IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Против кого се бори премиерот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Против кого се бори премиерот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 11:04
Уапсена поранешната јужнокорејска премиерка Хан Мјунг-сук


.50 000 $ ?!изненадување..e stvarno se smeshni ovie korejcive juzni!....tuka poraneshnite imaat zemeno milioni dolari....pa, nikoj ne gi chepka...duri i seushte mu  nudat spas na narodot od vreme na vreme...

ete mu na "lichniot" protiv kogo da se bori!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 05:00
Премиерот се бори........ против другиот во него....т.е против......... Груевиќ..........хихихихихи
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 06:53
Prvo treba da se postavi prasanjeto, Zosto premierot smeta deka ne e vo grupata na tranzicioni politicari? Kako sto me sluzi sekavanjeto bese minister za finansii i ekonomija vo edna mnogu korumpirana i kriminalna vlada!!!
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 10:15
Еве..јас ќе го поставам прашањето...
Зашто..на именуваниот нели...му фалат уште ребра...за да се му е јасно..на поставеното ..сеопшто и овде нафрлено прашање???
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
ansasho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ansasho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 14:12
Се знае дека се бори против предавници како... да не кажам кои човекот одлично си ја тера работата се виде кој прави нешто за овој народ а не од тие што беа пред него не сакам дури и да ги споменувам кој се.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 19:06
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Целокупното членство, сите партиски структури и поединци, се до последниот човек во месните комитети, да се мобилизира за финална битка со остатокот од македонската транзиција и нејзините политичари.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116414


Мошне интересно, само се прашувам против кого??

Дали е на повидок нова тоталитарна држава во европа и нов светски диктатор?Totalitarizmot epoodamna prisuten vo Makedonija. Sega edino mozje da se krunisa i verifikuva i da pomine vo diktatura.
Ako narodt toa mu go dozvoli togash i neka mu e.
Neka strada.,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2017 во 16:59
Тема: Против кого се бори премиерот?
    Испратена: 18.Ноември.2009 во 23:04

Seuste se bori...
Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2017 во 20:34
Добро срочено....

Г-дин Никола Груевски,

Настаните во Скопје вчера, за што вие и вашата партија ја сносите главната одговорност, затоа што вие сте тие кои го поттикнавте насилството, ќе биде запаметен како уште еден црн ден во македонската историја. Да бидам јасен: спротивставување на демократски процедури со употреба на насилство во парламент е неприфатливо, пишува Питер Ванхојте во обраќањето до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Свесен сум дека ВМРО сѐ уште е најголема партија во парламентот, но тоа не значи ништо ако не сте во можност да формирате мнозинство. И тоа е токму она што вие, г-дин Никола Груевски, и вашата партија, треба да го прифатите: победа на избори не значи и освоена власт. Денес: вие сте главната опозициска партија во парламентот бидејќи го изгубивте мнозинството во парламентот и ја загубивте власта. И никакво насилство не може тоа да го промени.

Се разбира, лесно е да се обвинуваат другите за вчерашните настани. Веројатно е дека на нив гледате како причина за големи апсења на членови на опозицијата. Барем јас не би бил изненаден ако тоа биде вашиот следен чекор. Вашата прес-конференција минатата ноќ беше срамна, недостојна за лидер на демократска партија. Наместо бранење на вистинските демократски вредности, видовме како се руши демократијата од рацете на вашите партиски членови и група гангстери.

Изборот на нов претседател на Собранието со цел да се врати демократијата во Македонија е совршено легален. Ниту еден суд - дури и оние што ги контролирате – не може и ниту треба да го оспори тоа. Според меѓународното право, овој избор беше легитимен, бидејќи главната цел беше да се врати демократијата.

Господине Груевски, исто така сакам да ви обрнам внимание на вашите нови обвинувања, уште една серија на „алтернативни факти“, но не и вистинити. Вистината е дека вие и вашите членови на партијата сѐ уште одбиватет да прифатите каква било одговорност за многу работи што беа направени погрешно во последниве години. Дозволете ми да потсетам на некои за да се освежи вашиот ум:

• Протерување на опозицијата и новинарите од Собранието при крајот на 2012 година, по повод гласањето за буџетот;

• Одбивањето на членовите на вашата партија да прифатат било каква одговорност за овие настани во текот на истрагата за настаните;

• Комплетно негирање на каква било инволвираност од ваша страна во скандалот со прислушувањето;

• Одбивањето на вас и другите членови на партијата ВМРО да одговорите искрено на било кое од прашањата од парламентарната комисијата што истражуваше;

• Одбивањето на вас и вашите членови на партијата дека сте одговорни за „креативното“ финансиско сметководство на вашата партија;

• Одбивањето од вас и вашата партија да ја почитувате слободата на медиумите;

• Одбивањето од вас и вашата партија да ги прифатите и да ги почитувате резултатите од последните избори;

• Одбивањето од вас и вашата партија да организирате локални избори на време.

Вчерашните настани ме оставија со повеќе прашања отколку одговори: каде беше полицијата, која треба да го штити парламентот и членовите на парламентот цело време? Како е можно мафијаши да го нападнат парламентот, ако полицијата не им дозволи да го сторат тоа?

Г-дин Никола Груевски, спротивно на вашето лично убедување, одговорноста е основна вредност во едно демократско општество. Ќе мора да ја прифатите одговорноста за она што го правите и тоа што го зборувате. На крајот, граѓаните имаат право да ја знаат вистината. Се надевам дека чесните луѓе во парламентот и внатре во полицијата ќе имаат храброст да прозборат и да ги информираат граѓаните за тоа што навистина се случи вчера.

А што се однесува до вас, г-дин Никола Груевски, да, време е да го прифатите поразот и да ја напуштите политичката сцена, во очекување на темелна истрага за своите постапки и тие на вашите сојузници. Не постои начин за враќање на старото. Граѓаните во Македонија, без оглед на заедницата на која ѝ припаѓаат, имаат право да се разбудат во демократија повторно, ослободени од притисок и страв.

(Белгиецот Питер Ванхојте беше евро-посредник во преговорите меѓу четирите партии во Македонија за постигнување договор за предвремени избори.)


Подготви: А.Ј.
Homo homini lupus est...
Кон врв
ansasho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ansasho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2017 во 19:53
смешно
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2017 во 20:38
Originally posted by ansasho ansasho напиша:

смешно
Повеќе и од тоа...со оглед на очебијно ограничените (му) ресурси за реален поглед на настаните за кои дискутира и актерите во нив?.
Се мисли на обете „страни„.
Но...секој со своите размисли и мудрувања , поготово ако е и (повеќе од )очебијно пристрасен..!?.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2017 во 11:18
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Целокупното членство, сите партиски структури и поединци, се до последниот човек во месните комитети, да се мобилизира за финална битка со остатокот од македонската транзиција и нејзините политичари.http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116414

Мошне интересно, само се прашувам против кого??Дали е на повидок нова тоталитарна држава во европа и нов светски диктатор?

Да се потсетиме, постирано во 2009 година!!!
Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2017 во 12:26
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:


Против кого Груевски го повикува своето партиско членство?1. Против системот на државата (демократски систем)?

2. Против Уставот кој го гарантира парламентарниот систем?.... или против својот сосед, роднина, сограѓанин кој не мисли како него?Дали ваквиот апел е чекор кон тотално уништување на Македонија како држава и рушење на Македонскиот углед?

Испадна баш како што е пишано...
Homo homini lupus est...
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2019 во 23:49
За сегашниов може да тврдам,
уште против никој.
Вежба трчање у моментов и
тоа со железни опинци.
Кога ќе се навежба и ќе
ги фрли опинците има маратонот
спринт да му се види.Бегајќи
од север по на север.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2019 во 09:06
,,, ,,,ama zatoa se cheka bugimen da objasnuvanje,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,133 секунди.