IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Курди во Турција и Ирак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Курди во Турција и Ирак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Курди во Турција и Ирак
    Испратена: 04.Мај.2010 во 19:28
Ние имаме среќа и имаме држава наспроти к*рдите кои и покрај афтономијата која ја имаа, сега немаат ама баш ништо а ги има што во к*рдистан што во светот околу 30 милиони!!
Тоа е тоа.
Имаме наши поговорки.
Сила бога не моли.
Каде има сила таму правда нема.
ПОУКА И ЗА НАС!.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 13:39
Постовите на поларис и александров се избришани, без да навлегувам во дискусија кој прв почна...
Ако се осеќате навредени на било која основа тогаш обратете се на модераторите.
Благодарам.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 01:57
Ајде двајцата да ги смирите страстите,без провокации и навреди.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Александров Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александров Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 00:59
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by bodeti bodeti напиша:

Vo mnogu temi naiduvam na komentari,kako Turcija e mnogu golema voena i ekonomska sila,i bi mozela da bide spasitel na balkanot i posiroko.Mnogu vo svoite komentari posakuvaat da se vrati na Balkanskite prostori Turskoto vlijanie a voopsto ne ja znaat situacijata vo samata Turcija vo koja ima preku 20 mil k*rdi,nemam nisto protiv Turcija tuku samo me interesira sto mislite za toa prasanje.

 

 


Rabotata e sto Turcija veke i ima vlianije na balkanot,samo ti ne si svesen,Mitsotakis pred nekolku godini izjavi deka Turcija e problemot sto nemozeme da ja podelime Makedonija zaedno so sosedite toa e toa... Zosto Makedonija kako trampa za NATO samo so USA i Turcija se potpise bezbednosen i strateski dogovorнамигнување A dali znaete sto znaci bezbednosen i stratesi dogovor? Odgovorot e opstoenjeto na Makedonijaнамигнување

A vo edno posrednik megu Srbija,Hrvatska i Bosna ke bide Turcijaда 

A vo 2011 ta godina vo delot na Kosovo ke ima turski voeni baziда

psss a k*rdite vo Turcija od 20 milijoni ostanaa 10 milijoniголема%20насмевка 

Isto kako cecencite vo Rusijaнамигнување



какво влијание има?
освен тоа што ги лаже босанските муслимани дека им е братска земја

мислам навистина е срамота за толкава земја да нема никакво влијание
угледајте се на Русија

а за твоја информација земји како Грција веќе имаат свои војни бази во Косово

Изменето од Александров - 09.Февруари.2010 во 01:00
Кон врв
Александров Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александров Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 01:36
турците не даваат независност на к*рдите кои немаат своја држава а побрзаа да го признаат косово за да албанците имаат две албански држави

ама еден ден ќе биде Република к*рдистан
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 02:28
Originally posted by bodeti bodeti напиша:

Jas mislam i kazuvam za vojskata sto ima misija vo Irak,i e vo koalicija so sojuznicite koi se dojdeni za osloboduvanje na irak od Sadam i Al Kaeda.Ne komentirav za Turskata armija koja vojuvase so k*rdite vo severen Irak.
 
Pogresno te razbrav okнамигнување
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 02:24
Jas mislam i kazuvam za vojskata sto ima misija vo Irak,i e vo koalicija so sojuznicite koi se dojdeni za osloboduvanje na irak od Sadam i Al Kaeda.Ne komentirav za Turskata armija koja vojuvase so k*rdite vo severen Irak.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 02:01
Originally posted by bodeti bodeti напиша:

Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

етнички чистења секоја чест на што се радуваш
 
Se raduvam zatoa sto,tie se teroristiнамигнување




Ако одиме според таа логика, тогаш "Големата Екск*рзија" е сосема оправдано нешто. Тие кои нападнаа воз со жени и деца во Бугарија, беа Турци, значи според таа логика, сите Турци кои мораа да ја напуштат Бугарија беа терористи?!изненадување
 
 


 
 
Ama vidi sega ti kako gi mesas rabotiveглупирање,,kako prvo k*rdite vo Turcija sekoj mesec skoro vrsat teroristicki napadi vo gradovite niz cela Turcija,postavuvat bombi na kafe barovi kade sto ima civili,isto taka postavuvat bombi vo skolite i vo gradinkite, rusat mostovi i zgradi, i so toa pravat mnogu golema steta na Turcija ,i materjalno i so mnogu covecki zrtvi,vie ne znaete nisto za Turcija,makedonskite mediumi ne kazuvaat tolku za Turcija,no otvorete gi turskive tv kanali da vidite kolku zrtvi sekoj mesec ima vo Turcija,pa i zaradi toa PKK e proglasena kako teroristicka organizacija vo svetot,a Turcija ne vojuva so site k*rdi, samo tie sto se teroristi i tie sto go podrzuvaat terorizmot.
 
Tokmu radi toa sto vo mk nema nikakvi informacii za slucuvanjata vo Turcija i ja otvoriv ovaa tema za da ja doznaat lugeto vistinskata sostojba tamu.Pred dva sati bev sluzbeno vo edna voena komanda na Turskata vojska vo Irak i razgovarav so eden moj prijatel Turski kapetan za sostojbata i problemite sto gi imaat so k*rdite,i toj mi go kaza istoto sto go kazuva Polaris.Samo da pojasnam,Turskata vojska vo Irak nema nikakvo dejstvie i akcii,tie se locirani vnatre vo bazite i deluvaat samo kako logistika i posmatraci na sostojbata.Jas imam mnogu korekten i dobar odnos i so dvete strani bidejci kontaktiram sekojdnevno so niv i da vi kazam pravo po nekogas kako neutralen se najdam vo nezgodna situacija,baraat da se stavam na necija strana a jas znam deka ne e moja rabota i pravo da biram strana koga ne ja poznavam dobro sostojbata tamu.
 
 
Tuka si vo greska,lani na cnnturk imase postavuvani golemi karti i video snimki od strana glavnijot general na turskata armija ilker Basbug  , kade sto zasolnistata na pkk vo Severen Irak beja unisteni od turski voeni avioni,,,,,a i nace kako sto napraja vozdusni napadi vo severen irak malce se smiri teroristikite napadi vo Turcijaнамигнување Ima i sega problemi ama kako sto bese ne e,a vo Severen Irak ima edna turska voena baza-Arslan-Kampiнамигнување


Изменето од Polaris - 20.Јануари.2010 во 02:15
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 20:59
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

етнички чистења секоја чест на што се радуваш
 
Se raduvam zatoa sto,tie se teroristiнамигнување




Ако одиме според таа логика, тогаш "Големата Екск*рзија" е сосема оправдано нешто. Тие кои нападнаа воз со жени и деца во Бугарија, беа Турци, значи според таа логика, сите Турци кои мораа да ја напуштат Бугарија беа терористи?!изненадување
 
 


 
 
Ama vidi sega ti kako gi mesas rabotiveглупирање,,kako prvo k*rdite vo Turcija sekoj mesec skoro vrsat teroristicki napadi vo gradovite niz cela Turcija,postavuvat bombi na kafe barovi kade sto ima civili,isto taka postavuvat bombi vo skolite i vo gradinkite, rusat mostovi i zgradi, i so toa pravat mnogu golema steta na Turcija ,i materjalno i so mnogu covecki zrtvi,vie ne znaete nisto za Turcija,makedonskite mediumi ne kazuvaat tolku za Turcija,no otvorete gi turskive tv kanali da vidite kolku zrtvi sekoj mesec ima vo Turcija,pa i zaradi toa PKK e proglasena kako teroristicka organizacija vo svetot,a Turcija ne vojuva so site k*rdi, samo tie sto se teroristi i tie sto go podrzuvaat terorizmot.
 
Tokmu radi toa sto vo mk nema nikakvi informacii za slucuvanjata vo Turcija i ja otvoriv ovaa tema za da ja doznaat lugeto vistinskata sostojba tamu.Pred dva sati bev sluzbeno vo edna voena komanda na Turskata vojska vo Irak i razgovarav so eden moj prijatel Turski kapetan za sostojbata i problemite sto gi imaat so k*rdite,i toj mi go kaza istoto sto go kazuva Polaris.Samo da pojasnam,Turskata vojska vo Irak nema nikakvo dejstvie i akcii,tie se locirani vnatre vo bazite i deluvaat samo kako logistika i posmatraci na sostojbata.Jas imam mnogu korekten i dobar odnos i so dvete strani bidejci kontaktiram sekojdnevno so niv i da vi kazam pravo po nekogas kako neutralen se najdam vo nezgodna situacija,baraat da se stavam na necija strana a jas znam deka ne e moja rabota i pravo da biram strana koga ne ja poznavam dobro sostojbata tamu.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 13:49
I VMRO bese teroristicka organizacija
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 06:56
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

етнички чистења секоја чест на што се радуваш
 
Se raduvam zatoa sto,tie se teroristiнамигнување




Ако одиме според таа логика, тогаш "Големата Екск*рзија" е сосема оправдано нешто. Тие кои нападнаа воз со жени и деца во Бугарија, беа Турци, значи според таа логика, сите Турци кои мораа да ја напуштат Бугарија беа терористи?!изненадување
 
 


 
 
Ama vidi sega ti kako gi mesas rabotiveглупирање,,kako prvo k*rdite vo Turcija sekoj mesec skoro vrsat teroristicki napadi vo gradovite niz cela Turcija,postavuvat bombi na kafe barovi kade sto ima civili,isto taka postavuvat bombi vo skolite i vo gradinkite, rusat mostovi i zgradi, i so toa pravat mnogu golema steta na Turcija ,i materjalno i so mnogu covecki zrtvi,vie ne znaete nisto za Turcija,makedonskite mediumi ne kazuvaat tolku za Turcija,no otvorete gi turskive tv kanali da vidite kolku zrtvi sekoj mesec ima vo Turcija,pa i zaradi toa PKK e proglasena kako teroristicka organizacija vo svetot,a Turcija ne vojuva so site k*rdi, samo tie sto se teroristi i tie sto go podrzuvaat terorizmot.
 
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 02:29
Originally posted by Polaris Polaris напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

етнички чистења секоја чест на што се радуваш
 
Se raduvam zatoa sto,tie se teroristiнамигнување




Ако одиме според таа логика, тогаш "Големата Екск*рзија" е сосема оправдано нешто. Тие кои нападнаа воз со жени и деца во Бугарија, беа Турци, значи според таа логика, сите Турци кои мораа да ја напуштат Бугарија беа терористи?!изненадување





Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 02:22
Originally posted by bodeti bodeti напиша:

Dobro e koga priznavas deka e taka,tuka sme da razmenime mislenja i stavovi.Jas sekojdnevno kontaktiram so mnogu luge od razni kraevi na svetot,bidejci mi e takva rabotata a i se naogam na takvo mesto kade sto ima luge od site kraevi.Za ova sto ke te prasam imam razgovarano so Siriec,Iracanec,Libiec,k*rd so nekolku luge od liban i imam dobieno razlicit odgovor.Me interesira dali e tocno ova...koga musliman ke ukrade od musliman e golem grev,a koga ke ukrade od nekoj so druga vera ne e nikakov grev.Sto mislis ti za toa?
 
 
Leleee ziti se nemoj,nesum tolku po verata,ama sekako deka e grev da se ukrade od bilo kogo, vo islamot e strogo zabraneto kradenje od bilo kogo, isto ubivanje e strogo zarabaneto, a vo edno i treba da se pocituva site religii,ama od arapite mojs da ocekuvas se i sesto,nekoi arapi se isti kako k*rditeголема%20насмевка Arapite se premnogu fanatici odnosno pogresno ja tolkuvaat verata,tie si izmisluvaat nekoi raboti sto nema nikakva vrska so islamot ,a i zaradi toa se iskoristeni od amerikanski i britanski razuznavacki sluzbi.. намигнување  
Ajde sega Bye Bye,mi se spijeзевање
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 01:29
Dobro e koga priznavas deka e taka,tuka sme da razmenime mislenja i stavovi.Jas sekojdnevno kontaktiram so mnogu luge od razni kraevi na svetot,bidejci mi e takva rabotata a i se naogam na takvo mesto kade sto ima luge od site kraevi.Za ova sto ke te prasam imam razgovarano so Siriec,Iracanec,Libiec,k*rd so nekolku luge od liban i imam dobieno razlicit odgovor.Me interesira dali e tocno ova...koga musliman ke ukrade od musliman e golem grev,a koga ke ukrade od nekoj so druga vera ne e nikakov grev.Sto mislis ti za toa?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.