IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Габриела од Вирзбург...која е таа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Габриела од Вирзбург...која е таа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 11:54
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

PRIJATELE NA TAA ADRESA SE NAOGJA BND......PA SEGA TI VIDI ......A SO SIGURNOST SE ZNAE ZA IZVESNI POSETI ......
А БНД ли било?! Па што не кажеш одма... Види, седиштето на заедницата во Вирцбург т.е. адресата е бр 7 а сите знаеме дека и Џемс Бонд е агент 007, има врска зрем не?


JAS ziveam do I dick tracy(komsija mi e)............ama toa ne go menuva faktot...deka gabriela .....imala kontakti so tajnite sluzbi u nemacka.......

toa sakav da vi prenesam a vie sega ...ponataka gledajte od kade vi stignuvaat ce-dinjata........so tivkata muzika na sumljivi kiloherci ,-vo pozadina.......

pozz,,tolku odmene.....,,koj ima usi da cue neka slusne,,!


Изменето од aladin - 26.Ноември.2009 во 11:55
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 13:00
Originally posted by Superior Superior напиша:

[
Па поголемиот дел од она што го наведе Рита МД, го имате вие во православието.
Ццццццццццц...


Да не идеме офф топик или да те цитирам-
"Redno e da se naucime na red i na soodvetni temi da raspravam po odredeni prasanja."


Изменето од ahmar1 - 26.Ноември.2009 во 13:00
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 13:15
Ок, во право си.

Затоа и ти и модераторката научете се на редот и не поставувајте прашања за Рајот во Исламот на темата ПЕСНА НАД ПЕСНИТЕ. Затоа и неколку пати ти реферирам да го запазуваш насловот на темите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:37
Еј Господи Боже....
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:44
Го сменив малку насловов на темата, бидејќи Габриела е личност, а не предмет, нели, не може да биде “што е тоа“ туку “која е таа“. Се надевам дека авторот Аладин нема против.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:46
Originally posted by aladin aladin напиша:

JAS ziveam do I dick tracy(komsija mi e)............ama toa ne go menuva faktot...deka gabriela .....imala kontakti so tajnite sluzbi u nemacka.......toa sakav da vi prenesam a vie sega ...ponataka gledajte od kade vi stignuvaat ce-dinjata........so tivkata muzika na sumljivi kiloherci ,-vo pozadina.......pozz,,tolku odmene.....,,koj ima usi da cue neka slusne,,!

Ти изгледа си сериозен?! Во ред - ајде посериозно да го ѕирнеме ова.

Прво, од каде е тој факт? Кога отишла? Малце ми мириса на она со „sosedite koi glasat za pristojni lugje" спомнати на претходната страна. Но еве, дај на пр. линк за тие „сигурни сознанија„(можеби се навистина сигурни од кај да знам)... баш ме интересира.

Второ, да речеме ако била, што ти пречи тебе тоа? Според тебе во КГБ или Сигурими да не требаше да отиде?

Би можел уште понекоја точка да додадам но ајде одговори ги овие.
Originally posted by aladin aladin напиша:

...ponataka gledajte od kade vi stignuvaat ce-dinjata........so tivkata muzika na sumljivi kiloherci ,-vo pozadina.
Ќе ги објавиш точните бројки на шумливите килохерци или да ја откријам таа страшна тајна наместо тебе?!
Внимавај, „ефектот„ можат да бидат од глобални размери!
Originally posted by aladin aladin напиша:

pozz,,tolku odmene.....
Ете ти, коа стана интересно он толку... Разоткриј ми ја барем мистеријата со фотографијата на групата луѓе со дипломите(или што и да се?). Што е финтата со нив?

Патем, она за „комшиите„ што ставиле табла „ pred vaseto sediste„ - тоа на сликата воопшто не околината на седиштето на Универзален живот.

Изменето од Majkl - 26.Ноември.2009 во 14:47
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:57
jas prijatele.....nemav soznanija...no koga vidov deka ,,oskudni,, se informaciite....cepnav po internet.......

dosta raboti najdov tuka:

http://www.michelrieth.de/frames.htm

no problem za nekoi ke bide prevodot.....

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 15:13
Aladin, ova tvoevo izgleda kako nekoj da kazhe:

- Nemav soznanija za Pravoslavieto, ama zatoa chepnav nekoi inofrmacii za nego po Protestanstvoto i Islamot.

Inaku, shtom si tolku dobar vo policijski istragi, ajde pokloni gi tvoite kvaliteti okolu toa od kade mu se parite na G.G.Stefan za kupuvanje hotel i so koi s'e lugje se srekjava toj zad zatvoreni vrati?
Sto so gubish vreme so spijuniranje na nekoja babichka vo Germanija, koga vo Makedonija imash neogranicheno pole za rabota.

Kako beshe onoa, pred da ja vidish reskata vo tugjoto oko izvadi si ja gredata od svoeto... kako beshe toa?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 15:15
interesno e sto .....ova ,,zdrzenie,,  e  vbroeno vo sekti so opasno vlijanie,,---sto i da znaci toa......

http://www.thecenters.org/searchgroups.aspx?groupid=49

me interesira zosto protestanskite i katolickite crkvi go kfalifikuvaat kako takvo?



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 15:17
Od koga pochna ti da gi vrednuvash mislenjata na protestantite i katolicite?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 15:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Aladin, ova tvoevo izgleda kako nekoj da kazhe:

- Nemav soznanija za Pravoslavieto, ama zatoa chepnav nekoi inofrmacii za nego po Protestanstvoto i Islamot.

Inaku, shtom si tolku dobar vo policijski istragi, ajde pokloni gi tvoite kvaliteti okolu toa od kade mu se parite na G.G.Stefan za kupuvanje hotel i so koi s'e lugje se srekjava toj zad zatvoreni vrati?
Sto so gubish vreme so spijuniranje na nekoja babichka vo Germanija, koga vo Makedonija imash neogranicheno pole za rabota.

Kako beshe onoa, pred da ja vidish reskata vo tugjoto oko izvadi si ja gredata od svoeto... kako beshe toa?
a

da...da....dokolku se sekjavas...jas sekogas realno sum gi komentiral...i dejanijata na arhiepiskopot a i posiroko bogami.....poentata moja e vo toa sto koga vidov deka nema informacii za ,,prorocicata,, gi pobarav i ednostavno clenot na ovaa grupa sakam ,da vidam sto ke kaze....kako i za toa sto javno tuka razgovarame za stefan,pavle,Isus Hristos,mohamed.....itn.....

stefan ...e glavna tema ne sekoi vesti...taka da stana dosaden za ,,obrabotka,,...iskreno da ti kazam.....se znae deka nekoi lugje okolu nego imale vrska so somnitelni biznismeni...koi ja ostetija crkvata...toa ne e tajna...se znae deka vozi dzip i mercedes....i se znae i ot kade mu se parite....od vernicite.....od druga strana ima javna poddrska od vladata i nisto ne e tajno....
no
ako ti mislis deka nema potreba od toa da se informirame za toa koj go vodi ova dvizenje vo germanija,...i se predstavuva kako prorok .....dobro tvoe pravo

i potenciram deka nemam losa namera...no kako i sekogas ....kriv sum sto sakam da znam.....pozz

ps
da dodadam samo deka bas toa mi e simptomaticno sto ....vo evropa...verskite zaednici voglavno se tolerantni edni sprema drugi...no vo ovoj slucaj ne e taka ,pa zatoa me zainteresira slucajot....


Изменето од aladin - 26.Ноември.2009 во 15:33
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 15:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Od koga pochna ti da gi vrednuvash mislenjata na protestantite i katolicite?


jas sum gi vrednuval mislenjata na site lugje ...i organizacii otsekogas...drugo e kolku se sl*gam .....so niv....prijatel

tuka e simptomaticno sto i katolicite i protestantite imaat ISTO  tolkuvanje vo odnos na ovaa grupa......(pa i muslimanite)......
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:01
Chitajkji te tebe, dobivam slika za toa kako govorele protohristijanite za Pavle... "Koj e ovoj, toj raboti za rimjanite, ne brkashe kako kuchinja kade shto kje stigneshe, a sega se pravi Hristov sledbenik..."



Sekoja vera na pochetokot bila ostro napagjana od drugite veri i religii bidejki ovie se chuvstvuvale zagrozeni od nea. Kako prvo, toa eksplicitno znachi deka neshto ne e evo red so niv, pa zatoa lugjeto povekje ne im veruvaat i se svrtuvaat kon novi revidirani veruvanja, a kako vtoro toa znachi odlevanje na sopstvenite vernici ili potencijalni vernici kon toa novo veruvanje.

I ako ne uspeat da go unishatat novoto dvizhenje ushte dodeka e vo nikulec, pa ova zazhivee, togash go prifakjaat kako sekoja druga religija.

Ednostavno aladin, neli? Nema potreba od baranje zoshto ovie ili onie govorele protiv babichkata. Jasno e zoshto govorele.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 17:19
Originally posted by aladin aladin напиша:

interesno e sto .....ova ,,zdrzenie,,  e  vbroeno vo sekti so opasno vlijanie,,---sto i da znaci toa......http://www.thecenters.org/searchgroups.aspx?groupid=49me interesira zosto protestanskite i katolickite crkvi go kfalifikuvaat kako takvo?
Најинтересно е од кого е кфалификувано како секта со опасно влијание... токму од онине кои интернационално опасно влијаеа низ историјата па се до денес(за ова ако сакате можам поконкретно другпат).

И аладин, би те замолил откриј ни ја веќе еднаш мистеријата со фотографијата на која има група луѓе со некакви листови(плакети, дипломи, венчаници што се?) Ти праша дали е таму сопругот на Габриеле? Таму ли е?(баш и ја да го видам ако е таму кутриот)

и каде го пишува тоа за БНД? Ставарно ме интересира...(ако е на германски стави го така ама плус линк дека на досегашните линкови со опцијата пребарување не најдов).
Originally posted by aladin aladin напиша:

me interesira zosto protestanskite i katolickite crkvi go kfalifikuvaat kako takvo?
Има повеќе причини, едната од нив незнаејќи ја ослови и месинџер, имено одливот на верници во дословна смисла на зборот. Од повеќе села во околината на Вирцбург луѓето станаа прахристијани, а Лутеранските и католичките цркви буквално беа празни, понекогаш и свештеникот даде оставка напуштајќи ја самата институција.

И има ли за црквата која за себе вели дека е Божјото царство на Земјата и дека единстено таа прави „блажен„, поголема брука отколку некој да вели дека Христос зборува низ него/неа во повремени објави, и ај што збори, туку луѓето се повеќе да му веруваат? Воедно тоа се одразува и на црковниот данок(незнам колку си запознаен како тоа функционира во Германија која е гќс и гаќи) одвоена со црквата, не само углед.

Уште многу имам да кажам, исто и за сите линкови што досега ги наведе, но подоцна сега веќе морам да се гасам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,092 секунди.