IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Совршен Вид [моја e-книга]
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Совршен Вид [моја e-книга]

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Боби Аврамоски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Боби Аврамоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Совршен Вид [моја e-книга]
    Испратена: 30.Септември.2009 во 00:06
Се надевам темата е во согласност со правилата, бидејќи се работи за бесплатен материјал, а веб страната која е наведена не е никакво спамирање или рекламирање и има повратен линк до idividi.com.mk


Конечно дојде и денот кога редно е јавно да ја објавам мојата прва, се надевам не и последна, книга. Пред околу 6 месеци решив да напишам една книга од областа за природната корекција на видот и еве ме сега, конечно го завршив делото вложувајќи голем труд во него.

Бидејќи не сум доктор или здравствен професионалец книгата не претставува мое целосно оргинално дело, туку таа се состои од разни искуства и насобрани корисни информации за корекција на видот по природен пат составени во една целина, затоа најмалку што сакам е да бидам тужен поради мојот обид да им помогнам на луѓето.

Книгата и сите дополнителни упатства се бесплатни, останува на вас добрата волја, трпението, решителноста, одговорноста и мотивацијата, а јас ви гарантирам дека ќе го добиете својот совршен вид повторно, ако го следите долунаведениот програм.


Совршен Вид





Информации:

Цитирај Официјален сајт на книгата:
www.sovrsen-vid.ws.mk
Сите потребни информации ќе ги најдете таму



Очите се неверојатни.

Не е важно со кој очен "проблем" се соочувате, вашите очи секогаш ја задржуваат способноста да се излечат самите себеси. Вие може да гледате совршено.

  • Миопија
  • Хиперопија
  • Презбиопија
  • Астигматизам
  • Слаб ноќен вид
  • Срабизам (кривење на очите)
  • Амблиопија (мрзливо око)
  • Фотосензитивност (чувствителност на светлина)
  • Фотофобија (страв од светлина)
  • Очно напрегнување, главоболки и воспалени очи.

Едноставно не е важно што не е во ред со вашите очи.

Ако им дадете нега и поддршка каква што им е потребна, тие ЌЕ се излечат самите себеси.

Совршениот вид е ваше право стекнато од самото раѓање.




Симнете ја PDF верзијата



Симнете ја DOC верзијата



Се најдобро и со среќа!!!



Сеуште сајтот и книгата се во БЕТА верзија затоа сите критики и предлози се добредојдени


Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 00:11
.


Изменето од anakin - 30.Септември.2009 во 21:18
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Боби Аврамоски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Боби Аврамоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 00:39
Originally posted by anakin anakin напиша:

големо%20гушкањеbravo coeku
taka treba


Фала man, многу ми значи твојата поддршка ;)
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 21:06
Охх, пред некој ден осетив некое нарушување на видот на таблата во училиштето, во последно време можеби како резлутат на повеќето време што го минувам пред компјутер и ми заслабел видот, ова многу ќе помогне во здравјето на моите очи.
Браво само напред, супер е.среќа
Кон врв
Боби Аврамоски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Боби Аврамоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 11:57
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Охх, пред некој ден осетив некое нарушување на видот на таблата во училиштето, во последно време можеби како резлутат на повеќето време што го минувам пред компјутер и ми заслабел видот, ова многу ќе помогне во здравјето на моите очи.
Браво само напред, супер е.среќа


Очите се изложени на голем напор седејќи пред компјутер и зјапајќи во мониторот, затоа можни се нарушувања за видот надалеку. Ќе прочиташ таму во книгата зошто и колку е лошо тоа зјапање по мониторот со саати и како да се одбегне (Work Pause).
Иначе фала за коментарот трепкање
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 19:39
Браво, секоја чест!!!!среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 12:33

-Nadvoresni tela vo oko
-Hemikalii vo oko

Vazno:

-Vednas povikajte Brza pomos
-ako vo okoto ima nasobrano mnogu krv,pokrijte gi dvete oci so cista krpa i odneseye go povredeniot vo najbliskata bolnica
-ako povredeniot krvari od oko,podignete mu ja glavata do nad srceto,prekrijte gi ocite so cista krpa i nosete go na lekar
-ako se somnevate na povredi na glavata,r`betot ili grbot, ne go pomrdnuvajte povredeniot i cekajte Brza pomos.

Simptomi:

-posekotina ili modrica na okoto
-bolka vo okoto ili okolu nego
-krvavo oko
-suvo oko ili oko koe cesa
-solzenje
-brzo trepkanje
-nemoc da se drzi okoto otvoreno
-cuvstvitelnost na svetlo
-osteten vid
-glavobolka
-razlicna golemina na zenicite

-----G O L D I------
Кон врв
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 12:33

Prva pomos:

-ne pipajte i ne se obiduvajte da go otklonite nadvoresnoto telo od okoto
-ako e golemo (penkalo,igla),prekrijte go so plasticna cista casa koja mozebi ke treba i da ja probusite
-zalepete ja casata da ne mrda
-pokrijte go drugoto oko so cista krpa za da ne se mrda i povredenoto
-ako e nadvoresnoto telo malo,pokrijte gi dvete oci so cista krpa i nezno pricvrstete ja na mesto da ne mrda

-izmijte gi racete so voda i sapun
-zamolete go povredeniot da gleda nagore i poleka da vrti so pogledot
-ne dozvoluvajte da go trlja okoto
-predizvikajte solzi vo okoto
-ako go vidite predmetot,poleka povlecete go gorniot kapak od okoto nadolu,preku dolniot
-taka ke predizvikate solzenje sto moze da go isfrli predmetot
-ako go gledate predmetot poleka izvlecete go so pomos na cista tkaenina
-ako ne izleze i taka,isperete go okoto obilno so obicna voda
-mozete i da napolnite dlabok sad so cista voda,pa taka povredeniot da zagnjuri i da gi otvori ocite pod voda-predmetot ke izleze
-ne upotrebuvajte paloma maramici ili vata pri vadenje na predmetot

-ne go vadete predmetot ako se naogja vo zenicata!!!

-ako izleze predmetot na dolniot kapak isperete go so voda ili vnimatelno izvadete go so platneno cisto maramce so koe ke napravite cosest del
-koga e predmetot izvaden povredeniot treba da gi izvadi lecite dokolku gi ima.

-dokolku e predmetot na gorniot kapak,povlecete go kapakot napred
-pod nego stavete shkorce od kjibrit i poleka vratete go kapakot podignat nazad
-no drzete go so pokazalecot za trepavicite vo taka siroka otvorena sostojba
-koga taka ke go otvorite siroko kapakot i koga ke go vidite predmetot na istiot nacin kako i od dolniot otlklonete go vnimatelno i nezno so maramce vo spic ili isperete go so voda
-koga e predmetot izvaden,vratete go kapakot vo normalna polozba

-ako povredeniot ima bolki po vadenjeto na predmetot ili slabo gleda,prekrijte mu go prvo povredenoto oko so maramica, a potoa dvete so cista krpa koja vnimatelno ke ja fiksirate i nosete go vo najbliskata bolnica ako povredeniot e prenosliv.

-----G O L D I------
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 16:52
Ќе може ли некој да ми објасни што е срабизам!?
Ве моооламмолитва
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 16:35

страбизам?



"Кривење на очите или страбизам е чест проблем, може да се јави од најрана возраст, а може да биде присутен и од раѓање. Во повеќето од случаите страбизмот се јавува и подоцна, во првите години од животот на детето. Ако родителите забележат кривење на очите, веднаш треба да консултираат очен лекар, а со рутински преглед во третата година од животот може да откријат одредени проблеми, па со навремено решавање ќе се превенира појавате на страбизам. Причините за појава на страбизам може да бидат поради нарушување во најраната фаза од развојот на очите - интраутерино, одредени нарушувања или слабост во подоцнежниот период по раѓањето, но и во првите години од животот."
-----G O L D I------
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 21:18
Јас ја имам таа ствартага
Левото око поточно.
Едно време праев вежбибла%20бла
И сега сосем малку се криви, само кога гледам оддалеку.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 21:32
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Јас ја имам таа ствартага
Левото око поточно.
Едно време праев вежбибла%20бла
И сега сосем малку се криви, само кога гледам оддалеку.


Уф, тие очни вежби охедна недела едното око затворено привремено, другата недела другото око охПа гледај секој ден 10 мин во тоа таму апаратот со сликички ох
Па после се сменија сликичките, ставија небо со ѕвезди наместо циркус голема%20насмевка

Како и да е, што порано одење на очен лекар - толку подобро ќе се открие за што се работи и побрзо да се почне со лечење. Чисто за информација, да не ја правете истата грешка како мене.
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 21:50
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Јас ја имам таа ствартага
Левото око поточно.
Едно време праев вежбибла%20бла
И сега сосем малку се криви, само кога гледам оддалеку.


Уф, тие очни вежби охедна недела едното око затворено привремено, другата недела другото око охПа гледај секој ден 10 мин во тоа таму апаратот со сликички ох
Па после се сменија сликичките, ставија небо со ѕвезди наместо циркус голема%20насмевка

Како и да е, што порано одење на очен лекар - толку подобро ќе се открие за што се работи и побрзо да се почне со лечење. Чисто за информација, да не ја правете истата грешка како мене.

Од негде 3 год. ме однеле на очно, а ондак на 6-7 год. ги праев тие вежби.
Меѓутоа не е комплетно решен проблемот.тага
Ми викаат дека треба да носам очила.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 22:24
А што чекаш изненадување
Тиги, не си играј, за видот се работи. Ако ти рекол така очниот лекар - послушај! големо%20гушкање
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.