IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Песна над песните.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Песна над песните.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Песна над песните.
    Испратена: 12.Ноември.2009 во 11:03
Нај убавата љубовна книга, која што воопште постои. Љубовта на Соломон, кон својата сакана, споредувајќи ја со природата. Стихови кој го освојуваат срцето на секој и сакал нејќел ако не е сигурно ќе се заљуби.среќа
Прашањето е...
Што бара Книгата во Словото, дали затоа што е напишана од Соломон?,
Што мислите за неа?, Зошто во нејзе не се споменуваат ниту Рајот, ниту пеколот, а ниту Бог?, и Зар и во Старо време постоела таква романтика?

2 Бакни ме со бакнеж на својата уста, твојата љубов е послатка од вино.3 Мирис на најдобрите мириси, твоето име е разлеано масло, затоа те љубат девиците.16 О, ти си прекрасен, мој возљубен, и љубезен! Зеленилото е наша постела.4 Туку што тргнав од нив, го најдов оној, кого го љуби мојата душа. Го фатив и нема да го пуштам, додека не го воведам во домот на мојата мајка, во спалната на мојата родителка.13 О ти, која живееш во градините, другарите го слушаат твојот глас, дај и јас да го чујам.14 Побрзај, возљубен мој; биди како срна и како еленче во мирисливите гори!

И уште едно прашање? Дали има нешто слично во к*ранот, ако има може да се постира на оваа тема.

Поздрав!љубов


Ова е само извадок од Книгата Песна над Песните. Целата можете да ја прочитате овде, мала е но доста Голема.

http://www.mkbible.net/biblija/index.php?P.nad%20Pesnite%201



Изменето од DDarko - 12.Ноември.2009 во 16:40
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 11:06
И љубовта е заедничка за сите луѓе.
Кај верниците од Бога, а кај атеистите од природата. Еве конечно една тема каде што ќе нема караници што вели Messenger X vs Y...
Туку напротив... А љубов Z!

Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 17:20
Sekoja cest Darko, navistina najubava kniga za ljubovta, tolku nezna, so suptilen miris na erotika ...трепкање

Megutoa mislam deka okolu ova i poodamna se razvi tuka nekade diskusija, okoli toa kolku ova pesna e so bukvalno t.e. prenosno znacenje, mislam deka del od clenovite tuka se izjasnaa deka "erotikata" vo pesnava i ne e bash vo bikvalna smisla dadena.

Bash sakam da vidam dali i tuka ke se proiznesat so toj stav.
Vo sekoj sluchaj, prekrasen izbor. големо%20гушкање
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 17:20
Песна над Песните за мене е најдоброто нешто во Библијата
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 17:23
Како што љубел Соломон треба да љуби секој што се нарекува Христијанин, но само една и единствена. исто како и тој...

Еротиката... таа е за уживање во доброто, но не и во гревот...

Книгата ни е Совршен пример даден од Совршениот да се реализира преку Соломот за дозволеното во сексот...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 17:43
Jas ne se sekjavam deka sum prochital nekade vo Biblijata deka Bog zabranuva ili kaznuva ljubov, seks (kako posledica i nadovrzuvanje na ljubovta) ili uzhivanje vo niv.

Ne se sekjavam deka nekade Bog rekol "ljubete se , no nemajte seks", nitu pak "ljubete se i imajte seks, no nemojte da uzhivate vo nego".

Oti ako Bog ja vozdiga ljubovta megju lugjeto kako najgolema vrednosti na ovoj nash zhivot, togash potpolnoto predavanje na nea podrazbira i seks, a uzhuvanjeto vo niv, po defolt, e Bogopodareno.

Uzhivanjeto ne e nishto drugo tuku intenzificiranje na realnosta, na momentot vo koj zhiveeme. Kolku sto povekje ljubime, tolku povkje uhivame vo toa i obratno.

Kolku bi bilo podobro vo svetov ako site kugje bi bile potpolno obzemeni so ljubov... sigurno deka nemashe nikoj da mrazi nikogo i nemashe da se vodat vojni.

Ultimativno, kako Rabija, site kje bea tolku preplaveni so ljubov shto nemashe da go mrazat nitu Gjavolot, pa kje go preobrazea i nego... nemashe da ima druga opcija bidejki tokmu togash toj ne kje mozheshe da natera nikogo na bio kakov grev.

Ah, ljubovta e prekrasna, a so nea i seksot...

Изменето од Messenger - 12.Ноември.2009 во 17:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 17:54
Имаме една опција...

Љубете се, сексајте се, уживајте, ама не правите од тоа грев...
Пример, човек си има жена или жената маж и си терат својата работа, без мешање на личности од ист пол, животни и вршење прељуба.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 19:39
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Нај убавата љубовна книга, која што воопште постои. Љубовта на Соломон,
кон својата сакана, споредувајќи ја со природата. Стихови кој го
освојуваат срцето на секој и сакал нејќел ако не е сигурно ќе се заљуби.среќа
Прашањето е...
Што бара Книгата во Словото, дали затоа што е напишана од Соломон?,
Што мислите за неа?, Зошто во нејзе не се споменуваат ниту Рајот, ниту
пеколот, а ниту Бог?, и Зар и во Старо време постоела таква романтика?
...


Даре, нема таква песна, нема таква книга што може СОВРШЕНО да ја опише ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ која постоела во старо време, каква што постои во ново време и каква ќе постои во вечните векови.

Самата Вистинска Љубов е Рај во кого се бришат границите и одделеноста, Рај во кого телесното и похотното е надминато, Рај во кого се е ЕДНО и Блажено и БОГ е сè во сè!!!      


Цитирај

    

Очи мои ...

Очи мои слепи се
Уши мои глуви се
Како извори пустински пресушени, суви се
Кога не ја гледам и слушам Милоста БОЖЈА,
ГОСПОДА, секаде и во сè !
     











Изменето од spiros - 12.Ноември.2009 во 19:39
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 21:12
Секогаш знаеш да ме ставиш во длабока, но пријатна мисла пријателе.големо%20гушкање
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 16:50
А сега финалното мое прашање....голема%20насмевка

10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1...
Дали е во ред да сме Христијани, пред се да го сакаме Бог, а после ( женската, симпатијата ), па после останатите луѓе??????????????
Соломон посвети некому книга освен на љубената своја и на Бог? не..среќа
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 03:26
Ljubovta ne mozhe da se rangira.

Ljubovta e Ljubov... kje znesh deka ja poseduvash koga lugjeto kje gi ljubish kako sto go ljubish i Boga.

Oti nema razlika megju Boga i Bozhjata Kreacija, ushte povekje sto lugjeto se sozdadeni spored Negovoto podobie.

A Ljubovta kje stane ultimativna koga kje se ljubi onaka kako sto ljubela Rabija. Zamisli da si tolku ispolnet so Ljubov, da nema vo tebe nitu eden atom bez nea... Zamisli da si tolku ispolnet so Ljubov, taa da se izleva od tebe, ne oti sakash da go pravish toa, tuku zatoa sto od obilnost ednostavno nemozhesh povekje da ja zadrzhish... i so nejzinoto izlevanje svetot od crno bela pustina se pretvora vo multikolor rajska gradina... Ljubov koja i Satanata kje go obvie i kje go pacifira so svojata toplina, blagost i opojnost...Ljubov koja od nego kje napravi krotko jagne zhelno za nezhen dopir i topla pregratka...

Toa e Ljubov...

Изменето од Messenger - 14.Ноември.2009 во 04:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:56
Ljubav je stvorila andjela,
Ljubav je lanac od bisera,
A kada sve se pokida to,
Ostaje srce slomljeno!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 21:01
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

А сега финалното мое прашање....голема%20насмевка

10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1...
Дали е во ред да сме Христијани, пред се да го сакаме Бог, а после ( женската, симпатијата ), па после останатите луѓе??????????????
Соломон посвети некому книга освен на љубената своја и на Бог? не..среќа



Даре, да ти кажам една работа, многу проста, и многу јасна.
Првата Божја заповед:Јас Сум Господ Твој, да немаш други богови освен мене.

Втора заповед:сакај го ближниот свој како што се сакаш себеси.

Бог ја знае нашата природа, и знае дека прво човек мора да се сака (и се сака себеси) па после е во состојба да ги сака другите.

Па така, сосем е во ред и прво да го сакаш Бог, па себе, па останатите.

За љубената-Бог го создал Адам, ама видел “дека не е добро за човек да е сам“ па Му ја создал Ева.

Двајцата да бидат едно тело.
Сосем е во ред да се љуби Бог па жената, симпатијата и се останато.

Не би било во ред да не е така.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 21:08
Би додал дека љубовта кон Бога не треба да се мери со љубовта кон жената, сопругата...Тоа е поинаква љубов.

Љубовта кон Бога е далеку посупериорна и не постои овосветски децибел кој што може да ја измери. Во една прилика големиот суфија Џелалуддин Руми рекол (парафразирам: " Кога кралевите би знаеле за нашата состојба (ашк), би покренале војни за да ни ја отмат!"


Изменето од Dzingis Kan - 14.Ноември.2009 во 21:09
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.