IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верски книгофетишизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верски книгофетишизам

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Верски книгофетишизам
    Испратена: 26.Јануари.2010 во 23:46
Со отелотворувањето на Мудроста БОЖЈА во Исус Христос, БОГ стави крај на секој вид - но посебно на верскиот - книгофетишизам!Што мислите вие, дали широката народна маса ја свати Радосната Вест Христос во нас - за Која живеат и умираат Апостолите и вистинските следбеници - или пак сеуште човештвото е под влијание на најразлични фетишизми и книгофетишизми?

Поздрав до сите


Изменето од spiros - 26.Јануари.2010 во 23:47
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 23:58
Originally posted by spiros spiros напиша:

Со отелотворувањето на Мудроста БОЖЈА во Исус Христос, БОГ стави крај на секој вид - но посебно на верскиот - книгофетишизам!
Citiraj go Isus kade veli toa shto mu go prepishuvash so ova tvoe tvrdenje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 00:48
Значи без буква и цитат не функционира работава ... а ?     

Словото БОЖЈЕ е СОВРШЕНА ВИСТИНА и многу повеќе од сите букви, цитати, книги, закони, судови, сили, ... !

Не е ли доволен Светиот Дух, за да се увиди Вистината?


Лека ноќ на сите и знајте дека Некој надприродно ве сака
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 00:58
E pa spirose, ako prozivash nekogo po ime, treba i da go citirash prijatele.

Inaku kazhi deka si imal mistichno javlenie odejki po patot, si imal epifanija i sakash da ja spodelish so nas onaka kako shto si ja dozhiveal. Togash nema da bidesh prashan za nikakov citat.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 11:08
БОГ сака сите да дојдат во Совршената Светлина - за Која прекрасно сведочи и Библијата - и да бидат Спасени од последиците на темнината!

Таа Вечна и Совршена Светлина за спасение на сите, ТОЈ (БОГ) - наместо земја, машка похот или билокаква творба - Ја отелотвори во Исус.
За Онаа Светлина, за Оној Исус сведочам, Кого “верничките“ книгофетишисти и материјалисти (тогашни како и денешни) од сите вероисповести и светогледи Го негираат или релативираат!

Отелотворението на Светлината БОЖЈА вели:


Ги истражувате Писмата, зашто вие мислите дека во нив имате живот вечен; а токму тие сведочат за Мене. Извештајот за Евангелието БОЖЈЕ според Св.Ап. Јован 5:39
Многу среќа им посакувам на сите луѓе, независно од нивниот светоглед,пол, деноминација, нација, раса, социјална класа, ...!


Шалом!Изменето од spiros - 31.Јануари.2010 во 11:11
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.