IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА...и се е можно!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА...и се е можно!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5556575859 63>
Автор
Порака
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2015 во 23:38
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Бугарија распоредува војска на границата со Македонија


што стана

пак ли сме губитници

old d4b3
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2015 во 16:53
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2015 во 19:07
500 години турско...
малку е...?!!!
изгледа...
мислам дека јас сум во право...
изгледа мислам дека само јас сум во право...

а сакав да предложам...
направете заштита како и некои други сајтови...
натерајте ги членовите да ги впишат буквите кои ќе бидат поставени...
за да се знае дека немаме работа со...
партиски роботи...
туку со луѓе...

може...?




Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2015 во 00:07

Радмила итно пријави се, Британија те бара за 40.000 евра!


Бараме личности кои генерално се заинтересирани за оваа (и ваква) позиција и имаат критично око , се вели во огласот од Велика Британија објавен он-лајн.голема насмевка
намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2015 во 13:08
http://www.dokaz.mk/drekselmaer-fabrika-na-smrtta/

Ебати државата.....
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2015 во 16:31
Originally posted by http://www.dokaz.mk/zaev-na-slednite-izbori-opozitsijata-ke-pobedi-so-100-000-glasovi-razlika/ http://www.dokaz.mk/zaev-na-slednite-izbori-opozitsijata-ke-pobedi-so-100-000-glasovi-razlika/ напиша:

Заев: На следните избори опозицијата ќе победи со 100.000 гласови разлика


тоа се нашите проекции, но и ќе мора да се помачиме, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев, во вечерашната емисија 24 Анализа на телевизијата 24 Вести, одговарајќи на прашањето на главниот уредник на телевизијата, Сеад Ризвановиќ, што прогнозира Заев, со оглед дека на досегашните избори имало голем диспаритет меѓу гласовите за актуелната власт и за опозицијата.

Работите се променија. Неговото заминување е неизбежно, тоа му е јасно и нему и на граѓаните на Македонија. Времињата се променија и јас знам што ќе се случи во април 2016 година, рече Заев.

– Избори без опозицијата не може да има. Никола Груевски и Али Ахмети едноставно после се не може сами да одат на избори. И јасно им е дека мора да се седне и да се подготват фер и демократски избори. Крајно време е политичарите да ја преземат вината за нашата земја. Заев, Груевски, Тачи, Ахмети. Тоа е обврска на политичарите, мора да преземат храбри и одлучни чекори – рече Заев.

намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2015 во 01:05
Во кој свет живее па овој..
Секоја година победува со 100.000 разлика, ама никако да стигне до фотеља.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2015 во 01:22
Погледнете ги банерите на сајтот на СДСМ.

http://www.sdsm.org.mk/

Од што немаат слики во живо намонтирале пози на претседникот со други луге.



Изменето од Mazak - 20.Јуни.2015 во 01:22
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2015 во 01:27
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Во кој свет живее па овој..
Секоја година победува со 100.000 разлика, ама никако да стигне до фотеља.

Овој ропак ...не живее..НО не дава и други да си поживеат.
Ут Муртино до Струмца везден го тражат...ама „вој„ си се населил у Скопје..
Типично и досега видена и позната „рута„ на сите забегани селанчишта.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2015 во 13:11
Дали некој воопшто го замара тоа...
што "цивилизираниот свет"...
доаѓа да смири две племиња...
кои мислат дека нивната држава...
започнува и завршува со нив...
а у ствари...
не сфаќаат дека нивната држава не може да е нивна...
кога некој друг одлучува за тоа...
каква ќе биде...
а не они...


Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2015 во 17:31
Некој од „соплеменициве„ овдешни и наши..
Никако не може да разберат  дека овде не станува работа за некакво си замарање , туку за ДЕСТРУКЦИЈА на системот воспоставен од владеачкиот дел „племето„ кога тие (непрекинато) биле тие кои одлучувале буквално за СЕ..
Но дошла демо(Н)кратија насекаде ....па ете и ОВДЕ..
Ииии...одкога „вечниве„ владетели на ИЗБОРИ ги изгубиле СИТЕ и НАСЕКАДЕ прерогативите на реална власт..почнале да го поткопуваат од НИВ воспоставениот систем на владеење.
Најпрво со кодошење на валста по надвор а и насекаде..
НО..беа и се прочитани од сите , како СЕЛСКИ буквар..и соодветно на нивните напливи за демо(Н)кратија..им се излегувло во сусрет на сите нивни и налудничави „барања„.
Та државата Македонска ниту цел мандат не протурка во исполнување на мандатот на власта , а кој беше „одреден„ со важечкиот УСТАВ.
Сега пак бараат ВЛАСТ...ама ако може без Избори..со од нив посакуваното „кооптирање„..типичен комунистички начин на владеење со т.н. НЕГАТИВНА селекција на кадрите кои ќе владеат..со државата.
АМА ...не им даваат појке....било ТОТАЛИТАРНО....какви што одсекојпат си биле тие...и сите нивни демократски „браќа„.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 15:50

Нов закон: 

Прекинува Лустрацијата во Македонија




Пратениците на владејачкото мнозинство поднесоа предлог –Закон до Собранието за престанување на важење на Законот за лустрација,  дознава Press24 од собраниски извори.

  • Според предлог -законот, работата на Комисијата за верификација на фактите завршува успешно и затоа се наметнала потребата за укинување на Законот за лустрација.
  • Законот се предвидува да важи од 1 септември.
  • Укинување на Законот и ревидирање на процесот беше и една од главните барања на бриселските експерти предводени од Рајхард Прибе.


З`ш да (ни) престане да важи(т) Законот ...кога тој сега почна да (си) делува како што треба и дека почна со тре.бење на кодошиштата , изнапикани таму каде не би биле таму напикани...да не беа тие меѓу „нај-мудрите„ маќедонци популарно „фикани„ ФИРОМОЉУПЦИ де!?збунетост

И од кога тоа „списокот со желби„ на другарот Прибе , се ПОВАЖНИ за избраниците народни од искажаната волја на Македонскиот Народ  на последните  редовни Избори означени како нај-демократски , од сите „релевантни„ странски контролори ...викани и не повикани во Македонската Држава.?!

намигнување



Изменето од novace - 13.Јули.2015 во 23:22
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2015 во 11:58
">

Истовремено „протоколарното озаконување“ на правото на вето на функционер од понизок ранг врз неговиот претпоставен, што е предвидено во договорот, ја отвора Пандорината кутија и можноста за постојани блокади. 

Веќе се јавија политичари од албанскиот блок, кои бараат и тие да можат да употребуваат вето при донесувањето на одлуките на извршната власт.

 Така, освен Бадентер, сега дома го озаконивме и инструментот вето, од кој досега толку пропативме. Сега нема да може само Грција да ни става вето, туку и ние самите дома ќе си ставаме вето на секоја одлука што нема да му се допадне некому.
Бидејќи кампањата за изборите во април и официјално е почната, што мислите колкави се шансите за вето, кога министерите се од една, а нивните заменици од друга противничка партија. 

Одиме понатаму.
 Во членот 5 од протоколот стои дека програмата на Владата што треба да ги организира и да ги спроведе изборите е ограничена на предвремени парламентарни избори. 

Значи, внимавајте, програма само за изборите.
 Но што е со другите општествени потреби и активности во тој период од неколку месеци. Како ќе се одвиваат економијата, платниот биланс и промет, инвестициите, образованието, борбата со невработеноста, зголемувањето на порастот, кога Владата ќе работи само на спроведување избори и на прашања поврзани со тоа. 

Изборите не се никакво решение ако по нив не се обезбеди одржлив економски пораст барем од 6 проценти.
 Добро, и досега имавме, но недоволно... Само економијата може да им ги реши проблемите на граѓаните, а неа во протоколот ја нема. Или обврската да се избира техничка влада најмалку 100 дена пред секои идни избори. Но притоа не се прецизира на какви избори се мисли - парламентарни, локални, претседателски. Ако се чита како што пишува, пред секои идни избори, тогаш безмалку на секоја година или две ќе имаме оставка на „старата“ и инаугурација на нова влада. 

Дали сето ова ќе ги забрза или ќе ги забави реформите, економијата, евроинтеграциите, кажете ми вие. Секако за поздравување е предлогот да се назначи специјален обвинител, кој ќе го истражи случајот со прислушуваните разговори, ама и тука има едно но - тој да биде избран со консензус од сите. 

Ќе може ли партиите да се договорат за ова и има ли таков стручен, а воедно и „изолиран“ човек што нема да се поврзува со никого, со оглед на тоа што секој се знае со секого во малечкава ни држава. Веројатно од надвор?
 Како и да е, добивме точен распоред што нѐ очекува во следниот период.

Еден вид возен ред по кој треба да се движат политичките раководства и државата.

На нас сега останува само да не доцниме. 

И да не ги забораваме интересите на граѓаните, кои во суштина ја сочинуваат државата. 


намигнување
пс
Земја ...каде што ЛУДИ (и забегани) КОМУЊАРИ и нивни шашрдисани „следбеници„ (сеуште) „суштествуваат„!?збунетостне
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2015 во 09:15
Не бе, не можам да сфатам никако....Авионите за гасење на пожари, во почетокот на месец Мај ги пратиле во Шпанија на сервис а ќе ги земеме назад после Август...
И кој е тука најглуп...онака прашувам...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5556575859 63>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.