IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Најлесни методи за учење на една лекција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најлесни методи за учење на една лекција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Најлесни методи за учење на една лекција
    Испратена: 16.Декември.2009 во 15:35
Koj nachini gi koristete za uchenje? Imate li nekoja specijalka ili taka narechena psihichka mashina za dobri oceni?збунетост

Don't study harder, study smarter!среќа
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 16:08
Ја читам еднаш лекцијата во себе...Потоа ја читам гласно и се трудам да го разберам логички тоа што треба да го учам...Потоа пробувам да ја раскажам...
И ако не сум ја запамтила убаво...Се отпочеток...голема%20насмевка
И секогаш успева...трепкање
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 16:39
хмм.. стално ми се паѓа да пишам под Тиги...изненадување

Инаку... ретко учам, ама ко ќе се мора.- учам ноќно време после 11, 12 саатголема%20насмевка Само дома можам да учам, а од школо си пишувам на ИДИВИДИтрепкање
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 17:49
Eve jas kako ucham.

Ja podelam lekcijata na poveke delovi taka da imaat okolu 5 - 6 redovi po sekoj del. I go chitam tri pati, pa raskazham, potoa drug del i taka natamu. I posle tri pati cela lekcija i ja raskazham i naucham. E sega dobro vaka ne mozhe da se uchi matematika ili nekoj takvi raboti, no lesno e za geografija, biologija, anatomija, hemija...
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 18:21
еве го мојот метод:

1. се обидувам на час да ја следам и разберам лекцијата и ментално да го „хајлајтирам“ битното. значи не да научам на час, туку да разберам.

2. дома. ја гледам лекцијата: насловот, подзаглавјата и по колку пасуси има во секој дел.
се обидувам според првите неколку збора или слика или формула да се сетам или да предвидам за што се работи во тој пасус.

3. се концентрирам да го почувствувам природниот тек на лекцијата. ако во оваа фаза глобално имам претстава за целата лекција - супер. ми треба едно читање со малку повеќе внимание за поматните делови и толку.

ако не.
4. воздивнувам оти треба да ја сработам „физичката работа“ или како си велам, да ја земам лопатата в раце. одам дел по дел и тоа што се поклопува со моите предвидувања го претрчувам, а се задржувам на тоа што не го знам и „копам“. ...

еее, за ова време ќе научев се` за утре   

Изменето од filmadzijka - 16.Декември.2009 во 18:25
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 18:33
napisi ja dva pati
taka kje ja naucis

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 19:12
Originally posted by anakin anakin напиша:

napisi ja dva patitaka kje ja naucis




само немој да мамиш и да прескокнуваш редови
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 19:15
ни збор бре
каму пак редови
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 20:34
Sega pokushavam da ucham gragansko...Ali ne ide....тага
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 21:41
зависи кои предмети.

Математика,Физика,Биологија,Литература-тие ги учам бидејќи сакам да ги учам.Тие со константно разгледување проблематика се разбираат.

Хемија,Историја,Граѓанско,Граматика,Француски, други општествени и јазични науки,тие ги "бубам".

Како и да е и за двата вида учење креирам план/концепт кој ги содржи најважните поими , и шеми кои ми помагаат при одговарање за оценка.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 14:29
Ima eden mnogu zakon metod.

Zemesh telefon ili mp3 - 4 sho bilo. Slushalki i se snimash t.e ja snimash lekcijata. Se oblechuvash ubavo, trchash okolu stadion i slushash vnimatelno.

I so toa em kondicija em znaenje.идеја
< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 14:46
Јас учам само наутро..задолжително..да ме утепаш штом ќе се стемни книга не ми се фаќа...

Ја читам лекцијата во себе, па ги читам забелешките што сум ги пишувала на час додека професорот зборувал (задолжително фаќам забелешки), ги пронаоѓам клучните моменти и си правам концепт како да раскажувам вртејќи се околу клучните моменти....само толку.....а секогаш успева..
МИР со сите
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 15:33
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Јас учам само наутро..задолжително..да ме утепаш штом ќе се стемни книга не ми се фаќа...

Ја читам лекцијата во себе, па ги читам забелешките што сум ги пишувала на час додека професорот зборувал (задолжително фаќам забелешки), ги пронаоѓам клучните моменти и си правам концепт како да раскажувам вртејќи се околу клучните моменти....само толку.....а секогаш успева..


и ја исто.
после 2030 неможам да учам.
барем не школски ствари
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 16:59
Покушавав сега пред малки да научам фино лепо историја, пошто утре за оценка одговарамгрицкање%20нокти
Ама не иде...Како да сум толку глупа па да не можам да запамтам за политиката на Германија кон Балканоткубење%20коса
Не можам да се сконцентрирамлутина
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.