IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Во очите на питачот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Во очите на питачот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 15:04
Kako da znaev deka deneska ke bidam sreken...na ulicata 13-ta guzva so mnogu muzika...lugeto igraa vo ritmot...1...2...3...ke odoleam na mojot poriv i nema da slezam dolu...se prasav...zarem ne e i nasiot zivot vo ritmot na muzikata?...noti+tekst+aranzman=muzika!

Zastanav i napisav na edno livce hartija...licnost+emocii+iskrena zelba=zivot

Eden...dva...tri...zivotot ne e nisto drugo osven muzika!


Изменето од Joshua_Tree - 15.Јануари.2010 во 15:04
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 15:47
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Kako da znaev deka deneska ke bidam sreken...na ulicata 13-ta guzva so mnogu muzika...lugeto igraa vo ritmot...1...2...3...ke odoleam na mojot poriv i nema da slezam dolu...se prasav...zarem ne e i nasiot zivot vo ritmot na muzikata?...noti+tekst+aranzman=muzika!

Zastanav i napisav na edno livce hartija...licnost+emocii+iskrena zelba=zivot

Eden...dva...tri...zivotot ne e nisto drugo osven muzika!
 
 
 
A kakva vrska ima ova "eden..dva..tri...bla bla bla " so pogledot na pitachot ?
 
 
 
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2010 во 15:49
mozebi...samo mozebi...zenсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2010 во 13:47
1...2...3...среќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 13:12
... Veke e pladne .... Go pominav utroto spiejki crvsto .... zatvorena vo svojata soba na vtoriot kat na ulicata 13-ta ...... Vo sobata dobro poznatiot miris na cad i zastojan vozduh ....  zima e .... sekogas mi fali vozduh koga e zima ..... prozorecot ostanuva zatvoren a nadvor sekogas koga ke vdisam podlaboko me secat sto noza vo gradite  ..... Se poglednav vo ogledalo " Dobar den stranecu " ....si rekov .... frliv pogled od zamagleniot prozorec, nadvor e guzva ..... site nekade brzaat .... kako da vodat bitka so vremeto , bitka koja nemozat da ja dobijat .....Go oblekov kaputot i izlegov .... mi trebase vozduh  .... na trotoarot iljada lica .... site vo svoite svetovi .... kako da ne me gledaat .... kako da sakaat da pominat preku mene, niz mene, vo nivoto brzanje .... Stoev na sredinata koga me turna silna raka .... se znaesov i za mig pomisliv "Pagjam, ke me pregazat " .... stampedoto na sekojdneieto .... gi ispraviv racete vo nadez deka ke odrzam ramnoteza .... i naletav na podadena raka ... ja grabnav cvrsto bez razmisluvanje .... koga se ispraviv na nozete go krenav pogledot nagore .... "Sosedot" - si pomisliv .... pitacot koj ziveese na kjosot od ulicata .... " Trgni go grcot od liceto , nasmevkata poubavo ti stoi " .. mi rece so polunasmevka ..... " i prodolzi po svojot pat ama ne brzaj " .... Se nasmevnav a ne mu rekov ni "blagodaram" ... se ispraviv i prodolziv da cekoram ..... patot samiot po sebe se rascistuvase ..... a toj, toj ostana da stoi zad mene ..... kako potsetuvanje ....
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 18:36
Za moment pomisliv deka sum sluga na moite zborovi...kolku silno vristese sirenata pod mojot prozorec...na ulicata 13-ta.Ja podadov glavata...narodot go gledase nepodviznoto telo na pitachot...laznite i namesteni likovi ja igraa ulogata na dobrotvori i so svoite dlanki ja pokrivaa svojata beda...macnini vo stomakot od prenaglasenoto licemerie.Kade sme trgnale?...Zosto zastanale da go trosat svoeto vreme nad telo koe se gushnalo so svojot sozdatel?Na negovoto lice imase blazena nasmevka...trulime,se raspagame i nikogas ne sme vo celina...
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 18:40
Edno e sigurno: sekoj odgvovara za svoite postapki vo zhivotot i sekoj mozhe da se unapredi samiot sebe si.

Ako sakash da go smenish svetot, smeni se sebe si.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 19:06
Ah...me podseti na mojot omilen filozof..."Site sme nie ziteli na zemjata,koja kako takva ,e sitna cesticka vo kosmosot"!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 18:55

Udar na prvata grmotevica .... me natera za da stanam i da go otvoram prozorecot .... Na ulicata 13-ta site rastrcani - "Kako gluvcite pred poplava" - si rekov i se nasmevnav glasno ..... Vtoriot udar me natera da go krenam pogledot ... Neboto nadvisnalo nad ulicata so celata svoja tezina spremno da ja isturi .... Gi oblekov patikite nabrzo mozno i izletav nadvor .... Ne ni zabelezav trcajki po skalite kako eden od komsiite me predupreduva na dozdot ... Ke go turnev, ke proletav niz nego ako ne mi se trgnese od patot samo da bidam tamu koga ke kapne prvata kapka .... Zadisana dojdov do agolot barajki go mojot prijatel, pitacot koj edinstven umeese da im se raduva na nestata neizvestaceno ... Sakav da vidam dali i toj se krie .... Dali i na negovoto lice ke procitam nezadovolstvo, pa dozdot moze da mu ja poplavi kukjata ... Go zabelezav kako mirno sedi na ivicata na trotoarot so cigarata vo usta .... Stoev od strana i mu go gledav likot ... Mir, blaga nasmevka i cigarata kako zalepena na desnata strana na ustata .... Bez da izustam ni zbor , sednav do nego .... Nasmevkata mu gi otkri pozoltenite zabi ..... "Znaev" - mi rece ... Sakav da zapalam od cigarite .... "Nemoj, pogledni " - mi rece so prstot vperen vo neboto ... Vo sledniot mig ja pocuvstvuvav prvata kapka .... Isturi kako od kofa .... Se nasmeav glasno .... Vekje go pocuvstvuvav dozdot kako mi navleguva preku oblekata i mi ja ezi kozata ... Ulicata stana prazna, pusta .... Proleten dozd , brzo doagja - brzo proagja .... "Vdisi dlaboko, mirisot na zgasnatata prasina e nesto sto ne se slucuva sekoj den" - mi rece prijatelot - "Nosi go vo sebe i koga ke se vratis doma" .... Ja poglednav kutijata cigari i mu ja podadov .... "Ubav e mirisot, ke go zadrzam sto e mozno podolgo" ... mu namignav i stanav ....



Изменето од Blue Scarlet - 24.Јануари.2014 во 15:31
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 00:32
Lezev mirno so zatvoreni oci vo mojata soba na ulicata 13-ta .... tisina i cad od cigari koi gi stancav edna po druga .... Dobiv cuvstvo deka sum zalepena za trosedot, skoro ko paralizirana .... "Ha, se stopiv i jas na gorestinava" - pomisliv so nasmevka vo obik na iskriven agol na moite usni ...Kojznae kolku dolgo lezev, vremeto nemoze da se meri vo nokjta ...
Me trgna zvukot na roletni koi krckaat ... Gi otvoriv ocite i skoknav kako da bev poleana so kofa studena voda .... Severen veter .... Jak severen veter vo leto .... Sega vekje nasmevkata bese siroko razleana ..... Razbusavena i bosa istrcav vo hodnikot ....  Gi broev skalite do pokrivot na zgradata .... tamu ke se sretneme .... na vrvot .... jas i mojot prijatel .... 
Vratata bese otvorena a jas izlegov so vekje rasireni race ... samo taka mozes da posakas vistinsko "dobredojde" .... Za moment me trgna mracna senka na ivicata na pokrivot .... zastanav so podzamizeni oci obiduvajki se da vidam koj .... Blesok na upaljacot mu go osvetli likot vo obid da zapali cigara .... i pak ... i pak ... ja gubese bitkata so veterot .... 
"Prijatele, otkazi se" - mu doviknav bez da se doblizuvam iako go znam pitacot od agolot na ulicata ... Mi se doblizi so teski cekori, mi se vnese vo lice za da mozam da mu go pocuvstvuvam pijaniot zdiv ... "Sto e podobro da probas nesto da napravis za sebe, nesto sto ti treba ili ke cekas veterot da pomine?" ... Uste ednas ckrapna upaljacot i se razlea miris na cad vo veterot,a jas samo go slusnav kako dlaboko go vovlekuva dimot .... "Uzivaj" - mu rekov - "Znaes kako da go pravis toa" ...


Изменето од Blue Scarlet - 02.Јули.2010 во 01:48
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 17:44
Cudno e kako cekorite mi se lesni kako perduv, po vzesteniot asfalt na ulicata 13-ta .... Se okolu e kako stopeno i razleano, pretopeno vo siviloto, uguseno i so spusteni glavi .... Se krijat od sonceto uskratuvajkji si go zadovolstvoto da go vidat i neboto .... Zaslepuvacki e, duri i bolno koga ke go vperis pogledot vo sonceto no sepak za da go dobies neboto , vredi ...
Zeska kvecerina .... ispotena i razgolena se boram za vozduh iako site prozorci se otvoreni .... Mi treba veterot ..... da mi gi napolni plukjata ... da mi ja pogali kozata i da me naezi na nacin na koj samo toj moze .... Od balkonot gi gledam vljubenicite vo letoto i nivnite nazaleni lica vo stilot "Zosto se sto e ubavo kratko trae" - PATETIKA! ... Ironicna nasmevka na moeto lice .... Me gusi zestinava a cetirite zida okolu mene kako da go gmecat moeto telo za da i go zemat i posledniot zdiv na mojata koza .... Sakam da izlezam .... Leleava purpurna nametka i vo migot na ragjanje na zelbata ja ubivam so nejzinoto ostvaruvanje ... Se iskaciv na okolniot rid i bez da go zabelezam patot ... ionaka mi e vekje dobro poznat ... kako sonot bez naglo budenje .... Duri na vrvot me razbudi suvata usta i grlo polno so prasina ... Ha, voda ... kako mozev i nea da ja zaboravam .... Blago potcuknuvanje po desnoto ramo i neugledno plasticno shishe vo gruba raka ... Bez da se svrtam go zedov shisheto ostavajkji ja vodata da ja odmie prasinata .... Vozdiska ....
So nasmevka se svrtev - "Blagodaram prijatele" - mu rekov na pitacot koj cesto go gledav i na agolot od mojata ulica ..... " Vodata vo sebe ja nosi najgolemata magija na svetot a site na nea gledaat so potcenuvanje .... Jas sum najgolemiot volsebnik vo tvoite oci sega neli? " -  glasno se nasmea i si zamina potpevnuvajki nekoja samo nemu poznata pesna ....
" Da, vo moite oci toj ja imase mokjta koja retko koj drug ja imase" - ENJOY ... бакнеж


Изменето од Blue Scarlet - 29.Август.2010 во 17:49
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 17:58
vo ochite na pitachot sum...................cicija!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 18:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2010 во 16:58
Originally posted by brza brza напиша:

vo ochite na pitachot sum...................cicija!намигнување
 
 
Toa e zatoa sto ti se plitki ...... dzebovite .... намигнување
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.