IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Божиќ во нехристијанските земји
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Божиќ во нехристијанските земји

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Божиќ во нехристијанските земји
    Испратена: 23.Декември.2009 во 21:23
Смее ли - според вас - да се слави денот на раѓањето на Отелотворената Мудрост БОЖЈА во Исус, во нехристијанските земји?

Предмалку прочитав дека - од страна на еден многу почитуван книжник кој делува во државата катар - била објавена фатва кон сите оние кои што го слават Божиќот, во регионот!

Тој многу влијателен книжник изјавил дека не одговара елките да се продаваат во пустиња.



Вашето мислење би ме интересирало.





Изменето од spiros - 23.Декември.2009 во 21:24
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2009 во 13:06
Originally posted by spiros spiros напиша:

Предмалку прочитав дека - од страна на еден многу почитуван книжник кој делува во државата катар - била објавена фатва кон сите оние кои што го слават Божиќот, во регионот!
Тој многу влијателен книжник изјавил дека не одговара елките да се продаваат во пустиња.


Само во Саудиска Арабија е забрането да се слават немуслимански празници.Додека во сите останати земји од Персискиот залив има многу христијански парохии од сите можни провиниенции каде се слави Божик најнормално.
И не го зборам ова на памет туку сум правел муабет со Арап христојанин кој живее во ОАЕ.
Најверојатно таа фатва се однесува на таа квази божиќна атмосфера дека не чини да ја применувата самите муслимани.Во смисол.. фатва за секој муслима кој кити елак или слично. Мада реално гледано таа фамозан елка ама баш нема врска со божик но сега тоа е капитализам RULES!!


Originally posted by spiros spiros напиша:

да се слави денот на раѓањето на Отелотворената Мудрост БОЖЈА во Исус,


Спирос,мада имам тешкотија да те дефинирам заради твоите малце невообичаене верски погледи,би сакал да ми објасниш ова на кратко.. ако сум те разбрал правилно ти сметаш дека Мудроста Божја се ОТЕЛОТВОРИЛА во телото на Исус од назарет.
Значи правиш дистинкција меѓу Исус од Назарет и така наречената Божја мудрост?






Изменето од ahmar1 - 24.Декември.2009 во 13:07
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 01:36

Невообичаени верски погледи?

Ахмар, за мене Исус е отелотворение на Мудроста БОЖЈА, преку Која (Невидливиот и Несватливиот) БОГ Всèдржател, сè создал и создава, сè одржува, сè повржува!



Шалом


Изменето од spiros - 25.Декември.2009 во 01:36
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 02:21
Ne treba Bozic da se slavi vo muslimanski zemlji kako shto ne treba muslimanski praznici da se slavat vo hristijanski zemji... Toa meshanje i tie glupavi "bratski" pogledi i "tolerancijata" ne vodat vo treta svetska vojna... pa dajte bre toa e edna nevidena licemernost koja ne moze da izrodi nishto dobro. Civilizacijata ne trpela i nema da trpi meshanja na verska osnova - podelba mora da postoji i se dodeka taa ne e jasno definirana ce proizveduva konflikti -poglednete ja istorijata na coveshtvoto...

Изменето од Templarius - 25.Декември.2009 во 02:24
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 02:32
Ne treba da ima muslimnaski i hristijanski zemji. Toa e glavniot problem.

Ne treba drzhavite da se vostanuvaat po osnov na bilo koja vera. Verata e lichna opredelba na sekoj gragjanin i toa ne smee da bide praveno po prisila na drzhaven zakon ili nekomu drzhavjanstvoto da mu zavisi od negovoto vrsko ubeduvanje.

Spored toa, Bozhikj treba da bide slaven vo site zemji od hristijanskite vernici koi zhiveat vo niv, kako shto Bajram treba da bide slaven od site muslimani vo bilo koja drzhava na ovaa planeta.

Sekakvo ogranichuvanje na toa e ogranichuvanje i na osnovnite chovekovi prava.



Изменето од Messenger - 25.Декември.2009 во 02:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 02:34
БОГ во СОВРШЕНО ЧИСТОТО СРЦЕ ИСУСОВО е ЉУБОВ, СОВРШЕНА ЉУБОВ!


Денот доаѓа кога сите луѓе ќе и се поклонат на СОВРШЕНАТА ВИСТИНА, ќе се разбудат дека сите се браќа и сестри и тоа ќе биде крајот на неврниот свет, а со тоа потполно ќе завладее ЦАРСТВОТО БОЖЈЕ (и на земјата, како на Небото)!

АМИН


Среќен Божиќ на сите кои денес го слават!



Изменето од spiros - 25.Декември.2009 во 02:36
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 08:22
кала Христугена... Христос се роди...

Честит празник до сите православни и римокатолици и останатите христијани кој денес го празнуваат “Раѓањето по плот на нашиот Спасител Исус Христос“.
За многу години!големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 18:52
Originally posted by spiros spiros напиша:


Ахмар, за мене Исус е отелотворение на Мудроста БОЖЈА, преку Која (Невидливиот и Несватливиот) БОГ Всèдржател, сè создал и создава, сè одржува, сè повржува!


Изгледа не се разбираме спиросе.
И кажуваш и ништо не кажуваш.
Значи кажи експлицитно дали правиш дистинција меѓу Исус од назарет и Бог(или терминот Божја мудрост кој ти повеќе го милуваш).
Зашто повторувам терминологијат која ја користиш е многу невообичаена па затоа би ми помогнало да те сватам ако ми кажеш од која христијанска групација ти е превземена терминологијата што ја користиш.
Поздрав
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2009 во 11:41
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Изгледа не се разбираме спиросе.



Поради Милоста БОЖЈА (Христос), јас незаслужниот - брате - немам никаков проблем со недоразбирање.


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

И кажуваш и ништо не кажуваш.



Сè е кажано и разбрано, од оние што треба да разберат.

БОГ сака сите да разберат!




Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Значи кажи експлицитно дали правиш дистинција меѓу Исус од назарет и Бог(или терминот Божја Мудрост кој ти повеќе го милуваш).



Јас преку Милоста БОЖЈА Го доживувам СОВРШЕНОТО Единство - и покрај една одредена “дистанција“ - помеѓу *БОГА, *БОЖЈАТА Светлина и *БОЖЈАТА Топлина, во Нејзината СОВРШЕНА Инкарнација!



Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Зашто повторувам, терминологијат која ја користиш е многу невообичаена па затоа би ми помогнало да те сватам ако ми кажеш од која христијанска групација ти е превземена терминологијата што ја користиш.

Поздрав





Терминологијата има една единсвена функција и суштина, таа е патоказ кон Совршената Вистина!

БОЖЈАТА Светлина е таа “групација“, во Која е БОЖЈАТА вечно сакана Нација!


Шалом        






   Среќен Божиќ на сите христијани и нехристијани во сите земји на оваа планета, кои го слават Инкарнирањето на БОЖЈАТА Светлина во Исус Христос, во Кого БОГ лично ја отелотвори Својата Прамудрост и ни Го покажа Совршениот Пат на Спасение!     


Изменето од spiros - 26.Декември.2009 во 12:12
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 11:01
Originally posted by spiros spiros напиша:


Јас преку Милоста БОЖЈА Го доживувам СОВРШЕНОТО Единство - и покрај една одредена “дистанција“ - помеѓу *БОГА, *БОЖЈАТА Светлина и *БОЖЈАТА Топлина, во Нејзината СОВРШЕНА Инкарнација.
БОЖЈАТА Светлина е таа “групација“, во Која е БОЖЈАТА вечно сакана Нација!


Значи пак со истото и истото..божја ТОПЛИНА(?!),ИНКАРНАЦИЈА(?!),ГРУПАЦИЈА(?!)

А ја да ти кажам со едноставни зборови што рекле и тоа многу попаметни од тебе и мене:

...И во Единиот Господ Исус Христос, Син Божји, Кој е роден од Отца пред сите векови, Светлина од Светлина, Бог вистински од Бога вистински роден, нестворен, едносуштен на Отца, преку кого сè станало; Кој заради нас луѓето и заради нашето спасение слезе од небото и се воплоти од Светиот Дух и Марија Дева и стана човек;....

Значи сега Спиросе овдека не гледам ниеден од тие термини кои ти ги користиш.А очигледно е и дека ни за жива глава не кажуваш од кај си ги ископал.

Така да ова ја би го ставил во категорија "сам себе го правел Христијанин".

Мене лично не ми пречат тие твои лични верски ставови(веруј ти у што сакаш и како сакаш) но многу ми пречи што многу луѓе се соблазнуваат од твојата терминологија смeтајќи дека тоа се некакви си "православни ставови"(мада ти никогаш не сум те видел да се декларираш како таков),па од таму и некои мои недоразбирања со некои членови.

Значи фер е да си кажеш секогаш кога ќе ја образлагаш твојата теологија да си кажеш дека е само твоја теологија.

Поздрав!


Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 20:37
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

...

А ја да ти кажам со едноставни зборови што рекле и тоа многу попаметни од тебе и мене:

...



Јас почитувам секого - кој со цело срце верува на БОГА во Господа Исуса Христа - како попаметен од мене, а посебно оние кои не го растураат Вечниот Ред БОЖЈИ!

Но, никој никогаш да не заборави дека најнапред доаѓа Вечниот *ТВОРЕЦ - ОТЕЦ на Вечниот Живот -, Кој што својата Првородена Едносуштинска ТВОРЕЧКА *МУДРОСТ (ЛОГОС), преку Својот Едносуштински СВЕТОЛ ТВОРЕЧКИ *ДУХ, за спасение на сите ја отелотвори во Исуса Христа!

Значи Мудроста БОЖЈА (Христос) е Тоа првородено Чедо БОЖЈЕ, Кој/а пред (околу) 2000 години беше од БОГА - на чудесен начин - отелотворен/а во Господ Исус !





ХРИСТОС СЕ РОДИ!





      
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.