IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што може да ве соблазни во верата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што може да ве соблазни во верата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што може да ве соблазни во верата?
    Испратена: 15.Ноември.2009 во 01:44
Vo denesno vreme na golemo iskusenie se site luge, prici za toa ima mnogu, no dobro bi bilo da napiseme sami sto e toa sto moze da ni ja "rasipuva verata"   ( za naslovot sum prasal eden prijatel makednonec mislam deka tocno mi dade zbor - soblaznuva-

Mene najpoveke mi preci toa sto deneska nasekade mozat da se vidat razgoleni devojki i nemoral. Maz sum i pogledot mi odi kaj sto ne treba, ama i kaj i da pogledas segde gledas samo toa, devojki vo tesni alista i razgoleni, i mi se stvara slika vo glavata posle, pa mi e tesko, ama i za toa ima lek.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 05:36
Za tvojata "maka" ne se krivi drugite koi si zhiveat kako shto sakaat tie, tuku tvojata sopstvena priroda koja ne mozhesh nikogash da ja izmenish bidjekji taa e vgradena vo tebe ushte so samoto ragjanje.

Chovekot go vosh*tuva ubavinata i sprotivniot pol i tuka nema nishto soblaznivo. Taka sme kreirani, toa e prirodno... Sekiraj se ako e obratno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 06:55
Да и уште нешто. Самоконтрола. Шарам-барам сите си прајме по девојки вакви, такви, разголени...Е сега колку што знам, то е нормална појава. Ама, ако тебе ти претставува преголем проблем, мислиш само на тие жени и не можеш да се концентрираш на други работи, ондак до тебе е или пак тоа е она што ти недостасува. Жена да ти ги исполни твоите фантазии. А, што е сеа проблемот голема%20насмевка
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 15:27
Ova mene mi lichi kako onoa, "ako ne mozhesh po magareto, togash udri po samarot".
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 16:58
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Vo denesno vreme na golemo iskusenie se site luge, prici za toa ima mnogu, no dobro bi bilo da napiseme sami sto e toa sto moze da ni ja "rasipuva verata"   ( za naslovot sum prasal eden prijatel makednonec mislam deka tocno mi dade zbor - soblaznuva-

Mene najpoveke mi preci toa sto deneska nasekade mozat da se vidat razgoleni devojki i nemoral. Maz sum i pogledot mi odi kaj sto ne treba, ama i kaj i da pogledas segde gledas samo toa, devojki vo tesni alista i razgoleni, i mi se stvara slika vo glavata posle, pa mi e tesko, ama i za toa ima lek.



Проблемот не е во разголените девојки туку во твојата искривена фантазија за нив. Тука лежи зајакот.

“Ако те соблазнува окото, подобро извади го и фрли го, зашто подобро е да одиш во рајот со едно око отколку да гориш во геената“
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 18:40
Ништо и никој неможе да ни ја расипе верата доколку истата самите ја практицираме. Тоа е тнр. активна вера, вера на дела. Низ тоа самиот човек постепено прави различни искуства и со тек на време станува мудар(значи мудроста не доаѓа од многу читање и слушање). Тогаш на таквиот човек ништо не може да му ја расипе верата бидејќи тој зајакнал во сопствената вера оти спознал низ делата дека тоа што го верува е навистина така а не само затоа што некој така му кажал.

За разголените девојки мислам дека претходните форумџии дадоа одлични одговори. Замисли на некоја жена да ја соблазнува полуразголениот маж на нива кој ги собира плодовите на природата за прехрана...

Се е до тоа како некој одбира да ги гледа работите: за некого чашата е полупразна, за друг е полуполна.
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 13:18
No dali nekoj se prasuva zasto taa devojka ili zena izlegla taka oblecena na ulica? Za da bide privlecna! Koja zena se doteruva i sminka za sebe ? Niedna,site se razubavuvat za da bidat videni! Znaci taa od doma izlegla so misla da privlekuva i se oblekla na nacin koj sto toa ke i go ovozmozi. Jas znam deka ete tuka kajsto ziveeme, nemoze da se bara da se nametnuva nekakov aj da kazam islamski kodeks na obleka, ama veruvajte deka po raat bo bile site nie, koga bi imale kodeks na oblekuvanje koj poveke skriva nego sto pokazuva, i mazi i zeni. Ne bi imalo siluvanja ili sl napadi predizvikani od necij provakativen izgled.

Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 13:20
Druga rabota sto me maci se onie hoxhi koi pravat amajliii na lige i bajat!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 14:50
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

No dali nekoj se prasuva zasto taa devojka ili zena izlegla taka oblecena na ulica? Za da bide privlecna! Koja zena se doteruva i sminka za sebe ? Niedna,site se razubavuvat za da bidat videni! Znaci taa od doma izlegla so misla da privlekuva i se oblekla na nacin koj sto toa ke i go ovozmozi. Jas znam deka ete tuka kajsto ziveeme, nemoze da se bara da se nametnuva nekakov aj da kazam islamski kodeks na obleka, ama veruvajte deka po raat bo bile site nie, koga bi imale kodeks na oblekuvanje koj poveke skriva nego sto pokazuva, i mazi i zeni. Ne bi imalo siluvanja ili sl napadi predizvikani od necij provakativen izgled.


Jas nema da bidam poraat ako zhenite se pokrivaat od glava do petici. Naprotiv, za mene takviot zhivot kje izgubi eden od fundamentalnite elementi za koi postojam vo ovoj materijalen svet, a toa e da se ima prijatni fizichki dozhivuvanja.

A ako chovekot e napraven spored likot na Boga i ako s'e shto sozdal Bog e dobro, nema prichina toa da ne go gledam i da ne mu se vosh*tuvam. Krienjeto na onoa shto go sozdal Bog vo sushtina e krenje na Bozhjata kreacija.


Изменето од Messenger - 16.Ноември.2009 во 14:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 17:05
Moze onie ponormalnite luge i onie koi nemat problem so samokontrola mozat samo da gledaat bez toa da gi voznemiri, no onie po-slabite ili onie sto im fali nesto, za niv toa e kako na tacna da mu davas baklava, ako me vakate.
Na primer muslimanka ako znae deka nekoj vernik e poslab so verata nema da mu se doblizuva mnogu za da ne go pottikne na fantazii na primer. I vo bibliata imate deka ne treba so poslab da go stavate na iskusenija?
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 21:50
Ништо не може да ме соблазни во верата...




















Освен неверието.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 22:15
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Na primer muslimanka ako znae deka nekoj vernik e poslab so verata nema da mu se doblizuva mnogu za da ne go pottikne na fantazii na primer. I vo bibliata imate deka ne treba so poslab da go stavate na iskusenija?


Ebu, toa go pravat site... i mazhi i zheni od site veri, vkluchuvajki gi i ateistite. Takviot odnos ne e muslimanska ekskluzivnost.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 01:59
Nikoj ne moze da me soblazne osven jas samiot od moja greska:)
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 20:10
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ништо не може да ме соблазни во верата...


Moze kako nemoze, samo ne ste iskreni da napisete, jas kazav i manijak me napravivte.
Neznam dali mi ja razbirate poentata.
Od kakvi pricini moze da vi se sluci mal pad vo duhovniot zivot, malku da se razocarate vo verata, da vi oslabi verata
(p.s.toa neznaci deka verata ne cini, tuku covekot)



Изменето од Ebu Muaz - 17.Ноември.2009 во 20:11
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.