IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Македонска народна музика-By mariovec
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонска народна музика-By mariovec

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5253545556 58>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 1,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
MaGLa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MaGLa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2011 во 20:54
Имам прашање за една стара македонска песна...ја слушнав на радио Комета...И никако неможам да ја најдам...може да добијам некаква помош?? :)
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 20:39
Две верзии

http://www.youtube.com/watch?v=AtSAsoix7n4

http://www.youtube.com/watch?v=Ry8lBEQ5J1E&feature=related


Зашчо плачиш, зашчо жалваш,
ти високи Лисец,
зашчо с' м'гла се покриваш
од горе до долу?

Јас ќе плачам, јас ќе жалвам,
дор до век и веков,
зашчо видов как' заклаха
Лазо Папа Трајков.

Отрежаа му главата
за пендесет лири,
однесоа ја во Костур,
бакшиш на деспото.

Колку жално, срамно ести
за грцкиот деспот,
шчо го плате ѕверот Коте
да заколи Лазо.

Ај да кажим: „Бог да прости
Лазо Поп Трајков!
Првио и најголемио
костурски началник.
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 20:41
http://www.youtube.com/watch?v=Bmf0jnn1l8g&feature=related
песна за Леонид Јанков - Трба трби Гевгелеија
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
BiBi_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 27.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiBi_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2011 во 17:32

NO MATTER WHAT WILL HAPPEN I WILL ALWAYS SMILE!
Кон врв
Pa4a Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pa4a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2011 во 00:58
Originally posted by emibt08 emibt08 напиша:

Zdravo.. golem pozdrav do mariovec i site na forumot.

Barav pesni od Kenan Tairovski, pa taka stignav ovde
Ima edna pesna sto odese vaka:

"Nikogas povekje, nikogas povekje, nikogas jas i ti,
za nas nema da se vratat srekni denovi,
ostanav, ostanav, duso moja, sam na masata,
a tvojata slika stoi pokraj casata..."

Mislev deka e od Kenan, ama sega ne znam. Ako ja znae nekoj ke go molam da mi kaze koja e i od koj. Ako ja imate, uste podobro

Samo napred so ovoj odlicen forum


Па поздрав и од мене до сите на овој прекрасен форум.

- За почеток при разгледување на темава приметив едно постаро барање од “emibt08“ за една песна и мислам дека најдов нешто во врска со оваа песна, сега можеби е малку закаснато, но подобро да е закаснато одколку заборавено.
Мислам дека оваа песна не е од Кенан Таировски туку од група Лира со наслов: Никогаш повеќе.


Еве ја и таа песна: Никогаш повеќе


Поздрав и продолжете така.


Изменето од Pa4a - 13.Октомври.2011 во 01:04
Кон врв
vpvpv Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Ноември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vpvpv Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2011 во 22:40
Дали може некој да ми даде линк од цедето на МАРИЈА ДИМКОВА поради тоа што во RapidShare е избришано.Благодарам
Кон врв
babam bitola Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babam bitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2011 во 10:28
Se bara gramofonskata ploca "Koj Što Me Čue Da Pejam" - Vaska Ilieva-Glogovac Jugoton-LSY 61327

http://www.folklorediscography.org/Jugoton-LSY-61327.htm
Кон врв
vedes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vedes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2011 во 09:00
Една веке ретка плоча на големата пејачка на македонски песни претежно од Егеjот Љубка Рондова, изд. „Балкантон” – Софиja во 1986 година

01. Kito mome
02. Kade e Marinke majka ti
03. Tri godini Sevde
04. Izvor voda izvorvase
05. More mesecinko
06. Jana majka luto kolne
07. Ranila moma Bilbilja
08. Marie
09. Vaso Vojvoda
10. Ej mori mome
11. Vecer ke ti dojdam
12. Dotekla e voda
13. Ajde da ojme

Љубка Рондова е родена во Костурско село Шестево (на грчки Сидирохори), во 1936 година. Во 1948 година за време на грчката граѓанска војна спаѓа во групата на  децата бегалци, со кои е изведена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во Полска и во Чешка. Завршува словенска филологија во Карлово универзитет во Прага. Зборува неколку странски јазици. Во 1960 година семејството на Љубка доаѓа  во Бугарија и се утврдува да живее тука и таа работи како туристички водич, преведувач, уредник. Најсериозниот и пат на народна пејачка започнува откако се пресели во Софија, кога се запишал на најстариот во Бугарија ансамбл за народни песни и танци „Гоце Делчев”. Во него останува 30 години, долго време е солистка и лицето на ансамблот. Тука, во средината на бегалци од сите македонски краишта, оформува и го збогатува својот репертоар, изграден главно врз песни, наследени од мајка и баба, усовршува и своите изпълнителски вештини. Во 1980 година прави првите записи во Бугарското радио, а потоа и во „Балкантон”, Бугарската телевизија, Радио Благоевград. Тие се тиражирани на повеќе винил плочи, аудио и видео албуми.

http://www.multiupload.com/LLZJGR5TZ3






Изменето од vedes - 06.Ноември.2011 во 09:05
Низ цела Македониjа песна се пее, оро се вие...
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 22:53

Васка Илиева - Оро води Ангелина

http://www.youtube.com/watch?v=GNXEcl3Ogkk&feature=share
Кон врв
vedes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vedes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 10:40
Фати се Бое на оро ... Оваа народна песна се пее од многу изведувачи, но не сите ја пеат докрај со последниот куплет. Затоа го видете прекрасно исполнување на група Кале и Виданка Георгиевска и текстот на песната.

ФАТИСЕ  БОЕ  НА ОРО

Фати се Бое мори, на оро,

орото не прилега без тебе,

момите плачат  Бое, за тебе.

Како да се фатам Стоjaн  на оро,

кога си немам Стоjaн фустанче,

за тенка половина коланче,

за бело грло герданче.

Фати се Бое мори, заиграj,

jac ке ти купам Бое, фустанче,

за тенка половина коланче,

за бело грло Бое, герданче.

Аjде да се фатам Стоjaн на оро,

Кога си купил Стоjaн,  фустанче,

за тенка половина коланче,

за бело грло Стоjaн, герданче.


http://www.youtube.com/watch?v=WNujgTh4ZF0&feature=related







 

 




Изменето од vedes - 10.Декември.2011 во 10:50
Низ цела Македониjа песна се пее, оро се вие...
Кон врв
MajaAce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MajaAce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2011 во 14:24
Здраво на сите.

Немав време да ги разгледам сите песни, но барам неколку од Ефто Пупиновски, од тука симнав неколку негови песни што Мариовец ги имаше поставено, но тие што ги барав ги немаше, ако е можно да ги аплоадираш би ти била благодарна

Ефто Пупиновски- Што ми можеш ти
Ефто Пупиновски- Вишен галебе
Ефто Пупиновски- Малку ми се три кафани..

И се друго што имате од Ефто е добредојдено.

Поздрав
Кон врв
dragan_sydney Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dragan_sydney Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2011 во 00:06
Pozdrav Maja, eve ti gi baranite pesni i uste edna poklon od mene, mozda ke ti se najde :)
www.megaupload.com/?d=N6SVS57D
Кон врв
MajaAce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MajaAce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2011 во 13:32
Ти благодарам Драган..

Изменето од MajaAce - 03.Февруари.2012 во 12:19
Кон врв
dragan_sydney Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај dragan_sydney Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2011 во 01:36
Eve gi i ostanatite pesni sto gi imam od Efto (stom velis deka gi obozavas negovite pesni)
Pozdrav i sekoe dobro
Dragan

www.megaupload.com/?d=JQYAP8KH
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5253545556 58>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.