IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Рајот во Исламот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рајот во Исламот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
Автор
Порака
_free_ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај _free_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 11:39
Da, dokolku ovie dva pasusa gi tolkuvas (isto kako sto se tolkuvaat zakonite), bi znacelo, da go pocituvas mazot da go sakas, i seta ljubov koja ja cuvstvuvas da mu ja posvetis. I kako vtoro, da go pocituvas negoviot trud za rabota pecalba i silata koja mu e dadena da te stiti, so sto ti ke mu vozvratis so ljubov, neznost, ubavina... Zatoa e i napomenata kaj muslimanite, deka zenata treba da bide ubava da sminka da se oblece da se sredi samo za svojot maz i nejzinite ubavini samo na nego da mu gi pokaze, samo nego da go zadovoli...
I na kraj, zensko sum, ne sum masko... pozdrav.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 11:53


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:19
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
_free_ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај _free_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 12:02
Mislam deka zborot poslusnost ne e adekvaten prevod (spored mene), poveke bi odgovaralo spored dogovorot so mazot... A za toa dali zenite ke uzivaat vo rajot, i tuka ne se soglasuvam... sigurno ima no mozebi ne si procitala, osobeno zenata koja umira pri raganje, dobrata majka, dobrata zena, zenata koja veruva vo Allah i koja gi izvrsuva site obvrski koi se dadeni vo k*ranot itn. Imam e mail adresa na eden docent od Turcija Nihat Hatipoglu se vika, ke se potrudam da ti go obezbedam negoviot meil, kade sto mozes da komuniciras za site nejasni prasanja koi gi imas, se nadevam deka brzo ke ti go najdam meilot. So nego mozes da komuniciras na angliski, a uste da razbirase turski i da gi slusas negovite predavanja i odgovori na site prasanja koi gi postavuvaat lugeto, navistina ke mu se vosh*tis i na negovoto znaenje nacinot na koj gi tolkuva rabotite i celikupno ubavinite na muslimanskata vera. Pozdrav
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2010 во 22:37


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:20
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 16:16
Originally posted by _free_ _free_ напиша:


Ova voopsto ne e vistina, uslov za vlez vo rajot i kaj zenite i kaj mazite e ist.

Znaci uslov za vlez vo rajot, pred se najmnogu ke ti pomognat dobrite dela.... a isto taka i uslov za vlez vo rajot se i obvrskite koi gi imas kon verata a od niv 5 se najbitni: 1. da postis za ramazan, 2. da se klanjas(molis) 5 pati dnevno, 3. da seces k*rban za k*rban Bajram, 4.da platis zekat(danokot od tvoeto bogatstvo da im go dades na siromasnite)i 5. da odis vo adjilak.



Не знам зошто, но за првото малку сумњам.

Според ова никој нема да влезе во рајот. Никој од муслиманите што ги знам (а знам доволно), не се клањаат 5 пати дневно, на аџилак ретки се тие што можат да си дозволат, а што се однесува до добрите дела... тие се малку, особено ако ги минусираш со лошите дела и погрдните зборови.

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 20:53
ne   si ti koj treba da sudit nitu jas nitu koj i da bilo drug
tuka si vo pravoo da ima muslimani   ke gi narecam samo so ime a nitu edna dolznost ne ja obavuvaatt , za zal gi imaa mnogu ,
isto kako nekoi hristijani koi voopsto ne znaat nisto od verata nitu obavuvaat onaa sto im go bara nivnata religija , narceni hristijani samo so ime
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 21:51
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by _free_ _free_ напиша:


Ova voopsto ne e vistina, uslov za vlez vo rajot i kaj zenite i kaj mazite e ist.

Znaci uslov za vlez vo rajot, pred se najmnogu ke ti pomognat dobrite dela.... a isto taka i uslov za vlez vo rajot se i obvrskite koi gi imas kon verata a od niv 5 se najbitni: 1. da postis za ramazan, 2. da se klanjas(molis) 5 pati dnevno, 3. da seces k*rban za k*rban Bajram, 4.da platis zekat(danokot od tvoeto bogatstvo da im go dades na siromasnite)i 5. da odis vo adjilak.



Не знам зошто, но за првото малку сумњам.

Според ова никој нема да влезе во рајот. Никој од муслиманите што ги знам (а знам доволно), не се клањаат 5 пати дневно, на аџилак ретки се тие што можат да си дозволат, а што се однесува до добрите дела... тие се малку, особено ако ги минусираш со лошите дела и погрдните зборови.





Конечно погоди во центарот!Значи не е до верата, до верниците е! Ова важи општо за сите религии.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 15:27
Originally posted by deshad deshad напиша:


Конечно погоди во центарот!Значи не е до верата, до верниците е! Ова важи општо за сите религии.


За исламот и за муслиманите ја би рекол дека е обратно.
Муслиманите како и сите луѓе ги имат сите општо човечки слабости,но барем повеќето муслимани јас што ги знам и со кои се дружам се навистина луѓе за почит.
Јас има проблем со ИСЛАМОТ како вера.
Затоа не држи тоа дека на пример ако го критикувам исламот по автоматизам ги МРАЗАМ муслиманите..

Значи кога се муслиманите во прашање според мене не е до верниците туку до нивната ВЕРА.

Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 20:39
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:


Конечно погоди во центарот!Значи не е до верата, до верниците е! Ова важи општо за сите религии.


За исламот и за муслиманите ја би рекол дека е обратно.
Муслиманите како и сите луѓе ги имат сите општо човечки слабости,но барем повеќето муслимани јас што ги знам и со кои се дружам се навистина луѓе за почит.
Јас има проблем со ИСЛАМОТ како вера.
Затоа не држи тоа дека на пример ако го критикувам исламот по автоматизам ги МРАЗАМ муслиманите..

Значи кога се муслиманите во прашање според мене не е до верниците туку до нивната ВЕРА.



Ти секогаш ќе имаш проблеми со исламот како вера, бидејќи не си способен да излезеш од лушпата на твоето "православие" и некои работи да ги погледнеш потрезно и со подотворени очи. Се додека омразата кон Исламот е твојот будилник и вечерна заспивна песна ти така ќе резонираш. Само нејсе, и мене и тебе ќе не изеде земјата и ќе му се повратиме на Бога па ќе видиме кој со ѓаволот тикви садел.
Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 22:31
Odavna ne sum vlegol na ovoj Forum a gledam povtorno se vrtat nekoi prasanja na koi odavna veke e odgovoreno.
Ovoj pat ke ja zemam ulogata na nekoi poranesni clenovi,koi verovatno se zamorile pa ve napustile... jas samo ke gi prepisam nivnite odgovori.

Messenger:
Цитирај
Isto taka, zoshto se tvrdi deka vo Islamot za Alah mazhot i zhenata se ramnopravni, koga toa ne go dokazhuva so nivniot tretman vo Rajot? Dali zhenata vo Rajot e nagradena ramnopravno so mazhot? Dali, an primer, taa dobiva 70 ili 90 mladi potentni mazhi za svoe uzhivanje ili ne?


Drugar,ima edna anegdota,vaka glasi:
"Ne e siromav onoj sto ima malku,siromav e onoj sto bara mnogu."
Ponekogas,koga na pamet ke mi padne deka posle smrtta ne ceka vecen zivot a ovoj mi zdodea eve na 28 god. Si velam,neznam sto da ima vo rajot,ke mi zdodee i me faka panika... Megutoa,koga ke mi padnat na pamet Aetite od Casniot Qur'an deka vo rajot sekogas ke bideme zadovolni odma dobivam uteha.
Neslucajno ti ja spomnav anegdotata... ima luge koi se posrekni so pomalku odkolku luge so mnogu. Sozdatelot ke napravi da bideme zadovolni pod ednakvo i pod ednakvo da go cuvstvuvame zadovolstvoto,prema zaslugata site i maski i zenski. Se nadevam deka sum jasen,vie,Messenger,dosta intelegentni ste.
Halalete-Prostete ako veke nekoj dal slicen odgovor a jas se povtoruvam.Iskreno ne gi citav so red site postovi.

Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 22:32
Gledaj kakov odgovor se naoga vo temata "Zadgroben zivot":

Prvo-ne sme nie atom nitu pracka vo vselenata. Takva e samo nasata polozba kaj Boga. Naprotiv taa e vazna i znacajna. Zarem ne e Toj onoj sto ne vdahnal so del od Svojot duh? Neli ni se poklonija angelite (melecite)? Neli ni gi veti nasledstvata na nebata i zemjata i kaza:           „Navistina gi odlikuvavme sinovite Ademovi i im dadovme da patuvaat po moreto i po kopnoto. Gi opskrbivme so najubavo i visoko gi odlikuvavme pri mnogu Nasi sustestva” (El-Isra, 70). Vo nas znaci ima bozanstven duh.Vo odnos na vselenata, nie ne sme troska ni atom. Nie taka izgledame koga se gledaat nasite tela vo nejzinot prostor.

No, zarem nie ne ja opfakjame celata vselena so nasiot um, pojmuvajki gi zakonite, koi vladeat vo nego. Blagodarejki na ova astronautot se spusta na Mesecinata, potvrduvajki ja tocnosta na naseto znaenje. Zarem ova ne dokazuva deka nie, gledajki na nasiot duh, sme pogolemi od vselenata i deka go poseduvame? Zatoa poetot imal pravo koga kaza.: „I mislis deka si malo telo, a vo tebe e sodrzan najgolemiot svet”. Covekot e, kako sto velat sufiite, seopfatna kniga, a vselenata se nejzinite stranici.

Covekot znaci e golem i vazen : toj vo sebe nosi Bozji duh. I negovoto rabotenje mora da bide presmetano.
           Sto se odnesuva do prigovorot vo vrska so kaznuvanjeto so vecna kazna za nesto sto e od ograniceno traenje (grevot) go cenime toa za uste edna greska vo rezoniranjeto na nasite kriticari. Allah im veli za vecnite kaznenici, koga pobarale da bidat vrateni na ovoj svet, pa da rabotat poinaku:
           “...a koga bi bile vrateni, sigurno povtorno bi se vratile na ona sto im bilo zabraneto. Tie navistina se lazgovci...” (El-Enam, 28), t.e. nivnoto gresenje ne e ograniceno so vreme. Toa e postojano svojstvo koe bi se povtoruvalo, kako sto se gleda od ajetot; a koga bi bile vrateni, tie sigurno povtorno bi se vratile na ona sto im bilo zabraneto. Tie navistina se lazgovci. Nivmiot grev ne e znaci nekakov momenten pad ili situacija vo koja se nasle. Za niv Allah dz.s. veli na edno drugo mesto vo k*r’anot:
„Toj den koga Allah ke gi prozivee site tie na Nego ke mu se kolnat i ke smetaat deka so toa nesto postignale i zdobilee Tie navistina se lazgovci” (El-Muxadele, 18).
Od navedeniot ajet se nazira eden drug vid na odlucnost i predizvik od strana na kaznetite, koj odi do tamu da tie se soocuvat so Allah dz.s. so svoite lagi i lazni zakletvi i toa na denot na presmetuvanjata, na denot koga ke bidat krenati site zavesi. Toa e znak na krajno nasilstvo. Ne sme ovde veke so grev so ograniceno traenje, tuku pred grev cie traenje e vecno i pred dusa koja vo sebe nosi vezno zlo. Ottuka i vecnata kazna za niv. Za toa jasno zboruva i ajetot od k*r’anot:„I tie nema da izlezat od dzehennem” (El-Bekare,168). A Ibn Arebi veli:„Milosta za ovie e sto ke se naviknat na oginot. I taa vo pekolot ke im bide pogodna sredina”.

Bez somnez postoi srodnost pomegju zlobnite dusi i oginot. Nekoi od niv se vsusnost fakeli od zavist, ljubomora, omraza, strast, site svojstva na oginot. Nitu eden mig ne se, a da ne rasplamnat vojna i razgorat ogin, zosto oginot e nivno skrivaliste i nivna priroda. I na takvite dusi odrediste ke im bide dzehennemot, koj e praveden za niv. Toa e postavuvanje na rabotite na vistinsko mesto. Koga po nekakov slucaj na takvite dusi dzennetot bi im bil zasolniste, tie ne bi go pocuvstvuvale(ne bi im odgovaral).
Zarem tie ne odbile spokoj na zemjata? Treba dzennetot i dzehennemot da se razberat vo najsiroka smisla. Oginot vo pekolot ne e sogoritelen. Spaluvanjeto na nego ne e kako na ovoj svet. Bog veli deke nevernicite se kazneti so dzehennemskiot ogin i vo nego ke se kolnat edni so drugi. Vo nea postoi steblo koe dava plod. Toa steblo se vika Zekkum. So korenja do dnoto na dzehennemot. Postoi i dzehennemska voda koja ke bide pijalok na kaznetite.Toj ogin vo koj se naogja steblo i vo koj ima voda, sekako e nesto porazlicen od ovosvetskiot. „Koga eden narod ke vleze vo oginot ke ja prokolnuva sestrata. I konecno koga vo dzehennemot ke se isposoberat site, poslednata ke i kaze na prvata:- „Nas Sozdatelu, ovie ne odvedoa vo zabluda, pa daj im dvojna kazna!-Bog na toa ke kaze-Sekoj ke ima dvojna kazna, no vie toa ne go znaete” (El-E’araf, 38). I tie vo dzehhenemot, a toa e vatra, ke zboruvaat.(“...zivo e gorivo lugjeto i kamenjata?”)(El-Bekare,24).Oginot za koj dosega stana zbor spagja vo gajbot(ne videnoto) na nestata. Ona sto e kazano za nego e samo simbolicno. Ne smee ova da se razbere taka kako nie da gi odrekuvame telesnosta i setilnosta, a ja priznavame dusevnata kazna. Telesnata kazna postoi i ne e dozvoleno vo nea da se somneva. Nie veruvame vo nejzinoto postoenje. Nie samo tvrdime deka poedinecnostite na toa stradanje i nejziniot nacin i site detalni opisi , sepak ni se potpolno nepoznati i nespoznajni. Po ona kako k*r’anskite pokazanija ni se pretstavuvaat mozeme da zaklucime deka toa ne e voobicaeniot ogin za koj znaeme, kakvi sto ke bidat i telata sto gi znaeme, sekako poinaku od ovie nasi ovozemski tela...

Toa istoto se odnesuva i na dzennetot. Ne e toa pazar na zelencuk, hurmi, sipki, grozje...kako sto Ortodox ednas tuka na forumov ni go opisa.Site tie k*r’anski opisi na dzennetot se vsusnost simboli i nosenje na primer i priblizuvanje na razbiranjeto:
„Primerot na dzennetot koj e veten mutekijam, e vo koj se rekite, civa voda e so nepromeneta pitkost i reki od mleko, civ vkus ne se menuva” (Muhammed, 15). „Primer na dzennet” t.e. nie donesuvame primer so koj sakame da ti go priblizime razbiranjeto na dzennetot, a negovata susnost i poedinecnostite ne ni se otkrieni vo detali.„Pa niedna dusa ne znae sto im e sokrieno, sto ke gi razveseli niv kako nagrada za ona sto go storile”.(Es-Sexde, 17).„..na dzennetot, cija sirocina gi opfakja neboto i zemjata..”(Ali Imran, 133).

Znaci, ne e mozno dzennetot da bide samo bavca .„..i izobilieto od ovosje, koe nikogas ne isceznuva i koe ne se zabranuva” (El-Vakiatu, 19). Toa ovosje e poinakvo od naseto, koe isceznuva i se zabranuva.. i vino:„Od nego nema da ve boli glavata, nitu teloto ke vi slabee” (El-Vakiatu, 32). Toa vino e poinakvo od nam poznatoto, koe udira vo glava i ja zasemetuva glavata.Za dzennetliite k*r’anot veli:„Nie od nivnite gradi ja izvlekovme omrazata” (El_E’araf, 43). Ovde dusite se procisteni na nacin koj ni e nepoznat.
Dzennetot e, isto taka, gajb, znaci nam nepoznato nesto. Koga go konstatirame ova togas so toa ne odrekuvame nitu edno telesno uzivanje. Nie veruvame deka dzehennemot e telesno i dusevno stradanje, no ona sto sakame ovde osobeno da go podvleceme e toa deka poedinostite na ovoj blagodet i stradanje, kako i samiot nacin kako ke bide toa ni se nepoznati. Dzennetot ne e nitu pazar na sekakvo ovostie i zelencuk, a ne e ni Dzehennemot pecka za przenje na meso.
Allah dz.s. nema da go kazni vistinskiot vernik. Toj ke go kaznuva onoj koj e surov i koj Go poreknuva i za cie upatuvanje ne mozele da pomognat site sredstva i nacini na upatuvanje, zapoznavanje i vrazumuvanje:
„I sigurno Nie ke im dademe da ja setat polesnata kazna pred najgolemata, za da se povratat” (Es-Sexde, 21).

Bozjeto odredenie e toa ovie da ja setat polesnata kazna na ovoj svet za da se probudat po dolgo spienje, da se protresat po dolgo zatapuvanje i dremkanje („za da se povratat)Ako ne pomognat ovie sredstva i ako onoj koj go odrekuva Boga i ponatamu prodolzi da go odrekuva, togas ne ostanuva nisto drugo osven negovo soocuvanje so vistinskata kazna za da ja spoznae .. a zapoznavanjeto na Vistinata e vsusnost, milost. Koga Bog bi gi ostavil vo nivnoto slepilo, vo nivnoto neznaenje i bi gi zapostavil, vo samata Negova odluka bi imalo nasilstvo, a Bog e cist od toa. Izlozuvanje na ogin na onie koi go zasluzile toa e navistina vnimanie kon niv. Bidejki site Bozji dela se milost. Toj kon onie koi go zasluzile dzehennemot e milozliv na toj nacin sto im go dal, na toj nacin gi poucil. A kon onoj sto go spoznal i veruval milozliv e voveduvajki go vo veteniot mu dzennet, koj mu pripagja kako cest i priznanie od strana na negoviot Sozdatel i Gospodar.Kaznuvanjeto na Ahiretot ne e pokazuvanje na sila od strana na Boga dz.s. nad Negovite robovi, tuku e cistenje, pretstavuvanje, ispravanje i milost:
„Ke go kaznam so Mojata kazna onoj kogo sakam, no mojata milost opfakja se” (El-E’arat, 156). Toj znaci napravil Negovata milost da opfakja se, pa i kaznata Negova. Da gi prasame sega kriticarite dali Bog bi bil, po nivnite mislenja, popraveden ako gi izednacil nasilnicite so onie na koi nasilstvoto im bilo storeno, ubijcite so nivnite zrtvi, pa site ednakvo gi nagradil na onoj svet? Dali bi bilo pravedno, po mislenjeto vase, da se izramni crnoto so beloto? Na onie koi ja isklucuvaat Bozjata kazna im go upatuvame slednoto prasanje:
Zarem Bog navistina ne ne kaznuva uste na ovoj svet? sto se starosta, bolesta, rakot, ako ne se kazni, no na eden odreden poinakov nacin.Koj e tvorecot na mikrobitee? Zaren ne e toa opomena i predupreduvanje deka sme pred Bog koj moze da ni prati kazna. „Nema Allah da ve kazni, ako vie Mu bidete blagodarni i ako veruvate” (En-Nisa, 147).

Изменето од Okean-Ljubavi - 25.Јануари.2010 во 22:32
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 00:09
Originally posted by Okean-Ljubavi Okean-Ljubavi напиша:

Odavna ne sum vlegol na ovoj Forum a gledam povtorno se vrtat nekoi prasanja na koi odavna veke e odgovoreno.
Ovoj pat ke ja zemam ulogata na nekoi poranesni clenovi,koi verovatno se zamorile pa ve napustile... jas samo ke gi prepisam nivnite odgovori.

Messenger:
Цитирај
Isto taka, zoshto se tvrdi deka vo Islamot za Alah mazhot i zhenata se ramnopravni, koga toa ne go dokazhuva so nivniot tretman vo Rajot? Dali zhenata vo Rajot e nagradena ramnopravno so mazhot? Dali, an primer, taa dobiva 70 ili 90 mladi potentni mazhi za svoe uzhivanje ili ne?


Drugar,ima edna anegdota,vaka glasi:
"Ne e siromav onoj sto ima malku,siromav e onoj sto bara mnogu."
Ponekogas,koga na pamet ke mi padne deka posle smrtta ne ceka vecen zivot a ovoj mi zdodea eve na 28 god. Si velam,neznam sto da ima vo rajot,ke mi zdodee i me faka panika... Megutoa,koga ke mi padnat na pamet Aetite od Casniot Qur'an deka vo rajot sekogas ke bideme zadovolni odma dobivam uteha.
Neslucajno ti ja spomnav anegdotata... ima luge koi se posrekni so pomalku odkolku luge so mnogu. Sozdatelot ke napravi da bideme zadovolni pod ednakvo i pod ednakvo da go cuvstvuvame zadovolstvoto,prema zaslugata site i maski i zenski. Se nadevam deka sum jasen,vie,Messenger,dosta intelegentni ste.
Halalete-Prostete ako veke nekoj dal slicen odgovor a jas se povtoruvam.Iskreno ne gi citav so red site postovi.



Jas ti go razbiram odgovorot koj ima za cel da ne odgovori konkretno na konkretnoto prashanje.

Ubeden sum deka ne veruvash oti zhenite se zadovoluvaat i se posrekjni so pomalu, a mashkite "spored zaslugite" zavrednuvat povekje i ne mozhat da se zadovolat so pomalu.

Znam deka i ti me razbirash, bidejki vo sprotivno kje dokazhesh oti nema ramnopravnost vo k*ranot megju mazhite i zhenite.

Изменето од Messenger - 26.Јануари.2010 во 00:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 15:36
Messenger,toa ti taka mislis,zatoa sto smetas deka sekoj Musliman go obozava Sozdatelot radi dzennetot i tamosnite uzivanja. Mislis deka sekoj vernik trudot go vlozuva radi devicite... mene na um ne mi padnale nikogas. Ako bez nisto mi bide dusava zadovolna tamu,toa e se' sto mi treba.
Edna izreka veli: Deset skromni na eden kilim spijat a edno kralstvo tesno e za dva krala.
Mozebi neskromni se i zborovite na Rabija,koja veli:

Ako te obozavam radi Dzennetot,nemoj da mi dades nikogas vo nego da vlezam.
Ako te obozavam od strav od Dzehennemot,spalime vo nego.
Jas te obozavam samo radi TEBE.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 16:16
Toa mi e jasno, no temava ne e "Zoshto treba vernikot da go obozhava Alah?"

Temava e "Рајот во Исламот", onaka kako shto Alah mu go objavil na Muhamed.


Spored objavata, vo Rajot mazhite i zhenite ne se nagradeni podednakvo, shto znachi deka ne se ramnopravno tretirani od Sozdatelot.


Alah nikade ne objasnuva ZOSHTO e taa diskriminacija vo Rajot, pa nie mozheme da si interpretirame za negovite reshenija kako shto miluvame.


A ako postoi razlika megju mazhite i zhenite vo bilo koj del od objavite, kako nivno tretiranje od strana na Alah, togash toa e dovolno da se dokazhi deka vo Islamot, kako celina (bidejki nagradata vo rajot ili kaznata vo pekolot se del od religijata i finaleto na sekoj vernik objaveni od Sozdatelot) ne postoi ramnopravnost megju mazhite i zhenite.




Изменето од Messenger - 26.Јануари.2010 во 16:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.