IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Алкохолизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Алкохолизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Алкохолизам
    Испратена: 09.Март.2006 во 13:01

по прашањава се гледа дека колку толку си упатен во проблематикава , па дај и свое гледање........, јас би можел само на првото.....

воопшто не е стил на живеење ..........

пс

добро дојде на форум

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2006 во 13:18
Мислам дека кај нас многу малку луѓето се лечат од алкохолизам. Освен за Домот за хуманитарни организации Даре Џамбаз, не ми е познато дека во Скопје има клуб на лекувани алкохоличари.

Порано бев активист на Црваниот Крст, па кога ќе дојдеше неделата на борба против пушење, алкохолизам и наркомании ќе се одржеше едно предавање по средните училишта, после кое предавање никој немаше прашање до докторот, или пак не дај боже да каже некое свое искуство.

Се сложувам дека алкохоличарот е зависник кој треба да се лекува, но за да дојде до степен на зависност, причините можат да бидат разни, од стил на животот, монденство , па до натежнатите проблеми и барање утеха во чашката.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 17:15
Denes se poveke se konzumira alkohol kako eden vid pomodarstvo i trend.Megutoa alkoholot e porok i taka treba da se gleda na toa....Na primer ako ste vo drustvo sto pie i vie poracate mineralna voda site ke ve ubeduvaat da zemete malku edna caska...a nikoj ne ve tera da zapalite cigara so sila...zloto e isto,duri so pienjeto nesporedlivo poloso....i posle edna doagaat 2 pa 3 i ete stanavte alkoholicari... ConfusedEdna golema kampanja ne bi ni bila na odmet....
Кон врв
MisIcA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 519
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 17:23

Originally posted by vladimir panzov vladimir panzov напиша:

-Алкохолизмот болест или стил на живеење?
-Дали зависноста од алкохолизмот е потреба за медицинско лекување или психичко лекување?
-Колкава е достапноста на надлежните институции за лекување од алкохолизмот во Македонија?
-Дали е доволен бројот на клубови на лекувани алкохоличари во македонија?

Stanat e stil na ziveenje, sekade se reklamira, koj kolku ispil,STRAMOTA!

Za zavisnici lekuvanje od strucno lice.

Vo Makedonija e mal brojot na klubovi za lekuvanje na zavisnici, a sve pogolem e brojot na alkoholicari

[IMG]http://img228.imageshack.us/img228/6007/donfior24yg.gif" />
Nema sustestvo bez ljubov,nitu vistinska ljubov bez ljubomora, nitu ljubomora bez neverstvo, nitu neverstvo bez pricina
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 17:26
Zatoa ni treba golema kampanja protiv uptreba na alkohol...
Кон врв
MisIcA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 519
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 17:33
Originally posted by beleg beleg напиша:

Zatoa ni treba golema kampanja protiv uptreba na alkohol...
Src treba kampanja i toa golema, zs mladinata neverovatno upotrebuva alkohol i toa maloletni deca
[IMG]http://img228.imageshack.us/img228/6007/donfior24yg.gif" />
Nema sustestvo bez ljubov,nitu vistinska ljubov bez ljubomora, nitu ljubomora bez neverstvo, nitu neverstvo bez pricina
Кон врв
cecka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cecka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2006 во 22:35

PA NE TREBA MNOGU UM, MLADINATA TREBA DA IMA SPRTSKOREKREATIVNI ANGAZMANI, DA SE NAVLECE NA SPORT

E, TOGAS NE ZNAM DALI KE IMAAT TOLKU ENERGIJA DA LUMPUVAAT DO ZORI, I SLEDNIOT DENA DA SE FALAT

DEKA SE NAPRAILE FLEKA

SAMO OVAA DRZAVA PET PARI NE DAVA ZA NISTO A NE ZA SPORT I REKREACIJA

covek uci dodeka e ziv-OD MENE
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2006 во 11:11
Taka e cecke-samo sport,site sto gi poznavam i se del od nekoi sportovi site se podaleku od pijansenja
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2006 во 10:26
Luge, ako nekoj saka da se true neka se true , ostajte gi tie raboti , dzabe se trudite , taa rabota ne se iskorenuva
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
laki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2006 во 00:17
VO MK. NEMA ALKOHOLIZAM(U SPOREDBA SO DRUGITE KAJ NAS SE PIE UMERENO)
Кон врв
panzov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2006
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panzov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 12:58
Ne e dovolno samo angazman so sport mladinata ima i drugi kvaliteni kreativnosti kako slikawe pi[uvawe i mnogu drugi aktivnosti samo treba seto toa da se iskordinira od visoko kvalitetni lugje.
Кон врв
panzov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2006
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panzov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2006 во 12:48
Spored svetskata zdravstvena organizacija zborot alkoholizam e isfrlen od upotreba i e zamenet so zavisnost od alkohol.edna od pricinite e definicijata za alkoholizmot nema tocna definicija za alkoholizam bidejki ne e dovolen samo mediko-psiholskiot pristap dodeka ekolosko-socijalniot pristap ne e naucno tretiran a zloupotrebata na alkoholnite pijalaci go dopiraat sekako i ekolosko-socijalniot aspekt.Kako i da e alkoholizmot svojata upotreblivost kako termin ja zavrsi,sega trebe pokompleksen pristap na problemot broj eden koga e vo prasanje zdravjeto na covekot.Vo nasi ramki potreben e mnogu seriozen pristap vo kvalitetnoto resavanje na ovoj gorliv problem.Ne so kampanji, kampanjite se za politicarite oti vo kampanjite se laze i nisto drugo, a toa politicarite go mozat najdobro.Za zdravjeto na covekot potrebni se strucni lugje ne politicari.Pozdrav.Panzov
Кон врв
panzov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2006
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panzov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2006 во 12:53
Originally posted by hektor hektor напиша:

Luge, ako nekoj saka da se true neka se true , ostajte gi ti
e raboti , dzabe se trudite , taa rabota ne se iskorenuva
 
E na toj sto saka da se true mu e potrebna nasata pomos. A Vam sekako ne Vi e potrebna pomos, go imate iskoreneto trujacot.
Кон врв
panzov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2006
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panzov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2006 во 12:56
Originally posted by laki laki напиша:

VO MK. NEMA ALKOHOLIZAM(U SPOREDBA SO DRUGITE KAJ NAS SE PIE UMERENO)
 
Da kaj nas nema alkoholizam ima zavisnost od alkohol. Koj se tie drugite verovatno samo Vie gi znaete.Pozdrav
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.