje od Germanija kon frontot vo Sev. Afrika vo 42-43 god. so sto mnogu doprinesoa za brzata pobeda na sojuznicite vo Afrika.
Imalo i pomali formacii koi kriejki se pod plastot na cetnicite na Draza pravele banditski dela, sorabotuvale so okupatorot, medjutoa takvite formacii isto taka bile meta na napadi od strana na cetnicite na Mihajlovic.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 17:05
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Koga se zbori za cetnickoto dvizenje na Draza Mihajlovic prvenstveno se misli na cetnicite vo Kraina, Bosna, Hercegovina i vo Srbija. Mal del od nivnite formacii ima vo Kozjacijata, predelot okolu Makedonski Brod, kako i na Skopska Crna Gora.
Toa e prvoto dvizenje na prostorite na Jugoslavija koe zapocnalo borbi protiv okupatorot i nivnite domasni slugi.
Uste od start imale dobri rezultati so osloboduvanjeto na Loznica ( prv grad osloboden vo porobenata Evropa 31.08.1941 ), Cacak, Gornji Milanovac i dr. pomali mesta vo Srbija. So zarobenite i ranetite germanski vojnici od tie bitki ( preku 2000 ), se postapuvalo vo soglasnost so Zenevskata konvencija, so sto Germancite posle povtornoto osvojuvanje na istite mesta ne vrsat odmazda nad civilnoto naselenie, sto ne e slucaj so Uzice zazemeno od partizanite na krajot na 41 god. kade nacistite posle toa strelaat okolu 15 iljadi civili vo Kraguevac, Cacak i Kraljevo kako odmazda.
Cetnickoto dvizenje mnogu vodelo smetka da ne se vrsat nepotrebni akcii so cel da se izbegne odmazdata vrz civilite od Germancite, soglasno preporakite na sojuznickite misii vo nivnite redovi.
Najgolem doprinos na cetnickite formacii se tie sto go poprecuvaa mirniot transport na vojska i oruzje od Germanija kon frontot vo Sev. Afrika vo 42-43 god. so sto mnogu doprinesoa za brzata pobeda na sojuznicite vo Afrika.
Imalo i pomali formacii koi kriejki se pod plastot na cetnicite na Draza pravele banditski dela, sorabotuvale so okupatorot, medjutoa takvite formacii isto taka bile meta na napadi od strana na cetnicite na Mihajlovic.


Четниците во Македонија, независно од тоа што ги имало таму каде што наведе ти, а и уште на некои места, иако во незначителен број, никогаш и никаде не претставувале никаков отпор во Македонија. Ниту еднаш не се судриле со бугарската војска, ниту со било која друга, а и немале поддршка од локалното население, па морале и да се држат повеќе во Јужна Србија, отколку во Македонија. Напротив, постојано се повлекувале пред бугарскиот налет, па кога бугарската администрација ги протерала Србите, немало ниту најмал отпор. Немало ниту еден испукан к*ршум од нивна страна кон бугарската војска.
Точно е и тоа дека тие се носителни на отпорот во останатите делови на Југославија, регионите кои ги наведе,  а и Јужна Србија, каде партизаните не успеале дури и на крајот на Втората Светска Војна да изградат стабилна структура, па последните операции во Јужна Србија се доверени на НОВ на Македонија, наместо на НОВ на Србија.
Четниците во почетокот биле тие кои ја имале поддршката од Западот, но во 1943 година, кога веќе и партизанското движење достигнува поголеми размери, работите се менуваат, па четниците дури и застануваат на страната на Германците, секако, против партизаните. Сета поддршка која ја давале на четниците, наеднаш почнале  да ја даваат на партизаните, секако партизаните добивале и поддршка од СССР, а и СССР издејствувал партизаните да добијат некаков легитимитет.
А инаку некои ѕверства на четниците се познати, иако за волја на вистината, во Македонија и ги немало, пред се затоа што четниците немале можност освен, повремени упади на македонска територија, претежно во селата покрај српската граница, да сторат нешто друго.
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 22:39
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Се што знаете за Драгољуб Михајловиќ(Чика Дража) и за Четниците може да напишете токму на оваа тема.


Да , но темата би била интересна доколку е со наслов “ Четничкото движење во Македонија “

Инаку , кому му е важно кога Чича се родил и каде ?
Добро бе брат,ако не те интересира не те тера некој да постираш,не ти се свиѓа името немора да го читаш! PS Темава е општо за Дража и четниците,сите нешта што ги знаете постирај те ги .

Изменето од Boromir - 15.Февруари.2010 во 23:29
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 22:41
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 23:33
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

Се што знаете за Драгољуб Михајловиќ(Чика Дража) и за Четниците може да напишете токму на оваа тема.


Да , но темата би била интересна доколку е со наслов “ Четничкото движење во Македонија “

Инаку , кому му е важно кога Чича се родил и каде ?


Добро бе брат,ако не те интересира не те тера некој да постираш,не ти се свиѓа името немора да го читаш! PS Темава е општо за Дража и четниците,сите нешта што ги знаете постирај те ги .


Дадов една мала добронамерна сугестија , но , штом ми даде дијагноза , чао !!!
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.