IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - styling v.s. tuning
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

styling v.s. tuning

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Прашање: Што би одбрале?
Одговор Гласови Статистика
2 [25,00%]
6 [75,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: styling v.s. tuning
    Испратена: 15.Октомври.2009 во 12:16
 
На многу луѓе му се мешаат поимите стајлинг и тјунинг и мислат дека ако и ставиле на колата 2 спољери - ја тјунирале
 
Стајлингот вклучува: Надворешно разубавување на колата, убава фарба, алу. фелни, изменет ентериер, затемнети стакла, спортски волан, боди кит , спољери, изменети ретровизори и фарови, украсни ауспсу ...и.т.н... (првата слика)
 
 
Тјунинг вклучува: Промена на цел мотор или делови (радилица ,клипови...) со цел да се добие подолема снага, промена на потпирањето , промена на преносот на погон, изменување на издув со цел полесно согорување , узмени во системот за управување, надградба на турбо, Supercharger, модификација (или измена) на вбризгување итн...  (втората слика)
 
ШТО БИ ОДБРАЛЕ???
 
 
 
 
 
 


Изменето од volkswagen - 15.Октомври.2009 во 12:17
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 18:29
не би одбрал ни едно од двете, знаеш дека ја би бил за оригинална реставрација на некој класик среќа

Изменето од zabegan - 15.Октомври.2009 во 18:29
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 20:09
Јас сум за тјунинг . Од секогаш сум ги презирал позерите и не сум се нашол таму .
Сакам кога тргам на старт да ме залепи за седиштето да ми го крене желудникот , обожавам кога ми го пореметува крвниот тек под притисок на гравитацијата . Па уште ако е заден погон ме вади од памет , нека остане меѓу нас ама некогаш имам ерекција кога возам лудо . И кога ќе испаднам од кола си викам шо праам бе треба ли да се залепам некаде да ми дојде паметот ама џабе се додека не седнам пак и одново исто .
   
Тоа чувство не може да се добие од стајлинг тоа е ефтина шминка за парадирање .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 20:02
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Јас сум за тјунинг . Од секогаш сум ги презирал позерите и не сум се нашол таму .
Сакам кога тргам на старт да ме залепи за седиштето да ми го крене желудникот , обожавам кога ми го пореметува крвниот тек под притисок на гравитацијата . Па уште ако е заден погон ме вади од памет , нека остане меѓу нас ама некогаш имам ерекција кога возам лудо . И кога ќе испаднам од кола си викам шо праам бе треба ли да се залепам некаде да ми дојде паметот ама џабе се додека не седнам пак и одново исто .
   
Тоа чувство не може да се добие од стајлинг тоа е ефтина шминка за парадирање .
TOOOOOOOOO....alal da ti e majstoreголема%20насмевка 
Кон врв
scorpius Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scorpius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 22:03
а jас сум за стаjлинг
стаjлингот ги покажува индивидуалните црти и желбите на возачот, неговиот карактер
зошто ми е тjунинг, ако сакам помокен мотор, фирмата го има произведено
а и секоjа сериозна марка коли си има и тjунинг-фирма
нема смисла секи сам да се пика, каде не му е работа
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 17:14
се сложувам со скорпиус, место да трошиш сам пари на кола, можеш да си купиш кола со мотор каков посакуваш
но не се сложувам ни со едното ни со другото, секоја кола си има свој карактер, без разлика дали е по мотор или надворешност, не можеш да ставиш турбо на некое пегличе или да ги уништиш прекрасните линии на некоја кола со спојлери, хауби браници и т.н.

си ги саскам колите такви какви што се и ги ценам секоја посебно, единствено нешто што би менувал кај некоја кола е бојата
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 03:52
и то и то (ама поќе сум за Styling)



Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 18:17


Jas sum za kombinacijata styling so tuning...
Nema nisto podobro od ubavo sredena kola, so dobro istunirano srce....
Samiot izgled na kolata otkriva deka pod nejzinata hauba spie zver, koj so edno ckrapnuvanje na klucot se budi i ja pokazuva svojata surova neskrotliva sila....
голема%20насмевка
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 18:20
Da...AMA poentata na temata e da odberesh edno i da kazesh zoshto
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 18:20

jas bi odbral ova..голема%20насмевка
повеќе сакам тјунинг....
е сеа ќе прашате зошо?? па едноставна причина сакам да оставам траги од мене на седиштата у аутото т.е. ко ќе тргнувам да ме лепи за седиште, а има тука замешано прсти и брзината...
стајлингот  е само за надворешните линии на аутото, а перформансите???затоа одбрав тјунинг..


Изменето од vlad0 - 06.Декември.2009 во 18:25
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 18:27
Неможам да одберам, бидејќи моментално моето возило после процесот на тјунинг влегува во процес на стајлинг.... Така да повторно ја правам комбинацијата.
Отсекогаш ми било тоа еден вид пасија..
Можете да го видите тоа и по Хондата која ја продавам...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 18:30
брату а која е цената на хондата?збунетост
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 20:45
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Неможам да одберам, бидејќи моментално моето возило после процесот на тјунинг влегува во процес на стајлинг.... Така да повторно ја правам комбинацијата.
Отсекогаш ми било тоа еден вид пасија..
Можете да го видите тоа и по Хондата која ја продавам...





и мене ми е пасија тоа па поготово со јаки вуфери и појачала......мераци мераци мечтаење


Изменето од Iron Man - 06.Декември.2009 во 20:53
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 21:06
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Неможам да одберам, бидејќи моментално моето возило после процесот на тјунинг влегува во процес на стајлинг.... Така да повторно ја правам комбинацијата.
Отсекогаш ми било тоа еден вид пасија..
Можете да го видите тоа и по Хондата која ја продавам...





и мене ми е пасија тоа па поготово со јаки вуфери и појачала......мераци мераци мечтаење

бога мимечтаењемечтаењемечтаењемечтаењемечтаењемечтаење
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.