IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Кирилица пред СВ.Кирил и Методи-воэможно ли е?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кирилица пред СВ.Кирил и Методи-воэможно ли е?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 14:44
Originally posted by Македон Македон напиша:



Мамамд, ако плочата е стара три илјади и повеќе години, како би можела да е латиница? намигнување

I jas se prasuvamголема%20насмевка I sega ke vrtam telefoni i ke prakam mailovi da mi objasnat onie koi se za ova strucniнамигнувањенамигнување
Neka ja zarabotat platata i neka go opravdaat odenjeto po megjunarodni kongresiнамигнување
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 13:18
grcko 9. vek p.n.e.
 etrursko 8. vek p.n.e.
 latinicno7. vek p.n.e.
glagolicno 862. godina
kirilicno 10. vek


Etrursko pismo e osnova za latinicata.

голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
голема%20насмевка


Изменето од ADVISOR - 08.Февруари.2010 во 13:34
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 13:37
Но основата на кирилицата некако ја нема,или некој несака да промовира која е основата на кирилицата
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 14:27
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Но основата на кирилицата некако ја нема,или некој несака да промовира која е основата на кирилицата



..........збунетост
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 15:02
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Но основата на кирилицата некако ја нема,или некој несака да промовира која е основата на кирилицата


Grckata azbuka
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 15:11
Таква е теоријата ДА но не е баш потврдена,има многу научници што не се согласуваат со таа теэа,исто на пр. како и еволуцијата на Дарвин
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 15:35
Глаголицата се знае што е, да не се повторуваме...

Не може да има кирилица од прости причини - името кажува од кога потекнува и од каде, иако св. Кирил не ја користел таа азбука...

јасно си се гледаат грчките букви - тоа не е проблем, а и причините се логични...

калиграфијата на глаголицата е сложена, затоа само најспособните ја употребувале.

Кажавме за Охридската школа и тоа е тоа...

Кирилица пред св. Кирил не може да има ...

Буквите постојат, но св. Кирил пишувал со други букви.

Тие ги употребувал само кога пишувал грчки.
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 15:41
Така е најлесно - неможе да има и готово
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,230 секунди.