IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Муабети за коли - општо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Муабети за коли - општо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2011 во 17:17
Павароти и брза.... да ви кажам дечки... ако ви е мака да го читате тоа тефтерче од 130 страни , на колата кога ќе отвориш капачката од резервоарот пишува од внатрешната страна некои ствари МЕЃУ КОИ И КОЛКУ Е ДОЗВОЛЕНО ОПТЕРЕТУВАЊЕ.

Сеа ако ти ја настегаш до крај ризикот е голем нешто да и се случи на колата.
 Опелот мој кој има 300 и кусурот илјади километри поминато е донесен од Германија. Ќе помини уште 200 000 без никакви посебни проблеми, јас ти се кладам по што сакаш.... досега менуваме само ситници и еден алнасер имаме менето (и тоа не цел, само котватасреќа) Знаеш зошто..?? Затоа што во Германија е платен исав на господ , а овде до сега е возен цивилизирано и никогаш не бил претоварен или без масло.

 Ако отвориш фактурата од купување од колата или било кое лифче , потврда или што било ќе видиш дека пишува ПАТНИЧКО ВОЗИЛО, а не КАМИОН, ТРАКТОР, ВОЗ, или Ф1 болид. Аналогно на тоа, во тоа треба да се возат луѓе со нивниот багаж, а не цименто , цигли , арматура или песок... Нештото е повеќе од јасно...намигнување

Во моиве скромни 5-6 години возачко искуство сум видел нешто повеќе од мака со коли. Така да имам претстава што сакал да му каже татко му на нашето носталгично другарченамигнување
Носталгија... опасен да, алал да ти е бе другар...големо%20гушкање

Во врска со вториот пост на Павароти и само вториот : И онаа црвенана на шумахер качува со 4та. Има троа разлика од фичо купено за 300 евра , до фичо спремано за трки. Суштината е различна...
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2011 во 19:15
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Павароти и брза.... да ви кажам дечки... ако ви е мака да го читате тоа тефтерче од 130 страни , на колата кога ќе отвориш капачката од резервоарот пишува од внатрешната страна некои ствари МЕЃУ КОИ И КОЛКУ Е ДОЗВОЛЕНО ОПТЕРЕТУВАЊЕ. Сеа ако ти ја настегаш до крај ризикот е голем нешто да и се случи на колата. Опелот мој кој има 300 и кусурот илјади километри поминато е донесен од Германија. Ќе помини уште 200 000 без никакви посебни проблеми, јас ти се кладам по што сакаш.... досега менуваме само ситници и еден алнасер имаме менето (и тоа не цел, само котватасреќа) Знаеш зошто..?? Затоа што во Германија е платен исав на господ , а овде до сега е возен цивилизирано и никогаш не бил претоварен или без масло. Ако отвориш фактурата од купување од колата или било кое лифче , потврда или што било ќе видиш дека пишува ПАТНИЧКО ВОЗИЛО, а не КАМИОН, ТРАКТОР, ВОЗ, или Ф1 болид. Аналогно на тоа, во тоа треба да се возат луѓе со нивниот багаж, а не цименто , цигли , арматура или песок... Нештото е повеќе од јасно...намигнувањеВо моиве скромни 5-6 години возачко искуство сум видел нешто повеќе од мака со коли. Така да имам претстава што сакал да му каже татко му на нашето носталгично другарченамигнување Носталгија... опасен да, алал да ти е бе другар...големо%20гушкањеВо врска со вториот пост на Павароти и само вториот : И онаа црвенана на шумахер качува со 4та. Има троа разлика од фичо купено за 300 евра , до фичо спремано за трки. Суштината е различна...

За дозволена носивост не треба да се читаат книги тоа е прво што треба да го знаеш за колата што се вози, мене ми е поубаво податоците да ги читам од интернет него во некои книги. Него ајде да научам нешто....што е разликата во спремано фичо за трки и стандарт кај: потисна, замаец и ламела. Само немојте да трескате на памет ве молам
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2011 во 23:00
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

pa?збунетост...jas kupiv nova shkoda,i toa od  ''kavliteten'' salon od tuka ,...i po dve godini...koga go natovariv do daska,...mu provari motorot , pa morav  da mu ja ramnam glavata...лутина...ete ti kolku se i novite kvalitetni,...ako se odi  po taa logika......sè e do toa kolku ti e srekjata...pa i so nov duri !


А тоа што ти проварил моторот не е до Шкода,туку до она тефтерче кое има 120-30 страници,а ние Македонците и си немаме навика да читаме .....па убаво пишале лугето,тоа е патнички автомобил а не пик ап....Се знае од 1.2 моторот што можеш да очекуваш,нели....Пред 20 и кусур години кога ми пукна корпата и ламелата на фикото,а сакав 4-ца внатре у трета на железарска угорница да го качам,вујко ми инаку механичар знаеш што ми кажа.....цепаницо,а бе ова не мазга па да ја тераш у рид по дрва .....Е и кој ми беше крив тогаш??????????Сам си бев крив...Си купив делови,и после на железарско брдо у втора.....ииииииии тераше со години.....Се мешаат баби и жаби.....

Фичо спремано за трки на водно на големиот и малиот правец вози со четврта па ако е се исправно корпата не се распага. Не ме држи за збор ама некои мислам дека на фичовците ставаа свинктер ламели што се специјални за трки и кога ќе се спои со замаецот и потисната се лепи како фластер и не шлајфува ламела како обична. Него не се согласувам дека ново ауто треба да прокува па макар да е натоварено до крај.Алооооооооооооооооооо,зборувам за фико стандард не за трки спремано..... .Не мешајте баби и жаби.Дискусијата беше дали ја товариш ко мазга или со услул како што би рекол нашиот народ.....А тоа книжулето кое го даваат со колата треба прво да се разгледа од А до Ш па после да се седне у кола.Звучи глупаво ама функционира.Знаете ли што се случуаваше со првите модели на даеву кои ги носеа у МКД,а?Не палеа ако не ставиш каиш.....Е сега една таква цепаница од мерак пред зграда да се покаже влегол у кола и.............трт не пали....па паника крена чоекот,па сервисот не чинел,ама лугето убаво пишале дека мораш каиш да ставиш.....значи како ке ја чуваш така ке те служи,попросто од тоа здравје....јас лично имав југо од како што ја викаа најлошата серија темпо 1.1 95г.....ама му го видов лезетот да ти кажам право......само бензин му турав,уље на време и потрошни материјали и поштено возење 7години...
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2011 во 09:43
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

pa?збунетост...jas kupiv nova shkoda,i toa od  ''kavliteten'' salon od tuka ,...i po dve godini...koga go natovariv do daska,...mu provari motorot , pa morav  da mu ja ramnam glavata...лутина...ete ti kolku se i novite kvalitetni,...ako se odi  po taa logika......sè e do toa kolku ti e srekjata...pa i so nov duri !


А тоа што ти проварил моторот не е до Шкода,туку до она тефтерче кое има 120-30 страници,а ние Македонците и си немаме навика да читаме .....па убаво пишале лугето,тоа е патнички автомобил а не пик ап....Се знае од 1.2 моторот што можеш да очекуваш,нели....Пред 20 и кусур години кога ми пукна корпата и ламелата на фикото,а сакав 4-ца внатре у трета на железарска угорница да го качам,вујко ми инаку механичар знаеш што ми кажа.....цепаницо,а бе ова не мазга па да ја тераш у рид по дрва .....Е и кој ми беше крив тогаш??????????Сам си бев крив...Си купив делови,и после на железарско брдо у втора.....ииииииии тераше со години.....Се мешаат баби и жаби.....

Фичо спремано за трки на водно на големиот и малиот правец вози со четврта па ако е се исправно корпата не се распага. Не ме држи за збор ама некои мислам дека на фичовците ставаа свинктер ламели што се специјални за трки и кога ќе се спои со замаецот и потисната се лепи како фластер и не шлајфува ламела како обична. Него не се согласувам дека ново ауто треба да прокува па макар да е натоварено до крај.Алооооооооооооооооооо,зборувам за фико стандард не за трки спремано..... .Не мешајте баби и жаби.Дискусијата беше дали ја товариш ко мазга или со услул како што би рекол нашиот народ.....А тоа книжулето кое го даваат со колата треба прво да се разгледа од А до Ш па после да се седне у кола.Звучи глупаво ама функционира.Знаете ли што се случуаваше со првите модели на даеву кои ги носеа у МКД,а?Не палеа ако не ставиш каиш.....Е сега една таква цепаница од мерак пред зграда да се покаже влегол у кола и.............трт не пали....па паника крена чоекот,па сервисот не чинел,ама лугето убаво пишале дека мораш каиш да ставиш.....значи како ке ја чуваш така ке те служи,попросто од тоа здравје....јас лично имав југо од како што ја викаа најлошата серија темпо 1.1 95г.....ама му го видов лезетот да ти кажам право......само бензин му турав,уље на време и потрошни материјали и поштено возење 7години...

Се предавам појаки сте али...аргументи нема...понекогаш сите дискутираме за нешто а незнаеме доволно за тоа.
Носталгија, за твојот комшија со каишот сигурно до сега бил на арабачиска кола, иначе се согласувам за се во твојот втор пост. И за тоа лоши серии на југовци се излезени од такви типови ко со каишот, имаше една серија 55ки што блокот им беше бушен на 2ра специјала. Југо 45 било која година и да е тоа нечини.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2011 во 12:18
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Павароти и брза.... да ви кажам дечки... ако ви е мака да го читате тоа тефтерче од 130 страни , на колата кога ќе отвориш капачката од резервоарот пишува од внатрешната страна некои ствари МЕЃУ КОИ И КОЛКУ Е ДОЗВОЛЕНО ОПТЕРЕТУВАЊЕ.

................................
.изненадување.. jas ne mozam da ti pisham 139 strani za da razberesh  ama,..mozam samo da go povtoram toa shto ne ti e jasno ...nakratko kazano:

Originally posted by brza brza напиша:

aeeee......a be,malechokизненадување

koga ke kazesh ti deka  si go dignal do daska ,..sigurno mislish na toa, deka si mu ja dostignal maksimalnata brzina ,...


...so''do daska''natovarena  ...znachi deka bila natovarena do maksimalnata dozvolena nozivost  t.e...okolu  450 kg,...

...i toa beshe samo ednash  i toa na avtopat i toa na samo , nema ni 50-tina km rastojanie!изненадување
...kaj vide deka sum ja pretovaril so 5-6 kubuka drvo za ogrev, pojma nemam

...beshe natovarena samo so pet zivi dushi!

..ama , kaj  mozam da se raspravam jas so nekoj shto od edinaesetta godina!?...... stanal tata-mata za koli.збунетост

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2011 во 12:45
dechki i fevojchici oladete malku ., za se pa i za avtomobilite postoi upatstvo ., vo stilot shto ., zoshto i kako ., pa taka i treba da se odnesuvame kon nash*te limeni milenichinja., e toa 11g., e ok., bidejki ., vozach so avto shkola bez da krade i vozi/mislam na domashno vozilo/ne priznavam samoukite se najdobri.,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2011 во 15:31
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

...............................
2.Темата е дали се исплати да се земе возило од увоз по секоја цена,или да се доплати некое евренце повеке ама да биде што се вели домашно со усул километража.....
Секој има право на избор дали ке направи сам увоз или ке купи веке увезена кола.....Зборот е дали се исплати човек да се зеза со такви работи,или покултурно да си ја купиш од тука......


ova збунетост,sigurno, saka da kaze...kolku pishe,...tolku e!....kaj domashnite ''kulturni kanti'', mislam !изненадување

e pa ...i taka e navistina, da vidish ,...eve ti i primer:

...pred 20-tina godini kupiv novo jugo,...go drkav edno chetiri godini i za toa vreme pominav 75 000 km!

...potoa  mu go prodadov na nekoj ,....

... i po edna-dve  nedela,..na auto pazar...koga shto ke vidam ?!...moeto jugo,...''novo novcato''...k'o ,od traka da e simnato,...samo , ne beshe istiot chovek do nego, tuku nekoj koj znae koj,...i gledam ...na kilometrazata ''pishuva'' 25 000 km!?

...go prashuvam chovekot deka ne mi se veruva deka e tolku ''mnogu'', a ovoj pa  ...kolnejki se vo se svoe zivo,..mi kaza deka nema greshka ,..ne mu falel ni kilometar!изненадување

... e, pa,...ete ti  gi domashnite stari koli !

....ako ti si se zaebal nekogash so takva kola , toa ne znachi deka i sekoj ke se zaebe,..ustvari, malkumina se tie shto se zaebuvaat , ako otvaraat ''cetiri ochi'', mnogu jasno.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2011 во 22:25
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

pa?збунетост...jas kupiv nova shkoda,i toa od  ''kavliteten'' salon od tuka ,...i po dve godini...koga go natovariv do daska,...mu provari motorot , pa morav  da mu ja ramnam glavata...лутина...ete ti kolku se i novite kvalitetni,...ako se odi  po taa logika......sè e do toa kolku ti e srekjata...pa i so nov duri !


А тоа што ти проварил моторот не е до Шкода,туку до она тефтерче кое има 120-30 страници,а ние Македонците и си немаме навика да читаме .....па убаво пишале лугето,тоа е патнички автомобил а не пик ап....Се знае од 1.2 моторот што можеш да очекуваш,нели....Пред 20 и кусур години кога ми пукна корпата и ламелата на фикото,а сакав 4-ца внатре у трета на железарска угорница да го качам,вујко ми инаку механичар знаеш што ми кажа.....цепаницо,а бе ова не мазга па да ја тераш у рид по дрва .....Е и кој ми беше крив тогаш??????????Сам си бев крив...Си купив делови,и после на железарско брдо у втора.....ииииииии тераше со години.....Се мешаат баби и жаби.....

Фичо спремано за трки на водно на големиот и малиот правец вози со четврта па ако е се исправно корпата не се распага. Не ме држи за збор ама некои мислам дека на фичовците ставаа свинктер ламели што се специјални за трки и кога ќе се спои со замаецот и потисната се лепи како фластер и не шлајфува ламела како обична. Него не се согласувам дека ново ауто треба да прокува па макар да е натоварено до крај.Алооооооооооооооооооо,зборувам за фико стандард не за трки спремано..... .Не мешајте баби и жаби.Дискусијата беше дали ја товариш ко мазга или со услул како што би рекол нашиот народ.....А тоа книжулето кое го даваат со колата треба прво да се разгледа од А до Ш па после да се седне у кола.Звучи глупаво ама функционира.Знаете ли што се случуаваше со првите модели на даеву кои ги носеа у МКД,а?Не палеа ако не ставиш каиш.....Е сега една таква цепаница од мерак пред зграда да се покаже влегол у кола и.............трт не пали....па паника крена чоекот,па сервисот не чинел,ама лугето убаво пишале дека мораш каиш да ставиш.....значи како ке ја чуваш така ке те служи,попросто од тоа здравје....јас лично имав југо од како што ја викаа најлошата серија темпо 1.1 95г.....ама му го видов лезетот да ти кажам право......само бензин му турав,уље на време и потрошни материјали и поштено возење 7години...

Се предавам појаки сте али...аргументи нема...понекогаш сите дискутираме за нешто а незнаеме доволно за тоа.
Носталгија, за твојот комшија со каишот сигурно до сега бил на арабачиска кола, иначе се согласувам за се во твојот втор пост. И за тоа лоши серии на југовци се излезени од такви типови ко со каишот, имаше една серија 55ки што блокот им беше бушен на 2ра специјала. Југо 45 било која година и да е тоа нечини.Значи ко нашиве парламентарци сме.....ке се почне дискусија,и на крај се сведува на едно исто.....аекој почнува да постира се ама и не она за што е наменета темата.Да повторам уште еднаш може.....Темата е ПОЛОВЕН АВТОМОБИЛ ОД УВОЗ.....Значи се дискутира на оваа тема....А тоа дали југо иамло со 2ра специјала блок бушен или Шкодата што проварила на 20000км не е тема на дискусија.....
Дали се исплати да се прави екск*рзија со половните автомобили кои ги носат од странство...или да се фрли некое евро повеке па да се земе автомобил од дома со пристојна километража....како што пишав во предходниот пост,нели....Мое мислење е дека треба човек малку да ги стави на вага работите,односно дали имаш џеб за таа кола,или брат ми има поговорка цитирам...премногу сум богат да возам половно ауто.Значи дека од старт или после некој период ке се сретне секој кој купил од увоз ауто со проблем кој или ке биде решлив,или ке ја гледа ко икона на паркинг......Е сеа дали сето тоа е ок или не времето ке каже дали сме погрешиле или не,нели....Човек во својот живот има цел да си оствари некои свои сништа кои ги сонувал додека бил мал или млад....Моја цел беше да еден ден возам гланц нов автомобил од салон,а не да ги чистам с...њата на некој кои се иживувал или глумел дека е механичар....Сменав доста автомобили во мојата возачка кариера од фико(мојата непрежалена љубов....)до опел манта....но задоволството во никој случај не се мереше кога дојдов пред салонот,а колата стоеше надвор и ме чекаше со кесите на седиштата.....нескинати,незапалена цигара внатре,и други работи кои во половен автомобил за жал ги нема а тоа задоволство го имал некој друг,а не ти...Можеби нема АБС или ЕСП или 4ВД ама јас само отварам хауба да ставам вода во брисачите.....Не сакам никого да навредам со ова,но треба човек малку да се преиспита дали му е потребна таа екск*рзија......
Помина времето на САУХ,но не треба па по секоја цена да се собира се и сешто,нели.....Точно е дека и на плацевите во Европа има возила со пристојна километража,ама тие ретко многу ретко пристигаат во МКД.....
Единствен срекник кој лично го знам е мој школски другар кој имаше ооооооооооооооооооооогромна срека во Германија да земе БМВ 525и од 1998 или 99 милсам за 750евра од наш Македонец со оригинални 87000км......Возилото е топ,без мана ама како него се бројат на прсти,за жал.....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2011 во 22:48
...toa shto nekoj spomnal nova shkoda tuka,

....toa e samo zatoa za da pokaze deka i novo da si kupish , ako si nekoj baksuz ...ima da se ebavash po servisi,..sakal nejkel.,...samo zatoa!

...ama ochigledno...od filosofija ne mozesh da izbegash ,...duri ni tuka.

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2011 во 09:13
Се надоврзувавме на муабетот оти некој спомна да ја искршил корпата на фичото и се уште не ми јасно зошто.
А тоа кој како ке коментира ке не учиш кога ке станеш модератор

Изменето од volkswagen - 15.Март.2011 во 19:26
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2011 во 11:12
Јас ја скршив корпата на моето фико,а ке ти стане јасно кога ке качиш 4-ца у фико и на железарско брдо без залет у трета,и тоа не било кои 4-ца туку возрасни луге....Јас никого не учам,прочитај го мојот пост погоре....кажав дека сме ко нашите парламентарци кои отвараат една тема,за да после се дискутира за сосема друга работа која воопшто не ни била тема на дискусија...За последен пат ке искоментирам дека темата е половен автомобил од увоз или не...со надоврзување дека автомобилите кои се продаваат во Мкд според многумина се со слаб квалитет...хмммммммммммммммм па како тогаш лугето сеуште ги возат,нели.....
Во секоја сообракајна убаво пишува форма на каросерија или нешто така беше....Значи да резимираме.....ако е патничко возило се знае колаква му е носивоста,ако е пик ап исто...за товарно исто....
Бидејки сега се две теми споени,модераторот треба да отвори сеа посебна тема дали патничко возило може да биде товарно возило....
Луге ние дискутираме за увозот на половни автомобили и дали се исплати да се увезува се и сешто....
Затоа кога се чита некоја тема се чита од почеток за да се добие слика за она што лугето дискутираат...а не да се мешаат баби и жаби....

Изменето од volkswagen - 15.Март.2011 во 19:27
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2011 во 19:42
Дечки... полека.среќа
Прво: офтопик заминавте и постовите ќе бидат скриени дури не отворам нова тема и да ги префрлам сите во неа. Или пак ќе одат во некоја за општи муабети за коли....
Второ: не мора да цитирате постови од 500 000 букви ако веќе пишувате под него. Со тоа ќе добиеме на прегледност.
Трето: Носталгија си искоментира ОК во врска со одењето офтопик , не сваќам зошто толку жестоко се фативте за тоа... никој никого не учеше и ни најмалку потценуваше во случајов....
А ако е веќе до модераторот, тогаш еве, тоа што го пишав погоре е тоа...  Не беше работава како, туку ШТО ќе коментира...
Четврто: Ако има недостиг на теми за дискусија, тогаш откако ќе се уверите дека нема иста или слична таква забаталена некаде - СЛОБОДНО ОТВАРАЈТЕ НОВАнамигнување

Од друга страна... баш ми е драго што има постојано дискусија на овај потфорум.... нека продолжи така, само без замерки ќе ве молам...

поздрав до сите...

п.с. Брза бе.... колку повеќе прашувам, толку повеќе одмалуваш од тоа што го кажуваш. Ако препрашам уште еднаш ќе речиш и дека сам си бил в коласмеењеплазење    големо%20гушкање


Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2011 во 08:35
Овде продолжува офтопикот од увозот...голема%20насмевка
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2011 во 14:26
-нови камери за следење на сообраќајот во градот и нов софтвер за истите...оние старите ќе одат во ѓубре,се инаработија досега.

-гледам на неколку раскрсници ги нема бројачите ...тие бе што кажуваат уште колку има да светне црвено и зелено...ваљда се откажавме за само две-три години од обидот за штедење...

-проектот дневно светло за сите возила во РМ,освен 18% на секоја капка гориво плус,на секоја сијаличка ..на секој акумулатор ...не ги дале и очекуваните резултати за намалени сообраќајни незгоди.само танкер плус и богами добри милиончиња во буџетот.зелените нека спијат...у ствари,треба на есен дрвца да садат...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.