IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за забрана на пушење на јавни места
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за забрана на пушење на јавни места

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 36>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 01:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Закон за забрана на пушење на јавни места.

Taka treba!
Sledniot zakon treba da bide - Zabrana za pushenje vo privatni prostorii kade shto ima i drugi lica pokraj pushachot.

Не може таков закон да се донесе, дома сопственикот на куќата/станот одредува што смее, а што не, законот не може да се меша многу во тоа поле.


Pa ne e bash taka...

Domakjinot ne mozhe doma da pravi s'e shto saka.

Dokolku so onoa shto go pravi go zagrozuva zdravjeto, dobrobitnosta i sigurnosta na onie koi zhiveat so nego, togash nemozhe da go pravi toa.

Bidejki decata se potpolno zavisni od roditelite i nemozhat da se borat i da si gi branat svoite prava, drzhavaat mozhe da zastane od nivnata strana.


Секако дека не прави се што сака, меѓутоа неповредливоста на домот е гарантирана и со Устав, па сите тие закони кои се носат, не би можеле да регулираат буквално се од она што се случува во нечиј дом.
Секако дека децата треба да бидат заштитени, но сепак, како што кажав, државата сепак остава одредено ниво на слобода во домот, а односите од тој тип ( родител-дете ) ги регулира со одредби на семејното право.
А инаку во право си дека и тоа претставува загрозување на здравјето на децата и дека и тука може законски да се интервенира донекаде.
Во однос на возрасните членови, како што е сопругата/сопругот, не може да интервенира државата, затоа што доколку некому му пречат цигарите толку многу, што ги нарушува дури и односите меѓу нив на крајот на краиштата, постои развод.голема%20насмевка
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 01:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:P.S. Ako ne ste znaele, kaj mene postoi i zabrana na reklamiranje cigari. Koga go donesoa toj zakon nekolku golemi sportski manifestacii objavija deka toa kje znachi kraj na nivnoto odrzhuvanje bidejki kompaniite za cigari bile nivnite sponzori. I znaesh shto se sluchi... nivnite crni prognozi ne se ostavarija. Na mesto na starite sponzori se javija novi i rabotata si prodolzhi kako nishto da ne se sluchilo.Со новите измени на законот, сега и овде е забрането рекламирање цигари.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 02:03
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 Vo vesnicite pisuva deka debelinata e po opasna i oid puseenjetoзбунетост
Po toj problem sto ke prezememe? zakon za nejadenje ili ograniceno kolicestvo dnevno, dieti. Ako veke vodime griza dobroto na lugeto da odime do krajнамигнување


Нечија дебелина не повредува право на друг мамамд, ниту му го загрозува здравјето, а ниту влијае врз истото. Тоа се однесува само на оној кој има прекумерна тежина.
 

Туше Екселенцијо голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Мамамд ај не се зафаќај со дечковосмеење
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 02:11
Originally posted by fiks fiks напиша:Туше Екселенцијо голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Екселенција е титула за шефови на држави ( освен монарси ) и влади, не за обични луѓе.голема%20насмевка
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 05:09
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Закон за забрана на пушење на јавни места.

Taka treba!
Sledniot zakon treba da bide - Zabrana za pushenje vo privatni prostorii kade shto ima i drugi lica pokraj pushachot.

Не може таков закон да се донесе, дома сопственикот на куќата/станот одредува што смее, а што не, законот не може да се меша многу во тоа поле.


Pa ne e bash taka...

Domakjinot ne mozhe doma da pravi s'e shto saka.

Dokolku so onoa shto go pravi go zagrozuva zdravjeto, dobrobitnosta i sigurnosta na onie koi zhiveat so nego, togash nemozhe da go pravi toa.

Bidejki decata se potpolno zavisni od roditelite i nemozhat da se borat i da si gi branat svoite prava, drzhavaat mozhe da zastane od nivnata strana.
Секако дека не прави се што сака, меѓутоа неповредливоста на домот е гарантирана и со Устав, па сите тие закони кои се носат, не би можеле да регулираат буквално се од она што се случува во нечиј дом. Секако дека децата треба да бидат заштитени, но сепак, како што кажав, државата сепак остава одредено ниво на слобода во домот, а односите од тој тип ( родител-дете ) ги регулира со одредби на семејното право. А инаку во право си дека и тоа претставува загрозување на здравјето на децата и дека и тука може законски да се интервенира донекаде.Во однос на возрасните членови, како што е сопругата/сопругот, не може да интервенира државата, затоа што доколку некому му пречат цигарите толку многу, што ги нарушува дури и односите меѓу нив на крајот на краиштата, постои развод.голема%20насмевка
Kaj mene socijalnite rabotnici znaat da gi zemat decata od roditelite dokolku utvrdat deka zhiveat vo nezdrava sredina. Prvo razgovaraat so roditelite, potoa pomagaat na razni nachini kolku sto mozhat i kolku shto im e dozvoleno, no ako vidat deka ovie ne sorabotuvaat i lichnoto zadovolstvo go stavaat pred zdravjeto i sigurnista na decata , posledniot pat dovagjaat vo pridruzhba na policija...    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 07:57
Originally posted by Македон Македон напиша:Нечија дебелина не повредува право на друг мамамд, ниту му го загрозува здравјето, а ниту влијае врз истото. Тоа се однесува само на оној кој има прекумерна тежина.

Имам чуден обичај внимателно да ги читам коментарите на другите, за да можам соодветно да одговорам.
Цело време непушачите развиваат 2 тези
1. Им е загрозено нивното здравје како пасивни пушачи
Веќе напишав, но ајде да повторам,за да се разбереме убаво
 За да не им се наштети на непушачите законот треба да предвиди (да стои- забрането пушење во просториите во објектов, освен во просторијата наменета за пушачи)  значи засебна  просторија за пушачи во која на самиот влез и на неколку јасно видливи места  ке стои -ЗАБРАНЕТ ВЛЕЗ ЗА НЕПУШАЧИ.
Значи заштитени непушачи.
2.Душобрижните непушачи се ставија себеси во улога на месија па не ’’освестуваат’’ дека пушењето е штетно, па ке ни ставаат слики на цигаритезбунетост, па ние сме си ги уништувале децата со својот егоизам и ред  други искрено за мене небулози бидејки (е сега следува она кое и претходно го набројав ама некој очигледно не го разбира сериозно) НА ЛИЧНОТО ЗДРАВЈЕ ама и на здравјето на другите околу нив штетат и
- дебелината, ако е пропратена со нехигиена (б`здењето на мишките им предизвикува главоболка и на нивните деца и на пушачите)
- алкохолизмот ( црната хроника е полна со пијани агресивци кои го малтретираат своето семејство и околината- ниеден трезен пушач не тепа, не мава, не силува, само си пуши цигариголема%20насмевка)
 Е да знам дека е лоша комбинација алкохол и никотиннамигнување
Патем, да објаснам,не се надмудрувам,   вршам анализа на членовите од законот дел по дел, со аргументи на пушач, затоа зборував за формирање комисија со подеднаква застапеност на пушачи и непушачи.
И верувам дека законодавецот во најскоро време ке си го промени ставот и ке постапи по сугестиите и ке пријде кон дополна/корекција на законот. Сепак се свесни дека статистички наведената бројка на пушачи не би сакале да ја изгубат како гласачи (ова не е политика, не е уцена, само е реалност, зашто некој би гласал за некого кој наметнувазбунетост)

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 16:19
Mislam deka site se slozhuvaat oti alternativata za odreduvanje prostor kade shto mozhe da se pushi so natpis "MESTO ZA PUSHENJE" e validno i kaj nekoi objekti toa bi mozhelo da bide obezbedeno (zagradeno, so posebna prisilna ventilacija koja bi go isfrlala chadot nadvor od objektot). Onie objekti kade sto toa ne e vozmozhno da se izvede (kafulinja ili drugi prostori koi moraat celosno da se otvoreni ili se premnogu mali) ili sopstvenikot nema sredstva/zhelba/intencija/potreba toa da go stori, kje bidat potpolno nepushachki zoni. Nemozhe da se donese zakon koj kje nalozhi takviot prostor da mora da bide obezbeden, tuku mozhe da dade opcija takov da postoi.

Stavanjeto sliki na kutii cigari, zabranata za reklamiranje na cigari i drugite slichni neshta ne se nameneti tolku za starite pushachi, kolku za onie mladi lugje shto smetaat deka pushenjeto e "cool", ophtestveno prifatliv porok, neshto shto nosi samo zadovolstvo bez nikakvi poseriozni zdravstveni posledici lichno za pushachot i za onie koi se pokraj nego.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 16:29
Некаде имам прочитано дека во САД, во некои градови, на одредени места (аеродроми, мислам) се поставени написи “Smoking is considered low class“. Дали си запознат со ова Месинџер?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 16:57
Ne i ne veruvam deka neshto taka srocheno bi bilo postaveno.

Mozhe da ima natpisi "Smoking is not cool", "Smoking is not smart" ili mozhebi "Smoking is not classy"...

Vo sekoj sluchaj, mozhat da se sretnat posteri so antipushachki poraki, kako i reklami vo vesnici, na redija i televizija. Toa obichno se plateni od drzhavata ili od nekoi dobrotvorni nevladini organizacii.

I mozham da posvedocham deka vakvata kampanja protiv pushnjeto i zabranata na pushenje vo zatvoreni prostorii se pokazha kako mozhe efikasna. Definitivno nepushenjeto stana trend vo site sloevi na narodot i koga kje se sretne nekoj so cigara vo raka se gleda kako na nekoja zagubena retka zverka. Ednostavno, pushenjeto stana neprifatliv opshtestven odnos od sekoj aspekt.

Jas imam prijateli koi povekje ne pushat nitu doma, tuku naucheni od promenata na zakonot, koga sakaat da zapalat cigara izlagaat nadvor ili na balkon, bez obzir kakvi se vremenskite priliki. i toa e za pochit!

Shto e najinteresno, pushachite povekje ne negoduvaat, kako shto beshe na pochetokot na kampanjata (kako shto e sega i kaj vas), tuku apsolutno pozitivno zboruvaat za toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 17:46
Smoking is not classy, па така некако.
Што е со учениците? Многу грда слика се средношколци (но и основци) кои пушат, најчесто во “хорда“, силно повлекувајќи од димот небаре некои фабрички работници, разочарани од животот старци... Дали има таква слика кај вас? Или таму дуваат нешто друго?голема%20насмевка
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 18:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:Stavanjeto sliki na kutii cigari, zabranata za reklamiranje na cigari i drugite slichni neshta ne se nameneti tolku za starite pushachi, kolku za onie mladi lugje shto smetaat deka pushenjeto e "cool", ophtestveno prifatliv porok, neshto shto nosi samo zadovolstvo bez nikakvi poseriozni zdravstveni posledici lichno za pushachot i za onie koi se pokraj nego.


На ТВ одеше реклама против дрогата  на која се објаснуваше постапката, ставање на алуминиумска фолија, греење,, вшмукување во шприц , врзување на раката над лактот и боцкањезбунетост и нормално коментар Дрогата убива
Дури не дадоа такво нешто на тв многу деца не знаеја дека постапката е таа, од рекламата научија како да се дрогираат, а не дека дрогата убива.
Заштита од пороци се врши во семејството, семејството е тоа кое воспитува, не законите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 18:46
Shto ima toa vrska so pushenjeto?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 18:54
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Smoking is not classy, па така некако.Што е со учениците? Многу грда слика се средношколци (но и основци) кои пушат, најчесто во “хорда“, силно повлекувајќи од димот небаре некои фабрички работници, разочарани од животот старци... Дали има таква слика кај вас? Или таму дуваат нешто друго?голема%20насмевка


Ne velam deka pushenjto e iskoreneto, no definitivno e namaleno i povekje ne e moderno (mladive sega za moderno ili trendi velat "cool") da se pushi. Ne samo shto ne e cool, tuku e i nesakano, ne se gleda na pushenjeto kako na neshto pozitivno od bilo kakov aspekt. Pushachite se chuvstvuvaat odstraneti od drushtvoto i zatoa s'e povekje se otkazhuvaat od svojot porok.

Trendot na nepushenjeto ne se reflektira negativno na zemanjeto droga. Nemojte da mislite deka ako lugejto prestanuvaat da pushat togash minuvaat na drogiranje. Nema toa vrska edno so drugo. Naprotiv, se dobiva vpechatok deka ima pozitivno vlijanie i na taa sfera, pa se zabelezhuva deka e namaleno i koristenjeto na marihuana (pushenje), kako i upotrebata na drugite drogi.

Pozitivnite posledici od zabranata na pushenjeto kako branovi se prenesuvaat i na ostanatite poroci.

Maldite makedonci od emigracijata se zaprepasteni od intenzitetot na pushenjeto i drogiranjeto vo Makednija. Toa e prvoto neshto shto go komentiraat koga se vrakjaat od odmor od republikata.

Изменето од Messenger - 10.Јануари.2010 во 18:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 19:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto ima toa vrska so pushenjeto?

Има врска со рекламитенамигнување, во контекс на рекламите и користа/штетата. Таква ке биде и врз младите кога станува збор за пушењето. Знаеме сите дека за младите е најпривлечно она што е забрането
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.