IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за безбедност во сообраќајот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за безбедност во сообраќајот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
fotoja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fotoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Закон за безбедност во сообраќајот
    Испратена: 08.Февруари.2010 во 15:07
zdravo,
ne go znam tocno zakonot za prekirsoci no dobiv kazna od 300 evra za spored policaecot deka sum pominal na CRVENO iako jas znam deka pominav na ZOLTO. Toj se naogase dosta daleku od semaforot od kade nemoze tocno da vidi.

Nekoj velat deka dokolku se plati kaznata vo rok od 8 dena e 150 evra. Dodeka drugite velat deka dokolku ja platam ovaa kazna prifakam deka sum pominal na CRVENO i posle ke mija odzemat vozackata dozvola na 3 meseci.
Na sud se odelo itn itn...
Dali ima nekoj iskustvo...

Изменето од fotoja - 08.Февруари.2010 во 15:09
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 15:15
батко, нема да ти ја земат возачката...

лабаво е сега, види прашај ако имаш некој пријател цајкан, сигурно знае подобро од сите нас овде.... намигнување
ич не бери гајле , не ти земаат возачка! Лабаво е во нашава државаголема%20насмевка

Ама чекај... до пред многу кратко беше 9000 денари таа казна, од кај сеа 300 евраизненадување  Знам дека едно другарче ја плати таа затоа што прелета на црвено...
види, мислам дека има попуст со тоа казната, или пак најубаво ако немаш поени на возачката впишано земи нека ти ги направат поени и ништо не плаќаш ама друг пат очите 150 отворени оти така ќе ти земат возачкатрепкање поззззз



Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 15:30
hahahaaa..ZOLTO....zolto na semaforite kaj nas ne postoi..toa samo go ima ,no cajkanive ne go gledaat.
nemoj da plakas,inaku ti letna vozackata..ne priznavaj,neka ti donesat dokazi na sud...kolku nivnoto da tolku tvoeto ne..,osven ako ne si potpisal zapisnik na lice mesto.
a i treba da pazis..zolto e 2-3 sek...голема%20насмевка
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
fotoja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fotoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 19:03
nemam potpisano bidejki sum pominav na zolto, a tie se "sokrile" na krivina na 100-150 metri.
Vo meguvreme se rasprasuvam dali se odzema vozackata dozvola, ne najdov seuste nekoj so licno iskustvo...

inaku ja ne go potpisav zapisnikot i nemaat pojma sto e mojata zabeleska... mislam deka baara da im dadam nekoj iljadarka ama me iznervira odnesuvanjeto na edniot valjda bese od koNJari moze i od dolnodupeni.
Najdov edno iskustvo so platena kazna i dobiena pokana za na sud...
Inaku vo ovoj rok od 8 dena se plaka 150 evra, a ako ostane na sud togas 300 evra i + ako ja zemaat vozackata...

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 21:25
Ako odis na sud, se odzema vozackata na opredelen period od 3 do 12 meseci... T.e ne se odzema, tuku se vpisuva zabrana za upravuvanje so patnicki i motorni vozila za opredeleniot period...
Moja preporaka, koj gi trkala.. Jas imam 3 kazni, za brzo vozenje... i edna platena (koja otposle svativ deka ne trebalo da ja platam).
Kako i da e... Tvoe e dali ke ja platis ili ne... Ako se pojavis na sud, ke ti pisat zabrana....
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:16
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 19:03
Според списокот кој го читав денеска во дневните весници во багажникот ќе нема место за торбиголема%20насмевка
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 16:40
Koj kupil, kupil boca, koj ne kupil izgleda ne ke mora da kupi. 
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2010 во 15:58
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 15:32
И сега што правиме...абре и банана држава за нас е држава.Него ај ко што и пишала mamamd кој купил купил кој не и не ќе мора .Епа епа Македонче ако ништо друго со нашиов дел од париве да му порачаме на бате гујчо да пие едно кафе од нас....еве од мене во Солун.Си викав од принцип кај грцине ни мангар не трошам,ама јаден ја ни мангар ни грош у џеб ќе се лажам не сум сакал кафе таму.Башка ко да сум бил таму ќе се осеќам, кога ќе излезе после гујчо со импресиите од таму лелеле се надевам не ќе глуми само и џентлмен да остава бакшиш па да по враќањето ни стави уште некој европски закон или ново име па да мораме се од почеток...и бране ќе му подзавиди...него не е лошо да си ја чувам боцата во подрум да не посака од истото кафе после и он

Наместо обврска се препорачува...Изменет законот,патем со кафето може и цигара да запалиш Европа е тоа

Изменето од OrkaWhale - 03.Април.2010 во 19:48
Кон врв
Eva10 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eva10 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 09:49
Samo usen dogovor, za zal vo denesno vreme zborot ne vredi nisto. Vi blagodaram na odgovorite.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 14:24
Некаде по форумов знам дека го имам постирано законот како гласи, ама во овај случај ми требаат само искуства со дебилниов закон од фаци кои веќе го знаат.... среќа

Пошто за некој месец ме чекаат часовите од автошкола ( да по 6 години пракса, редно беше..) , сакам малце да се распрашам што ме чека потоа...

Зарем стварно од 11 навечер до 5 сабајле нема да смеам да возам од кога ќе ја земам возачката?
 
Зарем ќе прават проблем и за едно пиво..???

Тоа што ќе ми намалат 20 км/ч од максималната дозволена брзина на автопат и не ме боли толку....

ама , со кој ум некој ќе ми забрани да возам кола над 1400 кубици / 75 киловати.... Нели е малку „швркнато“? Скоро секоја кола над 1200 кубици + шофер со јака воља може да дигне барем 150 км/ч...  а, колку што знам јас, е над максималната брзина што е дозволена во земјава и тоа не само на возачите почетници... Од што не заштитуваат , или уште подобро прашање, кого заштитуваат со тоа што ќе ни ограничат што кола да возиме...?

Уште по страшно... Зарем треба да ја сменам Вектрата за Тико само затоа што има 1.7 литри зафатнина  , зарем треба тате да ми ги крие клучевите до 21 година или да барам некоја алтернатива па да се возам со кола од некои 400 евра преку сила затоа што немам доволно пари за понова кола што би ја возам сам...


А казните што ги слушам доволно ме плашат што веќе се мислам дали поефтино ќе ме фати ако ме фатат со возачка или без возачка...

Ајде... чекам искуства, дупки во законов и слични ствари.... не можам да дочекам да ги слушнам голема%20насмевка



Изменето од volkswagen - 11.Јули.2010 во 14:27
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 14:38
mene ne mi shtima samo toa so,..kubicite,изненадување..a, se drugo izgleda deka e vo red!да

.....a, za ednoto pivce?!изненадување...ajde nemoj,...ako ti dozvolat edno,..sigurno posle pak ke kazesh,...aj , pa shto ako ushte edno ,..golema rabota,..itn...

zatoa , niedno,..barem nekolku saat pred da vozish !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 14:52
Wolksvagen,овде можеш да ги најдеш најновите измени во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, потребно е само да се регистрираш.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.