IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто и од кого е забрането капењето и бањањето?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто и од кого е забрането капењето и бањањето?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зошто и од кого е забрането капењето и бањањето?
    Испратена: 07.Ноември.2009 во 11:30
Би ги замолил поупатените да ми кажат; зошто и од кого - на некои денови како на пример денешниов - е забрането капењето и бањањето?

Што е со оние луѓе и дечиња кои на тие денови од професионални причини мораат да пливаат или да се бањаат?

Ви благодарам однапред









(Епистел до Колосјаните 2:20)
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 22:57

спиросе пријателе драг, кој ми ти забранил да се капиш?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 22:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

спиросе пријателе драг, кој ми ти забранил да се капиш?



Па можеби и постојат некој овакви секти, има едни што одат голи, па што е со моделите на fashion, а ако се од таа секта?збунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 00:19
Originally posted by spiros spiros напиша:

Би ги замолил поупатените да ми кажат; зошто и од кого - на некои денови како на пример денешниов - е забрането капењето и бањањето?

(Епистел до Колосјаните 2:20)


E... sega me potseti na ovaa rabota... se sekjavam, kako malo dete, majka mi (Bog da ja prostI) go spomna ova ednash... pa potoa, nekolku godini podocna, koga ja potsetiv na tie zborovi, mi reche: ostavi, toa e praznoverie...

A i mene me interesira od kade doshlo toa veruvanje/praznoveruvanje?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2011 во 14:14
 
 
 Prvpat slusam za zabrana za kapenje i banjanje ...!
 
 Vsusnost  koja e razlikata megu kapenje  i banjanje  ???
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2011 во 15:55

Povtorno zabrana?

Arno baba mi veleshe:

- Ostajte gi tie praznoveria, za higiena nema praznik!
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2011 во 03:13
Se sekjavate koga ni velea deka treba da se banjame samo ednash nedelno?

Lele, kako da beshe vchera...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2011 во 11:12
Ne ne se sekavame , site na takvo nesto  голема%20насмевка
 
Jas se sekavam koga bev malecka , me banjaa sekoj den
ponekogas i dva tri pati vo denot 
Od koga potporasnav prodolziv isto, no sama  среќа
 
Se sekavam deka mi velea ,   Cistotata e polovina zdravje ....!!!   голема%20насмевка
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2011 во 14:37
Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

Ne ne se sekavame , site na takvo nesto  голема%20насмевка
 

Jas se sekavam koga bev malecka , me banjaa sekoj den

ponekogas i dva tri pati vo denot 

Od koga potporasnav prodolziv isto, no sama  среќа

 

Se sekavam deka mi velea ,   Cistotata e polovina zdravje ....!!!   голема%20насмевка



А некои пак велат дека прлавштината е втората половина од здравјето?   


Човештвото некогаш знае навистина и да претера со некои работи, не согледувајќи ја и другата страна на медалјата.

Денеска скоро сите научници се сложуваат со фактот дека претераното бањање и (пред се') употребување на хемиски средства за хигиена, не е баш најдоброто за нашата екологија а со тоа и за нашето здравје!

Со ова несакам да кажам да не се бањате веќе никогаш, туку да избирате еколошки средства за лична хигиена!


Поздрав до сите


п.с. Ве молам сега не почнувајте да го фалите добро докажаниот “свински сапун“.







Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2012 во 10:45
Originally posted by spiros spiros напиша:

Би ги замолил поупатените да ми кажат; зошто и од кого - на некои денови како на пример денешниов - е забрането капењето и бањањето?



Што е со оние луѓе и дечиња кои на тие денови од професионални причини мораат да пливаат или да се бањаат?



Ви благодарам однапред


bajnajneto tocno e deka vo nekoi mesta kade sto se zivee religiozno e zabraneto za vreme na zakop na pocinat covek ili ponekogas samo za slavna licnost.
   pricinata za zabranata e od materijalna priroda a ne duhovna.vo religioznite obredi na zakop se primenuva metod na pustajne na atomi niz oblasta kade sto se zivee, na koi atomi ne im dostasuva vo poslednata orbita elektroni.nie znaeme deka na sekoja kletka za da funkcionira normalno i se potrebni slobodni elektroni a vo ovoj slucaj i se dostapni samo praznini od elektroni pa taka sekoja kletka se stega do sosednata za da si pozajmi elektron. vo skeletniot sistem kaj covekot doajdza do stegajne na rskavicite pomejdzu preslenite i koskite a i zilite okolu koskite. pa taka od praksa dokazana e deka ako se kapeme vo toj moment napnatosta moze da se zgolemi nekolku pati i kalciumot sto treba da se skladira vo koskite toj pocnuva da se skladira okolu koskite vo forma na topce.ova e poznata kako pojavuvajne na mrtvi koski pomejdzu narodot.















(Епистел до Колосјаните 2:20)
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2012 во 19:56
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:




bajnajneto tocno e deka vo nekoi mesta kade sto se zivee religiozno e zabraneto za vreme na zakop na pocinat covek ili ponekogas samo za slavna licnost.
   pricinata za zabranata e od materijalna priroda a ne duhovna.vo religioznite obredi na zakop se primenuva metod na pustajne na atomi niz oblasta kade sto se zivee, na koi atomi ne im dostasuva vo poslednata orbita elektroni.nie znaeme deka na sekoja kletka za da funkcionira normalno i se potrebni slobodni elektroni a vo ovoj slucaj i se dostapni samo praznini od elektroni pa taka sekoja kletka se stega do sosednata za da si pozajmi elektron. vo skeletniot sistem kaj covekot doajdza do stegajne na rskavicite pomejdzu preslenite i koskite a i zilite okolu koskite. pa taka od praksa dokazana e deka ako se kapeme vo toj moment napnatosta moze da se zgolemi nekolku pati i kalciumot sto treba da se skladira vo koskite toj pocnuva da se skladira okolu koskite vo forma na topce.ova e poznata kako pojavuvajne na mrtvi koski pomejdzu narodot.





Интересен аспект!

Дејане, ти благодарам за постот и те молам - ако можеш - да ми појасниш нешто.

Ти велиш:
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

bajnajneto tocno e deka vo nekoi mesta kade sto se zivee religiozno e zabraneto za vreme na zakop na pocinat covek ili ponekogas samo za slavna licnost.
   pricinata za zabranata e od materijalna priroda a ne duhovna.vo religioznite obredi na zakop se primenuva metod na pustajne na atomi niz oblasta kade sto se zivee, na koi atomi ne im dostasuva vo poslednata orbita elektroni.


Кој ги пушта тие непотполни (фелерични) атоми?

Зошто се забранува капењето и кога нема погреб?

Пример: велат дека кој на Духовден или на задушници ќе се бања, ќе добие задув (астма). Се работи и тука за пуштање на некоп фелерични атоми?


Поздрав и благодарност

спирос


п.с. Во филмот “Сенки“ - на Милчо Манчевски - има еден прекрасен дел (тука на видеово започнува на 9 мин. и 47 сек), во кој се гледаат преполните ноќни гробишта за Духовден.
Филмот сенки беше пуштен на германската прва национална програма на 23 Мај 2010 и избран како филм на неделата. Јас во темата Вистинскиот ПАСТИР и броевите пишував за една чудесна случка на 22 Мај 2010, кога после зајдисонце започна - таа година - Духовден и на исток, и на запад.







Изменето од spiros - 02.Декември.2012 во 20:17
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2012 во 04:53
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

 

bajnajneto tocno e deka vo nekoi mesta kade sto se zivee religiozno e zabraneto za vreme na zakop na pocinat covek ili ponekogas samo za slavna licnost.
   pricinata za zabranata e od materijalna priroda a ne duhovna.vo religioznite obredi na zakop se primenuva metod na pustajne na atomi niz oblasta kade sto se zivee, na koi atomi ne im dostasuva vo poslednata orbita elektroni.nie znaeme deka na sekoja kletka za da funkcionira normalno i se potrebni slobodni elektroni a vo ovoj slucaj i se dostapni samo praznini od elektroni pa taka sekoja kletka se stega do sosednata za da si pozajmi elektron. vo skeletniot sistem kaj covekot doajdza do stegajne na rskavicite pomejdzu preslenite i koskite a i zilite okolu koskite. pa taka od praksa dokazana e deka ako se kapeme vo toj moment napnatosta moze da se zgolemi nekolku pati i kalciumot sto treba da se skladira vo koskite toj pocnuva da se skladira okolu koskite vo forma na topce.ova e poznata kako pojavuvajne na mrtvi koski pomejdzu narodot.

збунетост Религиозните догми не се од духовна природа, туку од матријална... со религиозните обреди се пуштале  атоми кои имале недостаток од електрони во последната орбита (Од каде се пуштаат ? Како се празнат електроните од последната орбита ? Дали авторот на теоријава знае дека секој атом припаѓа на одреден елемент според бројот на протоните, неутроните и електроните ? Дали авторот на коментарот знае што се слободни радикали?), од пракса знаеме дека кога се капиме калцијумот наместо да се складира во коските тој се складирал околу коските? ( Авторов до сега нема дознаено дека кога се капиме водата бе влегува подлабоко од површината на кожата ?) збунетост

Ајде, дај ни некој линк, како што ни даваш и за другите твои теории... Линкови, не гатанки или лични обраќања. Линкови. Ајде те молам... 



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,781 секунди.