IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Те допираат туѓите неволи?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Те допираат туѓите неволи?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 19:26
Да жал ми е за туѓите неволји кога ќе видам некој човек болен од некоја тешка болест тага ми доаѓа на душаватагаИ секогаш кога можам донирамнамигнување

Изменето од ВАЖНА - 14.Ноември.2009 во 19:26
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 23:24
zavisi kolku se tugji
ono ne bum majka tereza голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 00:09
Ме допираат туѓи неволји, понекоја повеќе/помалку од други, но воглавно ме погодуваат и баш ми треба време онака, да се совземам откако ќе допре до мене некоја вест.


Изменето од maria_magdalena - 15.Ноември.2009 во 00:10
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 14:37
Во зависност за која личност се работи...
Ако е за семејство или пријатели, ме допираат, и тоа многу...

А за на пример обични познаници, не сум безчувствителна, но сепак...не до толку...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 18:20

da...pa i za kogo bilo da se raboti. No sepak, vo odredeni slucaevi gordosta e mnogu pojaka od zelbata da se pomogne vo nevolja

Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 00:14
da, me dopiraat i socustvuvam so site lugje poznati i nepoznati koi gi maci bolest,siromastija,bezrabotica...doniram redovno,aktivna sum na site humanitarni nastani i se trudam sto poveke da pomognam bilo so hrana,obleka,paricni sredstva no mora da priznaeme ne e dovolno ako na tie lugje ne se angazira drzavata so svoite ministerstva dolgorocno da im gi resi problemite bilo da se raboti za socijalno zagrozenite lica,lica so posebni potrebi,decinja bolni koi imaat potreba od lekuvanje vo stranstvo i tn.Ne bi bilo vred i ne e za spomnuvanje koga na nekogo i nekade si pomognal-no toa ti ja ispolnuva dushata i bi dala i poveke no moznostite se tie. a da znaete ne e voopsto lesno da tropas na vrati na dobri firmi za da izmolis nekoja donacija od keramicki plocki,cement, knigi...tri pati ke se prepotis dodeka da vlezes zosto neznaes kako ke izlezes,no za sreka ima i dobri humani lugje,a potoa od napravenoto dobro delo stanuvas posilen i prodolzuvas natamu po patot koj te vodi kon domot 11 oktomvri,momin potok -punktot na crveniot krst za bezdomnici,psihij.bolnica Negorci,Bansko i mojata prijatelka roze,povekedetnoto semejstvo vo Pripor,rom. naselba Zlokukani,katlanovo....pa vardariste...posakuvam da gi ima sto pomalku site ovie lugje na koi im treba podadena raka ,posakuvam da nemaat potreba od bilo kakva pomos no i toa e ksmet ...se nadevam na drugion vek ako go ima a velat tamu sme site ednakvi -no ne se slozuvam so taa teza zatoa sto tie sto imaat ednas umiraat a tie sto nemaat sekoj den! zatoa da pomagame vo ramkite na nasite moznosti...
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 22:31
sekako deka ,,da,,
samo covek bez emocii ne moze da go doprat.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 00:49
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

sekako deka ,,da,,
samo covek bez emocii ne moze da go doprat.
 
големо%20гушкање
како реагираш во таквите ситуации?
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 14:52
мене апсолутно ич не ме допираат ни туѓите па ни моите невољи
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 15:10
Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

мене апсолутно ич не ме допираат ни туѓите па ни моите невољи

зошто
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2011 во 23:55
Дали Те допираат туѓите неволи?
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 22:36
Да, многу.
Имам голем проблем-сама со себе во тој поглед. Не останувам рамногушна, не останувам само на искажување сожаление туку преминувам во акција и барам начини да се реши невољата.
Многумина ми замеруваат кога ќе им се јавам да помогнат за некој кој има потреба од нивна помош. Такаречи никој не ме разбира зошто “си го користам“ кредитот за некој кој не ми е “близок“. Не ме разбираат кога ќе одговорам дека ми е близок/блиска по тоа што е човек кој има мака.тага
А јас не знам да функционирам поинаку.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 00:32
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Да, многу.
Имам голем проблем-сама со себе во тој поглед. Не останувам рамногушна, не останувам само на искажување сожаление туку преминувам во акција и барам начини да се реши невољата.
Многумина ми замеруваат кога ќе им се јавам да помогнат за некој кој има потреба од нивна помош. Такаречи никој не ме разбира зошто “си го користам“ кредитот за некој кој не ми е “близок“. Не ме разбираат кога ќе одговорам дека ми е близок/блиска по тоа што е човек кој има мака.тага
А јас не знам да функционирам поинаку
па мислам и дека не постои друг начин. Ако се сака човек самиот себеси, ќе ги сака и другите подеднакво како и себеси. Ако не ги сака луѓето околу себе, многу е веројатно дека не се сака ниту почитува самиот себе. Едното со другото одат под рака. Егоистите пак не се сакаат себеси, туку се повеќе лакоми, отколку себезаљубеници. Ним никогаш ништо не им е доста!

И да mamamd, во едно нешто се согласувам со тебе. Близок ни е навистина секој еден човек за кого знаеме дека е жив. Не мора да се познаваме со него, потребно е да имаме разбирање за неговиот проблем и да имаме здрава и цврста волја да му се најдеме во невољата и да му помогнеме. Без приговарање, без ропотење во себе, без мрчење и оговарање!! Ако сакам и можам да помогнам - ОДАМ ДА ПОМОГНАМ и тоа ќе го направам со добра и слободна волја и со отворено срце полно со љубов! Некогаш е добро и да се натераме да бидеме добри, оти многу нешта во овој свет прават да бидеме луѓе кои не сакаат да бидат добри, кои не сакаат да љубат. кои не сакаат да бидат пожртвувани за доброто на ближниот. Ако човек истапи и се бори против тоа, тогаш блазе си него! Ќе го привлече Благословот Божји врз себе!
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 22:49
najcesto da...poveke za niv zanam da se iznerviram odkolku ako na mene ako mi se desi neso
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.