IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ОНИЕ КОИ ИМААТ ПОТРЕБА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ОНИЕ КОИ ИМААТ ПОТРЕБА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ОНИЕ КОИ ИМААТ ПОТРЕБА
    Испратена: 10.Декември.2009 во 03:31

Добредојдовте!

Овој подфорум третира теми во кои ако не се пронајдеме себеси, тогаш треба СЕРИОЗНО да се запрашаме себе: зошто воопшто јас и’ тежам на планетава, кога не сум и’ ама баш од никаква корист???

За што постои овој подфорум?
Постои за да поставуваме пораки, форумски постови (од други форуми) и апели од типот на оние хуманитарните кои ги добиваме секојдневно на е-меил или ги гледаме на телевизија, или ги слушаме на радио или ги читаме на интернет кои содржат барање од типот: “тоа лице треба да се оперира од ова/да му се пресади она... операцијата чини толку, и поради недостаток на финансиски средства семејството моли тоа и тоа...“ или теми од типот “тоа и тоа семејство од тој и тој град живее во сиромаштија... препуштени се самите на себе и се надеваат на Божјата Милост и на сочувството на хуманите граѓани“ или било какви други теми во кои оскудицата, сиромаштијата, немаштијата, болестите, гладот, несреќноста, очајот, тагата, болките, солзите и сето она што тишти, гребе или разорува некого на видлив или невидлив начин. На овој подфорум ќе биде и топло добредојдено да се кажат сите оние луѓе - идивидуи, заедници, групи, здруженија, институции, бизниси, компании и друго, кај кои можеме да се обратиме кога ќе дознаеме дека некој има било каква потреба од помош, а овие ја нудат таа помош.

Пораките и постовите кои ги читаме на овој подфорум, Ве молам да ги препраќаме секому, преку интернет, преку форуми на интернет, преку е-меил, Facebook, потоа форумски, веб порталски и секакви други групни пораки до сите до кои можеме, да одиме од врата до врата кај бизнисмени и по компании и кај сите од кои барем се надеваме дека би добиле помош и активна поддршка каква што бараме, потоа пораките и постовите од овој подфорум да ги ставаме на Facebook (на наш профил или да отвораме нов профил или група), да ги праќаме преку фиксни и мобилни телефони, доколку сме во можност - да направиме да се прикажуваат на телевизија и да се пренесуваат и на радио, и да им кажуваме на сите на кои можеме, да ги шириме на секој можен начин, зашто колку повеќе луѓе знаат - толку побрзо ќе се соберат потребните средства или воопшто ќе се помогне секому на секој најбрз можен начин.

Да се потрудиме да бидеме луѓе во вистинска смисла, и да се вложиме себеси за овој свет да го направиме за нијанса попријатен и поудобен за живеење и за нас и за другите. Навистина голем е светот, ама и најдолгиот пат започнува од првиот чекор! Секоја промена треба да започне од секого од нас лично, па да се менуваме полека-полека како заедница, како општество, како континент, како свет.

Подобро е да се направи едно најситно добро, отколку да се легне на спиење со сознанието дека не сум направил ништо убаво и дека сум бил само уште еден пасивен набљудувач повеќе на несреќата на мојот ближен, и уште еден повеќе слеп човек кој оди безочно незнаејќи каде, и уште еден незаинтересиран за ништо друго освен за своето его!

Подфорумов би сакал да се сфати како проект, како акција, кој(а) ќе направи и да се зближиме повеќе едни со други, и ние форумџиите меѓу себе, но и ние (како луѓе кои АКТИВНО дејствуваме нечие добро)од една страна, со оние кои страдаат од друга страна. Некогаш Господ намерно допушта страдања за да ги зближи и спои луѓето... Она што ни е останато како предание од нашите стари, тоа е дека маката од секогаш ги зближувала луѓето.

Ајде да помогнеме ние денес, да помогнеме на конкретен начин, како можеме - така! Кому со пари, кому со храна, кому со облека и обувки, кому со убав збор и полезна порака, кому со сочувствителна солза, кому со... Да се потрудиме да му се најдеме на ближниот во неговата потреба без оглед каква му е потребата, да му приидеме на соодветен начин. Утре можеби и ние ќе имаме потреба од нечија помош! И да не го бараме назад даденото... нека е алал, само да е за добро!

Господ со нас да биде и да ни отвори “шеснаесет“ очи и тоа, што се вели, да ни ги отвори “шест банки“ (т.е. ширум), и да ни ги праќа сите случаи кои би можеле да ги третираме, и да ни отвори патишта за дејствување и да ни даде сили да работиме. Амин (т.е. така да биде)!!

Кон врв
MorphinChild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MorphinChild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 14:06
Добро бе, заспав додека го читав ова, и зошто!?!?

Се што сакаше да кажеш(СЕ) е ова:

Сите што сте во можност, пишете коментари кажувајтеја маката на другите(уште подобро, вашата), и дајте некој денар или пак одете питајте.
Господ, бла бла
______________________________________________________
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 15:56
Originally posted by MorphinChild MorphinChild напиша:

Добро бе, заспав додека го читав ова, и зошто!?!?

Се што сакаше да кажеш(СЕ) е ова:

Сите што сте во можност, пишете коментари кажувајтеја маката на другите(уште подобро, вашата), и дајте некој денар или пак одете питајте.
Господ, бла бла
______________________________________________________


каде пишува "одете питајте"?
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
MorphinChild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MorphinChild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 10:41
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:


каде пишува "одете питајте"?

Ех сега, не ме терај пак да го читам..

-Само се иритирам кога религиозни луѓе продаваат милостина..
Долго време главен банер на религиите е да помогнат на другите а уствари срања се дешаваат..

Не мешајте добрина и религија, две сосема спротивни теми, никаква допирна точка..

Ако сакаш да им помогнеш на другите, слободно помагај.

Не помагај на секој питач!!, - особено на физички здравите без да ти вратат услуга(сакаш храна - нема проблем, ама те гледам физички способен, имам јас некоја работа и баш навреме дојде, Повели..). Имам видено доста сиромашни здрави луѓе, поизнемоштени од овие што идат по врати, но ни на крај памет не им доаѓа да питаат, самите си вадат леб(НОРМАЛНО).
Знаете како им помагам на физички здрави питачи?
- Ги земам за рака и ги носам на стовариште, „еве, кревајте вреќи, 500ден дневница“ -доволно да се прехранат. Ако ти е тешко, твоја работа. На секој нешто му е тешко ама не можеме сите да питаме. - така?

Ако сакаш да помогнеш, помогни на амбициозна сиромашна личност, што сака да запиши факултет(има визија има духовна моќ) но нема пари. А за тоа не е сам крив, туку вероватно неговите родители.. -(секој сака да направи дете(некој сака многу), но не секој знае да процени на што би го осудил тоа дете!!)

Значи многу сиромашни луѓе, се во таа состојба по нивна вина и нема што други да им помагаат!!!
Поентата е во тоа навистина да ги пронајдеш луѓето што имаат мака не по своја вина, туку по туѓа, и да размислиш како можеш да им помогнеш.
И гледај што помалку да замараш ако си им помогнал на некој, затоа што си многу досаден. - Секој, (СЕКОЈ) би им помогнал на луѓе кои имаат потреба од тоа, на начин на кој што може(no big deal), но многу луѓе помагаат на погрешни места и тоа е проблем според мене..

Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2010 во 08:58
Хуманоста секогаш се цени. Треба да бидеме луѓе, да донираме, да бидеме хумани среќа
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 13:47
Кај нас онаа народна - рака што дава не се суши, подразбира најчесто фрли рипче фати крапче, бидејки давањата на богатите се со сомнителна цел.Во светот донациите се тајни ( мислам на немоќните а не на партиите и сл.).Така да кај нас се е изместено од нормалното.Да не зборувам за егзистенцијално обезбедување на секој немоќен од страна на државата.
Кон врв
kiko555 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiko555 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 13:25
смирете се алоо не е место за расправии.Чекај малцем ова е апел за тие кои САКААТ да бидат хумани !! Може кој сака да донира одредена сума на пари,облека,покуќнина и др !! Пред се треба да се записе жиро сметка,телефон (ако имаат),адреса од куќа/зграда сите кои сакаат да бидат хумани нека донираат секој кој има проблем недостаток од пари (бедна-сиромаштија),операциа можат слободно да пишат жиро сметка !!

ПС. Има некои кои се во голема сиромаштија поради тоа што чекаат друг да му овозможи работа да му го иџвака парчето леб и тие да го голтнат !! јас до сеа имам донирано над 20.000 денари за дете од 3 години кое боледуваше од рак на крфта (леукемија)

немора сите да дадете голема цифра пари можи живот да се спаси и со донирајне на 400 гр. крф некогаш не се потребни и пари !!!!


ај испомешав се нема да разберете ако пишувам понатака !!
Дури дојдеш на ред сите правила ќе се променат Т.Е никогаш нема да стасаш на ред xD
Кон врв
foerbah Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај foerbah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 00:25
Originally posted by kiko555 kiko555 напиша:немора сите да дадете голема цифра пари можи живот да се спаси и со донирајне на 400 гр. крв некогаш не се потребни и пари !!!!внимателно го читав целиот уводен текст во оваа тема и тоа што внимавав да не го испуштам или прескочам,го најдов во последниот пост.Моето мислење на темата хуманост,ќе го дадам во темата ХУМАНОСТА НА ДЕЛО.
Кон врв
chenhongjuan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chenhongjuan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2010 во 11:18
ПС. Има некои кои се во голема сиромаштија поради тоа што чекаат друг да му овозможи работа да му го иџвака парчето леб и тие да го голтнат !! јас до сеа имам донирано над 20.000 денари за дете од 3 години кое боледуваше од рак на крфта (леукемија)


Рекламни линкови на форумов не се дозволени, ве молам да не спамирате со нив.

Изменето од Анастеа - 31.Јули.2010 во 01:54
Кон врв
zanes35 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 31.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zanes35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 19:22
Ako mozes na covek pomognimu a ne da mu odmognis.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 19:30
Колку малку пари вреди човечкиот животтага

Животот на Мила зависи само од хуманоста на луѓето


Интервенцијата која треба да се направи во Белград чини 8000евра , а семејството нема толку средства, живеат само од пензијата на бабата.
Толку ли немаме хумани бизнисмени да донираат само 8000 евра и да подарат живот?
Толку ли ќе осиромаши државата ако за ова дете се дадат сини карони за да може да живее?

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 19:37
Мамичке имаме и специјално тема за малата Мила...


Апелирам до сите... ...на линкот ги има сметките и броевите...може да донирате


Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 11:18
Originally posted by muharem adlan muharem adlan напиша:

l


твојата порака е преместена во ФОРУМСКА ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА овде:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3866&PN=31
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
vlako088 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlako088 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2010 во 17:32
Хуманоста е најблагодатното нешто што може еден цовек да го поседува, да бидеме сите хумани и да помагаме онаму каде што тоа е најнеопходно.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.