IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Нашиот карактер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нашиот карактер

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Прашање: Introvertni,ekstrovertni...ili nesto ismegju
Одговор Гласови Статистика
0 [0,00%]
5 [38,46%]
0 [0,00%]
2 [15,38%]
6 [46,15%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 19:50
Originally posted by Архангел Архангел напиша:

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:


Nekolku karakterni osobini i nacini na odnesuvanje...Kade e nasata oska na vrtenje?Kolku znaeme da se prepoznaeme sebesi?Imame li hrabrost toa da go izmenime?

Чекај сега...Темата носи наслов нашиот карактер а ти во воведот си објаснил нешто сосем друго.
Може некој да ми објасни во која насока оди темава затоа што гледам секој различно пишува...


Najiskreno, nitu jas ne ja gledam poentata,

Anketata prashuva dali znaeme kakvi sme po karakter, a komentarot koj ja pridruzhuva prashuva "dali imame hrabrost toa da go izmenime?"

Da izmenime shto? Nashiot priroden make up, onaka kako shto sme sozdadeni od prirodata (Boga, Kreator... neka razbere koj kako saka)?

Sigurno ima dobra prichina zoshto ne sme site podednakvo sozdadeni i sekoe menuvanje na istoto, ne e nikakvo "popravanje", tuku nasilno menuvanje koe nema da dovede do nishto drugo osven do frikcija, fragmentacija i antagonizam, od shto sledi psihofizichko narushuvanje na chovekot, disharmonija megju duhot i teloto... i ultimativno do histerija.

Edna rabota e da se stavat pod izvesna kontrola eventualnite ekstremni karakterni amplitudi koi se neprifatlivi vo opshtestvoto, a sosem druga rabota e da se menuva celiot karakter.

Nie sme gi kategorizirale karakterite za nivno polesno uochuvanje i izuchuvanje, a ne kako nivno kvalitativno rangiranje od aspekt koi treba, a koi ne treba da postojat.   



Изменето од Messenger - 24.Јануари.2010 во 22:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Архангел Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Архангел Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 19:52
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Filozofijata e fluid...nikogas nemoze da bide plastika!

Види вака сега...Можеби сум нова на форумов но имам искуство со форуми.Иако се наоѓа темава во философија не е битно да говориш несфатливо.Значи поентата на форум е да споделуваш мислења за да може секој да те разбере.А јас искрено не го доловив моментот на твојот пост.
Во склоп на темата.Мојот карактер го градам цело мое постоење.По него и сум препознатлива.Не би го сменила било кој и да го побара тоа од мене.Едноставно си имам изградено мои ставови во врска со мојот карактер и цврсто се придржувам до нив не дозволувајќи никој да ги загрози.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 19:54
Арханге, dobredojde na nashiot forum.

Se nadevam deka zadovolstvoto od druzhenjeto na ovie strani kje bide vzaemno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 20:13
Originally posted by Архангел Архангел напиша:

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Filozofijata e fluid...nikogas nemoze da bide plastika!

Види вака сега...Можеби сум нова на форумов но имам искуство со форуми.Иако се наоѓа темава во философија не е битно да говориш несфатливо.Значи поентата на форум е да споделуваш мислења за да може секој да те разбере.А јас искрено не го доловив моментот на твојот пост.
Во склоп на темата.Мојот карактер го градам цело мое постоење.По него и сум препознатлива.Не би го сменила било кој и да го побара тоа од мене.Едноставно си имам изградено мои ставови во врска со мојот карактер и цврсто се придржувам до нив не дозволувајќи никој да ги загрози.


Dobredojde ubava duso...среќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 22:46
i karakterot e stvar na percepcija
znaci subjektiven i objektiven
retko koj moze sam da si go odredi celosno karakterot
oti e subjektivno zaslepen za nekoi svoi kategorii
no temava ne e interesna
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 16:10
Интровертен или екстровертен, прашање е сегазбунетост
Јас сум од двете по малку.
Карактерот кај човекот е неменлива категорија, постојат само предиспозиции кај индивидуата (патем тие се дел од карактерот на еден човек)  кои во даден момент овозможуваат  промени.


Изменето од GlenKlouz - 25.Јануари.2010 во 16:11
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 14:42
Sepak e najtesko da pogledneme i da vikneme...среќа

1 glas na temata...hi hi hi
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 16:55
боле надвор, него внатре.
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 13:54
Dali?
Dali znaeme sto e podobro ?
Dali mozeme da znaeme sto e podobro ako ne znaeme sto e ona sto go imame sega .....
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2010 во 20:13
Zosto li site se plasime da se prepoznaeme samite sebe?
Vo odrazot na ogledaloto pred nas da prestaneme da ja gledame zelbata.....  
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 16:23
Најчесто интроверт ...
Кога сум со најблиските сум екстроверт...
Иако сеуште мислам дека тоа се должи на моменталните емоции , не на интелектуалната состојба .
кратко...Не сум рационален егоист.
За да не се брукам понатаму...
Одговорете ми...
‘Што Е Карактер?‘
-За да не поставувам теми , знам дека ви е мачно од мене...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 21:38
Introverten tip na licnost sum.
Spored Karl Jung licnosta treba e miks od ekstoverten i introverten tip na licnost.
Imam mnogu golema hrabrost da se menuvam,gledajki gi bliskite luge okolu mene bidejki sum svesna deka se moi odrazi.
Dobrite raboti koi gi gledam kaj niv gi zadrzuvam,rabotite koi ne mi se dopagaat gi otfrlam od mojot zivot.
Ima ljuge koi mi se bliski,no ne mozam da pronajdam slicnosti;veruvam deka tie mi se potrebni da me inspiriraat za nesto sto mi e potrebno vo zivotot.
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 15:09
Можам да се поистоветам со Лотус...
Само...понекогаш , тие блиските со кои не делиме сличности , знаат да излудат .

Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 15:19
ееее,кога ќе почнат да комплицираат...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.