IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Рецепти за солени јадења
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рецепти за солени јадења

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 30>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 13:37
 JUVELAKI CORBA
GRCKO PREDJADENJE
 
-1l. voda
-2 kocki kokosja supa
-1 solja oriz
-1 solja meleno meso
-1 jajce
-origano
-seckan magdanos
-seckan morkov
-seckan luk
-vegeta
 
Vo tendjere ja stavame vodata da zovrie so kockite supa.
Na strana pravime topki od orizot i melenoto meso zaedno so jajceto.
na druga strana pak, zemame pavlaka 1 solja mlaka voda i 1 lazica brasno. toa poleka go mesame.
prvo gi dtavame topkite vo supata i varime 30 min. (dovolno za da se svari orizot), a potoa dodavame zacin, magdonos, origano, morkov, luk....i na kraj pavlakata.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 13:00
ova e recept od najednostavnata supa na svetov...vcera bas ja praev, mnogu e vkusna

300grama morkovi, kitka magdanos, fide, (sol i vegeta) , jas stavam i koper, i + biber (melen) ama stajte pojke biber poso shmekov na supava e to so e luta i tolkuu!!!

drugarkive so postat ko kje dojdat doma im ja pram supavaголема%20насмевка
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 15:09
Originally posted by maja maja напиша:

Riba vo crven sos

Potrebno za 4 lica: 800 gr. golema morska riba
                            3 dl. crveno vino
                            1 strak praz
                            1 limon
                            grancinja majcina dushica i ruzmarin
                            30 gr. puter
                            30 gr kopar
                            sol, crn piper, biber vo zrno

Podgotovka: Iscistete go prazot, otstranetegi nadvoresnite listovi izeleniot del.Izmijte go i isushete go.Nadvoreshnite listovi ostavete gi nastrana.Srcevinata na prazotisecete ja da odgovara na dolzinata na ribata.Izmijte go limonot, isushete go i izrendajte ja korata.
Odstranete gi kozata i centralnata koska na ribata, pa otvorete ja bez da ja secete na fileti.Zacinete ja so sol i crn piper.Na sredinata rasporedete ja korata od limon, srcevinata od prazot i koparot.Zatvorete ja ribata i vrzete ja so konec.
Stavete ja ribata vo tava, dodadete go vinoto, puterot,iseckanite listovi od prazot koi gi ostavivte nastrana, ruzmarinot i majcinata dushica i
Pecete ja ribata 25 minuti na 180 C (jas ja pecam okolu 35 min )a potoa izvadete ja od tavata.Isfiltrirajte go sosot od pecenjeto i stavete go da zgusne na tivok ogan.
Servirajte ja ribava isecena na fileti i preliena so crveniot sos.Shnicli od pecurki

Potrebno: 200 gr shampinjoni
               4 jajca
               2 lazici maslo, malku mleko, sol, biber
               3 parcinja bajat leb
               3 lazici mrvici
              
Podgotovka: Shampinjonite izmijte gi isushete gi i isecete gi na pokrupni parchinja.Vo tendzere zagrejte go masloto i vo nego proprzete gi pecurkite.Vo drugo tavce isprzete kajgana od tri jajca.I pecurkite i kajganata izladete gi, pa izmeshajte gi.Vo megju vreme parcinjata bajat leb potopote gi vo mleko.Natopeniot leb dodadete go vo smesata so pecurkite i kajganata.Potoa dodadete gi izmatenoto jajce, solta, biberot, vegeta.Od smesata pravete shnicli,stavete gi vo mrvicite i przete gi vo vrelo maslo.Sluzete gi topli.

Маја,
одма ќе ја пробам рецептата. Љубител сум на риби. Ги сакам сите видови и ги сакам сите нивни начини на подготвување.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 08:19


КАЛУЃЕРСКА МАНЏА

во тенџере се зоврива вода ...
се кршат јајца и се ставаат во водата ...
и така се варат ...

во тавче број 14 се става малку брашно ...
се потпекува ...
се тура масло ...

и потоа се тура во тенџерето со јајцата ...
за водата да добие густина ...

откако ке подолади ...
се сецка лук ...

пријатен тек ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Viks Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 26.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Viks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 22:46
Полнети модри патлиџани -10 модри патлиџани -250 гр. овчо срирење -6 јајца -масло -сол -магдонос Измијте ги патлиџаните, исечете ги дршките и ставете ги да се варат се додека не омекнат. Патлиџаните извадете ги од врела вода и веднаш налејте ги со студена вода. Кога патлиџаните сосема ќе се оладат пресечете ги на половина по должина, извадете го семето така да остане еден дел од кората. Земете тава, намачкајте ја со масло и наредете ги еден до друг, така да вдлабнатата страна стои нагоре. Сирењето испасирајте го, додајте 6 жолчки, ситно сецкан магдонос и посолете. Направете снег од 4 белки, измешајте го со сирењето и полнете ги патлиџаните, а во секој патлиџан ставете по една лажица масло. Ставете ги во рерна и печете ги на тивок оган. Се служат како предјадење.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 22:41
 
      Американска манџа
 
  се зоврива во едно тенџере малку вода
  се земаат суви ,црвени ,лути пиперки
  потпечени ,се ставаат во тенџерето ,се додава
 и еден-два страка праз ,се толчат со толчник...
 на ова се додава сол и масло ,и се сервира...
                                                                  пријатен апетит...намигнување
Кон врв
frau Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 82
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај frau Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 14:07
supa so meleno meso i oriz
500g meleno meso
250g oriz
2 jajca
se toa zaedno se pravi vo vid na topcina
potoa se stava voda vo tendzere da zavrie
i se stavat topcinata
potoa se dodava podprska
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 19:32
eve eden spanski pecept:"PAELLA"
Sastojci:
2 velike šalice riže
300g škampa
100g svinjetine izrezane na kockice
10 pilećih krila
1 1/2 dl maslinovog ulja
3 češnja češnjaka
1 oguljelnih, sjeckanih rajčica
par kapi limunovog soka
sol i šafran
4 velik šalice juhe od rakova
2 tvrdo kuhana jaja
1 paprika

Očistite rakove, ispržite im repove par sekundi i spremite u hladnjak.
Glave rakova kuhajte u vodi 30 min. Usitnite ih u mikseru i procijedite. Stavite juhu sa strane, na laganoj vatri.

Začinite meso solju i paprom.
Popržite češnjak, piletinu i svijetinu na ulju u velikoj tavi. Dodajte rižu, miješajući 5 minuta.
Dodajte limunov sok, rajčice, sol, papar i smrvljeni šafran.

Ulijte vruću juhu od rakova, dodajući još vode ako je potrebno.

Zakuhajte, a zatim stavite u pećnicu na 180° C nekih 20 minuta, a onda ostavite da odstoji još 15 minuta izvan pećnice.

Ako je riža još tvrda i suha, poprskajte s malo vode i pokrijte pa kuhajte još nekoliko minuta.

SE NADEVAM KE VI SE DOPAGJA

She sells seashells by the seashore...
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 19:34
KREM SUPA SO BROKULI:
-KOCKA ZA SUPA
-EDNO GLAV4E BROKLUA
-FIDE
-MAGDONOS
-MORKOV
-PASKANAT
-I NA KRAJ SE DODAVA JOGURT
MN E VKUSNA...DOBAR APETIT
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 22:24
Ај уше нешо...голема%20насмевка

КУГЛОФ ОД МОРКОВИ И АФИОН

*200гр сув леб без кора
*80гр путер
*150мл кисела павлака
*3 јајца
*800гр моркови
*4 лажици афион
*Магданос
*Морско оревче
*80гр рендан пармезан
*120гр ленти пршута
*2 главици кромид
*масло за јадење
*сол
*црн пипер

ПОДГОТОВКА

*Главиците кромид ги сецкаме на тенки полукругови и ги пржиме во тенџере на оган со загреано масло. Лебот го сечкаме на парчиња и го пржиме во друго тенџере на оган со загреано масло. На покрупна страна од рендето во подлабок сад ги рендаме морковите. Лентите пршута ги сечкаме на парчиња и откако кромидот ќе омекне во тенџерето ги додаваме исечканата пршута и морковот. Тоа после минута се претура во подлабок сад каде што и го додаваме ситно исецканиот магданос. Исто така и испржениот леб, киселата павлака и пармезанот. Рендаме морско оревче, посолуваме и додаваме црн пипер. Јајцата ги кршиме и ги додаваме во садот и мешаме додека не добиеме хомогена смеса. Калапот Куглоф го намрсуваме со путер и таму истураме афион и го протресуваме калапот за секаде да се налепи. Го полниме калапот со претходно припремената смеса. Печеме на температура од 200С околу 30тина минути. Откако ќе биде готово го превртуваме калапот на чинија и декорираме со кечап. Празнината на Куглофот ја полниме со гранчиња магданос и парчиња домат и роквица.

П.С. Јас не ставам пршута и кечап..наместо кечап користам сос од домати свежи.
Пријатен апетит!
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 19:27
Originally posted by slavica.k slavica.k напиша:

dali nekoj znae recept za GULAS.
 
ГУЛАШ
За отприлика 4 особи, се зема околу 700 грама месо (некои користат свинско а може и телешко некое убаво, мекичко, од врат на пример) и се сецка на коцки. Исто толку кромид се сецка цитно, и се динста на зејтин...Му се додава месето, сол, црн бибер, црвен пипер и се продолжува со динстање уз постепено долевање водичка додека месото сосем не омекне, не смее да биде чорбесто.
 
Потоа се сервира со пире, а некои го сервираат и со резанци, јуфки, ама мене повеќе ми оди со пире.
 
Ова е рецепт за ориогинален, маџарски гулаш, откаде што и потекнува ова јадење (секељ гулаш)
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 19:42
Бунгур

За четири лица:

1.Мелена пченица-200 грама

2. Една главица кромид

3. Зејтин-5 лажици

4. Сушени патлиџани 4

5. Сол половина лажиче сол

6. Вегета половина лажиче

7. Вода 400 грама

Го запржувам кромидот со зејтин и ја додавам мелената пченица....сето заедно го пропржувам две-три минути....додавам сол и вегета....мешам.....потоа додавам врела вода....крчка одозгора на ринглата.....ги ставам патлиџаните одозгора......и сето тоа го ставам во Рерна....по 30 минути го ставам да се потпече.


Изменето од Палестинец - 15.Септември.2008 во 19:45
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 23:41
Сирењаци
1 свеж квасец да стаса во 3 лажици топла вода,2 мали лажички шеќер и 1 мала лажичка брашно.

Во 500гр. кисело млеко се става 1 рамна лажичка сода бикарбона,се промешува,па се додава стасаниот квасец,1 лажичка сол и брашно да се замеси меко тесто.(немам точна грамажа за брашното,ама одприлика 28-29 лажици,плус од она по малку што се става на масата да не ти се лепи тестото додека месиш)...Значи,тестото треба да биде меко,демек да ти се двои од раце(ако ме разбираш )
Е,сега,откако ќе го замесиш,го оставаш да стаса 1 саат!

Во убаво намрсено (со маргарин,разбира се) правоаголно тавче се редат едно до друго топчиња од стасаното тесто.Ќе си израчунаш спрема тавчето отприлика колку топчиња ќе ти требаат-моето излезе со 12 топки...
Измеѓу ќе оставаш малку простор зашто ќе нараснат. Во средина на секоја топка ќе ставаш сирење,па да отстојат уште 30 минути.

По површината се наросуваат со презла во која се става сол.Се полеваат со остатокот од маргарин и се печат на умерена температура дури убаво да се вцрват.
Ти треба 200 грама маргарин,од кои ем ќе го подмачкаш тавчето,а тоа што ќе остане ќе го растопиш на тивко и убаво ќе ги залееш сирењаците.

Јас ги печев на 180 степени,незнам колку време,а кога се испекоа ,ги покрив одозгора со фолија па уште 5 минути ги допекував...што е сигурно-сигурно...

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 00:02
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Сирењаци
1 свеж квасец да стаса во 3 лажици топла вода,2 мали лажички шеќер и 1 мала лажичка брашно.

Во 500гр. кисело млеко се става 1 рамна лажичка сода бикарбона,се промешува,па се додава стасаниот квасец,1 лажичка сол и брашно да се замеси меко тесто.(немам точна грамажа за брашното,ама одприлика 28-29 лажици,плус од она по малку што се става на масата да не ти се лепи тестото додека месиш)...Значи,тестото треба да биде меко,демек да ти се двои од раце(ако ме разбираш )
Е,сега,откако ќе го замесиш,го оставаш да стаса 1 саат!

Во убаво намрсено (со маргарин,разбира се) правоаголно тавче се редат едно до друго топчиња од стасаното тесто.Ќе си израчунаш спрема тавчето отприлика колку топчиња ќе ти требаат-моето излезе со 12 топки...
Измеѓу ќе оставаш малку простор зашто ќе нараснат. Во средина на секоја топка ќе ставаш сирење,па да отстојат уште 30 минути.

По површината се наросуваат со презла во која се става сол.Се полеваат со остатокот од маргарин и се печат на умерена температура дури убаво да се вцрват.
Ти треба 200 грама маргарин,од кои ем ќе го подмачкаш тавчето,а тоа што ќе остане ќе го растопиш на тивко и убаво ќе ги залееш сирењаците.

Јас ги печев на 180 степени,незнам колку време,а кога се испекоа ,ги покрив одозгора со фолија па уште 5 минути ги допекував...што е сигурно-сигурно...Ова звучи добро, е баш сакам вака проверени работи, како школките на мамма...ова би било добро и за ужинка за децава на школо да не купуваат од сендвичари на голем одмор...
И ова ќе го пробам, па после не ве читам веќе овде, туку кај Диетиголема%20насмевка.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.