IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Став на муслиманите за Исус и нивно верув
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Став на муслиманите за Исус и нивно верув

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 16:48
toa e tvoj zaklucok no jas nikade ne rekov deka isus e bog nitu potvrduvam .

pa togas kazimi sto e isus bog' ili sin' na boga ili dvete e,vsusnost sto veli hristijanstvoto,

zarem ti ne tvrdis deka isus e sin na boga , zboram vo religiska osnova toa e veruvanjeto na site hristijani

ili pak veruvas deka one bog a ja otvrlas dogmata deka e sin na boga,
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 12:59
Nasiot stav e deka Isa a.s. ili Isus za tie sti ne znaat e deka toj e pratenik od Bog, kako sto imalo pred nego pratenici taka i toj. Ako dobro citate ke videte sami deka i toj ve povikuva da veruvate vo 1 Bog. DA VI davam citati ako sakate, ama sami znaete A druga rabota e sto nie poveke go pocituvame za razlika od vaata kniga kajsto toj pie vino
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 13:56
WWooWW!! Ebu muaz мислам не реши сите тука христијани,против вакви ФАКТИ И ДОКАЗИ сме немоќни!! посебно тоа со виното .
Знаеш ли зошто секогаш кога ќе се појави некој вака хард кор муслиман послем некое време се жали дека го исмевале,го прогонувале кафирите и слични жалопојки.

Тоа е зашто за да дискутираш за нечија веросиповед најпрвин треба барем елементарно да се запознаеш со истата(што кај муслиманите е многу многу редок случај).

Потоа, освен света книга или што и да од некоја вера треба малце да се прочита и нешто историја(повеќе верзии ако сакаш)па да се стави се во контекс па дури послем да се критикува христијанство или која било вера.

Кога се муслиманите на форумиве, во прашање,најчесто верглаат се едни исто постови и муабети,и тоа превземени најчесто од оние очајни "мисионерски" книги од студентското здружение од Скопје.(преведени од босански на македонски).

Потоа познавањето на историја е рамно на нула!
така да може да се прочита како доказ против христијантсвото се наведуваат фалсификувани списи од средниот век(варнавиното евангелие на пример),потоа еден куп приказни на преобратени во ислам луѓе и слично.
(Бисер ми е она како еден син на РИМОКАТОЛИЧКИ свештеник се преобратил,па послем како некој си коптскиот бискуп на каиро се пробратил и слично заборавајќи дека римокатоличките свештеници НЕ СЕ ЖЕНАТ И НЕМААТ ДЕЦА и дека НЕ ПОСТИ ТИТУЛА КОПТСКИ БИСКУП НА КАИРО.)

А она пак со научнине докази за к*ранот е просто ОЧАЈНО!!
Ја ви ја сфаќам поентата, но на западњаци, на нивен терен и со нивни средства да ми го проповедате к*ранот е просто смешно.Затоа не се чудете што ви се смеаат отпослем.

Првите муслимани не правеа така..Видета за Ал Андалуз и нивните научници!Па ние ли да ве потцеќаме за тие брилијантни исламски научни умови!!
Тоа го заборавате и дури и не го ни спомнувате а се БЛАМИРАТЕ тука со докази од ембриологија,геологија и што ли уште не.

А башка и не трпите никаква критика за самиот мухамед, к*ранот и исламот генерално.Па послем се нешто ние лошо сме сфатиле,не сме разбрале добро арапски и времето во кое живеел мухамед,мада ни вие самите не разбирате(во наголем дел зборам)арапски..(Тоа цитирање на памет и послем читање на превод не го рачунам.)
Ова ме потцеќа што еден Горанец(кои се нели муслимани) ми кажа еднаш: во џамија теле влези,вол излези.
Епа сега кога муслиман тоа сам го кажува што друго да ви кажам?!Изменето од ahmar1 - 04.Ноември.2009 во 15:14
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 14:41
prvin ne e wbu mauz tuku e EBU MUAZ. ne da se pravi majtap so mojot nik
Druga rabota, neli rekov ako salate citat da vi dadam? Od kade zakluci deka nemam poznavanja od itorija i religija? Zar na pamet sum dosol da zboruvam tuka. Sto studentskoto zdruzenie vi e krivo, toa e nasa misionerska sluzba i mozeme da regitrirame zdruzenia ili sega i toa nesmeeme?
za ggorancite nema sto da se kaze tie se ni vamu ni tamu i takvi ic ne se vo sostojba da zboram za xhamiite, toj ako vlegol kako tele a kako vol izlegol, toj za mene izlegol kako majmun, kako predavnik i otpadnik na islamot, na takvite Allah dz.sh. neka im dade usste na ovoj svet stradanje
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 15:28
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

prvin ne e wbu mauz tuku e EBU MUAZ. ne da se pravi majtap so mojot nik


Го поправив твоето име во претходниот пост,не беше намерно, ниту се мајтапам со тебе(во куцање се случуваат грешки а гледам дека и ти си ги правел ).

Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Druga rabota, neli rekov ako salate citat da vi dadam? Od kade zakluci deka nemam poznavanja od itorija i religija? Zar na pamet sum dosol da zboruvam tuka.


Па според тоа со виното што го кажа мислам дека се си кажал(или се вика тоа сам себе го убил!)

Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Sto studentskoto zdruzenie vi e krivo, toa e nasa misionerska sluzba i mozeme da regitrirame zdruzenia ili sega i toa nesmeeme?


Каде реков дека не смееете нешто?!!Или пак доаѓа тука до израз тенденцијата кај некои муслимани да мислат дека нон стоп се гонети од неверниците.

Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

za ggorancite nema sto da se kaze tie se ni vamu ni tamu i takvi ic ne se vo sostojba da zboram za xhamiite,


Сепак не е убаво па ни според правилата на форумот да се клацифисират цели (суб)културни заеднци како што си кажал вака.


Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

kako predavnik i otpadnik na islamot, na takvite Allah dz.sh. neka im dade usste na ovoj svet stradanjeДа те молев ова да го кажеш дури, и пари да ти давав немаше вака толку искрен да бидеш!!!
Сфаќаш ли сега зашто по вакви "љубовни испади" сите ви се смеат??
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 15:41
Luka poglavje 7 33 Зашто дојде Јован Крстител, ниту јаде леб, ниту пие вино, а велите: „Бес има!”

34 Дојде Човечкиот Син, Кој јаде и пие а велите: „Ете, изедник и пијаница, пријател на цариниците и грешниците! Кој јаде и пие

Изменето од Ebu Muaz - 04.Ноември.2009 во 15:42
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 15:44
Kako moze i da ogladnuva ako e Bog, i da odi po nuzda, kojznae sto ke kazete drugo, sami si gi pravete pratenicite podole od...a za Lot? Kako bajagi so kerkite imal odnosi, Allah da ne socuva
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 15:50
Ebu Muaz, drzhi se za naslovot na temata. Lot nema vrska so Isus.

Jadenjeto i pienjeto na angelite koi go posetija Lot mozhebi ima nekakva vrska so jadenjeto i pienjeto na Isus.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.