IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - zul - karnejn (alksandar) i jedzuc i medzuc
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

zul - karnejn (alksandar) i jedzuc i medzuc

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: zul - karnejn (alksandar) i jedzuc i medzuc
    Испратена: 11.Февруари.2010 во 17:16
pozdrav do site;
bi sakal da pozboruvame nesto poveke za i okolu spomnuvanjeto    na zul karnej vo k*ranot;
vo k*ranot ovaa ime e spomnato kako zul- karnej ( nekoi naucnici ovoj vladatel go imenuvaat deka e aleksandar a nekoi pak velat deka e nekoj drug vladatel , kolkue tocno allah najdobro znae vo k*ranot ova ime e spomnato vo sura el- kehf ke gi citiram, so komentar;

mnogu boscite te prasuvaat o muhamed! za kazuvanjata vo vrska so zul karnejn(aleksandar) dobriot vladatel ke vi priopstam za nego edno sekavanje na koe treba da se sekavate i od koe ke vadite pouka,
nie mu odredivme znacajno mesto na zemjata so toa mu dadovme da gi znae pricinite i patistata preku koi ke dojde do ona sto go saka da osvojuva gradovi ,
trgna grizlivo i trudoljubivo po tie patista i postapki,,
koga zul karnej(aleksandar)
stigna do mestoto kade sto zaoga sonceto naide na vidliv izvor nebare sonceto da zaoga kon topol izvor koj poseduva crna glina , namestoto kade sto zaoga sonceto najde eden narod nie rekovme o zul karnej1 ili ke gi kaznis so ubivanje ili so drugo nesto dokolku ne go potvrdat edinstvoto na allah ili ke im napravis dobro pa ke gi poucis so patokazot i ke im go voocis istiot,
zul karnej (aleksandar0 rece; sto se odnesuva na onoj koj nanel zulum(nepravda) neveruvajki vo svojot gospodar ke go kaznime na ovoj svet, apotoa ke mu se vrati na svojot gospodar, pa ke go kazni so golema kazna vo dzehenesmkiot ogan,
sto se odnesuva na onoj koj veruvase vo svojot gospodar, koj go potvrdi veruvanjeto vo nego , koj go smetase deka e eden, koj rabotase spored poslusnosta kon nego toj ke bide nagraden vo dzenet od allah , so naredbata sto ke mu ja kazime ke mu ja oolesnime.

potoa zul karnejn se vrati na istok sledejki gi patistata koi allah mu gi pokaza,
dodeka ne dojde do mestoto kade sto izgreva sonceto i najde kako toa izleguva nad luge koi nemaa kuki vo koi se zasolnat , a nemase ni drva ko ke gi zastitat od sonceto so svojata senka,
potoa zul karnej trgna po patistata i pokazite koi allah mu gi odredi,
dodeka ne dojde d dva rida koi bea ograda za ona sto e zad niv, o nivnata zadna strana naide na edno pleme koe recisi ne razbirase   govor.
rekoa o zul karnejn jedzuc i medzuc(gor , magog), toa se dve golemi pleminja od potomcite na adem pravat bezredie po zemjaava , gi unistuvaat nivite i pokoleniata, ke te nagradime, ke ti soberime pari, dokolku postavis ograda megu nas i niv za da se zastitime od niv.
zul kernejn rece; vlasta i mokta sto mi gi podari mojot gospodar za mene se podobri od vaseto bogatstvo, pomognete mi kolku sto mozete , pa ke postavam megu vas i niv ograda.
donesete mi zelezni blokovi koga dojdoa so zelezoto i koga go stavija megu dve ridcinja na rabotnicite im rece; duvajte vo agnot se dodeka zelezoto ne se vzari i rece; dajte mi da preleam so ratopen bakar.
jaedzuc i medzuc(gor i magog) ne moze da se iskacat preku zidot zaradi negovata visocina i izbrusenost, ne moze da go probijat od dolniot del zaradi dlabocinata na negovata strana i jacina.
zul- karnej rece;
ova go izgradiv kako stit od bezredieto na jedzuc i medzuc kako milost od mojot gospodar za lugeto, koga na sudniot den ke se ostvari vetuvanjeto na mojot gospodar ke go srusi i ke go sramni so zemja vetuvanjeto na mojot gospodar e vistnsko.
ke gi ostavime jedzuc i medzuc   na denot koga ke se ostvari naseto vetuvanje- da se ispomesat megusebno bideiki gi ima mnogu ; koga ke se duvne vo surlata za ozivuvanje; ke gi sobereme site luge da polagaat smetka   da bidat nagradeni ili kazneti, sura 83-99.


ovaa e i pred znak na sudniot den koga ke se slucii
vo k*ran kerim toaa e spomnato vo sura el enbija 96-97
kade veli;
koga ke se otvori branata na jedzuc i medzuc(gor i magog) i koga site luge niz strminite ke se spustaat, pa brzo ke se rasturat po nejzinite strani ke se priblizi kijametot vistinskoto vetuvanje i koga ocite na onie koi ne veruvaa ke im se skamenat, o tesko nam bevme ramnodusni kon ova, bevme nevernici.

ova e predznak i ovie ajeti od k*ran ukazuvaat na toa deka allah .dz.s go potcinal zul karnejn(aleksandar) pravedniot vladar vo gradenjeto na velicestveniot zid za da bide ograda bariera pomegu jedzuc i medzuc koi bile besrednici na zemjata i pomegu narodot

koga ke nastapi odredeno vreme i se priblizi kijamet(propast na svetot) toj zid ograda ke popusti i tie bezrednici ke izlezat od taa bezdna i vo ogromean broj ke se spustat kon lugeto i nikoj ne ke moze da gi sopre ke se pomesaat pomegu lugeto i ke zavladee nered i bezredie.







Изменето од el_kevser - 11.Февруари.2010 во 18:01
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.