IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Помош, Honda Civic ДА или НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош, Honda Civic ДА или НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Alex86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alex86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Помош, Honda Civic ДА или НЕ?
    Испратена: 11.Ноември.2009 во 06:09
Zdravo na site, jas sum nov ovde, pa sakam mala pomos so temava. Sakam da zemam nova Honda Civic so 5 vrati, pa da prasam dali nekoj ima takva kola, dali se isplati ili ne.
kako e so delovi, da ne ima nekoi mani, kako sto procitav za drugi koli na furomov, i slicno

Sekakvi mislenja se dobredojdeni.
blagodaram
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 06:48
Колку пари ти ја нудат? И што модел е? Која година?


Изменето од bounty_hunter - 11.Ноември.2009 во 06:49
Кон врв
Alex86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alex86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 07:06
Pa novata Honda Civic, dali e 2008 ili 2009, neznam, mislam taa e edna, od Makpetrol, ja nudat okolu 19.000 evra, ama mislam deka ke dadat popoust, taa e so spoen far i stop. malku vselenska...
pa sakav da prasam da ne ima nekoi mani ili nesto slicno, ama kako japanac nekako mi izgleda deka e dobra, e sega malku e skapa ama toa e.

19.000 evra 1.8 145KS benzin..

http://www.lincah.com/wp-content/uploads/2009/04/honda-civic-si-2009-front-side-588x391.jpg

jas bev zagrean za Opel Astra GTC, ama mnogu muabeti slusnav za site sto se 1.4, deka se uzas, a 1.8 se i malku poskapi, pa Hondata mi ostana u srce...


Изменето од Alex86 - 11.Ноември.2009 во 07:08
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 08:12
Pozz drugar!

Znaci vaka. Honda e edna od retkite marki koi ne se podlozni na mnogu defekti, ama zatoa za kratko vreme ke pocnat da te "napagaat" damki od korozija. Se raboti za potpolno novo vozilo?
Jas sum (najcesto) protiv japonskite vozila posto se kako prvo gradeni vo "pokemon" style, a kako vtoro imaat ogan skapi deloviтага

Jas ke ti kazam samo uste : bajgi e solena kolata i za tie pari mozis da kupis MITSU LANCER so salam oprema i salam motor, samo so edna prednost sto do sega e ubavo isprobana i se pokazala super,ima super podvozje (a civic spored germanskite testovi e mnogu kruta za v grad). Hondata ja imaat 2ca bez 3ca i toa so osnoven motor i mozat site drugite da kazuvaat deka cini (ili necini, tokodze).

Ne sakam da ti go rasipuvam kejfot i ako epten ti se svijga zemaj ja, ama vidi sepak, razgledaj i drugi koli oti za tie pari imas povejke od solidni sedani i kompaktcinjaсреќа




Patem, sum bil i vo Makpetrol i vo Olimpija, i nema sto, astrata e definitivno poskladna. Motorot ne e tolku agilen, ama ne e ni za potcenuvanje. Definitivno,  pojke se isplati garant


Изменето од volkswagen - 11.Ноември.2009 во 08:15
Кон врв
Alex86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alex86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 10:19
aha, iskreno da ti kazam go sakav i mitsibusito, ama mnogu mani izlegoa na videlina. se imav vozeno vo nego, ima mnogu plastika vo vnatresnosta, mnogu losa voznja, u bucava. mnogu e kruto, i pomegu prednoto krilo i farovite, vo vrnezlivi uslovi, frla mnogu voda, sto doaga do korozija od nadvoresna strana, i vodata se gleda kako da izlaga od prednite farovi...
momentalno ne sum vo makedonija, no koga ke se vratam bi ja videl hondata pak. gi pregledav site koli, sve sto e 1.4 cini do 14.500 evra, no se sto e 1.8 e nad 16.000
pa ke vidam sto ke bide koga ke se vratam doma...

inace se raboti za nova kola, pa ke vidime..
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 11:37

kakva i da zemes kaj nas znaes kako ke izgleda po 5 godini...

edino dzems kamiJon da zemes...poeftino e.намигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Alex86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alex86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 14:06
znaci nikoj nema drugi mani, osven toa so korozija?
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 14:10
Originally posted by Alex86 Alex86 напиша:

aha, iskreno da ti kazam go sakav i mitsibusito, ama mnogu mani izlegoa na videlina. se imav vozeno vo nego, ima mnogu plastika vo vnatresnosta, mnogu losa voznja, u bucava. mnogu e kruto, i pomegu prednoto krilo i farovite, vo vrnezlivi uslovi, frla mnogu voda, sto doaga do korozija od nadvoresna strana, i vodata se gleda kako da izlaga od prednite farovi...
momentalno ne sum vo makedonija, no koga ke se vratam bi ja videl hondata pak. gi pregledav site koli, sve sto e 1.4 cini do 14.500 evra, no se sto e 1.8 e nad 16.000
pa ke vidam sto ke bide koga ke se vratam doma...

inace se raboti za nova kola, pa ke vidime..
epa ko e za taka idi na Skoda Octavia 1.4TSI. NEgovite performansi spored presmetkite na VW korporacijata se ednakvi na 2.2 atmosferski bezniec. Taka da, ete ti uste edna dobra kola. Za lancerot moram da ti kazam deka gresis. Praam muabet za poslednata generacija koja e edna od retkite koli koja se sklopuva vo maticnata zemja (so sto dobivas vrven kvalitet). Znaam luge sto imaat lancer i dosega edino se imaat pozaleno od fabrickite gumi posto se nameneti za ramni patista a ne za makedonskava kaldrma. Ako sakas da ti daam link od drugi forumi kaj sto mozes da naprajs muabet vo vrska Lancer v.s. Civic, pisi mi vo edna LPсреќа
Кон врв
Alex86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alex86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 14:18
moze ke ja vidam skodata, imam slusnato deka i SuperB-ot e dobar. pa ke vidam. a inace za lancerot, licno vidov sto e kako e, e sega toa bese pred 3 meseci koga bev doma, sega neznam sto e novo kako e...

a daj toa sto imas, pa ke razgledam.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 14:18
... idi na Skoda Octavia 1.4TSI. NEgovite performansi spored presmetkite na VW korporacijata se ednakvi na 2.2 atmosferski bezniec.
 
 
 
....abe ajde ...ne zezaj..газење%20од%20смеењеi koja ke ja zeme kaj nas od 2.2?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 14:27
Cekaj, ocigledno ne me razbra.  Se raboti za najsovrsenata tehnologija na VW. Benzinec 1400 ccm so injection brizganje i turbopolnac cii performansi se kako na 2.2, a potrosuvackata i cenata se maaaalce nad obicniot 1.4
Мотор, Менувач, Електрика
Конструкција на моторот 4-цилиндричен-ото мотор
Работна зафатнина, Litri/cm³ 1,4 / 1390
Макс. моќност, kW (КС) при 1/min 90 (122) / 5000
Макс. вртежен момент, Nm при 1/min 200 / 1500 - 4000
Категорија на емисија на издувни гасови Euro 5
Менувач 6-степен мануелен
Генератор, A / Акумулатор, A (Ah) 140 / 220 (44)
 
 
со менувач 200
Забрзување од 0-80 / 0-100 km/h, s
со менувач 6,5 / 9,5
Потрошувачка на гориво, l/100 km и емисија на CO2, g/km 3)
Вид на гориво Супер, безоловен, најмалку. 95 ROZ
во град 8,2
на отворено 5,1
комбинирано 6,2
Емисија на CO2 комбинирано 144


Изменето од volkswagen - 11.Ноември.2009 во 14:29
Кон врв
EKCTPA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 448
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EKCTPA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 15:19
Od licno iskustvo so Skoda bi ti ja preporacal i Fabijata 1.2 10.000Evra i Oktavijata1.4   13.500Evra Imav starat Oktavija, sega imam novata Fabija. Odlicna e i za vo grad i za nadvor, imaat pomala potroshuvacka odkolku drugite marki vo nivna klasa, nudat pogolemo nivo na opremenost...
Nikoj nemoze da te premisli vo zemanjeto na kola osven samiot sebe taka da podobro da zemesh neshto shto ti e od keif i da go vozish so merak odkolku da zemesh neshto shto ke ti bide samo "onaka".
Kako informacija prijatel ima Honda Civic i e mnogu zadovolen od nea i e bajgi izdrzliva spored nego, inaku so 150km/h udri vo padnato trkalo(ne guma) so prednicata na pat nakaj Belgrad i samo ja preripal i ne se istumbal mada malku ja oshteti prednicata i go iskrshi spojlerot ama e ziv i barem za nego sea hondata e najdobra i najjaka kola na cel svet
Pozdrav

Изменето од EKCTPA - 11.Ноември.2009 во 15:22
Немој да правиш мали планови, во нив нема магија...
Прави големи планови, цели високо во надежта и работата.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 15:43
Originally posted by EKCTPA EKCTPA напиша:

Od licno iskustvo so Skoda bi ti ja preporacal i Fabijata 1.2 10.000Evra i Oktavijata1.4   13.500Evra Imav starat Oktavija, sega imam novata Fabija. Odlicna e i za vo grad i za nadvor, imaat pomala potroshuvacka odkolku drugite marki vo nivna klasa, nudat pogolemo nivo na opremenost...
Nikoj nemoze da te premisli vo zemanjeto na kola osven samiot sebe taka da podobro da zemesh neshto shto ti e od keif i da go vozish so merak odkolku da zemesh neshto shto ke ti bide samo "onaka".
Kako informacija prijatel ima Honda Civic i e mnogu zadovolen od nea i e bajgi izdrzliva spored nego, inaku so 150km/h udri vo padnato trkalo(ne guma) so prednicata na pat nakaj Belgrad i samo ja preripal i ne se istumbal mada malku ja oshteti prednicata i go iskrshi spojlerot ama e ziv i barem za nego sea hondata e najdobra i najjaka kola na cel svet
Pozdrav
  i kolku go fati limarijata ako smee da se znae? Ako so 150 udram vo guma so vektrata jas so glava garantiram deka samo branik i predna resetka ke treba da smenam od strana limarijai deka ke me fati kolku retrovizorot od hondataнамигнување Japonskite koli se od mek pleh napraveni i zatoa ne se mnogu izdrzlivi na udar.
 
Patem, skoda e mnogu ubava marka posle 1995ta koga se spoija so VW. Mojata bese od 1981 god i imase okolu 300 000 km , ama limarijata padna inaku do den denes ke ja vozev


Изменето од volkswagen - 11.Ноември.2009 во 15:58
Кон врв
scorpius Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scorpius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 21:59
не забораваjте и друго - jапонските коли за Балканите не се правени во Jапониjа!
наjубавите - Тоjота, се од Турциjа
Нисан е од Англиjа
моментално не се секам Хонда од каде е, ама секи може да провери
а Шкода си е оригинал од Чехиjа
плус тоа е част од Фолксваген - нема да коментирам повеке
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,640 секунди.