IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Став на муслиманите за Исус и нивно верув
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Став на муслиманите за Исус и нивно верув

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Став на муслиманите за Исус и нивно верув
    Испратена: 23.Октомври.2009 во 12:07
site onie koi se deklariraat kako muslimani go pocituvaat i go velicat na isus neka e bozjiot mir nad nego, i go smetat kako eden od najodbranite bozji verovesnici, koja ( poslednata bozja objava   k*ran)   go potvrduva negovoto raganje od strana na negovata majka , koja bila devica   i vo k*ran stoi celo poglavje koe e imenuvano po majkamu na isus merjem ili marija,

45. И кога мелеките рекоа: “О Мерјем, Аллах, навистина, ти донесува радосница; од Него збор: името му е Месих, син на Мерјем, ќе биде виден и на овој свет и на Ахирет и еден е меѓу блиските на Аллах.
46. Ќе им зборува на луѓето додека е во крошната, и кога ќе биде голем, и ќе биде меѓу добрите луѓе.”
47. Таа рече: “Господаре наш, како ќе имам дете кога ниеден маж, навистина, не ме допрел?” Он рече: “Ете, така Аллах со посак Свој создава: кога нешто ќе реши само ќе рече: ‘Биди!’ - и тоа, токму, ќе биде.”

muslimanite veruvaat deka isus bil roden na cudesen nacin so odredba na boga   toj e na povisok moral od site robovi na boga najucen megi niv, muslimanite veruvaat deka bog mu pomognal na isus so svoite cuda za da im posluzat kako argumenti , bog vo k*ran ni veli dea isus im rekol ;

Ви дојдов со знамение од Господарот ваш. Ќе создадам за вас нешто, навистина, од кал што ќе биде слично на птица и ќе дувнам во него и, со одобрението Аллахово, ќе стане птица; ќе излечам слеп и лепрозен и ќе оживеам умрен, со одобрението Аллахово; ќе ви кажувам што јадете и што збирате во домовите ваши, со одобрението Аллахово. Ако сте верници ете, во тоа, навистина, имате знамение,
50. и, еве, тука сум да го потврдам Теврат и да ви дозволам нешто од она што ви беше забрането; и ви доаѓам со знамение од Господарот ваш. Па, плашете се од Аллах и бидете ми послушни!
51. Аллах, навистина, е Господар мој и Господар ваш... па, обожавајте Го! Ова е патот вистински

muslimanite   go velicat na isus kako verovesnik i e ispraten od boga na narodot narecen benu israel za da go obozavaat na boga   potvrduvajki deka osven nego nema drug bog,,
muslimanite veruvaat deka isus nee raspnat, tuku bog go spasil negoviot zivot i go vozdignal   kaj sebe, k*ran go potvrduva toa;

Кога Аллах рече: “О Иса, навистина, ќе те земам и ќе те воздигнам кон Мене, и ќе те очистам од оние кои не веруваат и ќе определам оние кои те следат да бидат над оние кои не веруваат, на Денот суден. Потоа Мене ќе ми се вратите па ќе ви пресудам за она за што станавте деленици!”
56. А што се однесува, пак, до оние кои не веруваа ќе ги казнам со казна жестока и на овој свет и на Ахирет; ќе немаат свои поддржници!
и заради изјавата нивна: “Да, ние, навистина, го убивме Христа,” Иса, синот на Мерјем, Аллаховиот пејгамбер. Не го убија и не го распнаа! Туку тоа им се причини. А оние кои, навистина, не се согласија во тоа, во сомненевање се: ништо не знаеја за него, само се сомневаа... Не го убија сигурно.


nitu isus nitu muhamed   ne se isprateni da ja smenat doktrinata na veruvanjeto   vo samo eden bog donesena od drugite verovesnici , tie samo ja potvrdile i dopolnile, onie sto se deklarirat kako muslimani zadolzitelno mora da veruvaat   deka isus sin na marija e rob   i verovesnik na boga , i go pocituvaat nego i negovata majka, koj prestavuva uslov da se bide musliman,Изменето од al_islamia - 23.Октомври.2009 во 15:07
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 17:39
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

50. и, еве, тука сум да го потврдам Теврат и да ви дозволам нешто од она што ви беше забрането;


Mozhesh da navedish sto e toa sto Isus im dozvolil na lugjeto, a prethodno im bilo zabraneto od Boga?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2009 во 15:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

50. и, еве, тука сум да го потврдам Теврат и да ви дозволам нешто од она што ви беше забрането;


Mozhesh da navedish sto e toa sto Isus im dozvolil na lugjeto, a prethodno im bilo zabraneto od Boga?

ke se obidam da ti odgovoram ;
isus go potvrduva tevrat dadenata kniga na evreite , sto vsusnost im bese zabraneto na evreite vo torata ?, poradi grevovite sto evreite gi pravele , da ne gi nabrojuvam bog im zabranuva , t.e im gi zabranuva site zivotni koi imaat kopita a od kravite i ovcite   lojta i saloto im gi zabranil,(pa gi prokolna bog evreite zatoa sto lojta im bese zabraneta oni pocnaa da ja prodavaat lojta za malku korist) setoa ova im bilo zabraneto osven ona stoe narsanato na plekite nivni ili ona stoe pomesano so koski i toa e kazna zaradi nasilstvoto na evreite , sto go pravele megu sebe , so doaganjeto na verovesnikot isus    bog im go olesnuva i im dozvoluvaa , so drugi zborovi isus go okinuva del od zakonodastvoto na tevratot t.e,
torata . ova e ispravno mislenje za i okolu ovoj ajet ,
pozdrav
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 13:37
Мушин Кан 1 7
Патот на оние на кои сте додели , а не (начин) на оние кои заработил Твојот гнев (како на Евреите), ниту на оние кои заблуждаваха (како христијани).изненадување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 17:37
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

50. и, еве, тука сум да го потврдам Теврат и да ви дозволам нешто од она што ви беше забрането;


Mozhesh da navedish sto e toa sto Isus im dozvolil na lugjeto, a prethodno im bilo zabraneto od Boga?

ke se obidam da ti odgovoram ;
isus go potvrduva tevrat dadenata kniga na evreite , sto vsusnost im bese zabraneto na evreite vo torata ?, poradi grevovite sto evreite gi pravele , da ne gi nabrojuvam bog im zabranuva , t.e im gi zabranuva site zivotni koi imaat kopita a od kravite i ovcite   lojta i saloto im gi zabranil,(pa gi prokolna bog evreite zatoa sto lojta im bese zabraneta oni pocnaa da ja prodavaat lojta za malku korist) setoa ova im bilo zabraneto osven ona stoe narsanato na plekite nivni ili ona stoe pomesano so koski i toa e kazna zaradi nasilstvoto na evreite , sto go pravele megu sebe , so doaganjeto na verovesnikot isus    bog im go olesnuva i im dozvoluvaa , so drugi zborovi isus go okinuva del od zakonodastvoto na tevratot t.e,
torata . ova e ispravno mislenje za i okolu ovoj ajet ,
pozdrav


Koj mozhe da smeni Bozhja naredba, da im dozvoli na lugjeto onoa shto bilo zabraneto od Boga?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 18:00
onoj sto go zabranal toj moze i da go dozvoli
onoj sto ne sozdade toj moze i da ne ozivi posle nasata smrt,
NIE SEKAKO KE GI OZIVEME MRTVITE I KE GO ZABELEZIME ONA STO GO NAPRAVIJA, A I TRAGITE NIVNI, I SEKOJA RABOTA KE JA VBROIME VO NASOKATA JASNA ' JASIN12.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 18:15
Al_Islamia, a koj se tie "nie" vo JASIN12?збунетост
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 18:19
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

<span ="_tipon(this)" ="_tipoff()"> Мушин Кан 1 7Патот на
оние на кои сте додели , а не (начин) на оние кои заработил Твојот
гнев (како на Евреите), ниту на оние кои заблуждаваха (како христијани).изненадување</span>
KOGA GO CITIRAS TOJ CITAT CITIRAJGO CELOSEN
toa e sura el fatiha

VO IMETO NA ALLAH MILOSTIVIOT SOMILOSEN!
BAGODARENIE NA ALLAH , GOSPODAROT NA SVETOVITE,

MILOSTIVIOT SOMILOSEN!
VLADAROOT NA DENOST SUDEN,
NIE SAMO TEBE TE OBOZAVAME I NIE SAMO OD TEBE POMOS BARAME,
UPATI NE NAPATOT VISTINSKI,
PO PATOT NA ONIE NA KOI SE RAZLEA TVOJATA BLAGODET,(ISA, ABRAHAM JAKOV ISMAIL VNUCITE SITE VEROVESNICI SITE ONIE KOI BEA BOGOBOJAZLIVI)
A NE PO PATOT NA ONIE NA KOI SE RAZLEA OMRAZATA,( TOA SE EVREITE)I KOIE VO ZABLUDA SKRSNAA!( TOA SE HRISTIJANITE )
vo vrska so ova sto ti go citirirase sedmiot aet ke copiram   od tefsir k*ran , za da popsirno svatis,samo na bosanski,
"Na put onih kojim si blagodati podario, a ne na put onih na koje se srdžba izlila i koji su zalutali"/7/"Na put onih kojim si blagodati podario." Ovim se objašnjavaju riječi:
"Pravi put." Oni kojima je Allah blagodati podario spominju se također i u poglavlju (En-Nisa), gdje Allah Uzvišeni kaže:
"Oni koji su pokorni Allahu i Poslaniku, to su oni koji će biti u društvu vjerovjesnika, pravednika, šehida i dobrih ljudi kojima je Allah blagodati podario. A, lijepo li je to društvo! To je dobro od Allaha i dovoljno je da to samo Allah zna!" (4:69-70)
Ed-Dahhak navodi da je Ibn-Abbas rekao:
"...Na put onih kojim si blagodati podario...", jer su bili pokorni i samo se Tebi klanjali kao što to čine i Tvoji meleki, vjerovjesnici, pravednici, šehidi i dobri ljudi. To je u skladu s riječima našega Gospodara:
“A oni koji su pokorni Allahu I Poslaniku, ti su sa onima kojima je Allah blagodati podario.” (4: 69)
Riječi Allaha Uzvišenog:
"A ne onih na koje se srdžba izlila i koji su zalutali" znače: a ne na put onih na koje se srdžba izlila, jer oni na koje se srdžba izlila su, ustvari, oni čija je namjera loša, koji znaju što je istina, ali je i pored toga napuštaju. Isto tako, ne ni na put onih koji su zalutali i izgubili znanje koje im je dano. I oni lutaju u zabludi ne nalazeći pravoga puta prema istini. Negacija ovdje ima funkciju pojačanja značenja, kako bi se pokazalo da postoje dva iskvarena (izgubljena) puta, put židova i put kršćana.
PUT VJERNIKA pretpostavlja spoznaju istine i djelovanje u skladu s tom spoznajom. Budući da su židovi izgubili praksu, na njih se odnosi srdžba, a na kršćane zabluda, zato što onaj koji ima znanje, a ne postupa po njemu, zaslužuje srdžbu. Onaj ko nema znanje luta u zabludi. Stoga, kršćani, kada nešto žele učiniti, nisu u stanju naći Pravi put pošto nemaju odgovarajući pristup koji osigurava put do istine, pa lutaju. I jedni i drugi zbog toga zaslužuju srdžbu, iako se ona posebno odnosi na židove, u skladu s riječima Allaha Uzvišenog: "...onaj koga Allah prokune i na koga se rasrdi" (5: 60), a na kršćane zabluda - u skladu s riječima:
"Oni koji su još ranije zalutali, što su mnoge u zabludu doveli, te i sami sa Pravog puta skrenuli." (5:77) Hammad ibn Seleme prenosi od Adijja ibn Hatima da je rekao: /33/ "Pitao sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, u vezi s riječima Uzvišenog:”A ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, pa je rekao: "Židovi", te i usto dodao:”Niti onih koji su zalutali "kršćani!      Oni su zalutali!"


   Ovako prenosi Sufjan ibn Ujejne, sa svojim lancem prenosilaca, od Adijja ibn Hatima, a u predanju Ibn-Merdevejha od Ebu-Zerra se navodi: /34/ "Pitao sam Allahovog Poslanika u vezi s riječima:
"na koje se srdžba izlila", pa je rekao: "To su židovi", a ja dodao: "Niti onih koji su zalutali!", pa je rekao: "To su kršćani

POZDRAVИзменето од al_islamia - 01.Ноември.2009 во 18:33
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 18:24
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Al_Islamia, a koj se tie "nie" vo JASIN12?збунетост
drugarce kolku pati treba da objasnuvame za da svatite veke ednas, sekoj musliman vi objasnuva   na ovoj forum izgleda treba poedinacno
zborot nie, nas nam, ili sl se odnesuva na Bog. toa e voobicaena osobenost na arapskiot govor , koristen za istaknuvanje na vaznosta na govornikot, zamenka koja se odnesuva na Bog, vo nikoj slucaj ne prestavuva mnozina na govornikot tuku naprotiv , gi istaknuva ednostvoto i vaznosta na govornikot,.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 19:13
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

onoj sto go zabranal toj moze i da go dozvoli
onoj sto ne sozdade toj moze i da ne ozivi posle nasata smrt,
NIE SEKAKO KE GI OZIVEME MRTVITE I KE GO ZABELEZIME ONA STO GO NAPRAVIJA, A I TRAGITE NIVNI, I SEKOJA RABOTA KE JA VBROIME VO NASOKATA JASNA ' JASIN12.


Prashanjeto potekna od ovoj komentar:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

50. и, еве, тука сум да го потврдам Теврат и да ви дозволам нешто од она што ви беше забрането;


Mozhesh da navedish sto e toa sto Isus im dozvolil na lugjeto, a prethodno im bilo zabraneto od Boga?

ke se obidam da ti odgovoram ;
isus go potvrduva tevrat dadenata kniga na evreite , sto vsusnost im bese zabraneto na evreite vo torata ?, poradi grevovite sto evreite gi pravele , da ne gi nabrojuvam bog im zabranuva , t.e im gi zabranuva site zivotni koi imaat kopita a od kravite i ovcite   lojta i saloto im gi zabranil,(pa gi prokolna bog evreite zatoa sto lojta im bese zabraneta oni pocnaa da ja prodavaat lojta za malku korist) setoa ova im bilo zabraneto osven ona stoe narsanato na plekite nivni ili ona stoe pomesano so koski i toa e kazna zaradi nasilstvoto na evreite , sto go pravele megu sebe , so doaganjeto na verovesnikot isus    bog im go olesnuva i im dozvoluvaa , so drugi zborovi isus go okinuva del od zakonodastvoto na tevratot t.e,
torata . ova e ispravno mislenje za i okolu ovoj ajet ,
pozdrav


Koj mozhe da smeni Bozhja naredba, da im dozvoli na lugjeto onoa shto bilo zabraneto od Boga?


Ako velish...

Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

onoj sto go zabranal toj moze i da go dozvoli... sledi deka ako Bog sozdal i naredil, a Isus smenil, togash znachi Isus e Bog.

So ova samiot si dade odgovor na prashanjeto dali Isus e Bog ili ne.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 19:39
. и, еве, тука сум да го потврдам Теврат и да ви дозволам нешто од она што ви беше забрането; и ви доаѓам со знамение од Господарот ваш. Па, плашете се од Аллах и бидете ми послушни!

so znamenie od boga naredba na boga preku verovesnkikot na boga' isa ili isus
kade sto veli i vo citatot na jovan 5,30
no jas nisto ne mozam da pravam sam od sebe kako sto slusam taka i sudam i mojot sud e praveden oti ne ja baram voljata moja ,a voljata na otecot koj sto me pratil .

se sto se slucuva se slucuva samo so allahova volja i odredba
pozdrav
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 19:54
sledi deka ako Bog sozdal i naredil, a Isus smenil, togash znachi Isus e Bog
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
pa ti tvrdese deka isus e sin na boga od kade se ga on bog koga on samiot veli deka nee nisto se slusa i sudi sto ke mu rece otecot( vie velite otec nie allah ,) vo drugi citati tvrdite deka bog e eden a sega bog e dvajca sega izleguva deka bog nee eden tuku dva bogovi se gubi ona prvoto sto tvrdevte deka bog e eden   zasto vie mu prepisuvate na boga drug bog
ili sin ,
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 00:38
ХРИСТОС Е МЕСИЈАТА!!!
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 14:17
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

sledi deka ako Bog sozdal i naredil, a Isus smenil, togash znachi Isus e Bog
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
pa ti tvrdese deka isus e sin na boga od kade se ga on bog koga on samiot veli deka nee nisto se slusa i sudi sto ke mu rece otecot( vie velite otec nie allah ,) vo drugi citati tvrdite deka bog e eden a sega bog e dvajca sega izleguva deka bog nee eden tuku dva bogovi se gubi ona prvoto sto tvrdevte deka bog e eden   zasto vie mu prepisuvate na boga drug bog
ili sin ,


Citiraj me kade sum tvrdel deka Isus e sin na Boga, onaka kako sto vlish vo replikava.

Drugo, jas go izvlekov zakluchokot od tvojot komentar.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.