IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Разлика помеѓу к*ранска и библиска објава на...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разлика помеѓу к*ранска и библиска објава на...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака Обратен редослед
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Разлика помеѓу к*ранска и библиска објава на...
    Испратена: 20.Февруари.2010 во 21:17
bi dimi i ti pozdraven ,


k*ran nas ni tvrdi deka vo vasite knigi postoi deka muhamed a ocekuvaniot verovesnik,, zosto toa go negirate i ja iskrivuvate   nivnata sodrzina ; kade veli kaziim od muhamed ako veruvate vo ona sto vi go objavi allah togas zosto i porano gi ubivavte verovesnicite na allah .


o slednenici na knigata evreii i hristijani zosto gi poreknuvate ajetite na allah objaveni na negovite verovesnici a koi se vo vasite knigi, vo niv stoi deka muhamed, e ocekuvaniot verovesnik i deka ona sto sto ke vi dojde e vistina vie ste svedoci na toa , no vie go negirate toaa


velis evrejskiot zakon velel deak isteruvanje na sin od kuka znaci otkazuvanje od nego , okk   no vidi sto veli bibblijata od drug agol;
18 Стани! Крени го детето и утеши го, зашто од него ќе издигнам голем народ.”

19 Тогаш Бог и ги отвори очите и таа забележа извор на вода. Отиде и го наполни мевот со вода, па го напои детето.

20 Бог беше со детето, па растеше и порасте. Живееше во пустината и стана искусен во стрелање со лак.

21 Неговиот дом беше во пустината FARON; а неговата мајка му доведе жена од Египетската Земја,bitite 21-20-21
bog ne misli taka, tuku veli i taa zabeleza izvor na voda;
na sto se misli ova izvor na voda;;
toj izvor na voda e vo meka i se vika zem-zem,
abraham gi ostavil vo senka na edna visoka palma vo blizina na denesniot zem-zem, vo togasno vreme se to toa bese pusto pustina i e spomnatvo vo biblijata pod zborot faron, spored allahova volja od pesokot izbila voda izvorot zem-zem pa taa im stanala pijalok koj sto im ja izgasnal zedta i stanal izvor nanivniot zivot.,

allah na ismail mu poklonilt.e mu se rodile, 12 sinovi od niv roizlegle 12 pleminja , od ova pokolenie proizleguva muhamed, edinstven bozji verovesnik od ovaa pokolenie, dodeka site drugi bozji pratenici od vremeto na abraham se od isak sinot na abraham ,

ako evreite i drugite ne ti veruvaat, o muhamed! pa allah svedoci deka si negov verovesnik komu mu go objavi golemiot k*ran go objavi so negovo znaenje, ai melekite(angelite) isto taka svedocat za ispravnosta na ona sto tie objaveno a dovolno e svedocenjeto na allah,,,
onie koi go negiraat tvoeto pratenistvo i koi go odvrakaat ligeto od islamot tie mnogu daleku se odalecija od vistinskiot pat,ovoj k*ran sto mu go objavivme na muhamed poseduva golemi koristi , golemo dobro i izobilno znaenje . /56-77.nie ke im go pokazeime znamenijata nasi vo nebesata a i vo niv samite za da im stane jasno deka toj navistina e vistina, neli e dosta toa sto gospodarot tvoj sekako e svedok za se,

nie te isprativme o muhamed1 so vistinska vera podrzana so dokazi i natprirodni dela soopsti im ja na lugeto

sekoe dobro
pozdrav


ke zaboravev,,
ne mi odgovorina ovaaa;;

sto se odnesuva na duhot na vistinata ,t,e svetiot duh koj vie mu go prepisuvaate na zborceto utesitel nema logikaa neznam kolku mozes da me razberes ,,
jas kako sto podrazbiraam svetiod duh ne mozee da govorii   da slusa i da im kazuvaa na lugeto ,, t.e da mu se prepise svojstvo na duhot na vistinata (utesitel) deka go zboruvaa i go kazuvaa ona sto go slusa, toaaa taka pisuvaa vo biblijataa deka duhot na vistinata , branitelot (utesitelot) '' no od sebe nema zboruva, a ke govori sto ke cue, i ke vi ja kaze idninata''..

ovaa e navistina ne svatlivo da mu se prepise na duhot na vistinata t.e svetiod duh. nema apsolutno nikakva logika. ponataka veli;
jas ke go pomolam otecot, toj ke vi dade drug branitel ..

na sto se podrazbira ovde?
na svetiod duh?
ili na nekoj posrednik kako stoe toj, covecka osoba?





Изменето од el_kevser - 20.Февруари.2010 во 21:21
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 19:42
el_kevser, blagodaram shto si upotrebil tolku vreme, vnimanie i energija za pishuvanje replika, no... za zhal ne chitash shto sum napishal. Pod chitanje mislam na vnimatelno chitanje, zabelezhuvanje na sekoj sbor i malu razmisluvanje okolu toa.

Tebe te istrevozhila prvata rechenica (moja greshka, ne trebashe taka da pochnam) i potoa ne si chital, tuku si proletal nabrzina so odnapred prigotveno scenario kako kje odgovorish.

Nikade ne rekov deka Bog ne go blagoslovil Ismail, rekov deka toj mu e polubrat na Isak (razlichni majki), evrejskiot zakon veli deka isteruvanje na sin od kukja znachi otkazhuvanje od nego (toa shto tebe ne ti se dopagja toj zakon e sosem irelevantna rabota), za evreite "brat" mozhe da bide samo evrein, najavata na prorokot znachi bilo koj evrejski prorok shto se javuva potoa i na krajot nema nitu eden zbor koj barem oddaleku bi posochil na Muhamed.

I toa e toa.

A ne treba seto ova da te trevozhi. Tvojata religija ne zavisi od nikakov Biblijski dokaz dali Muhamed bil prorechen ili ne... Islamot bezdrugo kje si postoi i bez toa, a ako tebe ti si srkjen i ti prichinuva zadovolstvo veruvanjeto vo nego, koj sum jas ili bilo koj drug da te razuveruva vo toa.

Bidi mi pozdraven.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 19:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:



tokmu taka navedov deka ovie citati se kristalno prosostvo sto se odnesuva na muhamed ,, taka da mesi zaklucuvam deka ovie citati dokazuvaat deka prosortvoto se odnesuva na muhamed .a.s od prosta pricinaa,
zs muhamed e e po poteklo od ismail,a ismail e od brakata izrailovi,

saamata biblija   dokazuva deka ismail nema da bide ostaven ismail e spomnat vo biblijata i e uslovuvan so izrazot braka isak i ismail se braka ,toa e spomnato vo...

... mesi dali se soglasuvas   so ovaa deka ismail   i ishak se braka ?
zborovitee;Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа
asociraa na   isamil, ismail i ishak se braka ,
pod poimot braka(nivnite braka)
se misli pokolenijata na ismail ,a muhamed vodi poteklo od ismailovito poteklo ...


Ne bre brat, ne se slozhuvam so onoa shto velish zatoa shto nema nishto od toa...

Znam deka ti sakash taka da si gi intepretirash, no citatite NE GO KAZHUVAAT TOA.

Kako prvo, vednash da raschistime so Duhot na Vistinata. Lugjeto vo toa vreme, kako i Isus, koristele podrug nachin na izrazuvanje i za niv Svetiot Duh, Duhot na Vistinata i slichni izrazi znachele neshto shto ne e chovechko. Za chovek se velelo "sin chovekov" za da se napravi razlika od chovek koj e vdahnoven so Bozhja promisla koj go narekuvale "Sin Bozhji". Imame brojni primeri vo Biblijata kade shto lugje se narecheni Sinovi Bozhji.

Ako ovoj citat se odnesuval na nekoj prorok nemashe da pishuva "Duhot na Vistinata", tuku Sin Bozhji, sin chovekov ili prorok.


Sega za vtoriot citat... gledash deka tuka se koristi terminot "prorok" koj nedostasuvashe vo prethodniot citat? Znachi tuka se najavuva chovek. Ponatamu objasnuva koj e toj chovek... od siot govor, osven nekakvo maglovite i nejasno "od brakjata tvoi", ne posochuva apsolutno nishto deka toa e nekoj koj kje poteknuva od kolenoto na Ishmail. A zarem samo Ishmail e brat i nikoj drug??? Patem, toj e polubrat, od eden tatko, no razlichna majka. Na strana shto so isteruvanjeto od svojot dom Avram, spored togashnite zakoni, faktichki se otkazhuva od nego kako od sin i Isak ostanuva bez "brat". Isto taka, treba da se posochi deka evreite gi smetale za brakja samo onie koi se evrei kako i niv. Znachi i po taa osnova, nemozhe da se raboti za Ishmail.

Tvojata zhelba da go stavish tuka Muhamed ne e nishto povekje od edna silna zhelba. Nema nikakvi nepobitni fakti deka e toa tokmu toj. Mozhe da bide apsolutno bilo koj, vkluchuvajki go i Isus. Barem da se napomeneshe deka toa kje bide nepismen prorok... ama go nema i toa. Faktichki, nema nikakvi fakti...






vie nikogas nema da se slozuvaate toa nie janso nas,
citatti tokumu toaa go dokazuvaatt ,


sto se odnesuva na duhot na vistinata ,t,e svetiot duh koj vie mu go prepisuvaate na zborceto utesitel nema logikaa neznam kolku mozes da me razberes ,,
jas kako sto podrazbiraam svetiod duh ne mozee da govorii   da slusa i da im kazuvaa na lugeto ,, t.e da mu se prepise svojstvo na duhot na vistinata (utesitel) deka go zboruvaa i go kazuvaa ona sto go slusa, toaaa taka pisuvaa vo biblijataa deka duhot na vistinata , branitelot (utesitelot) '' no od sebe nema zboruva, a ke govori sto ke cue, i ke vi ja kaze idninata''..

ovaa e navistina ne svatlivo da mu se prepise na duhot na vistinata t.e svetiod duh. nema apsolutno nikakva logika. ponataka veli;
jas ke go pomolam otecot, toj ke vi dade drug branitel ..

na sto se podrazbira ovde?
na svetiod duh?
ili na nekoj posrednik kako stoe toj, covecka osoba?

za vtoriot citat mesi;
tokmu taka se koristi terminot prorok ; Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа, каков што си ти.....
ovde jasno soti zborceto od nivnite braka ke isdignam prorok od nivnite brakaa ne veli od samite niv

kakoo mozes da reces se otkazuvaa od niv od ismail,ako toj gi odnese vo pustinata faron ne znaci deka se otkazuvaa od niv,Неговиот дом беше во пустината FARON; а неговата мајка му доведе жена од Египетската Земја..
kolku i da go negirate toaa ismail i isak se braka , fakticki evreite i muslimanite se braka ,samata biblija toa go dokazuvaa. и тој ќе живее, во близина на сите свои браќа,ovaa prorostvo datiraa uste od vremeto na mojsej, dvaneesete knezovi t.e pleminja evrejski ziveele vo toaa vreme so mojsej ,, i ako toj najavuvan verovesnik bil od evrejskiot narod togas bi se reklo

od niv, ili pomegu niv ili eden od niv ili od nivnoto pokolenie , no vo toj citat veli
ke izdignam prorok od srede nivnite braka,, ovaa voopsto ne se odnesuva na evrejskiot narod tuku se misli na brakata na ismaila muhamed vodi poteklo od ismailovite pokolenija brakaka na israilovite sinovi .

zosto ne moze da se raboti toa za ismail neli bog veli deka go blagoslovi i ismaila;
Те послушав и за Исмаила. Еве го благословувам: ќе го направам плоден и ќе го размножам многу; дванаесет кнезови ќе произлезат од него и голем народ ќе направам од него, zarem ovoj narod ke bide otvrlen od boga, bes bozji pratenik dane im dojde i da ne gi upati po prav pat.



Tvojata zhelba da go stavish tuka Muhamed ne e nishto povekje od edna silna zhelba. Nema nikakvi nepobitni fakti deka e toa tokmu toj. Mozhe da bide apsolutno bilo koj, vkluchuvajki go i Isus. Barem da se napomeneshe deka toa kje bide nepismen prorok... ama go nema i toa. Faktichki, nema nikakvi fakti..
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ako isus e toj najavuvan pratenik, bi se postavilo prasanje ;
od vremeto na mojsej do isus imalo dosta mnogu drugi pratenici zosto da ne mu go prepisime na nekoj od niv toa zosto bas na isus , neli dali me razbiras?
soloman ezekiel david malahija i ovie bile evrei i pratenici
zosto   da ne mu go prpiseme toa prorostvo na nekoj od niv zosto nastojuvate tokmu deka e za isus ?

ako ja sogledame istorijata na muhamed t.e kako mu se objavuvala objavata , okmu ke se uverime deka se raboti za nepismen covek koj ne znae da cita, toa se slucilo vo pesterata hira koj cesto se osamnuval na toa mesto se do pojavata na gabriel, koj sto dosol kaj muhamed.a.s toga gabriel mu rece citaj a muhamed mu rekol jas ne znam da citam, potoa mu rekol citaj vo imeto na gospodarot tvoj koj sodade , go sozdade covekot od nesto sto se zakacuva citaj zasto gospodarot tvoj navistina e najblagoroden koj poucuva so pero go pouci covekot so ona sto ne go znaese,
zborovite od toa prorostvo
' ke gi polozam svoite sborovi vo negovata usta'
tokmu ova aludira na toj najaven verovesnik ke mu bide objavena objava deka toj nema da znae da cita nitu da pisuva tuku samo bozjiot govor koj mu se objavuva ke go zapamtuva vo svojot um i ke im go prnesuva na lugeto ; kade sto veli i vo evabgelieto na jovan,
no od sebe nema da zboruva , a ke govori sto ke cue i ke vi ja kaze idninata, toj mene me proslavi.




zarem i ovaa prorostvo ne asocira na muhamed,

Бог го чу плачењето на детето, и Божји ангел ја повика од небото Агара и и рече: „Што ти е, Агаро? Не бој се! Зашто Бог го чу плачот на детето во неговата неволја!

18 Стани! Крени го детето и утеши го, зашто од него ќе издигнам голем народ.”

19 Тогаш Бог и ги отвори очите и таа забележа извор на вода. Отиде и го наполни мевот со вода, па го напои детето.

20 Бог беше со детето, па растеше и порасте. Живееше во пустината и стана искусен во стрелање со лак.

21 Неговиот дом беше во пустината FARON; а неговата мајка му доведе жена од Египетската Земја,bitite 21-20-21

koe e toa mesto faron pustina faron?





Тој рече: „Господ дојде од Синај, се покажа на Сир и заблеска од гората Фаран. Заради нив дојде со десетици илјади свети, десно од Него е огнот на Законот.vtorozakonie33,1,2'
ova aludira na toa
sto na mojsej mue spustena objavata Vo SINAJ,' vo forma na tevrat,
na isus objavata mu dosla vo sir ridce sto se naoga vo palestina vo forma na indzil(evagelie)a zableska vo gorata na FARON , se odnesuva na meka (denesna kaba) vo toj del dojdena mue objavata na muhamed vo forma na k*ran, vo pustinata faron (meka. t.e vo pesterata hira,)
dokaz deka imeto faron se odnesuva na meka e vo bibliskiot citat bitite 21-20-21- se odnesuva na ismail deka zivel vo pustinata faron - denesna meka;
prvata objava na k*raonot se slucila vo pesterata hira, koja se naoga na najvisokata tocka na ridot faron denesna meka odaleceno 2 milji. seto ovaa dokazuvaa deka najaveniot verovesnik e muhamed.a.s

SE KOLNAM VO SMOKVATA I MASLINKATA,
I VO GORATA SINAJ,
I VO OVOJ GRAD BEZBEDEN.
ova asociraa i dokazuva vo cesniot k*ran deka allah se kolne vo smokvata i vo maslinkata dva poznati ploda , ova aludiraa na   tri mesta na koi se prateni trojcata verovesnici, se spomnuva smokvata i maslinkata .t.e vo palestina ima mnogu smokvi i maslinki se spomnuva ridot turi-sina kade sto bese mojsej i se spomnuva gradot meka deka e besbeden siguren grad od sekakva zakana





Изменето од el_kevser - 20.Февруари.2010 во 19:30
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 03:19

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


А ова е Јовановото сведоштво, кога Јудејците од Ерусалим му испратија свештеници и левити, за да го прашаат: „Кој си ти?” И призна и не одрече, та исповеда: „Јас не сум Христос.” И го прашаа: „Тогаш што! Илија ли си?” „Не сум,” одговори. „Да не си пророк?” „Не,” одговори.

pa koje toj prorok ako ne muhamed .a.s od brakata nivni od ismailovoto poteklo .


Ова е само доказ дека Јудејците не ги разбирале најдобро старозаветните месијански пророштва. Имено, во месијанските пророштва Исус е пророкуван и како Пророк и како Цар и како Спасител (тие очекувале национален спасител) и како жртвено јагне кое ќе го жртвува Својот живот за спасение на народот (ова па ич не можеле да го укапираат). Без предходно откровение речиси е невозможно  човек да сфати дека сите овие пророштва може да ги исполни една личност. Дури и Јован Крстителот, додека бил во зандана, имал потешкотии да ги разбере пророштвата за Исус и затоа во една прилика испратил ученици до Исус да го прашаат дали Тој е Месијата или пак треба да чекаат друг? На ова Христос го потсетил на месијанските пророштва од Исаија за да му ја охрабри верата. Со други зборови, Христос му рекол: јас сум тој, сите тие пророштва се однесуваат на мене и не треба да чекате друг среќа

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


mesi dali se soglasuvas   so ovaa deka ismail   i ishak se braka ?
zborovitee;Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа
asociraa na   isamil, ismail i ishak se braka ,
pod poimot braka(nivnite braka)
se misli pokolenijata na ismail ,a muhamed vodi poteklo od ismailovito poteklo poradi ovoj fakt ova prorostvo se odnesuvaa za muhamed,


Еве го твојот „факт“ разобличен:

„Господ му рече на Мојсеја на Синајската Гора: „Зборувај им на Израелците и кажи им:
...
А ако сакаш да имаш робови и робинки, можете да ги купите, и машки и женски, од народите што се околу вас. Можете да ги купувате и од придојдениците, кои се населени меѓу вас; од нивните семејства што живеат со вас и што се родени во вашата земја. Таквите можат да станат ваша сопственост. Нив можете да им ги предавате во наследство на вашите деца, за да ги наследат за секогаш во сопственост. Кон нив можете да постапувате како кон робови. Но кон своите браќа, Израелевите синови, никој не смее да господари со жестокост.“ (Левит 25:1,2,44-46)

Кои се наречени браќа на Израелците во самата Библијата?
Арапите (според вашата исак-исмаил логика) или Израелците? намигнување



Изменето од EvAngelos - 20.Февруари.2010 во 03:19
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 23:19
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:



tokmu taka navedov deka ovie citati se kristalno prosostvo sto se odnesuva na muhamed ,, taka da mesi zaklucuvam deka ovie citati dokazuvaat deka prosortvoto se odnesuva na muhamed .a.s od prosta pricinaa,
zs muhamed e e po poteklo od ismail,a ismail e od brakata izrailovi,

saamata biblija   dokazuva deka ismail nema da bide ostaven ismail e spomnat vo biblijata i e uslovuvan so izrazot braka isak i ismail se braka ,toa e spomnato vo...

... mesi dali se soglasuvas   so ovaa deka ismail   i ishak se braka ?
zborovitee;Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа
asociraa na   isamil, ismail i ishak se braka ,
pod poimot braka(nivnite braka)
se misli pokolenijata na ismail ,a muhamed vodi poteklo od ismailovito poteklo ...


Ne bre brat, ne se slozhuvam so onoa shto velish zatoa shto nema nishto od toa...

Znam deka ti sakash taka da si gi intepretirash, no citatite NE GO KAZHUVAAT TOA.

Kako prvo, vednash da raschistime so Duhot na Vistinata. Lugjeto vo toa vreme, kako i Isus, koristele podrug nachin na izrazuvanje i za niv Svetiot Duh, Duhot na Vistinata i slichni izrazi znachele neshto shto ne e chovechko. Za chovek se velelo "sin chovekov" za da se napravi razlika od chovek koj e vdahnoven so Bozhja promisla koj go narekuvale "Sin Bozhji". Imame brojni primeri vo Biblijata kade shto lugje se narecheni Sinovi Bozhji.

Ako ovoj citat se odnesuval na nekoj prorok nemashe da pishuva "Duhot na Vistinata", tuku Sin Bozhji, sin chovekov ili prorok.


Sega za vtoriot citat... gledash deka tuka se koristi terminot "prorok" koj nedostasuvashe vo prethodniot citat? Znachi tuka se najavuva chovek. Ponatamu objasnuva koj e toj chovek... od siot govor, osven nekakvo maglovite i nejasno "od brakjata tvoi", ne posochuva apsolutno nishto deka toa e nekoj koj kje poteknuva od kolenoto na Ishmail. A zarem samo Ishmail e brat i nikoj drug??? Patem, toj e polubrat, od eden tatko, no razlichna majka. Na strana shto so isteruvanjeto od svojot dom Avram, spored togashnite zakoni, faktichki se otkazhuva od nego kako od sin i Isak ostanuva bez "brat". Isto taka, treba da se posochi deka evreite gi smetale za brakja samo onie koi se evrei kako i niv. Znachi i po taa osnova, nemozhe da se raboti za Ishmail.

Tvojata zhelba da go stavish tuka Muhamed ne e nishto povekje od edna silna zhelba. Nema nikakvi nepobitni fakti deka e toa tokmu toj. Mozhe da bide apsolutno bilo koj, vkluchuvajki go i Isus. Barem da se napomeneshe deka toa kje bide nepismen prorok... ama go nema i toa. Faktichki, nema nikakvi fakti...






Изменето од Messenger - 19.Февруари.2010 во 23:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 22:06
nie muslimanite veruvame vo sekoj pratenik bozji pocni od adam mojsej isus pa se do muhamed i toaa e uslov na sekoj musliman
se slozuvam deka mojsej e najogolemiot vodac na izraelcite , i deka od izarelcite poteknuva isus kako bozji verovesnik no ne kako sin bozji ili kako bog , od vremeo na abraham ,,'site verovesnici poteknuvaat od isak sinot na abraham ,
dodeka muhamed e edinstven koj poteknuva od ismail sinot na abraham i isamil i isak se braka toa e fakt .i zatoa veli prorostvoto Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа,.

sekoe dobro
pozdrav

Изменето од el_kevser - 19.Февруари.2010 во 22:07
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 21:55

Ke se slozis so mene deka Mojsej e najgolemiot vodac na Izraelcite, a od Izraelcite poteknuva ISUS, koj napravi isto golemo delo za Hristijanite .

Kako sto Mojsej go izvadi Bozjiot narod od Egipet, taka i ISUS go izvadi svojot narod od duhovniot Egipet, t.e. od grevot.

Toa se slicnostite pomegju Mojsej i ISUS.

Toa e spored Biblijata. Pozdrav i do tebe el kevser.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 21:37
king david , pozdrav do tebe , i sekoja pocit ,
ako se odnesuvaat na isus   bi mozel da mi obrazlozis nesto poveke za toaa ,
ovaa prorostvo veli ;
Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа, каков што си ти kakov stoe mojsej , mojsej i isus imaat golema razlika prosto receno ne odam mnogu daleku tuku ke zemam dva argumenti za da se doakazi deka ovie ,t,e mojsej i isus se ralikuvaat ,
isus e roden na cudesen nacin sozdaden e so posebno cudo , dodeka mojsej e roden po priroden pat zarem nee takaa,   ako   gi raZgledame seRiosno ovie raboti , togas ovde gledame golema razlika i voopsto ne se poklopuva so zborovite na ovaa prorostvo kade veli KAKOV STO SI TI,,, voopsto ne se slicnii,
drugiot argument e toa sto isus vie go smetate bog , ili sin bozji dodeka mojsej nee bog i nee sin bozji , znaci imamae golema razlika sto voopsto nee kako mojsej kakov stoe toj ,,,

ovaa prorostvo datiraa od vremeto na mojsej , me interesiraa zasto ovaa mu go prepisuvate na isus
koga od vremeto na mojsej do isus imalo mnogu pratenici ,zosto ne mu go prepisite na nekoj od tie pratenici nego se cekalo da dojde   najaveniot verovesnik kako sto evrejskite rabini go prasuvale jovana krstitlot .koj si ti ,

20 И призна и не одрече, та исповеда: „Јас не сум Христос.”

21 И го прашаа: „Тогаш што! Илија ли си?” „Не сум,” одговори. „Да не си пророк?” „Не,” одговори. ovaa e dokaz deka tie go ocekuvale isto kako i mesijata , oni oekuvale tri prorostva,1)doaganeto na hristos,2)doaganjeto na ilija,3)doaganjeto na prorkot, deka ke dojde prorok od brakata nivni kako stoe mojsej a toa celo prorostvo se poklopuva so verovesnikot muhamed.a.s
KE IZDIGNAM PROrOK KAKOV STO SI TI, od nivnite braka ,
a od nivnite braka samo e eden verovesnik drug nema vnukot na ismail, muhamed.a.s vo koi ismail gledano i od bibliska strana e blagosloven kade veli ;

Те послушав и за Исмаила. Еве го благословувам: ќе го направам плоден и ќе го размножам многу; дванаесет кнезови ќе произлезат од него и голем народ ќе направам од него, zarem ovoj narod bog ke go ostavi vo neznaenje, no bog go blagoslovi , i veli ke go napravam ploden i ke go razmnozam mnogu,vo drugi citati vo biblijata se spomnuva imeto faron t.e mestoto kade prestojuval ismail mestoto kade ziveel a toa e meka i od nego ne se pojavil nitu eden drug verovesnik osven muhamed.a.s t.e vo toa mesto aludira spustanjeto na objavata na muhamed.a.s objava od boga , toa e sledniov cittat od vtorozakonie33,1,2'




2 Тој рече: „Господ дојде од Синај, се покажа на Сир и заблеска од гората Фаран. Заради нив дојде со десетици илјади свети, десно од Него е огнот на Законот.
ova aludira na toa
sto na mojsej mue spustena objavata Vo SINAJ,' vo forma na tevrat,
na isus objavata mu dosla vo sir ridce sto se naoga vo palestina vo forma na indzil(evagelie)a zableska vo gorata na FARON , se odnesuva na meka (denesna kaba) vo toj del dojdena mue objavata na muhamed vo forma na k*ran, vo pustinata faron (meka. t.e vo pesterata hira,)
dokaz deka imeto faron se odnesuva na meka e vo bibliskiot citat bitite 21-20-21- se odnesuva na ismail deka zivel vo pustinata faron - denesna meka;




Бог го чу плачењето на детето, и Божји ангел ја повика од небото Агара и и рече: „Што ти е, Агаро? Не бој се! Зашто Бог го чу плачот на детето во неговата неволја!

18 Стани! Крени го детето и утеши го, зашто од него ќе издигнам голем народ.”

19 Тогаш Бог и ги отвори очите и таа забележа извор на вода. Отиде и го наполни мевот со вода, па го напои детето.

20 Бог беше со детето, па растеше и порасте. Живееше во пустината и стана искусен во стрелање со лак.

21 Неговиот дом беше во пустината FARON; а неговата мајка му доведе жена од Египетската Земја,

prvata objava na k*raonot se slucila vo pesterata hira, koja se naoga na najvisokata tocka na ridot faron denesna meka odaleceno 2 milji. seto ovaa dokazuvaa deka najaveniot verovesnik e muhamed.a.s seto ova ke go zavrsam so k*ranskiot aet;;;;

SE KOLNAM VO SMOKVATA I MASLINKATA,
I VO GORATA SINAJ,
I VO OVOJ GRAD BEZBEDEN.
ova asociraa i dokazuva vo cesniot k*ran deka allah se kolne vo smokvata i vo maslinkata dva poznati ploda , ova aludiraa na   tri mesta na koi se prateni trojcata verovesnici, se spomnuva smokvata i maslinkata .t.e vo palestina ima mnogu smokvi i maslinki se spomnuva ridot turi-sina kade sto bese mojsej i se spomnuva gradot meka deka e besbeden siguren grad od sekakva zakana,


'' KAZUVAJTE JA VISTINATA I KOLKU I DA IM E GORCLIVA NA LUGETO''



Изменето од el_kevser - 19.Февруари.2010 во 21:45
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 20:17

El Kevser, ovie prorostva od Biblijata se odnesuvaat na ISUS.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 09:06
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

el_kevser, me interesira po koja osnova zakluchuvash deka tokmu Muhamed bil prorechen so navedenite citati:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Господ ми рече на тоа: ‘Право рекоа.

18 Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа, каков што си ти. Ќе ги положам своите зборови во неговата уста, за да им каже с? што ќе му заповедам.

19 А ако некој не ги послуша Моите зборови што ќе ги зборува Пророкот во Мое име, тој ќе одговара пред Мене.

20 А пророкот, кој би се осмелил да зборува нешто во Мое име, што Јас не сум заповедал да зборува, и кој би зборувал во името на други богови, таквиот пророк нека биде погубен.’

21 Можеби ќе речеш во своето срце: ‘Како ќе го препознаеме словото што Господ не го изрекол?’

22 Кога пророкот зборува во името на Господа, па тоа не биде и словото не се исполни, тогаш тоа е зборот што Господ не го кажал. Тој пророк зборуваше во дрскост. Немој да се плашиш од него


[QUOTE=el_kevser]
А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.
14 Тој ќе Ме прослави Мене, зашто ќе земе од Моето и ќе ви јави.



Dali mozhesh da navedesh argumenti koi kje dokazhat preku sekoe somnenie deka citiranoto se odnesuva samo za Muhamed ?



zdravo mesii;

tokmu taka navedov deka ovie citati se kristalno prosostvo sto se odnesuva na muhamed ,, taka da mesi zaklucuvam deka ovie citati dokazuvaat deka prosortvoto se odnesuva na muhamed .a.s od prosta pricinaa,
zs muhamed e e po poteklo od ismail,a ismail e od brakata izrailovi,

saamata biblija   dokazuva deka ismail nema da bide ostaven ismail e spomnat vo biblijata i e uslovuvan so izrazot braka isak i ismail se braka ,toa e spomnato vo

Неговите потомци се населија од Евил до Сур, што е на исток од Египет, кога се оди кон Асирија. Се населија независно од своите браќа.и тој ќе живее, во близина на сите свои браќа.”16:16 Аврам имаше осумдесет и шест години кога Агара му го роди Исмаила.
17:20 Те послушав и за Исмаила. Еве го благословувам: ќе го направам плоден и ќе го размножам многу; дванаесет кнезови ќе произлезат од него и голем народ ќе направам од него, zarem ovoj narod bog ke go ostavi vo neznaenje, no bog go blagoslovi , i veli ke go napravam ploden i ke go razmnzam mnogu

mesi dali se soglasuvas   so ovaa deka ismail   i ishak se braka ?
zborovitee;Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа
asociraa na   isamil, ismail i ishak se braka ,
pod poimot braka(nivnite braka)
se misli pokolenijata na ismail ,a muhamed vodi poteklo od ismailovito poteklo poradi ovoj fakt ova prorostvo se odnesuvaa za muhamed, drugiot fakt e toa sto veli;Ќе ги положам своите зборови во неговата уста, за да им каже с? што ќе му заповедам,
ovoi zborovi aludiraat na toa deka toj najaven verovesnik ke mu sleze objava i deka nema da zne da cita nitu da pisuva, tuku samo allahoviot govor koj ke mu se objavuva ke go zapamtuva vo svojot um i ke se vsadi co negovoto srce i ke go prenesuva,, seto ovaaa ukazuva deka muhamed e toj najavuvan prorok , muhamed ne znae da cita i da pisuva toa mozeme da go najdeme vo k*ran7-158 veli
verovesnikot koj ne znae da cita i da pisuva, toaa e fakt , nieden covek nikogas ne go naucil nitu zbor, bil nepismen i neuk , negov ucitel e bog koj mu zapoveduval   preku arangel gabriel, i mu prenesuval na muhamed , toa e objava (k*ranska objava) koja e prenesuvaana na muhamed preku dzibril i se protega 23 god od zivotot na muhamed prvata objavamue ikra citaj uci ; citaj vo imeto na gospodarot tvoj koj sozdade , go sozdade covekot od nesto sto se zakacuva1 citaj zosto gospodarot tvoj navistina e najblagodaren, koj poucuva za peroto; go pouci covekot so ona sto ne go znaese.96-1-5.

muhamed ne zboruva sam od sebe tuku nego go poucuvaa bog go zboruva onaa sto mu se zapoveduva dokas e k*ranskiot aet;53-3-5;

,toj ne zboruva po zelba svoja, toa e samo vdahnovenie sto mu se objavuva go poucuva silniot i mudriot.

go zboruvaa ona sto mu e naredeno i im go prenesuva na lugeto.

mislam deka ke bides zadovolen
evreite ocekuvale drug prorok pokraj isus, i zatoa togasnite rabini go prasuvale na jahja spored vas jovan;
А ова е Јовановото сведоштво, кога Јудејците од Ерусалим му испратија свештеници и левити, за да го прашаат: „Кој си ти?”

20 И призна и не одрече, та исповеда: „Јас не сум Христос.”

21 И го прашаа: „Тогаш што! Илија ли си?” „Не сум,” одговори. „Да не си пророк?” „Не,” одговори.


pa koje toj prorok ako ne muhamed .a.s od brakata nivni od ismailovoto poteklo .



pozdrav.

kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 19:52
Ne baram da pishuvash mnogu, ne baram da prepishuvash referati od muslimanskite knigi i broshuri, tuku kuso vo eden ili dva paragrafi da navedesh ednoznachni i cvrsti argumenti vo koi nema nikoj da se posomneva.

Golemite tekstovi ne kazhuvaat nishtio povekje od malite... naprotiv, tie najchesto ja matat vodata da ne bide bistra.

P.S. Ostavi gi brakjata muslimani... jas te prashuvam tebe. Ti gi postavi ovie citati i od tebe baram odgovor, dokolku se mozhe. Ako ne mozhesh da odgovorish, togash vo red.

P.P.S. Prijatele... koga velish "imashe nekade vo nekoja kniga objasneto..." ili "imashe edni lugje koi objasnuvaa..." kazhuvash deka ti samiot toa ne si go osoznal, tuku sledish nekoi tugji interpretacii i si gi prisvojuvash kako svoi samo zatoa shto vodata ja teraat na tvojata melnica. Ne si svesen deka vekje mi odgovori na prashanjeto , ama ajde... ne sme na ispit, pa zemi si vreme i razmisli. Patem, ne se s'kldisuvaj mnogu okolu ova oti ne si edinstveniot shto reagira vaka...







Изменето од Messenger - 18.Февруари.2010 во 20:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 18:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

el_kevser, me interesira po koja osnova zakluchuvash deka tokmu Muhamed bil prorechen so navedenite citati:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Господ ми рече на тоа: ‘Право рекоа.

18 Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа, каков што си ти. Ќе ги положам своите зборови во неговата уста, за да им каже с? што ќе му заповедам.

19 А ако некој не ги послуша Моите зборови што ќе ги зборува Пророкот во Мое име, тој ќе одговара пред Мене.

20 А пророкот, кој би се осмелил да зборува нешто во Мое име, што Јас не сум заповедал да зборува, и кој би зборувал во името на други богови, таквиот пророк нека биде погубен.’

21 Можеби ќе речеш во своето срце: ‘Како ќе го препознаеме словото што Господ не го изрекол?’

22 Кога пророкот зборува во името на Господа, па тоа не биде и словото не се исполни, тогаш тоа е зборот што Господ не го кажал. Тој пророк зборуваше во дрскост. Немој да се плашиш од него


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.
14 Тој ќе Ме прослави Мене, зашто ќе земе од Моето и ќе ви јави.



Dali mozhesh da navedesh argumenti koi kje dokazhat preku sekoe somnenie deka citiranoto se odnesuva samo za Muhamed ?
insallah   za i okolu toa teba mnogu da se pisuva no sega nemam vreme , mislam deka vo ovoj forum bas okolu ovaa imaat dadeno argumenti brakata muslimani samo ne se sekavam na koja tema bese ,.

Изменето од el_kevser - 18.Февруари.2010 во 19:35
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 18:49
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


zarem svetiod dug moze li da mu se prpiese svojstvo deka toj zboruvaa i da go kazuvaa onaa sto go slusa,? zarem imaa li nekakva logikaa ovaa,
ili saka da kaze deka na lugeto ke im bide praten drug posrednik kakov stoe toj ?
sto se podrazbiraa   vo ovie zborovi?
toj branitel (utesitel
gledame na svetiod duh,
ili gledame na covecko sustestvo ?
i ne zaboravajj   spored tekstot na jovan veli toj utesitel ima spoobnost da zboruva i da slusa , no dali ja imaa taa sposobnost svetiod duh?


Гледам искрено прашуваш но морам да ти кажам дека ме изненадува што сега правиш муабет за Христијанство а не ја познаваш една од основите на истото а тоа е верата во света ТРОИЦА.

Значи ЕДЕН Е БОГ ВО ТРИ ЛИЦА.
Според симболот на вера се вели ...(верувам)..""И во Светиот Дух, Господ, кој живот твори, Кој исходи од Отецот, на Кого се поклонуваме и Го славиме заедно со Отецот и Синот, и Кој ГОВОРЕЛ преку пророците..""

Значи Светиот Дух е тој што оживотворува затоа според Христијанското толкување самата муслиманска идеја дека тој утешител е мухамед е просто неприфатлива и е рамно на БОГОХУЛИЕ.
А и самиот Христос рекол дека секој грев ќе им се прости на луѓето но гревот против Светиот Дух нема да се прости ни сега ни ни во вечноста.


П.С нема време за другите твои прашања моментално можеби утре.поздрав



pozdrav i sekoe dobro ahmar sto se obiduvas da mi odgovoriss   , no toj odgovor voospsto nee sum zadovolen
t.e ne mi odgovori na moeto prasanje ,
jasno mie mene vo sto veruvatee no jas ti postaviv prasanje   vo koe sakam da mi dades odgovor ;

prasanjeto e;
dali svetiod dug kako sto vie ttoa go narekuvate utesitelot MOZE LI DA mu se prepise svojstvo na govor i da go kazuvaa onaa sto go slusa ? kade sto vo citatot na jovan taka pisuva neli;
kade veli 'NO OD SEBE NEMA DA ZBORUVA, AKE GOVORI STO KE CUE, I KE VI JA KAZE VISTINATA'


posle veli;
jas ke go pomolam otecot, i toj ke vi dade drug branitel(utesitel)
na kogo se asociraa ovaa ,
dali na svetiod duh ili na covecska osoba ?
jas kako sto go razbiram ovaa ovde stanuva zbor za posrednik kako sto bil isus covecka licnost koj ke im zboruva na lugeto   i k e im go kazuvaa   ona sto ke go slusne i ke im ja kazuva vistinata , ovaa e kristalno prorostvo na muhamed .a.s koj sam od sebe ne zboruva go zboruva ona sto go slusa i ja kazauva vistinata
ke ja zavrsam recenicata so k*ranskiot aet 53,3,5,
toj ne zboruva po zelba svoja , toa e samo vdahnovenie sto mu se objavuva go poucuva silniot i mudriot.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 15:23
el_kevser, me interesira po koja osnova zakluchuvash deka tokmu Muhamed bil prorechen so navedenite citati:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Господ ми рече на тоа: ‘Право рекоа.

18 Ќе им издигнам Пророк од среде нивните браќа, каков што си ти. Ќе ги положам своите зборови во неговата уста, за да им каже с? што ќе му заповедам.

19 А ако некој не ги послуша Моите зборови што ќе ги зборува Пророкот во Мое име, тој ќе одговара пред Мене.

20 А пророкот, кој би се осмелил да зборува нешто во Мое име, што Јас не сум заповедал да зборува, и кој би зборувал во името на други богови, таквиот пророк нека биде погубен.’

21 Можеби ќе речеш во своето срце: ‘Како ќе го препознаеме словото што Господ не го изрекол?’

22 Кога пророкот зборува во името на Господа, па тоа не биде и словото не се исполни, тогаш тоа е зборот што Господ не го кажал. Тој пророк зборуваше во дрскост. Немој да се плашиш од него


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.
14 Тој ќе Ме прослави Мене, зашто ќе земе од Моето и ќе ви јави.



Dali mozhesh da navedesh argumenti koi kje dokazhat preku sekoe somnenie deka citiranoto se odnesuva samo za Muhamed ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.