IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Татко, тате, татичко
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Татко, тате, татичко

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Татко, тате, татичко
    Испратена: 29.Јуни.2008 во 02:18
vo sovremenite semejstva...imam cuvstvo deka mnogu ne se zainteresirani za svojte deca....sakam da veuvam deka toa e zaradi trkata so vremeto no....imam cuvstvo deka se posigurni koga ke im gi ostavat na majkite
Кон врв
Agapi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Agapi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 02:54
epa ne znam za dr jas ke ti kazam za mene....
Voosto ne e  taka barem kaj mene, tatko mi i majka mi imaat podednakva uloga vo mojot zivot odnosni se grizat za mene podednakvo. I tatko mi kako i majkami se zainteresirani za mojot zivot, kako mi e na uciliste, sto se desava so mene koa sum tazna i tn. Mozam slobodno da razgovaram so tatko mi na sekakva tema i ako mi e potreban pomos toj sekogas e tuka za mene. Duri ponekogas tatko mi pojke mi dozvoluva od majkami, i ne znae da mi rece NE (pa zatoa i pocesto od nego baram dozvoli koa mi treba neso) среќа
 
Za drugite i nivniot odnos so nivnite tatkovci ne znam kakov e, no kaj mene e super i se nadevam taka ke ostane
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 02:17
koga bi znaele kolku im znacat na svoite deca nema sto bi mozelo da gi razdeli od niv
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 09:45
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

vo sovremenite semejstva...imam cuvstvo deka mnogu ne se zainteresirani za svojte deca....sakam da veuvam deka toa e zaradi trkata so vremeto no....imam cuvstvo deka se posigurni koga ke im gi ostavat na majkite
 
Ne znam kako e vo Makedonija no tuka kaj sto sum jas, bas vo sovremenite semejsta ovaa teme nema diskutiranje среќа ... Znaci i Tatkoto i Majkata isto vlijevaat i se okolu decata!
 
Mozam da kazam deka kaj nas toa nikogas ne bese diskuzija, dvajcata isto se ponasame sprema nasata kerka, ako imam jas nesto rabota, taa odi so tatko i ili obratno, ili ako posle naporen den jas kapnata se vratam doma, toj ne ceka jas da e izbanjam...ednostavo go pravi toa!
 
Mislam deka ne e do "vremeto"vo koe ziveeme...koga ke se setam, jas dodeka bev dete (mada moeite se razvedeni) tatkoto rabotese i nosese pari a majkata se grizese okolu domot i semejstvoto. Vo denesno vreme toa ne e vise mozno i retko koja familija toa go prakticira...Zatoa i bitno e da bides edno, da se poddrzuvas, postuvas i da se grizis zaednicko za naj ubavoto nesto na ovaj svet, a toa se decata, koi i dvajcata gi posakuvale!!!
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 10:48
Во Семејство имаме многу теми, за мајки, свекрви, свекори, деца а татковците сме ги оставиле настрана.
Секавајки се на своето детство, растена покарј трпелив, добар но одлучен татко често размислувам за денешниве татковци. Мојот маж е добар татко, другар кој знае да игра фудбал, да гледа утакмици заедно со синовите, да оди на планинарење на Водно, да изненади со добар (нарачан ) ручекголема%20насмевка да се сојузат во машки сојуз против мене и некои мои диктатуритага, но и да пресече кога ќе се помине дозволената линија.
Каков треба да биде вистинскиот татко?
да учествуваат во воспитувањето, негата и во образованието на своите деца, да  е присутен,  позитивно да влијае  врз карактерот на детето,  на неговите особини и навики. или да биде  авторитативна фигура од која децата се плашат?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 11:19
Па Мамамд ти веќе кажа каков треба да биде вистинскиот татко во твојот пост.
 
Само заборави дека истите игри како со машките треба да ги прави и со девојче,ако треба и ќе игра со неа со кулички и во краен случај ќе научи и ластик да игра,а да не прајме муабет дека треба Титаник да го гледа со неа по неколку пати годишносреќа
 
 
Има една поговорка во однос на ова што сум ја слушнал многу пати до сега а која ја искажале некои при муабет за некои разгалени деца и оди вака:-Дете се сака кога спие.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 12:48
Mojot tatichko e primer   kako treba da se odnesuva eden roditel.....
Nie sme  dve sestri vo semejstvoto,a jas od sekogash bev tatina mezimica...no toa ne znachi deka  sestra mi  pomalku ja saka,tuku zaradi slichnosta vo izgledot ,vo karakterot toj nekako e povekje povrzan so mene.
Nie znaeme  zaedno da sedneme da gledame fudbal iako navivame za razlichni timovi jas za Milan ,toj za Juventusголема%20насмевка,znaeme  so chasovi da diskutirame za politika,saka da zirne  i vo mojata intima ponekogashнамигнувањеda mi  dade nekoj mudar sovet....so nego gi delam problemite koi   gi nosi zivotot ,baram sovet   i  najchesto i go primenuvam.
Ete toa bi bilo nakratko za mojot tatichkoголема%20насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 13:24
Со татко ми немам однос дете-родител...
Другари сме...
Кога бев мала, ме третираше како момче...
Игравме фудбал, се боксувавме (јас секогаш задавав најаки удариголема%20насмевка) и игравме некои такви машки игри...
А сега!? Никаков однос...
Единствено што правиме заедно е гледање телевизија...рамнодушност
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 13:36

среќаTatko mi e chovek koj non stop saka neshto da raboti...

I koga ima malku vreme vo denot, zastane vo gard i me tera da pravime karate - sparing... ( t.e da se mlatime, ama so karate pravila na poeni ).
Ne e nasilnik, i znae da prostuva celi 3 PATI!среќа
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 16:44
Чале мој е 24/7 на работа последниве неколку години и неможеме да се изнамуабетиме како прво кога ќе се вратиголема%20насмевка

кога бев помал цело време одев со него... на состаноци од работа, на шетање, в кафана со неговото друштво, на механичар.... секаде тој кај што одеше....


Во последно време најчесто гледаме некој филм заедно, пошто може да испее високи ноти (отприлика колку Жељко Бебек) често пееме заедно.... и така...

се помалку и помалку заеднички активноститага
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 17:04
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Во Семејство имаме многу теми, за мајки, свекрви, свекори, деца а татковците сме ги оставиле настрана.
Секавајки се на своето детство, растена покарј трпелив, добар но одлучен татко често размислувам за денешниве татковци. Мојот маж е добар татко, другар кој знае да игра фудбал, да гледа утакмици заедно со синовите, да оди на планинарење на Водно, да изненади со добар (нарачан ) ручекголема%20насмевка да се сојузат во машки сојуз против мене и некои мои диктатуритага, но и да пресече кога ќе се помине дозволената линија.
Каков треба да биде вистинскиот татко?
да учествуваат во воспитувањето, негата и во образованието на своите деца, да  е присутен,  позитивно да влијае  врз карактерот на детето,  на неговите особини и навики. или да биде  авторитативна фигура од која децата се плашат?
tocno taka treba da izgleda eden fin i kulturen tatoголемо%20гушкањеi mojot tato e takov mamadбакнеж
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 17:32

Порано имавме ваков однос... среќа

Сега...


Он е ваков.
А јас ваква.

Ваљда дека почна да келави, па нема како да се утеши, па 24/7 вика по мене. голема%20насмевка



What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 18:24
хех...
се ќе беше во ред да беа попаметни од мене не
вака , ко зоолошка е , само ги гледам како се тркалаат по своите глупости...
ех колку е тешко да си дете...смеење
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 19:10
Ауф, сакаш да кажеш попаметен си од твоите? ма%20ајде
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.