IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство > Свадба
  Активни теми Активни теми RSS - Обврските на Кумот и Кумата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Обврските на Кумот и Кумата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Обврските на Кумот и Кумата
    Испратена: 13.Февруари.2010 во 12:03
 
 
  Би сакала да ги слушнам вашите видувања, мислења, па
 може и некое...лично искуство... за тоа ..кои се обврските
 на Кумовите....што треба  да прават... како да се однесуваат...
 и на што се треба да се спремни.....среќа
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 13:24
da se spremni na se.. mnogu ljubov kon kumcinjata i mnogu pocit od kumasinite..голема%20насмевка
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 13:31
Па Кум на свадба е најголема функција.
Кумот е главен на свадба,и секогаш пие виски,обично Јек Даниелс,се турка со зетот за невестата на прво видување и доста интересно е да си кум.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 19:25
.....i da  go odvrzuvaat keseto....odvreme na vreme.голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 20:21
Porano (vo prvata polovina na minatiot vek)spored kazuvanjata na starite kumstvoto bilo nasledno (staro kumstvo) i bilo golem sram da se napushti.
Sega modernite vreminja nosat i moderni obicai. Mozebi i skapotijata go napravi svoeto, ama retko koj se nafakja 2  pati po red da bide kum. najcesto za kum se kano nekoj blizok drugar, za koj potoa decata nekako go otkazuvaat i si biraat svoj nov kum.
Licno imam dve nasledeni kumstva koi zdravje boze planiram da im gi ostavam i na decata ako sakaat da gi prifatat.
Sepak kumstvoto se broi vo rod, pa ubavo e da se zacuva.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 20:13
 
  И така  ..јас неодамна бев кума....среќа....старо кумство
уште од  прадедо ми....намигнување
Ги истерав сите адети....  менував бурми на младите...
ги ставав круните..успеав без да се допрат ....трепкање
... вртев кругови околу младите...со свеќи во раце ....
Попот  го праша  Старосватот  дали ја знае ...Оче наш....  а мене  не ...изненадување.....
Во секој случај  беше нешто незаборавно..или мене така ми се
чинеше затоа што ми беше прв пат.... за понатаму ќе си знам....
затоа што .... не чекаат  уште  шест  момци ... кои ни се поделени
на мене и на сестра ми.....
Значи јас ќе бидам уште три пати  ...... Кума .....среќа
 
..Не ми беше јасно само ..зошто попот  додека ги менував три пати
бурмите...десна рака горе лева доле.... хи,%20хи......зошто младите ги
нарекуваше  со .... Раб Александар и Рабиња Марија ....вртење%20со%20очи
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 21:47

Обврската на Кумот е да даде ,,понуда,, што нема да можат да ја одбијат...на врата...збунетостголема%20насмевка

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 22:27
Мислиш да не ,,плаќа,,  нели    голема%20насмевка
Тоа не е обврска  туку само  ,,адет,,  кој не се практикува секаде..
Ваму  зетот   си ,,плати,,   и  претплати ......намигнување....
...Можеби ми прогледаа на мене  дека  бев  Кума...а Кум  немаше  .....не%20зборувам
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 22:42
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

Мислиш да не ,,плаќа,,  нели    голема%20насмевка
Тоа не е обврска  туку само  ,,адет,,  кој не се практикува секаде..
 
Нема врска, битно на Сицилија се практикува... (Кум1)смеење
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 22:49

По  Прилепски ...Кумот ...го викаат  Нумко а Кумата  Нумка   голема%20насмевка

Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 01:30
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
  И така  ..јас неодамна бев кума....среќа....старо кумство

уште од  прадедо ми....намигнување

Ги истерав сите адети....  менував бурми на младите...

ги ставав круните..успеав без да се допрат ....трепкање

... вртев кругови околу младите...со свеќи во раце ....

Попот  го праша  Старосватот  дали ја знае ...Оче наш....  а мене  не ...изненадување.....

Во секој случај  беше нешто незаборавно..или мене така ми се

чинеше затоа што ми беше прв пат.... за понатаму ќе си знам....

затоа што .... не чекаат  уште  шест  момци ... кои ни се поделени

на мене и на сестра ми.....

Значи јас ќе бидам уште три пати  ...... Кума .....среќа

 

..Не ми беше јасно само ..зошто попот  додека ги менував три пати

бурмите...десна рака горе лева доле.... хи,%20хи......зошто младите ги

нарекуваше  со .... Раб Александар и Рабиња Марија ....вртење%20со%20очи


Раб/Рабиња -Божји слуга
Со овие зборови попот ги претставува пред Бога,додека ги венча младите.
Исто е и со починатиот на погреб,помен..
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
BiBi_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 27.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiBi_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 14:22
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
  И така  ..јас неодамна бев кума....среќа....старо кумство
уште од  прадедо ми....намигнување
Ги истерав сите адети....  менував бурми на младите...
ги ставав круните..успеав без да се допрат ....трепкање
... вртев кругови околу младите...со свеќи во раце ....
Попот  го праша  Старосватот  дали ја знае ...Оче наш....  а мене  не ...изненадување.....
Во секој случај  беше нешто незаборавно..или мене така ми се
чинеше затоа што ми беше прв пат.... за понатаму ќе си знам....
затоа што .... не чекаат  уште  шест  момци ... кои ни се поделени
на мене и на сестра ми.....
Значи јас ќе бидам уште три пати  ...... Кума .....среќа
 
..Не ми беше јасно само ..зошто попот  додека ги менував три пати
бурмите...десна рака горе лева доле.... хи,%20хи......зошто младите ги
нарекуваше  со .... Раб Александар и Рабиња Марија ....вртење%20со%20очи


Значи јас ќе бидам уште три пати  ...... Кума .....среќа
изненадување

значи...под итно кум да си најдеш...не за друго,барем финансиски да те помогне плазење

се сеќавам на муабетот од баба ми...во една прилика рече - што е Господ на небото,тоа е кумот на земјата... мислам дека ова се’ кажува...


Изменето од BiBi_G - 05.Август.2010 во 14:24

NO MATTER WHAT WILL HAPPEN I WILL ALWAYS SMILE!
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 17:56
Зависно од тоа како размислуваат и кои се кумата, кумашинката, кумот и кумашинот такви и ќе бидат обврските на кумот.

Ако се зборува за нашите затуцани и пагански адети најчесто се се сведува на глумење лудило и материјална и друга корист.

Елем, што значи кумот според православнато христијанство. Родителот е биолошки татко, додека пак кумот е духовен татко на твоите деца. Треба да ги води во животот и да им помага не само материјално туку и духовно. А тоа значи да го воспитува, да се грижи за него и да го насочува и помага во животот на секаков морален начин.

Кај нас малку кумови правилно го сватиле кумството, а потоа и го примениле. За да се биде кум не е доволно да си кул и да се истакнеш со ку*цање кеш на свадбата и крштевката на кумашинот. Ниту пак кум е оној кој, за да се покаже кој е кој, ќе ти потрфла кеш и ќе ти брка работи додека е на функција и власт.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 13:27
...овде ништо не сум кажал.

еве вака..треба да купат торта!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.