IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Кирилица пред СВ.Кирил и Методи-воэможно ли е?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кирилица пред СВ.Кирил и Методи-воэможно ли е?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 00:17
Убаво - барем во нешто да се согласиме,сепак балканот е пребогат со стари,праантички эаписи - толку многу што веке эа Балканот се раѓа нова историска теэа на нова нација,постара од античката неиэдржана хеленска теэа на нација.
Скоро и да не постои литература во Европа која да не го натопила перото, односно усните од нектарот на древномакедонската литература, драматургија, филозофија и други мудрости. Токму затоа се поставува прашањето: Која беше причината, за решеноста на германските етниколози да создадат нова(хелено) "нација" на најужниот дел на Балканот? Причината е многу флуидна, прозрачна и јасна!

Германците се плашеа да не случајно по распаѓањето на Турската империја воскресне модицифицирана Византијската Империја, да не случајно се појави на сцената на Медитеранот некој нов Филип и Александар Македонски - на чело на обновена Теменидската империја, бидеќи Балканот постојано вриеше, сега од Словените, Венетите, Феникијците, Илирите и особено од Македонците. Теменидите беа од Рупишта, Костурско, древна царска династија. А според германскиот лингвист Макс Фасмер, Теминидите се синоним на расни луѓе, водачи на древните Македонци. Познати беа нивните аспирации што ги имаа наследено Мокровци од Мокрино, пак Костурски посед.
Успесите на изникнатата на македонска почва ЦарСамоилова империја на Балканот, која совпадна со покрстувањето на Словените од браќата солунчани Кирил и Методиј започнувајќи од бреговите на Егејот преку Киев и Москва се до Камчатка, не беше помал страв од оној што го имаа посеано на Балканот Филип и пошироко на трите континенти неговиот син Александар Македонски.
Германците во средновековјето со нивните аспирации да ги покорат Словените во Европа и Азија, ги има злогласните крстоносни походи. Но, пред нив на пат им се исправија Полјаците заедно со другите западни и источни Словени. Доволно е да се потсетиме на крвавата битка на крстоносците на Грумвалското поле и Тененберг со големата словенска солидарност и братска помош од сите западни и источни Словени. Овие битки ги опишува големиот полски писател Сјенкјевич во неговиот историски роман - Крстоносци.

Историјата е жива материја,топрва ке го гледаме следното,ново продолжение
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2009 во 10:59
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ајде пак убаво погледни ја плочата - и јас мислев така како тебе првиот пат - эошто на првото С ја нема средната цртка,или эошто на последното Σ ја има средната цртка а на првото ја нема
Originally posted by Boogie Boogie напиша:




„Аскаритес“ значи паразити кои живејат во храносмилателниот систем на човекот и животните, нешто како глисти.

Значи овој „астронаут“ е всушност античко-македонски лекар, кој го лечи коњот од аскаритите.

Или тоа е првиот ветеринар во светот.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 11:49
Не сум го энаел ова
Кон врв
MySelfme Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MySelfme Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 21:44
Woww, ne mi se veruva....
NOTHING NEVER ENDS...

Kakov paradoks!!!Sovrsenata ljubov e onaa sto ne pravi nesrecni.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 07:52
Boogie,

Od kaj ti utvrdi deka e stara medju 3-9000 godini. Ili mu veruvas na kumanovecot so ja cuva plocata.
Sega ke izleze deka ne sme ni anticki, tuku deka i antickite si raskazuvale za nekakvi si anticki pred niv, a tie od pred niv za nekoi si pred niv.

Aj da dadam eden predlog, naj naj naj Antickiot se pojavil koga i big bengot pred 12 milijardi godini i tuka se pojavuva makedonizmot, da se objavi na svetot i zavrsena rabota.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 08:09
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ајде пак убаво погледни ја плочата - и јас мислев така како тебе првиот пат - эошто на првото С ја нема средната цртка,или эошто на последното Σ ја има средната цртка а на првото ја нема
Originally posted by Boogie Boogie напиша:




„Аскаритес“ значи паразити кои живејат во храносмилателниот систем на човекот и животните, нешто како глисти.




E arno sto ova moze da se procita  kako ACKAPITES,ama moze da se prevedi i kako SPAS, SPASITELголема%20насмевка vo zavisnost na koj jazik ke se prevede.намигнување



Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 13:35
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Boogie,

Od kaj ti utvrdi deka e stara medju 3-9000 godini. Ili mu veruvas na kumanovecot so ja cuva plocata.
Sega ke izleze deka ne sme ni anticki, tuku deka i antickite si raskazuvale za nekakvi si anticki pred niv, a tie od pred niv za nekoi si pred niv.

Aj da dadam eden predlog, naj naj naj Antickiot se pojavil koga i big bengot pred 12 milijardi godini i tuka se pojavuva makedonizmot, da se objavi na svetot i zavrsena rabota.


А што правиме во ситуација ако се докаже дека Кирилицата е бугарска , када да ти најдеме анички Бугари кои биле обесправени затоа што не било дозволено да се нарекуваат Бугари во антиката , а ?

Изменето од eptendosadno - 06.Февруари.2010 во 13:36
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 20:57
Не те раэбирам,ова прашање ти е эа во некој друг свет кога би живееле или
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 22:42
Е тоа е , “ Кога би имала бабата ... “
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 22:52
Aha ok - koga bi imala baba togas bi nemal dedo
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 14:10
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ајде пак убаво погледни ја плочата - и јас мислев така како тебе првиот пат - эошто на првото С ја нема средната цртка,или эошто на последното Σ ја има средната цртка а на првото ја нема
Originally posted by Boogie Boogie напиша:




„Аскаритес“ значи паразити кои живејат во храносмилателниот систем на човекот и животните, нешто како глисти.




E arno sto ova moze da se procita  kako ACKAPITES,ama moze da se prevedi i kako SPAS, SPASITELголема%20насмевка vo zavisnost na koj jazik ke se prevede.намигнување





Не би можело да се прочита како Ацкапитес, затоа што во тоа време латиничното писмо го немало на овие простори.намигнување
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 14:27
Originally posted by Македон Македон напиша:










E arno sto ova moze da se procita  kako ACKAPITES,ama moze da se prevedi i kako SPAS, SPASITELголема%20насмевка vo zavisnost na koj jazik ke se prevede.намигнување



[/QUOTE]

Не би можело да се прочита како Ацкапитес, затоа што во тоа време латиничното писмо го немало на овие простори.намигнување
[/QUOTE]
E toa ti se vika fatamorganaзбунетост Go gledash, go citash, go razbirash, ama ne e latinicaголема%20насмевка
голема%20насмевка
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 14:36
Македон, а можно е па некој покасно да го донесол тука на овие простори...

Не ја знам историјата на каменов - но мене лично и вака од око и според калиграфските способности на клецачот ми гледа апсолутно многу нов...


Глаголицата е глаголица...

Грчката азбука како дел од Преславската школа (каде според сите факти се појавува Кирилицата) долг период е застапена на тие па и на нашите простори...

Од административни причини и просто кажано за да е полесно за учење и разбирање, на грчките букви од глаголицата додадени се славјанските гласови и така настанува Кирилицата...

Кој кога и каде... се е само претпоставка - но едно е факт; тоа е грчка азбука со славјански гласови...

Наша азбука е Глаголицата.... која за жал денес речиси ја нема и одамна престанала да биде интерес на научната јавност... а па за кај нас нема што да зборам...

Едно треба да ни биде јасно: свв. браќа Методиј и Кирил и нивните ученици Климент Наум и останатите особено во Охридската книжевна школа ја употребувале Глаголицата... тоа е факт од кој нема бегање.

Најстар кириличен споменик од Охридската книжевна школа е “Болонскиот псалтир“ кој најверојатно е напишан за време на владеење на Иван Асен 2 - 1241 год. во Охрид, поточно во с. Рамне кое се наоѓа неколку километри до Охрид. Во селото каде што се претпоставува дека бил манастирот има прекрасна панорама и се гледа целиот град и тврдината како на дланка.

Значајно за самата книга е тоа што во неа има и глаголични редови што посочува дека и тогаш глаголицата се употребувала или самиот препис (транскрипција) е правен од глаголица.

Колку што јас знам за Охридската книжевна школа - ова е најстариот запазен до денес ракопис на Кирилица...

Ако некој знае или има нешто друго постаро од ова на кирилица, а да припаѓа на Охридската книжевна школа,  би се радувал многу да го видам...


Конечно треда ба се разбие стереотипот и да се признае дека Глаголицата е наша азбука и таа од секогаш била авторитетна и употребувана на овие простори...


Затоа Кирилицата ја има пред свв. Кирил и Методиј, но со друго име...

Иако самите браќа не пишувале и не измислиле Кирилица...

со други зборови колку и да е болно - тоа (Кирилицата) е “грчка“ азбука... со словенски букви трансформирани од глаголицата...


Прашање е зашто не се употребува глаголицата - одговорот е едноставен... ради сложената калиграфика...


и затоа полесно му било на луѓето што пишувале пред тоа грчки, да додадат некои букви за соодветните гласови што таму ги нема... и сето тоа да си го прилагодат на сопствениот јазик


тоа е јасно како ден...


Изменето од Tetratka - 07.Февруари.2010 во 14:39
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 14:37
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:










E arno sto ova moze da se procita  kako ACKAPITES,ama moze da se prevedi i kako SPAS, SPASITELголема%20насмевка vo zavisnost na koj jazik ke se prevede.намигнување





Не би можело да се прочита како Ацкапитес, затоа што во тоа време латиничното писмо го немало на овие простори.намигнување
[/QUOTE]
E toa ti se vika fatamorganaзбунетост Go gledash, go citash, go razbirash, ama ne e latinicaголема%20насмевка
голема%20насмевка
[/QUOTE]

Мамамд, ако плочата е стара три илјади и повеќе години, како би можела да е латиница? намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.