IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што може да ве соблазни во верата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што може да ве соблазни во верата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 21:31
Токму така, човек е слаб, и затоа проблемот на слабоста секој треба да го бара во себе а не во оние околу него.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 23:08
Луѓе, браќа и сестри, пријатели, ... ставете рака на срце и кажете; дали ова што се случува - во врска со сексипилноста во јавноста - од првата светска војна па наваму, не е ли еден голем нишан?

Јас прилично ја познавам мојата стара (животинска) страна - која многу често пробува да преземе команда врз мене - и несакам да кажам дека девојчињата и жените што се полесно облечени се криви за телесните нагони во мене, но недуховниот (или слабиот по дух) човек во нашите денови, навистина е изложен на неверојатно големи искушенија!

Се сеќавам на една престава во тетовскиот “културен дом“ (мислам дека беше драма) на македонскиот народен театар, кадешто тројца родени браќа македонци се сретнуваат во воен ров на спротиставените воени страни (грци, бугари, срби) и одкако се препознаја радосно се изгушкаа и си прикажуваа за животот македонски.
Добро се сеќавам како едниот жалејќисе на тешкиот македонски живот, отприлика рече вака: “ ... дваест години сум женет, имам четири деца а женами гола не сум ја видел!“


Мислам дека тоа македонското било една екстрема, исто како што е онаа другана - во денешницава - многу популарна!



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 15:43
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ништо не може да ме соблазни во верата...


Moze kako nemoze, samo ne ste iskreni da napisete, jas kazav i manijak me napravivte.
Neznam dali mi ja razbirate poentata.
Od kakvi pricini moze da vi se sluci mal pad vo duhovniot zivot, malku da se razocarate vo verata, da vi oslabi verata
(p.s.toa neznaci deka verata ne cini, tuku covekot)



Hahahah, не се секирај човеку, никој не те направи манијак. 
Секој во себе има некое “демонче“ што не му дава мир и тоа е она со што мора да се бори.
Кога Исус рекол “Ако те соблазнува окото поарно извади го зашто подобро е во рај со едно око отколку во пекол со двете“ (парафразирам, он не мислел само на погледнување маж, жена со желба.

Соблазната има многу лица.
Да, едно од нив секако е погледот и грешните мисли упатени кон друг маж или жена.
Друг соблазнителен миг може да биде зависта-ме соблазнува убавата кола/куќа на соседот, сакам и јас таква. Ме соблазнува нечија способност, умешност, успех па завидувам...
Сите тие работи стојат како воденички камења на нашиот пат до Бога, некој е повеќе слаб кон ова некој кон она-но тоа е во НАС. Значи, нема да му ја урнам куќата на соседот, нема да и ги издишам гумите на таа што вози подобра кола од мене-туку ќе се борам, “Не посакувај ништо што е туѓо“-гласи Заповеддта, значи ние сме тие што треба да се бориме да не посакаме туѓо, да не завидиме, зашто сето тоа води кон зло.

Па така, ако те соблазнува некоја убава жена-ТИ си тој што ќе го наведне погледот, без да очекуваш другите да се кријат поради твојата слабост.

Тоа е тоа.

Што мене ме соблазнува во верата?
Имам и јас такви демончиња кои како мали вулкани еруптираат често и тогаш се осеќам чекор назад од верата.
“Од кај на онаа толку пари, кога не работиголема%20насмевка“, “Види како моево дете учи и се мачи, а она говедоно на министерот поминува со протекциилутина“, “Пост е...уф што би си кснала сеа нешто од Апче...ммммм...Бог проштевацрвенеење“, “На другите жени мажите им се по цел ден дома а јас сум сама по цели деновилутина“, “Кога би го имала овој пар обетки од излогов...уф...лудило“ ....итн, итн....
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 15:54
Tokmu taka.

Isus ne rekol "Ako neshto te soblaznuva odi i nishti go".

Ushte povekje, ne mozhe da postoi borba (dzhihad) za sopstvenoto usovrshuvanje, ako ne postojat neshta (vezhbi) koi kje ni pomagaat vo toa. Tie neshta (soblaznuvanje) okolu nas se refleksija na nashata sostojba i tokmu tie ni se potrebni da se vidime kakvi sme i na shto treba da rabotime vrz sebe si... I ne treba da se obiduvame vezhbite da gi olesnime (nishtime), tuku treba da sme srekjni dokolku se shto poteshki.

Samo kako takvi kje ni pomognat da nauchime navistina da ljubime, a ne da ljubomorime... da gledame i da se vosh*tuvame na Bozhjite i chovekovite kreacii, a ne da se soblaznuvame.

Изменето од Messenger - 18.Ноември.2009 во 16:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2012 во 21:58
Пророштвото што е кажано за иднината,дека искушенијата ќе се зголемат,
навистина се остварува.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2012 во 23:08
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Токму така, човек е слаб, и затоа проблемот на слабоста секој треба да го бара во себе а не во оние околу него.



Bi trebalo...samo pusto suetno ego, kje bara li vo sebe...голема насмевка
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2012 во 19:02
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Пророштвото што е кажано за иднината,дека искушенијата ќе се зголемат,
навистина се остварува.


Само така се оди напред.

Прво беше време на закони. Потоа дојде Исус и им рече на фаризеите дека законите се за слуги и дека тие теба да го љубат Бога како што го љуби тој - како Негов син.

Или како што кажа Ниче на негов начин - народот е само заобиколен пат на природата, колку да дојде до 6-7 човека... а потоа да ги заобиколи и нив.

Искушенијата и тешкотиите експоненцијално ќе се зголемуваат с'е повеќе и повеќе. Така треба.

Не попусто рече Исус оти портата е тесна и малкумина ќе минат низ неа.
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2012 во 23:57



.


Исус рече: ...

Тешко му на светот од соблазни, зашто соблазните треба да дојдат; но тешко му на оној човек, преку кого доаѓа соблазната!




(Ев. Матеј 18:7)
     


.
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.