IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Преговори за името
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Преговори за името

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7273747576 184>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2010 во 14:26
Originally posted by konan konan напиша:

sporot so imeto e strasna rabota,
lesno ke se reshe, ke smenime nesto, ili ke stanime severna, no sto posle, sto ke se sluce ako pobarat da smenime i iminja na gradovi i so toa da ne blokirat povtorno?

ke smenime i imeinja na gradovi?

vo red, ke smenime, a sto ke se sluce ako pobarat da smenime i licni iminja, mislite li deka pak ke sme blokirani ako ne ispolnime?

da sekako ke sme povtorno blokirani, sekako deka baranjata na nasiot sosed ke bidat beskonecni,i sekako  evropa ke go trpe i ke ne tera povtorno da se smenime, ke dojdat novi pregovaraci , ma gluposti neli?

SAMO CVRSTIOT STAV ZA NEMENUVANJE NA IMETO KE DONESE REZULTATI, NIKAKO SMENETOTO IME да

 
Грците не даваат никакви гаранции дека нема да прават повеќе пречки и дека нема да поставуваат нови и нови услови ако го промениме името. Досега имаме променето заради нив Устав, Знаме и прифативме привремена референца. Ниту тоа не им беше доволно па сега бараат да измислиме име со кое ќе се обезличиме. Тоа наведува на заклучок дека можеби нема да престанат со апурдните барањата - се согласувам со тебе. Среќа што западнаа во економска мизерија поради тоа што ја лажеа цела европа па помалку пари имаат за фрлање на некои наши новинари и невладини организации.
Кон врв
IggyK Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IggyK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 09:35
Ve molam nikakvo menuvanje na imeto.
Na Republika Makedonija ne i treba EU i NATO, stabilnost i prosperitet. Sto ke ni e?
Ajde zamislete sto ke ni e koga nie si go imame A. Makedonski, Bukefal, Filip II, car Samuil ama bas cisto Makedonski, baba Janica od Dolnodupeni. Taka treba malku kontra na cel bel svet, EU kako se osmeluvaat da gledaat samo napred bez da navlagat vo vrtlozi na minatoto. Kako se osmeluva EU da prosperira so ekonomija bez da pocne od gradenje spomenici i velicenje na antikata?
Ke se naucat site oni na red kako ne im e sram, ke mi se razvivaat ekonomski namesto da se prepukuvaat vnatrepartiski vo sekoja edna EU zemja i da ne mislat za najdobroto na narodot.
Ne sakam EU, be lugje, ke go cekam Alekche so Buki da dojavaat na ploshtat samo se cudam zosto dodeka ke gi buljam ke se cuvstvuvam kako konj so praznicna bolest, zgrcen i bez komentar demek sokiran od nesto, od sto li se prasuvam.
Ah, izgleda mi zovrelo loncheto. Doagja vreme kako sekoj tret Makedonec od sto mu e ubavo doma da si kinisa so partalite vo bel svet. Cao, Makedonijo, do sledniot pat koga ke te opeam "Denes nad Severna Makedonija se ragja novo sonce na vistinata" - oti nebuloznite zabludi na denesna R. Makedonija mi se hrana kako utrinski slajm posle dolga nastinka, gadno, a moras da go jades, del od tebe e, smen klima na planina i ti pominalo

Изменето од IggyK - 20.Јули.2010 во 09:40
Помогнете и` на македонската википедија!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2010 во 09:51
Originally posted by IggyK IggyK напиша:

Ve molam nikakvo menuvanje na imeto.
Na Republika Makedonija ne i treba EU i NATO, stabilnost i prosperitet. Sto ke ni e?
Ajde zamislete sto ke ni e koga nie si go imame A. Makedonski, Bukefal, Filip II, car Samuil ama bas cisto Makedonski, baba Janica od Dolnodupeni. Taka treba malku kontra na cel bel svet, EU kako se osmeluvaat da gledaat samo napred bez da navlagat vo vrtlozi na minatoto. Kako se osmeluva EU da prosperira so ekonomija bez da pocne od gradenje spomenici i velicenje na antikata? ............................. 


hahahaha,..sto + zasluzil,..shteta shto ne moze,..za iskluchitelni ...govori !

..
.ochigledno e deka ima i progledani vo zemjava,изненадување.sepak,..ima nadez ,....i za nea,..izgleda!

samo ...jas ..seto toa ..samo lakonski bi go ..jazal...

...a, shto ke mu e pa voopshto i ,...zivot na ..makedonecot?!збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 08:32
Ваквиве ’спакувани“ изјави никогаш не сум ги разбиралаизненадување


„Разбирам дека ова е тешко прашање. На Вашето лидерство ќе му биде оддадено признание ако успеете да постигнете договор“, се посочува во писмото датумирано на 16 јули.
Што во суштина значат- Да се промени иметозбунетост
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 12:00
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ваквиве ’спакувани“ изјави никогаш не сум ги разбирала
Камерун:
Лидерството се потврдува со одлуки. „Разбирам дека ова е тешко прашање. На Вашето лидерство ќе му биде оддадено признание ако успеете да постигнете договор“, се посочува во писмото датумирано на 16 јули.

Што во суштина значат- Да се промени името


Токму тоа значи: „Николчеее, ај нафати се да го смениш името, убиј си го сопствениот македонски народ и претвориго во веќе непостоечки на земјината топка, а ние ќе те сметаме за ГОООЛЕМ ЛИДЕР и ќе те потапшаме по рамото.“

Мирка Велиновска во некоја од нејзините колумни еднаш напиша „Секој човек на светот има точка на топење. Незнам која е точката на топење на Груевски.“

Незнам ни јас - ама очигледно овие од британската империја почнуваат да му упатуваат пораки прво со милум, после најверојатно со уште „помилум“ т.е. со конкретни цифри и нули на приватни конта, за на крај ако Грујо не попушти да почнат со силум (како со Трајковски).

Изменето од DameMak - 22.Јули.2010 во 12:02
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 12:12
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ваквиве ’спакувани“ изјави никогаш не сум ги разбиралаизненадување


„Разбирам дека ова е тешко прашање. На Вашето лидерство ќе му биде оддадено признание ако успеете да постигнете договор“, се посочува во писмото датумирано на 16 јули.
Што во суштина значат- Да се промени иметозбунетост
  k'o i ...skoro sekogash,изненадување

...u centar znae ona da pogodi,..i pokraj godinite!намигнувањеголема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 14:14
A nasite ova ne go znaat odamna...im treba preveduvac...ili pricina za zamajuvanje na narodot?
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 15:31
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ваквиве ’спакувани“ изјави никогаш не сум ги разбирала

Камерун:

Лидерството се потврдува со одлуки „Разбирам дека ова е тешко прашање. На Вашето лидерство ќе му биде
оддадено признание ако успеете да постигнете договор“, се посочува во
писмото датумирано на 16 јули.Што во суштина значат- Да се промени иметозбунетост




За разлика од другите европски солачи на памет не можам да го ставам премиерот на британија во ист кош со нив. Еве што пишувал во 2003 година.

tekst od Kameron


„Како што гледам јас на работите, земјата - а јас сум решен да ја викам Македонија - има совршено право да постои. Популацијата е мнозинство Македонци со одделен јазик, култура и историја. ... Луѓето се цивилизирани, пријателски расположени и високо образовани. “

„Македонија е клуч на стабилноста на Балканот и треба што порано да биде примена во НАТО“

„Тешко е да се одговори на прашањето , Што може да направиш да ни помогнеш? Но јас сега го имам одговорот . Отсега наиот ЕУ партнер (Грција ) ќе ја нарекувам Поранешна Отоманска сопственост - Грција“

Изменето од depo - 22.Јули.2010 во 15:33
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 14:45
Гладна кокошка просо сонува,терајте си по ваше,сега тајна дипломатија,уште малце и готово че да е со името,аб да ве прашам,знаете од тие властодршците колку се за зачувување на името ,николку,сето тоа е со двојни лицемерни стандарди,какви се тоа патриоти,сега сите нивни главешини се на одмори по грцијана,во август че одат и оние поголемите,а ние овде со глад и сиромаштија че се бориме за името,па животот во беда ни помина,до кога со лаги.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
IggyK Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IggyK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 15:41

И јас сум како вас еве ви велам искрено - Сакам Македонија никогаш да не го смени името.
Ама искрено, дали има нешто поубаво да видиш како РМ е единствената земја во Европа со најголема невработеност а една од најмалите по жители? О, секако дека нема!
Има ли нешто поубаво да видиш прав правцат Македонец како се наредил на опашката во Бугарското министерство за чужденци за да го исценка "исконското" македонско и да стане Бугарин со тапија и да добие ЕУ пасош? О, секако дека нема!
Па има ли нешто поубаво од македонско зеље кисело и распадната на ивицата на тротоарот? О, секако дека нема!
О, дали има нешто поубаво да видиш како овој народ пати од сопствени изроди на власт кои мислат само за себични интереси.
Нема ништо поубаво да видиш како цел свет учи една историја а Македонците учат сосема друга. Ех, да, секако дека нема!
Ама ич нема ништо поубаво да ја видиш македонската младина оѕверена, не излегла да се прошета да види и да се изненади какви работи ги мачи врсниците од другите земји по белиот свет (веќе достапно и во блиското соседство).
Живејте за Македонија зашто неа ја заболе за вас. Вие ја правите Македонија, односно ве заболе вас еден за друг.
Односно да, знам, ве заболе од тупање по гради. Да не заборавиме:
Кога некој се тупа во гради, другите му се потсмеваат.
Кога Македонец се тупа по гради, умира од внатрешно крвавење и дека нема кој да го слуша нема ни кој да му помогне :-)
Ситуацијата е прекрасна. Пазете со тупањето во гради ;)
Помогнете и` на македонската википедија!
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 08:07
Originally posted by IggyK IggyK напиша:


И јас сум како вас еве ви велам искрено - Сакам Македонија никогаш да не го смени името.
Ама искрено, ...;)


Кога некој ќе го употреби зборот „искрено“, а после тоа ќе почне да ме убедува во спротивното од тоа што го кажал под „искреното тврдење“ ми заличува на политикант демагог.

Изменето од Анастеа - 27.Јули.2010 во 01:08
Illegitimi Non Carborundum
Кон врв
IggyK Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IggyK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 09:55
Originally posted by DameMak DameMak напиша:


Кога некој ќе го употреби зборот „искрено“, а после тоа ќе почне да ме убедува во спротивното од тоа што го кажал под „искреното тврдење“ ми заличува на политикант демагог.


Не сум никаков политички демагог, туку еден обичен невработен граѓанин и реалист. Гледам куда плови овај брод, па затоа и јас како многу луѓе почнав да си уредувам документи за да се иселам во нормална држава.
Да, ве потсетам пазете со тупањето во гради за да неотупите уште повеќе. За оваа игра треба да си дипломат, мудар и лукав. Тоа се обидувам да кажам дека тутурутки што гледаат до 2014 и ништо потоа нема да ти го решат проблемот, а напротив создадат уште нови проблеми.
Апел до сите граѓани, знам дека сме најбедни во Европа, но пробајте да се прошетате барем малку во вистинската Европа и потоа споредете кај сме ние, кај се оние и за што се тупате во гради. Доволна ви е само до една Словенија па ќе сконтате зашто секој мувата ја гони, а пеперутката ја милува.

Изменето од Анастеа - 27.Јули.2010 во 01:08
Помогнете и` на македонската википедија!
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 20:10
Originally posted by IggyK IggyK напиша:


И јас сум како вас еве ви велам искрено - Сакам Македонија никогаш да не го смени името.
Ама искрено, дали има нешто поубаво да видиш како РМ е единствената земја во Европа со најголема невработеност а една од најмалите по жители? О, секако дека нема!
Има ли нешто поубаво да видиш прав правцат Македонец како се наредил на опашката во Бугарското министерство за чужденци за да го исценка "исконското" македонско и да стане Бугарин со тапија и да добие ЕУ пасош? О, секако дека нема!
Па има ли нешто поубаво од македонско зеље кисело и распадната на ивицата на тротоарот? О, секако дека нема!
О, дали има нешто поубаво да видиш како овој народ пати од сопствени изроди на власт кои мислат само за себични интереси.
Нема ништо поубаво да видиш како цел свет учи една историја а Македонците учат сосема друга. Ех, да, секако дека нема!
Ама ич нема ништо поубаво да ја видиш македонската младина оѕверена, не излегла да се прошета да види и да се изненади какви работи ги мачи врсниците од другите земји по белиот свет (веќе достапно и во блиското соседство).
Живејте за Македонија зашто неа ја заболе за вас. Вие ја правите Македонија, односно ве заболе вас еден за друг.
Односно да, знам, ве заболе од тупање по гради. Да не заборавиме:
Кога некој се тупа во гради, другите му се потсмеваат.
Кога Македонец се тупа по гради, умира од внатрешно крвавење и дека нема кој да го слуша нема ни кој да му помогне :-)
Ситуацијата е прекрасна. Пазете со тупањето во гради ;)



Bravo,vo potpolnost isto mislam
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 20:20
Тупорењето и квазипатриотизмот..дебело ни го наплатуваат...и затоа имаат се ... а народот НИШТО.нене
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7273747576 184>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.