IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Преговори за името
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Преговори за името

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 184>
Автор
Порака Обратен редослед
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 16:41
zustro...zustro...taka i treba...
Ako samo mi vleze glavceto,dali sum onaden ...ili ne sum..
Nie ne sme Jugo-nostalgicari,ama,ako moze...barem malku...
da se vrati ona vreme...Ali samo fintite od
nadvoresnata politika...Ako go barate samo toa
ondak ne ste Jugo-nostalgicari...
CESEN TITOV PIONERSKI ZBOR...
Sea...vaka...Mr.X[taka ke go krstime]nema koj ne go znaese u maalo
pa i posiroko...On koga ke iskocese u grad-zenite pagaa u nesvest...
Koga on ke sednese u kafana,nemase potreba da se fakas za dzeb...
Celo maalo se oblakase u far5merkite so gi nosese od trst...
Go znaea na carina,so cajkanite bese na...Kaj si,be,da tibam...
Nosese skupi odela i mirisase na pokoseno seno...
SE vozese so najubavite zeni u najubavite koli...
Samo kazi mu=i nokta ke ti ja pretvorese u den...
Arno,ama,imase zena i decinja,so im bese sram da izlezat na ulica...
Ziveea u trosno kukarce,so sekoj moment mozese dase raspadne...
Da bese cesto doma moze i ke primetese...no,togas koga bese doma
go koristese toj moment za maltretiranje na svojata familija...
SE zalea oni po komsiite...ali koj e vlud da ti veruva
koga site nadvor dobro znaat koj e Mr.X...
Site se cudea kako mozat najgolemata faca u Skopje
tolku da go mrzat i da mu vadat muabeti?!
Garant e ljubomora,nema drugo...
I...taka...toj si umre,kukisckata,normalno se raspadna,
familijata si ostanaa mrsulavi ko so si bea,ali nema vise
koj da gi maltretira...Oni idat zguzvani po ulica
ali so gordo krenata glava...Ima uste u komsilukot so go
pamtat Mr.X,ali nikoj vise ne im pre*acuva,otkako
gi vidoa na dnevna svetlina...Komsiite nekogas ke sednat pred
prodavnica i so po dve piva evocirat spomeni za Mr.X...
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 16:20
Страотен предлог имам за името . Е , верно на нас Бугарите нема да ни одговара ама ајде да ви биде со среќа и затоа што сте прекрасни луѓе.

Ако сакате можам да ви го предложам ?

Изменето од емил - 03.Јуни.2014 во 16:42
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2014 во 15:57
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Тито и начинот на водство е проучуван во врвни факултети за политички науки како еден од највлијателните и најзначајни лидери од минатиот век.
Ако имаше некој подобар во годините шо поминаа ке имаше зад себе оставено јака држава а не партал држави шо секој ги дупи како шо сака.

Токму тоа. да
Светските универзитети го користат искуството од сите влијателни луѓе од минатото, а ние само ги критикуваме! После им се чудиме како тоа тие одат напред, а ние тапкаме во место (или уште полошо - одиме назад)!
Освен по неговите способности, него (Тито) го спомнав и поради тоа што тој беше претседател на една релативно помала држава. Целта ми беше да го потенцирам фактот дека и лидер на мала држава може да стане некој одлучувачки фактор. Ама ете, веднаш добив етикети за југоносталгичар.намигнување
Ами ако пишев дека нашиве т.н. политичари треба да учат и од лидрери на некои од поголемите држави (Наполеон, Ленин, Хитлер, Мао Це Тунг ...), којзнае што ќе помислеа и ќе ми речеа?!
Од сите тие светски лидрери нашиве голобради момчиња (кои си играат политичари) треба да учат. Ама за тоа ќе им треба многу повеќе од 2-3 години по излегување од студентските клупи, па макар тие биле и оксфордски, кембриџски или харвадски!
Никој не им го оспорува нивното образование, но за човек да се бави со политика, посебно со надворешна (од која зависи опстојувањето на нашава држава како таква), потребно е многу, многу повеќе од стекнатото сувопарно факултетско образование.
Пред се треба да се има животно искуство, потоа искуство како политичар од понизок ранг во дадена служба, за да се „пече“ во соодветната област, па тек после 20-25 години стаж, да се стане врвен политичар. А не на 25 годишна возраст да се стане министер, амбасадор, премиер, (заменик)претседател ... Токму затоа ни’ се случуваат овие политички „изненадувања“ (нешто слично како снег на Божиќ).
Да резимирам.
Прво, на такви значајни места потребно е да се стават сериозни и искусни* луѓе.
Потоа да се разработи нова стратегија околу името.
Поточно, треба нашиот проблем „за изнаоѓање заедничко прифатливо име“, што само по себе значи помирување и прифаќање на промена на името (само работата е во тоа кое име да се одбере), да се пренасочи во една друга насока, а тоа е да се утврди дали Грција има право да бара промена на нашето уставно име.

* - Да не потпаѓаме под наметнатото мислење дека сите „титови пионери“ (што вели svetosparki) во МК се продадени души. Тие „старци“ кои после осамостојувањето се бавеа (а богами некои од нив и сеуште се бават) со политика и кои ја витосаа МК ги знаеме сите. Но, не се саДе тие! Колку има паметни, искусни но и чесни луѓе кои во тој период беа отстранети или потискувани како неподобни! Токму на тие треба да им се даде шанса.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2014 во 22:25

Тито и начинот на водство е проучуван во врвни факултети за политички науки како еден од највлијателните и најзначајни лидери од минатиот век.
Ако имаше некој подобар во годините шо поминаа ке имаше зад себе оставено јака држава а не партал држави шо секој ги дупи како шо сака.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2014 во 22:01
Токму на ова мислев кога во претходниот пост реков дека некој ќе ми даде одредена квалификација:
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Златник, се мислев да ли да искоментирам за југоносталгијата... и по Тито - Тито е извикана тема... ... сеуште паметам кога стариот мој, стануваше насабајле во 4 часот... за да земе црн леб, чекаше ред... белиот беше скап... па после одеше на работа... и оние редови за прашок за перење... за зејтин... бонови за гориво... пар - непар...
море ајде... да не почнувам за политика...

Сите овие горенабројани работи* и те како ги паметам. Ама ако сакаме да бидеме реални, мораме да кажеме дека тоа се случуваше после смртта на Тито. Воопшто не сакав да кажам, како што велиш ти, дека тоа време беше идеално. Напротив, тоа беа почетоците на распадот. Но, тоа не ми беше поентата на тоа што сакав да го кажам кога го спомнав Тито. А ете, вие се фаќате веднаш за тие работи. Ме чуди како не го спомнавте Голи оток и Срем. голема насмевка
Поентата ми беше во контекст на водењето на неговата надворешна политика. Знаеше како да балансира, како да ги врти и двете велесили и како да го извлече најкорисното за неговата држава.
Ете, некој (незнам дали беше Novace или svetosparki) ги спомна неврзаните.
Неговиот принцип бил тој, на политички начин да дојде до тоа што го сака. Во таа насока/намера тој го измислил и го создал движењето на неврзаните. Успеал да привлече огромен број земји. Успеал да го наметне своето видување, својт политички став. А бил претседател на една мала држава.
Тоа не значи дека ние треба да се приклучиме на неврзаните, тоа не значи да ги повторуваме титовите чекори т.е. да бидеме плагијатори. Велам, треба да се искористат неговите принципи, неговиот начин на размислување и да се најде оригинален начин на разрешување на нашиот проблем со името.
Верувам дека сега сум појасен што сакав да кажам кога реков дека секој може да го критикува дека бил диктатор, бил ваков или таков ... Ако, секој има право да си го каже своето мислење. Ама нека учат од него како се води политика, како се владе, како се добива тоа што се сака. Ако се лидери на мала држава. Само такви способни, храбри и одважни луѓе стануваат големи лидери.

* - Заборави да ја спомнеш рестрикцијата на струја*намигнување Тогаш бев студент и, баш ни’ одговараше таа рестрикција на струја ...

Р.Ѕ. Истиот тој диктатор Тито не сакаше да се приклучи ниту кон Варшавскиот пакт ниту кон НАТО.
И, гледано од денешен аспект, кога можеме самите да видиме што се се’ случува и што се прави НАТО по целиов свет, што мислите, дали тој крвопиец, диктатор и најголем тиранин бил во право што не сакал да се приклучи кон една таква „мирољубива“ организација?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 23:01
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Нити јас немам потреба од Неврзаните бидејки повеке ги нема и Нехру и Насер но во дилема сум со Брикс.

Не те разбирам зашто баш ТИ да бидеш во дилема кога таква ја нема-ла Владата на Македонија , која веќе ја договорила изградбата на автопатите од Кичево-Охрид и од Скопје-Штип преку Свети Николе  со:

пс
Потполно ми е разбирлив сомнежот кој е затскриен во твојата дилема.....и отприлика вака би бил искажан:
Дали и „овие„ нема да ги „изедат„ парите исто како што во блиското минато испари кредит од 250 МИЛИОНИ Германски Марки...земен од СДСМ Владата за Пругата с.Бељаковце- Бугарска Граница.

Околу БРИКС-от..еве види кои се земји го водат
намигнувањеhttp://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%A0%D0%98%D0%9A%D0%A1


Изменето од novace - 01.Јуни.2014 во 23:18
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 21:49
svetosparki: Mene ne mi se potrebni Nevrzanite

Нити јас немам потреба од Неврзаните бидејки повеке ги нема и Нехру и Насер но во дилема сум со Брикс.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 21:19
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


И покрај тоа што можеби ќе се најде некој кој ќе ми даде одредена квалификација за ова што ќе го речам, сепак, морам да кажам, поточно да ве прашам:
Дали сега, од оваа временска дистанца и од многу поширокото согледување и осознавања на реалноста за сите светски збиднувања, ја согледувате големината на Тито? (Не на овој нашиов, Петковски, туку на оној другиот) Како тој умешно ја водеше неговата држава во овие немирни меѓународни води. Него го спомнувам како пример за политичар на една (релативно) мала држава кој за кратко време успеал да постигне моќ и да ги „дрибла“ сите, вклучувајќи ги и најголемите САД и СССР. И беше почитуван од сите.


Златник, се мислев да ли да искоментирам за југоносталгијата...
и по Тито - Тито е извикана тема..
не може да се спореди тоа време и ова време...
од сите аспект - политички, економски, геостратешки-воени...
како сакаш гледај на тоа..
ниту пак може да се каже дека тоа време било идеално...

сеуште паметам кога стариот мој, стануваше насабајле во 4 часот...
за да земе црн леб, чекаше ред...
белиот беше скап...
па после одеше на работа...
и оние редови за прашок за перење...
за зејтин...
бонови за гориво...
пар - непар...
море ајде...
да не почнувам за политика...

башка што кога ќе ги слушнам комшииве кога Србија игра фудбал ли, кошарка ли...
уште викаат дека...
нашите играат...изненадување
а оние другите пак еднаш годишно одат во Бугарија да си ја регистрираат колата ли, мора ли да се пријават пошто имаат бугарски пасоши, кој ќе знае...
некако и не ми чудно што живееме вака како што живееме...
можеби малку само повеќе да си ја сакаме државата...
ваква каква е, со реални сфаќања и погледи за неа...
а не со неостварени желботеки...
и лажен патриотизам...
можеби тогаш работите би биле подобри..
барем...
мислам...

е да...
и можеби тогаш со ладни глави ќе размислуваме за суштината на преговорите за името...








Изменето од којсумјас - 01.Јуни.2014 во 21:22
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 17:50
Ja kolku so znam,nasiot pregovarac ima kade-kade poise godini,
a ministerot ne e pregovarac...Imal samo 36 godini?!i...sea so...
Kaj da najdeme luge po 60-65 godini,koga site se ili lustrirani
ili se simpatizeri na opozicijata...Taka da ,znaejki gi nivnite
stavovi okolu imeto,ne e preporaclivo da gi sednes na
pregovaracka masa...Site tie 60-65 godisnjaci,bivsi Titovi pioneri,
90-ite godini haraa po politickata scena vo MKD...Tie se istite
so go smenija,imeto,znameto,so napraija kriminalna privatizacija,
piramidalni stedilnici...I sea niv da gi staam u prvite redovi
na diplomatijata ili bilo koe ministerstvo?Ni u ludilo...
Potrebna e sveza krv,so go upraznjava i tolkuva noviot govor
vo sovremeniot svet...Mene ne mi se potrebni Nevrzanite...
So mladata generacija vo politikata,nie treba da si stvorime eden
pozitiven imidz vo svetot,deka vo segasnava politicka konstelacija
nie sme dovolno ludi i hrabri,da ja istakneme mladosta kako
nas zastiten znak...A,rezultatite poleka-poleka si se pokazuvaat...
Site znaat deka nasata strategija e privlekuvanje stranski investicii,
informatikata i tehnologijata da vlezat vo sekoj dom,zadolzitelno
obrazovanie,reformi vo domasniot ekonomski sistem,infra-strukturni proekti...etc
Ali,pustete gi mladive da si go brkaat svoeto,ne gi povikuvajte senistata od minatoto i site nivni podrzuvaci...
Vreme e za drugi,poinakvi vreminja...
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 07:56
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Кога веке говориме за надворешна политика,а посебно за лицата кои треба да работат со оваа проблематика треба да ги споредиме Сергеј Лавров,Ванг Ји,Џон Кери,Евангелос Ванизелос,Франк-Валтер Штајнмајер,Авигдор Либерман...со нашиот министер Никола Поповски.
Не дека имам нешто против нашиот министер или сум исфрустриран од фактот дека дечкото на 36 години ја води надворешната политика на државата но прочитајте ги биографиите на овие личности и ке видите дека прво сите се на возраст од 60-65 години.
Добро ги познаваат сите политички превирања кои се случиле во изминатите 40 години,ја познаваат многу добро светската геостратешка политика,пред да станат министри имаат огромна позадина успеси кои ги оставиле на разни мисии независно дали воени или дипломатски ...а ние се прашуваме зошто стално примаме гол во првата минута од мечот.
Во нивните министерства не работат службеници кои се земени по случаен избор,за тоа говори и последното интервју на Сноуден кое го има и на интернет.
На тој принцип работеше и надворешната политика во времето на Тито па затоа имаше и таков успех државата.

Дека сосема не си во право (за подцртаното од мене) ќе ти го „објаснам„ саамо со фактот , со т.н. резултатите на негови два „човека„ , а кои беа од неговата (омилена или брилијантна) генерација.

- Генералот и председател Туѓман Фрањо.....„творецот„ на државата ХРВАТСКА посматрана од најновата пост-титовска временска дистанца.
- Председателот Глигоров Киро ...„творецот„ на државата FYROM за надворешна (зло)употреба наречена ..САМО за ДВА-ТРИ месеца.

И дека е се што е „с-творено„ од Тито..не било  се онака како што ти сакаш овде да ни го преставиш.

Неодминлив факт е дека и самиот Тито не бил онаков каков што во неговиот период на несметано повеќе децениско вкладеење успеал да и се наметне кај јавноста , без притоа да се споменуваат и сите негови „грешки„ кои се везден покривани од неговите верни „дворјани„ ...најчесто со  земја.

Затоа и не се онака как(в)о што сега се гледа ,  туку е онакво за какво тие денес сакаат да ни го „престават„ т.н. нај-новите нивни „дворјани„.
пс
Инаку сосема се сложувам со тебе околу кажаното за и се околу не-сериозноста која неодминливо ги следи денешните и доста по-млади (од очекуваното) наши дипломатски преставници
И не само кај нас...туку и во нашето непосредно соседство.
Правдајќи го тоа со ....нивнито брилијантно до и пост дипломско универзитетско педигре..
Најчесто ...стекнато од и на  доста врвни и многу ценети странски школски конгломерации.
намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2014 во 23:57
Кога веке говориме за надворешна политика,а посебно за лицата кои треба да работат со оваа проблематика треба да ги споредиме Сергеј Лавров,Ванг Ји,Џон Кери,Евангелос Ванизелос,Франк-Валтер Штајнмајер,Авигдор Либерман...со нашиот министер Никола Поповски.
Не дека имам нешто против нашиот министер или сум исфрустриран од фактот дека дечкото на 36 години ја води надворешната политика на државата но прочитајте ги биографиите на овие личности и ке видите дека прво сите се на возраст од 60-65 години.
Добро ги познаваат сите политички превирања кои се случиле во изминатите 40 години,ја познаваат многу добро светската геостратешка политика,пред да станат министри имаат огромна позадина успеси кои ги оставиле на разни мисии независно дали воени или дипломатски ...а ние се прашуваме зошто стално примаме гол во првата минута од мечот.
Во нивните министерства не работат службеници кои се земени по случаен избор,за тоа говори и последното интервју на Сноуден кое го има и на интернет.
На тој принцип работеше и надворешната политика во времето на Тито па затоа имаше и таков успех државата.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2014 во 08:34
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

... Косово и Украина со Крим се најзвежи примери за "почитување" на меѓународно право и правда... за Израел, Палестина, Авганистан, Ирак да не правиме муабет...

Точно, не е само Македонија држава врз која не се почитува меѓународното право. Покрај овие земји кои ги наведе, има и многу други кои се соочуваат со „правдата“ на посилниот. А тој посилен се знае кој е - Америка. Сите други земји се ирелевантни и покрај нивната несомнена моќ (Германија, Англија ...).
Токму затоа треба да се најдат луѓе кои знаат и умеат да играат на оваква политичката сцена. Ако беше се така просто и едноставно, ако се почитуваше редот и законот, секој од нас би можел да ја врши таа (посебно надворешна) работа. Поради ова, треба да се ставаат луѓе со искуство (што би се рекло „истриени“), а не некои голобради момчиња чие прво работно искуство* им е амбасадор или министер (посебно за надворешни работи).

И покрај тоа што можеби ќе се најде некој кој ќе ми даде одредена квалификација за ова што ќе го речам, сепак, морам да кажам, поточно да ве прашам:
Дали сега, од оваа временска дистанца и од многу поширокото согледување и осознавања на реалноста за сите светски збиднувања, ја согледувате големината на Тито? (Не на овој нашиов, Петковски, туку на оној другиот) Како тој умешно ја водеше неговата држава во овие немирни меѓународни води. Него го спомнувам како пример за политичар на една (релативно) мала држава кој за кратко време успеал да постигне моќ и да ги „дрибла“ сите, вклучувајќи ги и најголемите САД и СССР. И беше почитуван од сите.
А денес е модерно да се напаѓа токму тој лидер. Само, им препорачувам на сите тие кои се одлучиле сериозно да се занимаваат со политика (ако воопшто има такви кај нас), нека го напаѓаат дека бил комунист, дека бил диктатор, ваков, таков ... што сакаат нека зборуваат за него, ама нека ја применуваат неговата тактика. Впрочем тоа е политиката, едно мислиш, друго велиш, а трето правиш.

Свесен сум дека ова што погоре го реков е само моја пуста желба за тоа како треба да биде еден политичар кој мисли за својата држава, за својот народ. Свесен сум и дека кај нас политичар од таков калибар нема, па :
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

... ако е така, сме наебале...


* - Кај нас за едно најпросто работно место (пр. за чистач, келнер, продавач ... ) се бара работно искуство од неколку години, ама за дипломати!? Може и директно од факултетска клупа. Оти детето било многу силен студент. Многу занело и, го бивало.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2014 во 19:30
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Да, ние потпишавме правен документ со кој прифаќаме привремена референца.
Само не заборавај/те, тоа пријавување беше под притисок, уцени. Демек, да се биде (каков-таков) или не.
И, што треба сега да правиме? Поради тоа наше тогашно „прифаќање“, да прифатиме уште еднаш да не’ притискаат да смениме име? Кај еднаш, може уште еднаш!!!
Ако одиме по тој принцип, тогаш и ООН треба да ги применува обврските од Повелбата (со која секој има право да се нарекува како сака) и од Пресудата на меѓународниот суд во Хаг (кој е формиран од ООН). Ама тие не го прават тоа. Штом тие еднаш прекршиле т.е. не ги почитуваат свои институции и договори, можат уште еднаш, овојпат да не го почитуваат потпишаниот договор за привремена референца.
Ами тој принцип нели го прекршиле и грците? Нели тие ја потпишаа, ама не ја почитуваат, времената спогодба? Штом еднаш прекршиле, можат уште еднаш, овој пат да се согласат со новиот пристап кои ние би го наметнале.
Гледате ли како грците си играат „дрндупка“ со сите?! Како ги изигруваат сите институции. Од нас па се до ООН. Ја префрлаат топката од билатерален спор во спор кој прво се решава во ЕУ институции, па во ОН, па сега повторно во ЕУ и другите организации поединечно (НАТО). Со тоа се создава уште поголема конфузија, уште поголема нејаснотија во вистинските причини за проблемот. А тоа сето им оди во прилог ним, на фанариотите. Секој од тие меѓународни „душегрижници“ гледа да остане со чисти раце и проблемот да го реши друг. Никој не сака прв да пресече и да го реши спорот според правниот систем кој самите тие го воспоставиле. Се се’ оди на политичко решение.
Е, штом е така и ние треба да ја прифатиме таа игра, таа тактика, па наместо да дскутираме и да даваме или не согласност на еден или друг предлог за наше можно име, ние треба да ја свртиме водата во друга насока, а тоа е, наместо да се дискутира за кое име да биде, да се постави прашањето дали Грција има правна основа да го бара тоа што го бара. Еден вид арбитража.
Е сега, ќе се јават некои па ќе речат: „Ама ние ја немаме таа моќ како грците!“
Да, моќта на една држава произлегува од способноста на политичарите.
[/QUOTE]

Од сето ова погоре напишаново , произлегува дека:
СИТЕ наши досегашни политичари , всашност биле невидени ДАВАЈ-ГАЗОВЦИ..и тоа без исклучок!?.
пс
Освен „ОНИЕ„ , кои тоа НЕ биле и (сеуште) НЕ се...на давајгаз-овски  „манири„ се мисли.
намигнување



Изменето од novace - 30.Мај.2014 во 19:31
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2014 во 19:17
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Е сега, ќе се јават некои па ќе речат: „Ама ние ја немаме таа моќ како грците!“
Да, моќта на една држава произлегува од способноста на политичарите.

Ај еве, јас ќе се јавам...намигнување
Меѓу другото и за она дека моќта на една држава произлегува од моќта на политичарите...
ако е така, сме наебале...

а окулу дискусијата за меѓународното право...
не знам колку е тешко малку реално да се погледне она што се случува во светот...
Косово и Украина со Крим се најзвежи примери за "почитување" на меѓународно право и правда...
за Израел, Палестина, Авганистан, Ирак да не правиме муабет...

каква правда, какви глупости...
природен поредок на светот...
е законот на посилниот...
секој кој мисли поинаку, живее со очи широко затворени...



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 184>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.