IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - План за Скопје после земјотресот...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

План за Скопје после земјотресот...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
dimigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: План за Скопје после земјотресот...
    Испратена: 26.Декември.2009 во 21:28
Колку што сум информиран ова е проект на Кензо Танге,кој победил на конк*рсот за обнова на скопје што го распишал ТИТО.Од видеото гледам супер модерен град...стварно штета зошто не е остварен.Доколку некој е запознат нешто повеќе за ова нека пише!
Како требало да изгледа Скопје после земјотресот

Изменето од dimigor - 26.Декември.2009 во 21:29
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 17:44
главната причина зошто Скопје е упропастено е овој план, всушност не самиот план, туку неговото започнување и застанување на полпат, поради тоа денес имаме недовршени булевари, неколку бруталистички згради (кои народот за жал по некој автоматизам ги мрази), градски ѕид и половична железничка станица
според мене или требало да го завршат целосно планот, или да го реконструираат цело скопје, ја модернизираат само инфраструктурата, а да се создаде една модерна преиферија на центарот
за жал само околу 40% од проектот се направени, а според мене тие 40% се помалку потребните за жал

одлична тема димигор, јас ќе се обидам да постирам уште некои слики од планот, ова што ти го постираше е само еден мал фрагмент од центарот на градот


Изменето од zabegan - 27.Декември.2009 во 17:44
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 18:04
Нереализираниот план за бул. Крушевска република и неговото опкружување, ако не ја препознавате локацијата, ова е денешно маџир маало, а ГТЦ со кулите е во горниот десен агол среќа
за жал Крушевска република како што кажав не е реализиран, а до пред некое време властите се бореа за да го изградат, за што требаше да се рушат куќи (се бунеа граѓани воздивнување), булеварот треба да ги спојува Јужен и Северен булевар (само северен е реализиран), почнува некаде од „рампа“ а завршува кај денешната клучка кај хотел Континентал
п.с. Само погледнете ги зградите изненадување

сликата ми е од build.com.mk
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
dimigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 16:55
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Нереализираниот план за бул. Крушевска република и неговото опкружување, ако не ја препознавате локацијата, ова е денешно маџир маало, а ГТЦ со кулите е во горниот десен агол среќаза жал Крушевска република како што кажав не е реализиран, а до пред некое време властите се бореа за да го изградат, за што требаше да се рушат куќи (се бунеа граѓани воздивнување), булеварот треба да ги спојува Јужен и Северен булевар (само северен е реализиран), почнува некаде од „рампа“ а завршува кај денешната клучка кај хотел Континенталп.с. Само погледнете ги зградите изненадувањесликата ми е од build.com.mk


Стварно штета.Иако за Маџар мало има уште шанси да се срушат куќите,али не верувам дека ке направат нешто посебно.Мислам штом некој дибек даде дозвола да се изгради тоа чудовиште од зграда до железничката(зборам за кафеавата коцка-чудовиште карши Маџар мало)се е можно во државава.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 17:42

ако мислиш на „полициската“ зграда таа мене ми е во ред и доколку би се изградиле објекти со отприлика нејзина висина во иднина во околината би се вклопила со нив, без разлика како изгледал, мене многу повеќе ми изгледаат грдо останатите згради во населба Пролет, тоа се би рушел

инаку се додека се прават самоубиствени кривини до мостови поради нечие задоволство ќе постои Ново маало за жал
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
dimigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 18:22
Што знам...21 век сме...можело многу поубаво да се направи...тоа што е големо нека е големо!
А тоа со мостот...немам зборови...катастрофа!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 18:35
Originally posted by dimigor dimigor напиша:

Што знам...21 век сме...можело многу поубаво да се направи...тоа што е големо нека е големо!
А тоа со мостот...немам зборови...катастрофа!
абе џабе што сме 21 век кога некој размислува како да сме 18 или поназад, мислам глеј што се се гради во мал ринг изненадување
 
а што се однесува до зградава, секогаш има можност за промена на фасадата, иако мене и вака ми е ок
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
dimigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 17:02
Ги виде ли овие што планираат све да изградат
Визуелизација на Центар - проект Скопје 2014
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 02:04
Originally posted by dimigor dimigor напиша:

Колку што сум информиран ова е проект на Кензо Танге,кој победил на конк*рсот за обнова на скопје што го распишал ТИТО.Од видеото гледам супер модерен град...стварно штета зошто не е остварен.Доколку некој е запознат нешто повеќе за ова нека пише!
Како требало да изгледа Скопје после земјотресот


Ako ne se lazam, ova e samo eden proekt od nasi arhitekti za zgrada na ministerstva, na lokacija pred MNT, onamu kade denes ja gradat zgradata na MNR vo anticki stil. Proektot e "star" povekje od 30 godini.
Kako sto mozete da vidite, toj proekt e "pomoderen" od ona sto denes tamu se gradi...
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 02:11
Posle zemjotresot vo Skopje 1963, e raspisan megjunaroden konk*rs na koj ucestvuvale del od najdobrite svetski arhitekti vo toa vreme.
Prvata nagrada ja dobil, kako sto site znaete, japonskiot arhitekt Kenzo Tange.
Megju drugite koi ucestvuvale, na primer, se i holandskite arhitekti J.H van den Bruk i Jakob Bakema, vo toa vreme mozebi najdobrite svetski arhitekti.
Denes, plostadot ni go proektiraat Slobodan Trajkovski, Vangel Bozinovski, Kosto Mangaroski... Nazdravje...
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 02:15
Kenzo Tange... Samurajot koj pocina pred 5-6 godini, ja projde 90-ata...

Yoyogi Sports Center, 1964...


Изменето од Marko Polo 1 - 01.Мај.2010 во 02:20
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 02:36
Idejata na Tange bila slednata:
Skoro site evropski gradovi se razvivaat od srednovekovnite tvrdini. Vo centarot ima plostad, do koj vo vid na zraci se probivaat glavnite ulici, koi se spoeni megjusebe so kruzni ulici vo vid na koncentricni krugovi. Spored ovaa ideja e zamislen planot na Skopje...

Za zal, izveden e samo mal ring vo strogiot centar na gradot, so tn Gradski zid - blokovi zgradi koi trebalo da simuliraat tvrdina...
Ah, da Izvedena e i zeleznickata stanica...

Se ostanato e politika, zelba za kradenje pari i sueta...
Mislam deka mozete da go prepoznaete "mal ring"...

Изменето од Marko Polo 1 - 01.Мај.2010 во 02:40
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 00:46
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Originally posted by dimigor dimigor напиша:

Колку што сум информиран ова е проект на Кензо Танге,кој победил на конк*рсот за обнова на скопје што го распишал ТИТО.Од видеото гледам супер модерен град...стварно штета зошто не е остварен.Доколку некој е запознат нешто повеќе за ова нека пише!
Како требало да изгледа Скопје после земјотресот


Ako ne se lazam, ova e samo eden proekt od nasi arhitekti za zgrada na ministerstva, na lokacija pred MNT, onamu kade denes ja gradat zgradata na MNR vo anticki stil. Proektot e "star" povekje od 30 godini.
Kako sto mozete da vidite, toj proekt e "pomoderen" od ona sto denes tamu se gradi...
всушност, зградата на сликата требало да биде на локацијата кај жпаркингот кај Холидеј ин
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 00:47
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Posle zemjotresot vo Skopje 1963, e raspisan megjunaroden konk*rs na koj ucestvuvale del od najdobrite svetski arhitekti vo toa vreme.
Prvata nagrada ja dobil, kako sto site znaete, japonskiot arhitekt Kenzo Tange.
Megju drugite koi ucestvuvale, na primer, se i holandskite arhitekti J.H van den Bruk i Jakob Bakema, vo toa vreme mozebi najdobrite svetski arhitekti.
Denes, plostadot ni go proektiraat Slobodan Trajkovski, Vangel Bozinovski, Kosto Mangaroski... Nazdravje...
имаш некој материјал од Холанѓаниве, да видиме што сме пропуштиле?
а од нашиве „архитекти“ ми е мука болен
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.