IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Јас му реков ако те удрат-врати!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јас му реков ако те удрат-врати!!!

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Јас му реков ако те удрат-врати!!!
    Испратена: 04.Декември.2009 во 18:59
Секојдневно сме сведоци на вести за тепачки меѓу децата или популарните ФЕРКИ. Бидејки во училиште наставниците реагираат и ги одвојуваат, децатасо својата расправија  не прекинуваат туку ја ’’реализираат’’ надвор од училиштето. Потоа следуваат расчистувања на сметките во училиште и најчесто од родителите се слуша изјава- Јас му реков да не се тепа, ама ако го удрат да врати???
Каков е вашиот став кон тепачките меѓу децата? Какви совети му делите на своето дете во однос на тепачките со другите деца?
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 19:02
bog da gi cuat decata od vakvija raboti
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 19:38
Сакам да прашам, како може да се дискутира за некоја тепачка која се случила надвор од училиштето и училишниот двор, на училиште. На пр. учителката, педагогот ги викаат родителите на децата и се разговара за нешто што се случило вон училиште.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 19:46
 Е па токму за тоа и диксутираме, вината секогаш се префрла на училиштата
-не ги воспитале учениците
-не спречиле тепачка
-не обрнуваат доволно внимание на однесувањето на учениците ииии и сл.
 Факт е дека проблем има, очигледно родителите место решение во семејството бараат во институциите или уште полошо имаат различен пристап кон спречување на оваа појава, за која се почесто слушаме дека се користи и ладно оружје.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 20:27
па да во право се родителите, лошото школст во  секој сучај допринесува за лошо севкупно воспитување на децата,сепак не е се од таму, всушност, предиспозициите на лицноста и лосото воспитување односно усмерување на децата е основа за невоспитање и потенцијални наркомани криминалци итн. неам време ги молам админите да извршат корекција не евентуални грешки во правописот

Изменето од konan - 04.Декември.2009 во 20:33
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 20:32
Училиштето не е институција која ги решава проблемите што се случуваат пред мојот двор! Ме разбравте сега?
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 23:51
Стално имало тепачки меѓу децата и обично тоа се некои познати реметници што константно малтретираат и на школо и вон него.
Педагозите, родителите и одговорните може да се повикаат на разговор да пробаат да решат проблемот ама ако децата се терсене и не им фаќа црпката, џабе е, пак ќе се истепаат.
Школото не треба да ги занемарува проблемите од овој тип кои се јавуваат помеѓу учениците но лично не мислам дека треба да  сноси потполна одговорност. Може да се засили контролата за безбедноста и да се проверуваат учениците за евентуално поседување на остри предмети.
Сепак многу е битно домашното воспитување.
Затоа памет, треба да се избегаваат барабите и насилните.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 02:35
Во основно училиште, во 4 различни години бев пред исклучување. Со мене учеа деца од наставници во училиштето каде што учев, од професори од средно, од директори, не знам какви си функционери. Детето е онакво какво што ќе го воспитаат од дома. Ако од дома го воспитаат дека тоа е најпаметно, дека му е дозволено да прави што сака затоа што тие можат да му го дозволат, воспитано дека може да зафркава кого било затоа што е од родители со високо образование и родители на високи функции (тоа не значи и дека се паметни)....тие несвесно создаваат искомплексирано дете кое ако не го добие она што го сака знае само да плаче, дека не ги цени и почитува другите и разни други работи....создаваат дете кое што голем дел од останатите негови врсници не го сакаат...
Јас сум близнак, имам сестра близначка. Никогаш на никого не му попуштала за ништо. Нема преќутено ниту еднаш во нејзиниот живот. И тие искомплексирани деца од "големци" што учеа со мене, ги малтретираа повеќето од останатите соученици, неколку пати дури и сестра ми, а затоа што таа не знае да преќути се осудија да кренат рака на неа. Прва и единствена обврска мене ми беше и се уште ми е да ја заштитувам од такви работи. А општо познато е дека такви деца можат единствено да кренат рака на женски, немаат доволно машкост да го направат и на машки.

Но, она што е најбино. Јас никогаш ги немам тепано на училиште, туку надвор. Ама, секогаш ми се судело во училиштето. Знаете, никој не ви верува дека сте онај правиот, дека детето на наставничката е она кое почнало прво. Но, јас не ни сакав да ми веруваат, не ме интересираше тоа. Ги прашував што ме малтретираат кога на училиште ништо немам направено. И само поради тоа, немаше зошто да бидам избркан од училиште.

Ако се случи нешто на училиште, децата се таму за да се едуцираат и училиштето гарантира за нивната безбедност, но се додека се во училиштето. Надвор е различно.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2013 во 02:35
Nitu eden roditel ne saka da cheka deteto da mu bide istepano. I jas sum porasnata so taa rechenica "Ako te udrat - vrati" no nikogash nemalo potreba da vratam zatoa shto domashnoto vospituvanje pridonelo za toa da ne se vmeshuvam voopshto vo nekakvi tepachki i se da reshavam na nekoj drug alternativen nachin. Rechenicava ja poddrzuvam samo vo sluchaj deteto da ima domashno a ne ulichno vospituvanje, zatoa shto mislam deka se moze da se reshi so razgovor a ne so tepanje, duri i koga stanuva zbor za deca.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.