IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај
    Испратена: 10.Февруари.2010 во 22:00


“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 23:02
Но не приэнаваат клетниците эа элоделата
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 00:45
Да , во Бугарија се именуваат улици на В. Михајлов , на Т. Александров , на генерали од фашистичка Бугарија , и секако , нај екплаирано е името на “ Цар Борис ОБЕДИНИТЕЛОТ “ , адрес: Благоевград, ул. Владо Черноземски
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 11:06
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Да , во Бугарија се именуваат улици на В. Михајлов , на Т. Александров , на генерали од фашистичка Бугарија , и секако , нај екплаирано е името на “ Цар Борис ОБЕДИНИТЕЛОТ “ , адрес: Благоевград, ул. Владо Черноземски


Во Бугариа улици именуваме ама во Македониа внукот на генерал Протогеров (Мартин Протогер)направо ке го правите шеф на дипломатиата (весник Време)!!!
И што лошо има во улица Владо Черноземски!!!???? Човекот е утепал српскиот крал за злосторствата во Македониа!!!!
А сопругата на Михаjлов лично утепала Тодор Паница во еден Виенски театр - ова само за сведение!
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 13:42
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 13:43
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Да , во Бугарија се именуваат улици на В. Михајлов , на Т. Александров , на генерали од фашистичка Бугарија , и секако , нај екплаирано е името на “ Цар Борис ОБЕДИНИТЕЛОТ “ , адрес: Благоевград, ул. Владо Черноземски


Во Бугариа улици именуваме ама во Македониа внукот на генерал Протогеров (Мартин Протогер)направо ке го правите шеф на дипломатиата (весник Време)!!!
И што лошо има во улица Владо Черноземски!!!???? Човекот е утепал српскиот крал за злосторствата во Македониа!!!!
А сопругата на Михаjлов лично утепала Тодор Паница во еден Виенски театр - ова само за сведение!


Ако добро разбрав , Мартин поради своето потекло треба да ги плати “ сметките “ на своите предци ?

Ова од тебе ми е доволно , не треба да се објаснувме повеке .

Него , бидејки темата е Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај , јас не гледам ни едно добро кое го направило лицето Величко Димитров Керин од с. Каменица , ама баш ни едно , но сепак добил улица во Македонија ( Благоевград ) град кој го носи името на социјалист - Македонец .
Со убиството на Кралот Александар , состојбата во Македонија под власт на Белград се влошила , македонскиот народ повеке страдал од предходно , значи ни тоа убиство не допринело за доброто на македонците од Пиринска , Вардарска и.т.н.

Величко Димитров Керин од с. Каменица, е еден овичен атентатор , убица , човек кој го убил Д. хаџи Димов , и кој е дел од темата Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 13:44
http://vmro-harry.blogspot.com/2008/04/ii_22.html
Државата на ВМРО во Југозападна Бугарија.

Целата книга на Тјлејков
http://www.promacedonia.org/dt/index.html


Изменето од Каснакоски - 11.Февруари.2010 во 13:46
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 14:04
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:Ако добро разбрав , Мартин поради своето потекло треба да ги плати “ сметките “ на своите предци ?

Ова од тебе ми е доволно , не треба да се објаснувме повеке .

Него , бидејки темата е Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај , јас не гледам ни едно добро кое го направило лицето Величко Димитров Керин од с. Каменица , ама баш ни едно , но сепак добил улица во Македонија ( Благоевград ) град кој го носи името на социјалист - Македонец .
Со убиството на Кралот Александар , состојбата во Македонија под власт на Белград се влошила , македонскиот народ повеке страдал од предходно , значи ни тоа убиство не допринело за доброто на македонците од Пиринска , Вардарска и.т.н.

Величко Димитров Керин од с. Каменица, е еден овичен атентатор , убица , човек кој го убил Д. хаџи Димов , и кој е дел од темата Дабница и масовните убиства во Пиринскиот крај

Сметам ова дето го е направил Владо Черноземски со убииството на срспкиот крал и одговор на зверствата на србите во Македониа. По тоа време са убити от србите и братот и таткото на Иван Михаjлов- истиот издава смртната присуда на српскиот крал. Замисолот бил хрватите от Усташа да го утепат ама во последниот момент се уплашили! Владо не се уплашил и го утепал за кое платил со сопствениот си живот!
Истото е и со Мара Бунева и српскиот прок*рор Прелик!
И по твоjта логика македонци може да се тепат а срби не така ли?
За Протогер не сметам дека требе да го тормозите човекот штото дедо му не е направил ништо лошо. Напротив бил е нарочен дека е знаел за убиството на Тодор Александров и е бил там кога са го утепали ама него го остават жив и ова го прави сомнителен за Михаjлов!
По сетне и него са го утепали по порака на Михаjлов! Но да не забораваме коj е започнал убииствата во организациата - Jане Сандански порачал убииството на Борис Сарафов! И от там насетне нема спирка !
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 16:38
Сметам ова дето го е направил Владо Черноземски со убииството на срспкиот крал и одговор на зверствата на србите во Македониа.

Што апсолутно не е вистина .
ВМРО како организација во тоа врее не постоела , организацијата била растурена од бугарскиот Цар , кој не е убиен поради тоа , но не е тема дали Хрвти или Германци или некој трет го ангажирал Величко да го убие кралот , туку тема е колку тоа убиства на Македонци направил истиот , и во име на што .

Изменето од eptendosadno - 11.Февруари.2010 во 16:40
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 17:20
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Сметам ова дето го е направил Владо Черноземски со убииството на срспкиот крал и одговор на зверствата на србите во Македониа.

Што апсолутно не е вистина .
ВМРО како организација во тоа врее не постоела , организацијата била растурена од бугарскиот Цар , кој не е убиен поради тоа , но не е тема дали Хрвти или Германци или некој трет го ангажирал Величко да го убие кралот , туку тема е колку тоа убиства на Македонци направил истиот , и во име на што .


Приземjаване, приземjаване, приземjаване
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 19:26
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Сметам ова дето го е направил Владо Черноземски со убииството на срспкиот крал и одговор на зверствата на србите во Македониа.

Што апсолутно не е вистина .
ВМРО како организација во тоа врее не постоела , организацијата била растурена од бугарскиот Цар , кој не е убиен поради тоа , но не е тема дали Хрвти или Германци или некој трет го ангажирал Величко да го убие кралот , туку тема е колку тоа убиства на Македонци направил истиот , и во име на што .


Братоубииствата не са убава работа ама убииствата почнале от убииството на Борис Сарафов по порака на Сандански!
Черноземски е утепал двама Хаджидимов и Томалевски осуден на смрт два пъти за убииствата во Бугариа еден пат бега от полициата следниот пат бил помилван!!!!
А во името на што са се тепале ?- Секоj си имал негов идеал!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 19:58
Пак грешка - Бугарите(дворот,царот и др.) ги эамислиле и оствариле убиствата эа да соэдадат фракции помеѓу Македонците
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 20:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Пак грешка - Бугарите(дворот,царот и др.) ги эамислиле и оствариле убиствата эа да соэдадат фракции помеѓу Македонците


Сандански голем царист бил нема што! Ама като се замислам бил на служба во дупнишкиот затвор може да бил благодарен на царот!!!!????
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 22:47
Originally posted by да          бе да          бе напиша:


Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Сметам ова дето го е направил Владо Черноземски со убииството на срспкиот крал и одговор на зверствата на србите во Македониа.

Што апсолутно не е вистина .
ВМРО како организација во тоа врее не постоела , организацијата била растурена од бугарскиот Цар , кој не е убиен поради тоа , но не е тема дали Хрвти или Германци или некој трет го ангажирал Величко да го убие кралот , туку тема е колку тоа убиства на Македонци направил истиот , и во име на што .
Приземjаване, приземjаване, приземjаване


Да , зашто Величко го убива Димо Хаџи Димов , осве ако се иземе ситуацијата дека тоа е само и само поради наредба на ВМРО ?

Во Бугарија и едниот и другот имаат своја улица , што мене ми се чини дека тоа не е природно .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.