IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за забрана на пушење на јавни места
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за забрана на пушење на јавни места

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 36>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16451
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 20:25
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Radijator Radijator напиша:

[QUOTE=mamamd] Што бара тој до пушачот. Простории за пушачи, простории за непушачи. Има решение. И онака сериозно- што е полошо цигарата која дими или смрдливи чорапи или мишки на некој непушач??? Ама ова мнооогу сериозно. Од искуство зборам, кој мене да ме заштити од такви ??? тага


E nemozes da sporeduvas babi i zabi[/QUOTE]
Па не мислам дека се баби и жаби, туку токму заштита на човекот како нешто најсветло во  универзумот, нели?збунетостзбунетост
Ако треба некој закон за заштита од димот на цигарите, јас најсериозно мислам дека треба и закон за заштита од смрдеата од мишките. И тоа е во интерес на поединецот и околината. Поединецот да научи да одржува лична хигиена а средината да може да издржи 8 часа во иста канцеларија.
А колку ли страшно е кога уште ке крени раце и ке ги скрсти прекуглава, па се лади со некоја папка, за поубаво да се шири миризбта. тага
Или колега/колешка на која и б`здат нозете, па уште од замор одвреме навреме во траење од по 1 до 2 саата ги симни обувките и мора да се трпи аромата за добро здравје.oooo mamamd ti pak si dobra.....ма%20ајде
jas morav da donesam razni trakatanci da gi naredam nad termoto ......
sekoj koj ke mi dojde vo kancelarija......brrrr studeno i baaaam !!! nad termoto ke sedne........i toa kako duva odozdola.......хипнотизиран anestezija totale..
pa zhensko so m......, pa mashko so sp... , a be sho da ti kazham......изненадување
STRASHNO !!!Изменето од bijonse1 - 05.Јануари.2010 во 20:26
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 20:28
a be pushachi  ...ne me boli mene voopshto dali vas ve boli za vasheto zdravje i vash*te bliski. ama...me boli itekako za toa shto vasheto zadovolstvo ima opshto vlijanie ( losho) na ostabatite koi shto ne  se vo vashata "bransha"!

pushete ,..ubijte seнамигнување,..ama ,nemojte da kukate za toa deka nekoj vi gi uskratil 'chovechkite" prava...ne ste samo vie tuka .na zemjava,..vozduhot( za zal) e zaednichki za site,..shto vie ke go izdishete,..nekoj do vas ,..ke go vdishe,..zatoa ,..ne meshajte  stvari shto nemaat vrska...smrdea nekoja so neshto shto e dokazano deka ima najgolem udel vo smrtnosta ( i najgolemo troshenje  opshti pari za lekuvanje),na chovekot.

inache,..jas ovie "nashive" mufljuzi  bi gi obesil na prvoto drvo,..ama , ova im e edini asalen zakon shto go prifatile i donele.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 20:40
Originally posted by brza brza напиша:

a be pushachi  ...ne me boli mene voopshto dali vas ve boli za vasheto zdravje i vash*te bliski. ama...me boli itekako za toa shto vasheto zadovolstvo ima opshto vlijanie ( losho) na ostabatite koi shto ne  se vo vashata "bransha"!

 Е да, цигарите се тие кои го загадуваат воздухот, а никако оние колине стари колку и баба ми покојна.
Или ѓубриштено во контејнерите кои гори со денови и никој не го собира. Таму не треба европски закон, не треба  ригорозностзбунетост
Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 21:26
Se soglasuvam 100% so tebe, potpolno si vo pravo. No zaboravas da spomnes deka vo site tie primeri sto gi imas nabroeno se raboti za individualna odluka, taka da ako nekoj e resen da si steti na samiot sebe, so prekumerena konzumacija na alkohol i nezdrava hrana toa ne znaci deka i ostanatiot del se soglasuva so toa. I uste nesto, veke koga ima zakon ako site go pocituvaat nikoj nemora da bide kaznet.
RADIJATOR
Ke moram pak da lepriciram ME SI STETAT SAMO NA SEBE STO KONZUMIRAAT ALKOHOL im stetat na site na domasnite na slucajnite minuvaci na vozacite i samite predizvikuvaat sobrajkanni nesreku лутина
A za zakonot velat OPSTO ZLO NE BILO ZLOлутина e tuka se lazat
Ima dobar zakon i los zakon намигнување
A ovaj zakon za pusenjeto ne e LOS ZAKON nego KATASTROFALENИзменето од igi 3 - 05.Јануари.2010 во 21:27
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 21:47
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

a be pushachi  ...ne me boli mene voopshto dali vas ve boli za vasheto zdravje i vash*te bliski. ama...me boli itekako za toa shto vasheto zadovolstvo ima opshto vlijanie ( losho) na ostabatite koi shto ne  se vo vashata "bransha"!

 Е да, цигарите се тие кои го загадуваат воздухот, а никако оние колине стари колку и баба ми покојна.
Или ѓубриштено во контејнерите кои гори со денови и никој не го собира. Таму не треба европски закон, не треба  ригорозностзбунетост
aa, dobro eзадоволство,..barem ne ni kazuvash povekje, nekoi kratkoumni sporedbiнамигнување...izgleda ima nadez za tebe (kako strastven pushach mislam)...голема%20насмевка

tuku, ...ako ne na zdravje,..vo sekoj sluchaj,toa shto nema da zapalite pri sekoja prilika ke vi godi na djebot,...a toa ne e sitno neshto...

samo eden  "prav" pushach ...troshi najmalku 30 evra mesechno!ama ajde...vash problem!

..tukuuu....si kupiv LCd tv...i mi vika bagjoto ...aaaa,...puln si ti so pari  be!,...ama, jas mu vikam,..a, be abda leden( dobro de,...ne mu  kazav abdalголема%20насмевка)...ti toj televizor si go pushish za godina i pol!...ia,toa beshe pred edna goidina,..sega go "ispushuva" za edvaj desetina meseci...
samo,...na koj da kazesh bre,..ochigledno deka ne vi shkodi samo na belite drobovi,...tuku i na ( shto e postrashno) ...i na zdraviot razum.намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 21:58
Уф како ми легна законов...мерак. Ич не ги жалам пушачите, секој си е одговорен за себе-а никој не е должен па да трпи нечии задоволства.

Што сум должна да трпам нечиј дим од цигари, бар вака на раат можам да си седнам некадезадоволство
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4537
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 22:06
Originally posted by brza brza напиша:

a be pushachi  ...ne me boli mene voopshto dali vas ve boli za vasheto zdravje i vash*te bliski. ama...me boli itekako za toa shto vasheto zadovolstvo ima opshto vlijanie ( losho) na ostabatite koi shto ne  se vo vashata "bransha"!

pushete ,..ubijte seнамигнување,..ama ,nemojte da kukate za toa deka nekoj vi gi uskratil 'chovechkite" prava...ne ste samo vie tuka .na zemjava,..vozduhot( za zal) e zaednichki za site,..shto vie ke go izdishete,..nekoj do vas ,..ke go vdishe,..zatoa ,..ne meshajte  stvari shto nemaat vrska...smrdea nekoja so neshto shto e dokazano deka ima najgolem udel vo smrtnosta ( i najgolemo troshenje  opshti pari za lekuvanje),na chovekot.

inache,..jas ovie "nashive" mufljuzi  bi gi obesil na prvoto drvo,..ama , ova im e edini asalen zakon shto go prifatile i donele.

Иако припаѓам на групата пушачи...
кои со години ги оставаат цигарите...
најчесто на маса...намигнување
а потоа пак ги земам...

за прв пат се согласувам од првиот до претпоследниот збор со brza...
освен она "nashive" mufljuzi...
ќе беше премногу па за се' да се согласам...намигнувањеИзменето од којсумјас - 05.Јануари.2010 во 22:10
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 18:28
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

На основното човеково право, заштита од дискриминација. Како пушачи сме дискриминирани за разлика од другите на кои им е дозволено да праат она што претходно спомнав. И кога сме кај заштита на здравјето на непушачите, па нека не се дружат со пушачи.  Кој ги тера да седат во иста просторија. Ке се гледаме преку стакло.голема%20насмевка


Нема никаква директна дискриминација, напротив, пушачот со својата цигара влијае врз десетина околу него, значи им го повредува задравјето. А ако се повика некој на заштитата од дискриминација, некој друг ќе се повика на став 2 членот 39 од Уставот за заштита на здравјето.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 18:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Radijator Radijator напиша:

[QUOTE=mamamd] Што бара тој до пушачот. Простории за пушачи, простории за непушачи. Има решение. И онака сериозно- што е полошо цигарата која дими или смрдливи чорапи или мишки на некој непушач??? Ама ова мнооогу сериозно. Од искуство зборам, кој мене да ме заштити од такви ??? тага


E nemozes da sporeduvas babi i zabi[/QUOTE]
Па не мислам дека се баби и жаби, туку токму заштита на човекот како нешто најсветло во  универзумот, нели?збунетостзбунетост
Ако треба некој закон за заштита од димот на цигарите, јас најсериозно мислам дека треба и закон за заштита од смрдеата од мишките. И тоа е во интерес на поединецот и околината. Поединецот да научи да одржува лична хигиена а средината да може да издржи 8 часа во иста канцеларија.
А колку ли страшно е кога уште ке крени раце и ке ги скрсти прекуглава, па се лади со некоја папка, за поубаво да се шири миризбта. тага
Или колега/колешка на која и б`здат нозете, па уште од замор одвреме навреме во траење од по 1 до 2 саата ги симни обувките и мора да се трпи аромата за добро здравје.Неспоредливо е ова мамче.
Во овој случај, колку и да е непријатно, сепак, здравјето на другите не е погодено.
Оној кој го пишувал законот,  го имал предвид токму тоа, здравјето на луѓето.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 19:13
Originally posted by brza brza напиша:

aa, dobro eзадоволство,..barem ne ni kazuvash povekje, nekoi kratkoumni sporedbiнамигнување...izgleda ima nadez za tebe (kako strastven pushach mislam)...голема%20насмевка

tuku, ...ako ne na zdravje,..vo sekoj sluchaj,toa shto nema da zapalite pri sekoja prilika ke vi godi na djebot,...a toa ne e sitno neshto...

samo eden  "prav" pushach ...troshi najmalku 30 evra mesechno!ama ajde...vash problem!

..tukuuu....si kupiv LCd tv...i mi vika bagjoto ...aaaa,...puln si ti so pari  be!,...ama, jas mu vikam,..a, be abda leden( dobro de,...ne mu  kazav abdalголема%20насмевка)...ti toj televizor si go pushish za godina i pol!...ia,toa beshe pred edna goidina,..sega go "ispushuva" za edvaj desetina meseci...
samo,...na koj da kazesh bre,..ochigledno deka ne vi shkodi samo na belite drobovi,...tuku i na ( shto e postrashno) ...i na zdraviot razum.намигнување


Добро е што се уште постојат луѓе ненавлечени од никотинот и кои можат со ваков коментар да не просветлат !

Thanks mestre! голема%20насмевка

http://farm4.static.flickr.com/3552/3295478119_1c525c6fd1.jpg
Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 19:18
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Уф како ми легна законов...мерак. Ич не ги жалам пушачите, секој си е одговорен за себе-а никој не е должен па да трпи нечии задоволства.

Што сум должна да трпам нечиј дим од цигари, бар вака на раат можам да си седнам некадезадоволство


Za toa ovaa drzava GRABI  napred seko si gleda za sebe намигнувањеdali e dobro za drugite ili ne ama mene me boli Dzole za drugite mene mi cini газење%20од%20смеење
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 19:24
Originally posted by igi 3 igi 3 напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Уф како ми легна законов...мерак. Ич не ги жалам пушачите, секој си е одговорен за себе-а никој не е должен па да трпи нечии задоволства.

Што сум должна да трпам нечиј дим од цигари, бар вака на раат можам да си седнам некадезадоволство


Za toa ovaa drzava GRABI  napred seko si gleda za sebe намигнувањеdali e dobro za drugite ili ne ama mene me boli Dzole za drugite mene mi cini газење%20од%20смеење

Затоа и дискриминирачки е законот, на некој не му е дозволено да си ужива во цигарите, затоа што владава не е способна на угостителите да им наметне правила и норми за посебни простории за пушење.

Ама вас ви е арно, нели....ве боли Џоле.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 19:35
Originally posted by igi 3 igi 3 напиша:

Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Ne veruvam deka ustavniot sud ke go ospori ovoj zakon. Zosto bi go osporil? Mozebi ke se napravat izmeni no nema da padne. Vo nikoj slucaj nemozam da se soglasam deka zakonot e diskriminiracki kako sto citam nekoi postovi. Ako pusacite nemaat prava, togas kade se pravata na nepusacite vo poslednite 20 godini, ne poveke.

Ne go tolkuvajte greska ovoj zakon. Da sme na cisto, zakonot ne zabranuva prodazba na cigari, tuku zabranuva pusenje na cigari na javni mesta od zatvoren karakter (najcesto ugostitelski objekti i sl.) Ovde postoi ogromna razlika.

Koga pieme alkohol i jademe nezdrava hrana, ne im stetime na drugite okolu nas. Za da dojdeme do ovoj zaklucok pa i ne mora da sme so nadprosecna intelegencija.

Pricina poradi koja se zabranuva pusenjeto cigari, mozebi gi ima mnogu no jas znam samo edna koja dovolno me ubeduva - PUSENJETO E STETNO ZA VAS I ZA DRUGITE OKOLU VAS.
Pricina poradi koja bi se dozvolilo pusenjeto cigari na javni mesta? Ne postoi takva.

Inaku zakonot ne e nesto novo so drugi zborovi nikoj ne izmisli topla voda. Ajde da bideme realni. Dosega postoese zakon so koj sto se zabranuva pusenjeto na javni mesta no ne bese tolku religorozen a i svedoci bevme kolku se "pocituvase". So prethodniot zakon na site sto se zanimavaat so ugostitelski biznis im bese ovozmozeno odnosno zakonot dozvoluvase pusenje cigari no prethodno da go razdelat lokalot i da ovozmozat prostor za pusaci i nepusaci i fakt e deka nikoj ne se ni potrudi da go pocituva toa. Sekoja akcija ima i reakcija, pa taka i ova. Segasnata izmena na zakonot e refleksija na nepocituvanjeto na prethodniot.


Drugarce da ne si greska deka koga pieme alkohol ne im stetime na drugite ?Zarem treba golema intelegencija da vidime kolku ima nestrejki od alkoholo i kolku luge imaat zaginato zatradi toa zadovolstvo ?
Za ne zdravata hrana : zarem ne znaes na kolku luge im donese smrt taja navidum ubava hrana ?
Zarem ne znaes kolku se vlozuva vo medicinata za lecenje na takvite luge?
A ako ne gi hranime nasite deca so zdrava hrana zarem ne im nanesuvame steta?
Imam uste eden kup vakvi primeri da nabrojuvam mislam deka ja svati poentata sto sakam da ja kazam
Jas i sega velam kako i vo prethodniot post deka treba da ima kafani restorani i ostanati javni objekti kako kafici hoteli i slicno sto ke imaat povisok danok ili nesto slicno pa koj kaj saka neka odi a ne na sekade da ima zabrana za pusenje
A da ti e jasno ovaj zakon i kako mnogu drugi zakoni se doneseni za da se soberat pari od narodo da se kaznuva da se polni budzeto a ne da se ZAPAZI ZDRAVJETO NA NARODO газење%20од%20смеењеIGI, токму затоа и се најновите закони во законот за сообраќај, со драконски казни, па ако има пари, тој што пие, слободно нека вози.
Во однос на храната, таа ти ја консумираш, ако јас сум во таа близина, не ја јадам јас, ниту чувствувам последици од тоа што ти јадеш таква храна.


Текстот на законот го нема во пречистена верзија, па затоа само дел од него ќе постирам, не изгледа добро, ама не е среден текстот.


 Според член 2 од Законот за заштита на пушењето објавен во “Сл. весник на Р Македонија” бр.36/95 од 27.07.1995 година

Јавни простории во смисла на овој закон се подразбираат:

- објекти во кои се врши воспитно- образовна дејност и објекти за престој
и сместување на деца, ученици и студенти;
- објектите на здравствените и социјалните установи;
- затворени и отворени простории во кои се одржуваат спортски
натпревари, културни манифестации, собири и други јавни приредби;
- средства за јавен превоз на патници;
- објекти во кои се произведува, подготвува, служи, продава или
консумира храна;
- простории во кои се одржуваат состаноци и средби и
- други простории (сали, канцеларии, чекални и ходници) кои ќе ги
определи со акт правното лице согласно со овој закон.Во член 2 по алинеја 7 од законот за измена и дополнување на Законот за заштита од пушењето објавен во Сл. весник на Р Македонија” бр.103/08 од 19.08.2008 година, се додава нова алинеја 7-а, која гласи: кафеани, кафетерии, ноќни барови, кафебар, кабареа, дискоклубови и пивници.

Со член 3 од Законот за измена и дополнување на Законот за заштита од пушењето објавен во Сл. весник на Р Македонија” бр.103/08 од 19.08.2008 година, предвидена е можност, во објектите во кои се сместуваат гости, може да се определат соби за сместување на пушачи, но најмногу до 30% од вкупниот капацитет на објектот.

Одредбата на членот 2,алинеја 7-а ќе почне да се применува од 1-ви Јануари 2010 година. ( став 2 од членот 9 од Законот за измена и дополнување на Законот за заштита од пушењето објавен во Сл. весник на Р Македонија” бр.103/08 од 19.08.2008 година ).Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2010 во 21:53
Македон
Модератор
Модератор
Лик
l'Еminence rouge
Регистриран: 20.Јули.2008
Локација:
Macedonia
Онлајн статус: Онлајн
Пораки: 4878

Drugarce tebe ova ti izgleda dobar zakon?
Ne bi sakal da si vo kozata na ovie ugostiteli i nekoj koj se direktno zasegnati so ovaj zakon.
Zarem ne gledas deka segde vo evropa pagja ovaj zakon.
Zarem mislis deka ovaj zakon koj e donesen vaka brzopleto ima ucestvuvano nekoj pusac?
Ili jas donesov zakon ovaj zakon e od mene kakov e takov e jas sum tvoreceo ( se cuka nekoj po gradi)
Kako mene ima dosta pusaci koi sakaat pokraj kafeto ili piackata da zapalat cigara,a jas toa ne mozam da go storam ni vo eden restoran kafic ili drug ugostitelski objekt.Sega e prasanjeto dali moite prava kako pusac ne se SECENI VO KOREN a drugoto prasanje e ako kako mene pusacite ne odat vo tie objekti mislis deka tie ke bidat profitabilni? ili vo polos slucaj nema da bidat zatvoreni a toa povlekuva i drugo kolku lugje ke ostanat bez rabota vo i onaka teskata ekonomska sostojba
Ne vredi da se raspravame za vakvi zakoni koj za mene  ne se za pocit a i nemaat nikakva svrha
Ovaj zakon e od nekoja zemja sto e bo EY samo prepisan i preveden ,a  mozi i ne vazi vo taja zemja poveke za zal ne zavisno koja partija e na vlas dodeka im davame vakvi podrski za vakvi promaseni zakoni ovie vo vlasta uzivaat kako so velat starite BUBREG VO LOJ
Nemam protiv da ima posebni lokali za pusaci i ne pusaci ama imam protiv da ima sekade zabbrana
Za ovaj zakon mislam deka Buckovski ke pokreni nekoja postapka i mislam deka ke go padni ovaj zakon samo za vremeto ne znam za nekoi ke nema svrha koga ke bidat kazneti i zatvoreni nekoi objekti
Za zal se odi taka vo ovaa nasa Makedonija
Aj da ne pisam poveke mozime da diskutirame do beskraj
                                 So pocit                                                             
                                      igi 3 голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.