IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ПРАВА.......
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ПРАВА.......

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:40
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

dobroo be lugee ke vi postavam mnogu ubavo prasanje vo vrska so onaa sto go napravija vo danska , holnadija t.e
karikaturite na muhamed kade sto stoi obesena bomba na trurbanot snimaniot film na Holandskata antiislamska ultra desnica,, i red drugi gnasni raboti navredi od zapad kon muslimanitee.

ZASTO NAS MUSLIMANITE NE VREGAAT?


ako muhamed   se prestavuva kako terorist togas site nie muslimnai sme terosristi
ako k*ran e nacisticka kniga togas nie site muslimani sme nacisti,, i red drugi navredii koi se upateni do muslimanite;
I DALI MOZEME DA OSTANEME MIRNI POSLE SE OVIE NAVREDI

...


Не, ел-кевсер, неверниците и невистинските верници неможат да останат мирни бидејќи не го ни познаваат, нити го имаат во своите срца СОВРШЕНИОТ МИР (ИСЛАМ) БОЖЈИ!

ИСУС ХРИСТОС - во Кого е СОВРШЕНИОТ МИР (ИСЛАМ) БОЖЈИ - остана Мирен и во Љубов дури и на голготскиот Крст, исто како што Неговите вистински следбеници го сторија и го чинат тоа!

За мене лично е јасно, дека: западните фашистоидни ултрадесничари духовно се хранат од гнасните лаги, кои му биле препишани и му се препишуваат на Св.Мухамед од - исто такви - луѓе кои (безправно) се наречуваат верници (муслимани) а воопшто не Го познаваат СОВРШЕНИОТ БОГ и ИСЛАМ во ИСУС ХРИСТОС!


Шалом + Селам + Мир вам!











   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 23:42
Тој сигурно нема вечно да живее нели? Секоја душа смртта ќе ја вкуси. Туку зошто не го замениш ти, па да нацрташ некоја карикартура во Авганистан и јавно да ја истакниш. Пробај и ти да направиш твоето дело вечно да живее.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 00:52
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:



ZASTO NAS MUSLIMANITE NE VREGAAT?



Nikoj ne ve vregja, toa ti taka sakash da si go tolkuvash. Zarem nesoglasuvanjeto so nekoi raboti i javnoto izrazuvanjeto za toa pretstavuva vregjanje? Sto treba lugjeto da pravat? Da molchat kako vo islamskite zemji i da ne kazhat eden zbor na kritika za toa kako se prezentira Islamot denes?

I zoshto hristijanite ne se chuvstvuvaat navredeni koga se kritikuvaat izvesni pojavi vo Hristijanskite sredini? Da ne mislish deka se pomalu vernici od tebe? Da ne mislish deka verata se brani so pushki, bombi i bezredija?


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

ako muhamed   se prestavuva kako terorist togas site nie muslimnai sme terosristi
ako k*ran e nacisticka kniga togas nie site muslimani sme nacisti,, i red drugi navredii koi se upateni do muslimanite;
I DALI MOZEME DA OSTANEME MIRNI POSLE SE OVIE NAVREDI,


spomenatite karikaturi film izlozbi romani iste novinski clenovi vo koi se vrega islam se nanesuva golem bol vo sreceto na sekoj musliman ,
propagandata na nekoi zapadnjaci kako apolutna sloboda na izrazivanje na zapad samo ee edn mit na nooto doba.
-- postoi sloboda na izrauvanje protiv verata
-- ali ne postoi sloboda na izrazuvanje za zastita na vera i etika,
-- postoi sloboda na izrazuvanje za propagandi t.e homosehsualizam,
muslimanite ne se ogorceni samo za ovie navredlivi sodrzini protiv muhamed a.s
tie se ogorceni i od site navredi vo razni naslovni stranici protiv isa i site drugi bozji verovesnici,
pa se postavuva prasanjeto

zasto ova go pravat zasto nee vregaat ?
ima li nekakov interes od ovaa



Kolku shto se sekjavam, na karikaturata ne pishuvashe deka toj e Muhamed (Postojat sliki od Muhamed? Se znae kako izgleda toj?). Nikoj ne veleshe nishto i s'e beshe vo red do momentot (mislam minaa dva meseci) koga se javija nekoi islamski sveshtenici od Saudiska Arabija so protesti deka toa bil Muhamed. Na crtezhot naslikan e chovek so brada koj nosi turban vo koja ima bomba. Porakata e jasna - vo glavata na nekoi muslimani Islamot mozhe da bide agresivna religija, a kaj nekoi pak i povod za terorizam (shto za zhal, so demonstraciite i neredite se dokazha).

Znachi imeto na Muhamed beshe isfrleno vo prv plan od strana na islamskite sveshtenici (svetot samo go sledeshe nivniot protest) i tie toa go napravija po dosta vreme planiranje, osmisluvanje i organiziranje. Smetaa deka na toj nachin kje im pokazhat na nevernicite kolku se silni muslimanite i na vernicite kako treba da se odnesuvaat so sekoj onoj koj kje se obide da go kritikuva Islamot. Kako shto znaeme, si napravija mechkina usluga.

Kako shto vekje diskutiravme, vo sekularnite zapadni zemji postojat zakoni koi go garantirat slobodniot izbor na vera i kako i izborot da se ostane ateist. Kako shto na ednite im se garantira da ja prakticiraat i shirat religijata, taka na drugite, so istoto pravo, im se garantira slobodata da ja ktiikuvaat taa ista religija dokolku najdat potreba za toa. Ako ne si znael, toa se vika DEMOKRATIJA i PODEDNAKVO PRAVO ZA SITE LUGJE. Znachi muslimanite nemaat povekje pravo od hristijanite. Ako mozhe da se kritikuva Hristijanstvoto, mozhe i Islamot. Ova ne postoi vo teokratskite islamski zemji.

Znachi ne postoi nikakvo navreduvanje, tuku tebe i drugite tvoi sovernici ve nauchile demokratijata i ednakvata sloboda na site Bozhji cheda, bez obzir dali se vernici ili ne, da ja primate kako nekoja navreda.



Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

zasto ne se donese zakon da se zastitat site islamski vrednosti , za da s spreci mrznjata edni so drugi ,versko netpenie,
i zasto   onie koi go storile toaa objavuvanjeto karikatru voopsto nitu go osuduvaat ili voopsto nitu mu se sudii za toa sto go storil, tuku toaa go opravduvaat demek toaa e sloboda na izrazuvanje.


Da se donese zakon za zashtita na islamskite vrednosti?
Toa e isto kako nekoj da bara da se donese zakon za zashtita na hristijanskite vrednosti.

Ochigledno ne razbirash sto znachi vo edna drzhava da se ima podednakvi verski i chovechki prava i shto znachi demokratija.






Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

a od druga strana imame zakon kade 11 evropski zemji
kade stoe e usvoen zakon vo koi se negira holokaustot i se smatra pod krivicno delo
pa ako nekoj napise nesto loso neka mu ja misli


Ne meshaj babi i zhabi. Toa nema vrska so religijata i verskite prava. Za ova diskutiraj vo Politika.



Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

od druga strana americka vlada usvoja zakon vo koe palenjeto americko zname e pod kivicno delo i toj cin ne spaga vo sloboda na irzrauzvanje ,,, ne smeess nesto da recis za toaa toaa e zakon pa kamoli da go zapalis znameto


Povtorno meshash babi i zhabi. Nitu ova nema nikakva vrska so religijata, a ima so zashtitata na drzhavata i nejzinite simboli. Ovie zakoni postojat vo sekoja drzhava, vkluchuvajki gi i islamskite.


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

evee sto e pricinata zasto toa go pravat?


Kako shto vide, vo demokratskite sekularni zemji SITE lugje imaat podednakvi prava i nikoj ne e protezhiran nitu po rasa, nitu po nacionalnost, nitu pak po vera.

Nikoj nikomu ne mu pravi nishto.

Mozhebi tokmu zatoa seto toa ti e tolku chudno.





Изменето од Messenger - 06.Јануари.2010 во 02:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 23:14
mesiii so ona sto go pravat samo mrznjaa   posejevuaat

zasto imaat potreba toa da go pravat od koja pricina   i ne samo karikaturite ima i drugi navredi i gnasni raboti trotiv islamot

zasto toa go pravat neka si gi gledaat nivite raboti zasto imaat potreba da se mesaat vo drugi vrednosti i religii


i ne se samo karikaturitee ;;;;tuku i mnogu drugi navredi da spomneme i holadnskiot filmm

pa zosto toa go pravat mesii zaradi koja cell?


(Не)Слобода на филмскиот говор
Кога е во прашање Исламот, ни Холандија повеќе не е толку толерантна а тоа го потврдува судот во Амстердам и неговата наредба кривично да се гони авторот на контроверзниот анти исламски филм “Фитна”, кој к*ранот го нарекува фашистичка книга.

Минатата година, десничарскиот политичар Герт Вајлдерс го разбранува муслиманскиот свет со својот филм, во кој предупредува на опасностите кои со себе ги носи Исламот. Она што најмногу ја шокираше јавноста е неговата споредба на к*ранот со книгата на Хитлер, “Мојата борба”.

”Учествувањето во јавна дебата стана опасна активност. Со тоа што јавно го изразуваш своето мислење, ризикуваш да бидеш гонет кривично. Кој ќе се бори за нашата култура, доколку јас бидам замолчен ?”, протестира Вајлдерс, лидер на Слободарската партија.

Тројцата судии од Апелациониот суд велат дека откако ги споредиле неговите “еднострани генерализации” со правото за слобода на говор, заклучиле дека Вајлдерс отишол далеку зад границите кои им се дозволени на политичарите. Од тие причини, наредиле да му се суди за побудување омраза и дискриминација.

Со оваа постапка, судот ја поништи ланската одлука на јавното обвинителство според која филмот и изјавите на Вајлдерс иако се навредливи за муслиманите, сепак не се казнено дело.

Во првата сцена од ”Фитна” прикажана е копија од к*ранот, проследена со снимки од бомбашките напади во САД на 11 септември 2001-ва, во Лондон во јули 2005-та и во Мадрид во март 2004-та година. Филмот завршува со паролата: “Стоп за исламизацијата. Бранете ја нашата слобода”.
Последна промена: 21.01.2009









Изменето од el_kevser - 06.Јануари.2010 во 23:25
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 23:30
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 23:59
Annual Jihad Report


2009 Jihad Attacks: 2117

Countries: 38

Religions: 5

Dead Bodies: 9140

Critically Injured: 18587


ZAREM OVAA E COVECNOST

Sakash site po datum i po red da ti gi naredam ovdeka, i toa zboruvame samo za 2009
Plus ovaa se zborovite na muhamed:
"He who fights that Islam should be superior fights in Allah's cause"

Pa za koja covecnost nie zboruvame


Изменето од Templarius - 07.Јануари.2010 во 00:00
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 00:09
http://www.youtube.com/watch?v=8PsSCWo7rMg

Eve kako vo Sudan se postapuva so ROBOVI - koj e robovlasnik presudete sami...Verski prava hahahaha ... kaj otide svetov....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 00:52
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

mesiii so ona sto go pravat samo mrznjaa   posejevuaat

zasto imaat potreba toa da go pravat od koja pricina   i ne samo karikaturite ima i drugi navredi i gnasni raboti trotiv islamot

zasto toa go pravat neka si gi gledaat nivite raboti zasto imaat potreba da se mesaat vo drugi vrednosti i religii


i ne se samo karikaturitee ;;;;tuku i mnogu drugi navredi da spomneme i holadnskiot filmm

pa zosto toa go pravat mesii zaradi koja cell?


(Не)Слобода на филмскиот говор
Кога е во прашање Исламот, ни Холандија повеќе не е толку толерантна а тоа го потврдува судот во Амстердам и неговата наредба кривично да се гони авторот на контроверзниот анти исламски филм “Фитна”, кој к*ранот го нарекува фашистичка книга.

Минатата година, десничарскиот политичар Герт Вајлдерс го разбранува муслиманскиот свет со својот филм, во кој предупредува на опасностите кои со себе ги носи Исламот. Она што најмногу ја шокираше јавноста е неговата споредба на к*ранот со книгата на Хитлер, “Мојата борба”.

”Учествувањето во јавна дебата стана опасна активност. Со тоа што јавно го изразуваш своето мислење, ризикуваш да бидеш гонет кривично. Кој ќе се бори за нашата култура, доколку јас бидам замолчен ?”, протестира Вајлдерс, лидер на Слободарската партија.

Тројцата судии од Апелациониот суд велат дека откако ги споредиле неговите “еднострани генерализации” со правото за слобода на говор, заклучиле дека Вајлдерс отишол далеку зад границите кои им се дозволени на политичарите. Од тие причини, наредиле да му се суди за побудување омраза и дискриминација.

Со оваа постапка, судот ја поништи ланската одлука на јавното обвинителство според која филмот и изјавите на Вајлдерс иако се навредливи за муслиманите, сепак не се казнено дело.

Во првата сцена од ”Фитна” прикажана е копија од к*ранот, проследена со снимки од бомбашките напади во САД на 11 септември 2001-ва, во Лондон во јули 2005-та и во Мадрид во март 2004-та година. Филмот завршува со паролата: “Стоп за исламизацијата. Бранете ја нашата слобода”.
Последна промена: 21.01.2009



Ajde sega da vidime navistina shto se sluchuva...

Prvin treba da se razbere deka ti posochuvash na SEKULARNI DEMOKRATSKI OPSHTESTVA. Toa znachi deka na SITE vernici i ateisti im se garantiraat ISTI PRAVA. Sekoj mozhe slobodno i otvorteno da si go prakticira svoeto veruvanje ili neveruvanje i mozhe da komentira (kako na primer nie na ovoj forum) za site ostanati veruvanja. Toa spagja vo pravata za sloboda na mislenje i govor.Nikoj ne e protektiran povekje od drugite.

Ako go razberesh ova, seto drugo kje ti stane jasno.


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

mesiii so ona sto go pravat samo mrznjaa   posejevuaat


Koi se tie "so ona sto go pravat?" Ova go govorish kako toa da go pravat drzhavite po nekakov plan usvoen od strana na vladite.

Bidejki zhiveam vo edna takva drzhava mozham vednash da ti kazham deka toa ne e tochno. Vladite na drzhavite se borat za isti prava na site gragjani, a nikako za protezhiranje na edni i napagjanje na drugi.

Toa shto ti go posochuvash se komentari, kritiki, umetnichki dela, razmisluvanja i polemiki od POEDINCI, lugje koi od nekoi prichini se nashle zainteresirani, povikani ili zagrizheni da go objavat svojot glas vo opshtestvoto vo koe zhiveat. Na toa , kako shto ti rekov, imaat potpolno i zagarantirano pravo vo ramkite na drzhavniot zakon. Dokolku nivnoto oglasuvanje e neosnovano, lazhno, tendenciozno, so namera da sozdadat verska netrpelivost ili drzhaven nered, togash kje bidat lisheni od sloboda, sudeni i soodvetno sankcionirani.



Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


zasto imaat potreba toa da go pravat od koja pricina   i ne samo karikaturite ima i drugi navredi i gnasni raboti trotiv islamot

zasto toa go pravat neka si gi gledaat nivite raboti zasto imaat potreba da se mesaat vo drugi vrednosti i religii

pa zosto toa go pravat mesii zaradi koja cell?


Zoshto imaat potreba toa da go pravat i zoshto ne si ja gledaat svojata rabota?

Pa tie se javuvaat tokmu zatoa shto si ja gledaat svoata rabota i svojot sekojdneven zhivot.

Shto mislish, zoshto ne govorat na ist nachin za Budizmot i budistite ili za Hindiuzmot i hindusite?

Zatoa shto vo svetov nikoj ne gi povikuva Buda i Krishna vo vojna, nikoj vernik od druga religija ne se opashuva so bombi i ne otepuva nevini lugje, nikoj ne bara zabrana za kritikuvanje na svojata vera, nikoj ne bara specijalni zakoni za zashtita na svojata religija, nikoj ne bara krshenje na opshtinskite zakoni i propisi za da gradi svoi hramovi onaka kako shto si saka toj, nikoj ne pravi verski bezredija po gradovite... seto toa go pravat muslimanite vo ime na Islamot, a vodeni od svoite islamski sveshtenici!

Lugjeto vo drzhavite koi gi spomnuvash pochnuvaat da govorat, diskutiraat, polemizirat i kritkuvat zatoa shto site gorenavedeni raboti direktno go afektirat nivniot sekojdneven zhivot. Zatoa shto gledaat deka vernicite na samo edna religija se odnesuvaat siledzhiski, voinstveno i bez respekt kon nachinot na zhiveenje vo onie drzhavi koi im dale bezrezervna dobrodoshlica.

I ne samo toa, tuku se direktno pogodeni ekonomski i so chovechki zhrtvi zatoa shto se prinudeni, vmesto da zhiveat so megjusebna tolerancija i sorabotka, da vodat vojni so verski teroristichki organizacii vo razni muslimanski zemji niz svetov.

Prashuvash koja e celta na takviot odnos? Odgovorot e ednostaven - gragjanite na ovie drzhavi se spremni da podadat raka na sekomu od ovaa planeta osven na onie koi sakaat taa raka da ja zloupotrebat. Celta e da se odbranat od nasilstvoto koe se shiri na religijska osnova. Celta e da si gi zashtitat svoite osnovni chovekovi prava za koi se borele od pamtivek i koi im gi podarile i na muslimanite shto gi primile vo svoite drzhavi.

Se nadevam deka ova kje ti dade odgovor na postavenite prashanja.

Patem, s'e dodeka sledish islamsko dezinformiranje koe see versko i nacionalno netrpenie megju lugjeto nema nikogash da razberesh kako stojat vistinskite raboti vo svetov.

Ako imash na um oti problemite se od chovechka priroda, kje znaesh deka mozhat da se popravat na opshto zadovolstvo na site lugje. Vo momentot koga kje padnesh pod religijskata propaganda deka problemite se verski i deka toa e rabota na Boga, garantirano nema nikogash da najdesh soodvetna razvrska bidejki "Bozhjite problemi" se vo Bozhji domen, a ne vo domenot na lugjeto - toa samoto po sebe garantira deka sekoj chovechki obid za nivno reshavanje kje zavrshi so neuspeh ili tragichno.


Изменето од Messenger - 07.Јануари.2010 во 01:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 13:33
voopsto ne me razbirasss i na nitu edno moe prasanje nee odgovoreno


Изменето од el_kevser - 07.Јануари.2010 во 13:33
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 22:24
со какви пораки се бараат верски права...погледнете и самите
 
 
Islamofascism

RELIGION OF TERRORISM

Behold the true face of Islam

Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism
Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism
Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism
Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism
Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism
Islam%20-%20Religion%20of%20Terrorism
Angry%20Muslims%20-%20like%20thats%20something%20unusual
Angry%20Muslims%20-%20like%20thats%20something%20unusual
God%20Bless%20Hitler

Islam is Nazism
Islam is Islamo-Fascism


Suicide%20Bomber%20Video
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 23:53
Се наежив брееее...

Што им е па сега Европа крива? И западот? Што си сееле, тоа и ќе си пожнеат, никој не им е крив што сега живеат во тие мизерни услови. Епа ајде, нека им помогне алах во чие име сакаат да убиваат невини луѓе и шират терор.

Како може една религија која пропагира дека е мирољубива да се заканува вака и да се "брани" на овој начин? Овие пароли сметам дека се директно инспирирани од к*ранот (ова гарант ќе биде негирано од страна на муслиманските верници на форумов). Ајде, нека им биде... Господ гледа...
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 19:11
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Што им е па сега Европа крива? И западот?
За многу работи! Но за да може сето тоа да се разбере треба да се отиде неколку века поназад низ историјата и да се вклучи знаењето за повторното раѓање, реинкарнацијата.Но треба да се земат во предвид и денешните случувања и однос на западот кон истокот.

Некои од тие на сликите што ги гледаш се луѓе чии души или ним блиски некогаш биле масакрирани низ крстоносните војни но и други судири. Сега си ја бараат осветата. Бог не стои зад нив, но не стои ниту позади западните воени политики и економски малверзации (правени честопати во Христово име) поради кои третиот свет живее во немаштија.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Што си сееле, тоа и ќе си пожнеат, никој не им е крив што сега живеат во тие мизерни услови. Епа ајде, нека им помогне алах во чие име сакаат да убиваат невини луѓе и шират терор.
Ова еден ден може да важи истото и за тнр. (квази-)христијански запад.

Уште 1980 година Христос преку својата пророчица Габриеле од Вирцбург ги опомена христијанските цркви но и политичките водачи за нивниот грев кој лежи неокаен а кој демнее да се струполи врз западната цивилизација, но и врз светот, бидејќи законот на сеење и жнеење ја забрзува својата активност. Во откворнеијата беше предупредено дека западот не е свесен за времето кое истекува.

Христос понуди водство и повика на покајание, повикуваше на активности(тука спаѓа и фер трговија на пр.) во форма на љубов кон ближните преку кои многу инкарнирани(претежно во источните подрачја) и неинкарнирани души кои тежнееат кон освета насочена против западот, би се предомислиле и би можеле да простат. Но тие Христови опомени и совети беа одбиени од страна на црквите и христијанските политичари. Поради тоа, за жал, ќе следи тоа што беше уште пред 30 години предупредувано а беше „фрлено во ветер„.

Изменето од Majkl - 11.Март.2010 во 19:15
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 17:59

Значи според тебе се е до реинкарнацијата и лошата карма?

Кои случувања во однос на запад и исток?

Оф леле... Мајкл, ние балканците сме најмалку повикани да го критикуваме тој "квази" христијански запад. Во последно време си мислам дека самите сме си криви, дека самите си го навлекуваме Божјиот гнев. Ние сме едни од првите народи кои чуле за ИЗВОРНОТО христијанство, од самиот апостол Павле, а еве, некои сакаат паганското и нечистото да го стават во изворното христијанство. Ни срам, ни перде.

Си ја читал некогаш "Пиреј"? Ти текнува на сите тие работи што ги правеа? Никогаш не го заборавив описот кога ги горат кучињата за да ја отераат болеста. Наместо да Му се молат на Бога, тие пробуваат прво со сите вражања и алтернативи, а тек после отидоа во црква. Да не зборувам за гатањата, за соновите и сличните глупости кои се опишани во книгата.

Им се воодушевуваме на Германија, на Швајцарија, а забораваме: тие доживеаа реформација. Калвин ја препороди Женева. Лутер стана против сето она небиблиско учење на католичката црква и му помогна и на обичниот германец да ја чита Библијата и да Му се доближи на Бог.

А ние? Епа се дури живееме во темното доба, во ропството на традициите, нема да просперираме. Ќе бидеме исто како оние заостанати земји на Блискиот Исток. Зацапани во калта на нашето сопствено незнаење и инаетење.

Му се воодушевуваш на Истокот? Гледај ги нив: исто како Буда, тотално се незаинтересирани за остатокот од светот. Важно е тие да си дојдат до нирваната, правејќи добрини од себични причини. Тоа според мене не се квалификува за исправно.


Биди ми поздравен!



A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 22:21
sekoja civilizacija ima pocetok i kraj

deneska se evropa i amerika utre ke bidi drug mozebi nie nema da go docekame toa no nasite generacii,
sto se odnesuva na arapskiot svet tia patat od ne soidinuvanje , (i koj a zapostavile naukata,i koi zemaat za zastitnik onoj koj ime nepriatel nivni, ) edna   so druga dokolku se spojit arpaskiot svet   evropa i ameriika ke bide daleku zad niv,, zanes li ti za arapksata civilizacija, kade bese togas evropa onie ziveea varvarski zivot
ne mu go znam imeto no citav vo edna kniga kade veli

morame da gi razdelime arapskite zemji na sto pomali drzavi za da gi kontrolirame , za zal mu go zaboraviv imeto.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.