IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Даме Груев
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Даме Груев

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 18:31
Интревју со Дамјан Груев во в. „Новое времја“, 1904 година
Дописништво на „Новое Времja“) Рускиот печат се однесе скептички спрема неодамна објавениот отчет на цивилните агенти, во кој се тврди дека божем во Македонија сè е во состојба на благополучност и дека Мирцштегските реформи божем успешно се применуваат. Деновиве јас имав средба со Д. Груев, главен раководител на внатрешната организација во Македонија. Ќе ги запознаам читателите со неговото мислење за состојбите во Македонија и со реформаторскоото дело во неа во 1904 година. Груев е родум Македонец и постојано живее во Македонија; дојден е овде пред еден месец да ја лекува раната, што ја доби при едно случајно судрување со турските војски, сега е речиси оздравен и се чини набргу пак се враќа во Македонија. Тој има големо влијание не само во Македонија, туку на него сметаат и бугарското и српското правителства. Турското правителство ја има оценето неговата глава на 5.000 лири. Г. Груев е релативно млад човек, со убав библиски лик; неговото расположение е стабилно, шеговито-жизнерадосно, плус искреност; со што силно предрасположува кон себе себеседникот; очигледно е дека постојаните бури и животни тревоги не ја скршиле оваа натура. (…)

– Ќе има ли востание годинава?

– Ние не мислиме да го покреваме пред завршувањето на руско-јапонската војна; доколку Турците го предизвикаат, тогаш е друго прашање. Ние мораме да водиме сметка за чувствата на народот (што и да се зборува, меѓутоа крвта не е вода – Русите се наши браќа), второ, за интересите на нашето дело; нормално разрешување на македонското прашање многу зависи од тоа, колку Русија ќе биде слободна… За време на востанието руската дипломатија беше во односот спрема нас, Македонците, маштеа; меѓутоа Русија ја ослободи Бугарија; таа бездруго нема да нè остави нас да нè изедат непријателите на славјанството. Така мисли нашиот народ, а така мислиме и ние. – Какви се односите меѓу бугарското правителство и вашата организација? – Мошне недружељубни; бугарското правителство се стреми внатрешната организација да ја потчини под себе, меѓутоа нему тоа нема да му успее, бидејќи ние му даваме на тоа доста енергичен должен отпор.

Изменето од mungos80 - 17.Мај.2010 во 18:33
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 15:10
Цццц...само што се спомна на некои телевизии за полумакедонско/полувлашкото потекло на Дамјан Груев веднаш се почнаа сплетките за неговата  предавничка улога. Добро е што имаме нормални историчари кои веруваат  на пишаните документи а не на рекла кажала баби стрини, вујни истории па се слегна прашината
Гоце и Даме во постхумен судир
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 15:58
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Цццц...само што се спомна на некои телевизии за полумакедонско/полувлашкото потекло на Дамјан Груев веднаш се почнаа сплетките за неговата  предавничка улога. Добро е што имаме нормални историчари кои веруваат  на пишаните документи а не на рекла кажала баби стрини, вујни истории па се слегна прашината<span id="procitaniList"></span>Гоце
и Даме во постхумен судирДаме Груев е од село Смилево,македонско село. Мамамд, има некаде информации дека имал и влашко потекло?

Татко му сигурно не бил Влав, за мајка му не знам.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 16:07
Какви власи,нема ништо во селото освен Македонци.И мајка му е Македонка.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 13:51
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Цццц...само што се спомна на некои телевизии за полумакедонско/полувлашкото потекло на Дамјан Груев веднаш се почнаа сплетките за неговата  предавничка улога. Добро е што имаме нормални историчари кои веруваат  на пишаните документи а не на рекла кажала баби стрини, вујни истории па се слегна прашината<span id="procitaniList"></span>Гоце
и Даме во постхумен судирДаме Груев е од село Смилево,македонско село. Мамамд, има некаде информации дека имал и влашко потекло?

Татко му сигурно не бил Влав, за мајка му не знам.

Јас ништо не тврдам со сигурност бидејки една е сега етничката слика на Смилево, друга била пред стотина година.
Има Македонија вистински историчари,не се сите квази историчари, тие знаат и треба да кажат.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 17:04
На својот пријател Никола Деjков, Даме пишува од Прилеп:

"Новина! Денес се венча поголемата ќерка на К. Бомболов за едно Влавче-гркоманче ако го знаеш - синот на К'рцута. Ужасно возбуда низ градот се чувствува, хули, негодување и секаков род епитети постојано на грбот на госпотството му се адресират, каде што како "нај почетен" општинар претпочел Влав пред алт'н парче си Бугарe-ергенчета. Утре очекувам сатира на ѕидовите. "
----
Ако Даме беше Влав - немаше да пишува по овоj начин.

Изменето од Македон - 19.Мај.2010 во 17:13
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 23:14
Немојте да пишите неиздржани работи.Првите жители на с.Смилево се Брсјаци,а по нив доаѓаат Мијаците од пределите на Галичник,Селце итн.Даме Груев по потекло е од с.Селце,во овие краишта нема власи,а ни во самото село Смилево нема власи.Сум бил во селото и затоа секој муабет за некаква влашка линија кај Даме Груев и смилевците е неоснован.
Поздрав

Изменето од mungos80 - 19.Мај.2010 во 23:15
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 22:29
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Немојте да пишите неиздржани работи.Првите жители на с.Смилево се Брсјаци,а по нив доаѓаат Мијаците од пределите на Галичник,Селце итн.Даме Груев по потекло е од с.Селце,во овие краишта нема власи,а ни во самото село Смилево нема власи.Сум бил во селото и затоа секој муабет за некаква влашка линија кај Даме Груев и смилевците е неоснован.
Поздрав

nikogash ne tvrdi neshto shto ne go znaesh 100%. ne bi sakala nekogash da recam= Neli ti rwkovзбунетост
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 08:45
Sigurna si deka ne sum 100% siguren?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 09:57
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Sigurna si deka ne sum 100% siguren?

Garantiramголемо%20гушкање
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 12:30
Zatoa sto garantiras kazi mi eden od familijata na Gruv koje zakopan na vlaskite grobista vo Bitola,ili vo Smilevo kade ne postojat vlaski grobista.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 18:24
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Zatoa sto garantiras kazi mi eden od familijata na Gruv koje zakopan na vlaskite grobista vo Bitola,ili vo Smilevo kade ne postojat vlaski grobista.

Не се сите умрени Власи закопани на влашките гробишта во  Битолаголема%20насмевка
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 19:19
Ajde togas pokazi mi nekoj dokument za vlasko poteklo na Dame Gruev.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 21:51
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Ajde togas pokazi mi nekoj dokument za vlasko poteklo na Dame Gruev.

Цццц..има тука ’’архивари’’намигнување, ке постават многу веројатни, помалку веродостојни и лажни документи.
Јас ретко навлегувам во доменот на доказите, секогаш оставам другите да се помачат, да дојдат до вистината.
Имаше една стара (јас мислев дека е англиска ама излезе дека е од мудрите Кинези) поговорка која вели- На гладниот не му давај риба, научи го да лови.голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.