IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Биологија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Биологија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 11:15
Прстенести црви

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8_%D1%86%D1%80%D0%B2%D0%B8


Изменето од DDarko - 08.Ноември.2009 во 11:16
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 12:21
Даре Мафија многу добра тема,ама требаше малу поинаков концепт да и направиш.

Требаше од Клетка да почнеш или најдобро од поделба на организмите на Прокариоти и Еукариоти,па потоа разлики,па како шо оди Вируси,Бактерии па Клетка и нејзини органели,потоа ДНК и РНК и понатамо,но многу добра тема е ова и ќе се трудам да ја напрајме со изобилство на информации.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 14:56
Originally posted by fiks fiks напиша:

Даре Мафија многу добра тема,ама требаше малу поинаков концепт да и направиш.

Требаше од Клетка да почнеш или најдобро од поделба на организмите на Прокариоти и Еукариоти,па потоа разлики,па како шо оди Вируси,Бактерии па Клетка и нејзини органели,потоа ДНК и РНК и понатамо,но многу добра тема е ова и ќе се трудам да ја напрајме со изобилство на информации.


Да, па имаш право, но тоа повеќе би личело на биолошки игри во форум фосумски игри...голема%20насмевка
Туку добро е и вака, а почнав од едноклеточните затоа што тие ми се најпознати, а напишав за нив само малку она што е најбитно...се радувам што темата оживеа..среќа
Поздрав!големо%20гушкање


Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 15:04
Вакуола

Вакуолата ја има во растителните клетки и во некој едноклеточни животни. Тие  се затворени делови во вид на торбичиња, исполнети со водена течност или ензими, а некој можат да содржат и посложени материи. Вакуолите во растителните клетки се обвиткани со мембрана или tonoplast исполнета со течност САП. Во келијата 90% може да биде опседната од волуменот на вакуолата.


Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 15:19
Дефинитивно, мој најомилен предмет...Интересен е пред се, а тоа, барем мене ми е најважно...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 15:20
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Вакуола

Вакуолата ја има во растителните клетки и во некој едноклеточни животни. Тие  се затворени делови во вид на торбичиња, исполнети со водена течност или ензими, а некој можат да содржат и посложени материи. Вакуолите во растителните клетки се обвиткани со мембрана или tonoplast исполнета со течност САП. Во келијата 90% може да биде опседната од волуменот на вакуолата.Е поради оваа глупа вакуола, добив 4 на тестлутина
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 15:29
И еве конечно за нај биолошкото, биолошко нешто!среќа

Клетка - Cellula

Универзална дефиниција за клетка е дека таа е освновна, функционална, жива, градбена, единка на живите организми. За клетките има многу да се зборува, но ќе кажам нешто основно, а за органелите ќе наведам надолу, ќе се обидам за секоја посебно, а имам напишано и за вакуола малку погоре.
Клетките ги има во најразлични форми: ѕвездести, правоаголни, цефчести и слично... Обично, растителните се поголеми од животинските, а човековата клетка во просек изнесува 13 микрометри. Клетки кај човекот има 100 милијарди, а еретоцити или крвни клетки има 75 милијарди.
За разлики кај животинска и растителна може да се каже дека ги има во органелите и во процесот за исхрана.
Животинската се исхранува хетеро, а растителната авто ( трофно ).
основни органели кај двете клетки се: Мембрана ( плазмалема ), Јадро, Митохондрии, Голџжиев комплекс или апарат, зрнца со резервни материи...
Кај растителната разликуваме: вакуола, клеточен ѕид и пластиди.
Оставам и за другите ако сакат или имат нешто дополнително да ни кажат за клетката...среќаКон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 15:36
Митохондрии

Митохондриите се органели во животинските и растителните клетки. Тие овозможуваат клетката да дише ( да биде аеробна ). Ги нема само во бактериите. Таа има респираторни торби кој содржат ензими. Тие се состојат од две мембрани и тоа внатрешна и надворешна. Внатрешната се протега во матрицата, а надворешната граничи со внатрешната.

Е сега сакам да прашам што значи тоа А Т П не можам ниту малку да го сватам?тага


Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 15:38
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Вакуола

Вакуолата ја има во растителните клетки и во некој едноклеточни животни. Тие  се затворени делови во вид на торбичиња, исполнети со водена течност или ензими, а некој можат да содржат и посложени материи. Вакуолите во растителните клетки се обвиткани со мембрана или tonoplast исполнета со течност САП. Во келијата 90% може да биде опседната од волуменот на вакуолата.Е поради оваа глупа вакуола, добив 4 на тестлутина


Во средно и основно се спомнува само малку за вакуолата, што значи тоа не смее да се повтори. Вакуолата е една од наједноставните органели...

И уште нешто што испуштив погоре.
Вакуолата има функција да ја поттиснува цитоплазмата кон мембраната.

А мислиш дека 4 е лоша оценка?збунетост


Изменето од DDarko - 08.Ноември.2009 во 15:38
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 16:19
Шематски приказ на растителна клетка

Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 16:40
Структура на животинска клетка


Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 16:58
Клеточната мембрана-плазмалема претставува селективно пропустлива бариера спрема надворешната средина.По својата структура претставува липиден двослој во кој се вклопени мемрански протеини.Дел од липидите и протеините врзани за кратки полисахаридни ланци ја формираат карбохидратната компонента-гликокаликс.Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 17:08
Многу добар приказ Сања на пресек на Клеточна мембрана,се што треба е прикажано.

Двослојот од хидрофилни и хидрофобни липиди(масти) е многу сликовито прикажан големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Топчињата се дел од двослојот кој е хидрофилен а средината со зелено е хидрофобниот дел од мембраната.

Од каде е цртежот и текстот ако може да ми кажешнамигнување
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 17:14
Храната која што ја консумираат автотрофните и хетеротрофните организми е богата со хемиска енергија.Клетките неможат директно да ја искористат оваа енергија.Поради тоа во клетките се одвиваат сложени катаболички процеси-дишење во кои настанува разградување на органските материи(глукоза) до неоргански.Ослободената енергија од нив,веднаш се користи за синтеза на високоенергетско соединение АТР(аденозин три фосфат).

Синтезата на АТР е позната како оксидативна фосфорилација.

Енергетската придобивка за клетката во текот на аеробното разградување од една молекула на глукоза е 38 мола АТР.

Даре се надевам сега е малку појасно за АТРголемо%20гушкање


Изменето од sanja-a - 08.Ноември.2009 во 17:15
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.