IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за забрана на пушење на јавни места
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за забрана на пушење на јавни места

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 36>
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Закон за забрана на пушење на јавни места
    Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:13
од 1 Јануари стапува на сила законот за непушење
казната за непочитување на законот изнесува од 150 до 400 евра за физички лица...за правни лица од 2000 до 4000 евра...наздравје пушењеизненадување


Изменето од Анастеа - 26.Ноември.2009 во 23:24
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:14
а не пишува од кога ќе ги фискализира сончевите зраци и дишењето воздух збунетост.............смеење
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:17
а не пишува од кога ќе ги фискализира сончевите зраци и дишењето воздух збунетост.............смеење

ами зависи колкава ќе биде буџетската дупка...ако е баеѓи голема со првите сончеви зраци онаму кај март-април очекувај  ддв за сончеви денови  и ддв за дишење во зависност од капацитетот на плуќатанамигнување

Изменето од Andjelina - 26.Ноември.2009 во 17:18
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 01:00
Супер само така напред
доста се гушиме од пушачите
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44673
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 01:06
Уште 1 месец пушење на раат
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 15:29
Во голем дел од земјите на ЕУ ова ќе се спроведе, не само во Македонија. Поддршка и од мене за овој закон, се надевам на негово доследно спроведување.
Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 10:18
i pushenjeto stana luksuzголема%20насмевка
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 15:00
edini normalen zakon tuka!...ama , bidejki vekje se shiri kako svinskiot... i ne zasluzuvaat bash nekoja pofalba...."kreatorite" negovi..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
PARMEON Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PARMEON Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 18:29
Кафе и цигари во Скопје - 301 €!
Desk - 02 јануари 2010. во 05/31
Во Македонија стана забрана за пушење во барови, клубови и кафулиња, чија повреда обезбедува остри казни и казни за сопственици и пушачите.

Сопствениците на барови и ресторани во случај на прекршување на забраната се соочуваат со парични казни од 2.500 евра до 4.500.

Граѓаните кои се фатени со цигари во просториите каде што пушењето е забрането, тоа ќе мора да плати 150-300 милиони евра.

Пушењето е забрането само во затворени простории, но исто така и на балконите или градина ресторан.

Во една изјава, македонските министри за здравство Бујар Османи и економијата и Фатмир Бесим, рече дека, според новите мерки, пушењето е забрането во сите локации каде што се служи храна, без оглед на тоа дали тие се затворени или отворени простори.

Се проценува дека околу еден милион жители на поранешната југословенска Република активни пушачи. (expressen)
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 20:20
Ova ne im trebasheтага
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
PARMEON Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PARMEON Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 23:36
Tuka vo Skandinavia ne pusi cigari 1980.god.Pa zsto
da se drugi ljudi truju u kafana ako ti zeluvas.

Makedonija je edna zemlja moderna i potrebuva da raboti
kato sicki ljudji vo evropa.
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 03:35
Apsolutna poddrska za zakonot.
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16451
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 08:50
da !!! sve e toa Ok !!!
ama idi na zapad ili vo EU ...
sekade kade ima mozhnost za pushenje na otvoren prostor...
pred restoranite , hotelii i sl.....
ima specijalni kutii pepeljari so pesok kade se gasi cigarata....
ovde ne vidov takva aktivnost na obezbeduvanje na intimen prostor na pushachite....???
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 09:07
Апсолутно не за законот... од проста причина, што не е добро формулиран... Некој ќе праша зошто?

Како прво, пушењето е лична определба на секој поединец...
забраната и законот е паднат во 75 % од земјите во кои е воведен.
Во Германија се спроведува, со отворање на посебни локали за пушачи и непушачи. Во Австрија падна после првиот месец. Во Шпанија, локалите си имаат посебен дел за пушачи, физички одделен, а не со имагинарна линија. Зарем сме ние нешто попаметни од едни од најголемите светски економии и нации?!!? Во некои делови да, но во повеќето НЕ...

Како второ. Македонија е нација каде 65 % од полнолетното население е склоно кон овој порок... За малолетното население не постојат такви податоци...... Со овој закон само се создава дискриминација. Ќе се намали прометот на локалите, автоматски се намалува и прометот и производството на цигари, бидејќи сите што пушат знаат што значи кафе и цигара, или кафе и алкохол.
Ако треба некој закон да се спроведува тоа е законот за алкохол. Статистички е докажано дека секогаш алкохолот носел повеќе жртви, но тој се изгласа, а воопшто не се применува. И секако овој закон повторно нема да важи за побогатите слоеви, бидејќи тие се имуни на ваков тип закони.

Значи, со воведувањето на овој закон, не се работи кон подобрување на економијата, туку напротив кон зголемување на моменталната невработеност, со тоа што локалите (читај кафаните, баровите, ноќните клубови, етц, етц....) ќе мораат да го намалат својот персонал, бидејќи веќе прометот е намален за цели 35 %.....
Воедно и тутунската индустрија ќе претрпи значителни штети, а автоматски тутуно производителите кои добиваат субвенции, а ќе мораат да го намалат производството (целосен апсурд), како и  компаниите кои вршат увоз и дистрибуција на цигари. Сето тоа е една значајна бројка на луѓе кои овој закон ќе го осетат по своја кожа....

Политиката на носење штетни и недодефинирани закони е во континуитет, а инаку овој закон не е европски и не е еден од законите кои се од круцијална вредност за прием на МК во ЕУ. Туку целта е што побрзо да се соберат и тие малку средства што останаа кај граѓаните и некои стопанственици, како би можеле да се финансираат и понатака медиумски кампањи, за работата на одредена категорија на луѓе кои се нарекуваат себеси власт.

Овој закон ми изгледа премногу себичен....и верувам дека доволно беа рестрикции, забрани и ограничувања врз овој народ... Со овој закон се докажува дека се носат минорни и безначајни закони, кои треба да се остават за многу понатака, а во овој момент треба да се работи на многу осетливи теми....како што се името, нашиот прием во Еу и Нато, намалување на невработеноста, зголемување на странските инвестиции, подобрување на економската клима во Македонија.
Со овој закон мислам дека се одвлекува вниманието на народот од сите горенаведени проблеми, и делува како на дете да му дадеш цуцла за да не мисли на млеко....

Поздрав до сите кои го подржуваат овој закон... се надевам дека им го проширив видикот малце повеќе...


Изменето од NRGMKD - 04.Јануари.2010 во 09:17
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.