IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Армагедон..што всушност значи Армагедон?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Армагедон..што всушност значи Армагедон?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 22:14
Originally posted by alf alf напиша:

ВИЕ ТАКА МУДРИ СЕ СМЕЕТЕ НА МОЕТО БЕЗУМСТВО,ИЛИ ВЕ НАВРЕДИ ШТО КАЖАВ КАДЕ ЖИВЕАТ МРТВИТЕ,А ВИЕ ЖИВИ(ПО ДУХ)СЕ МИСЛИТЕ- ВОСКРЕСНАВТЕ.ПА АЈДЕ И НАС ВОСКРЕСНЕТЕНЕ ПА ЗАЕДНО ДА ЦАРУВАМЕ.


алф...ако ова сериозно го мислиш тогаш мислам дека сериозно ти треба (духовна)помош.

Изменето од ahmar1 - 09.Ноември.2009 во 22:15
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 22:26
.Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:55
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 22:41
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:55
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:22

Ne go vregjaj covekot, mozebi ima nekoe otkrovenie.


Malku da se nasalime , ama i mene mi bese smesno koga alf rece deka Dedo Mraz e antihristot.

Se nadevam deka nema da se naluti alf... mozebi ke izleze i deka e vo pravo?


A sto ako e vo pravo?

Изменето од KINGDAVID - 09.Ноември.2009 во 23:23
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:15
TETRATKA-не ти е првпат да се обраќаш со епитети за душевната сосотојба на луѓето.
Дури и да си невропсихијатар-навистина не доликува, пред се не како христијанин.

Ако некој мисли поинаку од нас, можеме аргументирано да се спротивставиме и на поинаков начин да се искажеме, како христијанин треба и да му се извиниш на алф (како и на Евангелос за навредата во другата тема) и биди внимателен, нема да толерирам такви лични обраќања...Знаеш на кого доликуваат, нели?

Да се вратиме на тема.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:17
Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па каков малер сме, не е чудо-и Армагедон да се одигра на ова тло.Мислам дека некои ептен ја претераа со она “библиска земја“, “Паљурци-село каде дошол апостол Павле“...Не би ме изненадило некој да каже дека Вардар и треска биле Тигар и Еуфрат, па заедно со Лепенец и уште една притока-да биле границите на Едемската градина.


ЈАС НЕМА НИШТО ДА ТИ ПРОТИВРЕЧАМ ПОВЕЛИ ЧИТАЈ.

ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО ТИМОТЕЈ
Глава 2                 
9 Исто така и жените да се украсуваат во пристојна облека, скромно и претпазливо, не со плетенки и злато, или со бисери или со скапоцени облеки,

10 туку со добри дела, како што им прилега на жените, кои исповедуваат дека се побожни.

11 Жената да се учи во тишина и во секаква покорност!

12 А на жената не и дозволувам да поучува, ниту да господари над мажот, туку да биде мирна.

13 Зашто, прво беше создаден Адам, потоа Ева.

14 И Адам не беше измамен, туку жената беше измамена, и падна во престап.

15 Но таа ќе биде сочувана со раѓање на деца; ако останат во верата и љубовта и во светоста со умереност.Да, цитативе се во ред.
Но неможам да го разберам контекстот во кој се поставени и нивната поврзаност со Армагедон, а пред се со твоето толкување на битката и нејзиното збиднување на територија на Р.Македонија.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па каков малер сме, не е чудо-и Армагедон да се одигра на ова тло.Мислам дека некои ептен ја претераа со она “библиска земја“, “Паљурци-село каде дошол апостол Павле“...Не би ме изненадило некој да каже дека Вардар и треска биле Тигар и Еуфрат, па заедно со Лепенец и уште една притока-да биле границите на Едемската градина.
А не знаеше дека Адам и Ева биле македонци?
Уште и Исус фали да го помакедончат.   

Изменето од Rita.MD - 10.Ноември.2009 во 13:04
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:56
Originally posted by alf alf напиша:

Погледнете ја Македонија од повисоко на секој рид,височинка или планина има поставено по еден висок крст,исто како гробишта гледано од горе.Кој се тие што живее на гробишта, мртвите(по дух)и ке ги собере на местото наречено по еврејски Армагедон (на рид тврдина)Каде што е телото тамо ке се соберат и орлите.
Одговара на описот од Откровение.
Замислете во Македонија ке се појави ...

Знаеш што алф, ме стави во мисла!размислување
Што со тие крстови на врвовите од ридовите низ Србија, Бугарија, Хрватска ... или во Рио де Жанеиро ...? мечтаење
За кој ... повод ... пак тие ставале крстови?смеење ма%20ајде
За греови луѓето, во каква заблуда живеат!тага Очигледно не слушнале за Македонија!

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па каков малер сме, не е чудо-и Армагедон да се одигра на ова тло...

  Kade ti tekna ova...

Абе се бисер до бисери!големо%20гушкање
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Уште и Исус фали да го помакедночат.   

збунетост Чекај ма, пааа не ли е...?изненадување
смеење големо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 13:34
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:55
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 13:35
ОФФ ТОПИК...

Морам да го поздравам Златничето (не заради нешто посебно што има пишано, го немам читано, туку така од милина)

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 13:45
Originally posted by alf alf напиша:

СМЕЕЊЕТО Е ПОЛОВИНА ЗДРАВЈЕ, МОЈТЕ ПОСТОВИ ВЕ НАСМЕЈУВААТ-ЗДРАВЈЕ КЕ ИМАТЕ.
ЗА СВЕ ИМА ВРЕМЕ
4 Време за плачење и време за смеење; Време за тажење и време за играње.

ОД СИТЕ МЕСТА ШТО ГИ НАБРОЈА НИГДЕ НЕМА ТОЛКУ МНОГУ КАКО ВО МАКЕДОНИЈА,ПРЕТЕРАНО МНОГУ.ГРОБ ДО ГРОБ.
А И НЕ БАРАМ ОД ВАС ДА СЕ СОГЛАСИТЕ СО МЕНЕ ,ДЕ ДА ЧУЈАМ И ЈАС ОД ВАС НЕКОЕ МИСЛЕЊЕ КАДЕ Е ТОА МЕСТО,ПА И ЈАС ЗДРАВЈЕ ДА ДОБИЈАМ.[/QUOTE]


Тоа место би требало да е некаде на територијата на Сирија/Јордан.
АлМаџида е планина (или област) на таа територија од каде и потекнува името Армагедон.

Знаејќи го тоа, некои протестантски деноминации сметаат дека “армагедон“ односно Второто Христово доаѓање може да се “забрза“, па оттука и бројните планови и заговори за инволвирање на Сирија во блискоисточните конфликти.

Се разбира дека тоа не е можно-зашто денот го знае само Бог. Но ете, има и такви движења и верувања.

Инаку алф, за она гроб до гроб, каде нема гробишта?
Мислам, освен онаму каде се кремираат. Тоа не е никаков показател како ни крстовите.

Изменето од maria_magdalena - 10.Ноември.2009 во 13:50
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 13:48
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:56
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 13:54
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ОФФ ТОПИК...

Морам да го поздравам Златничето (не заради нешто посебно што има пишано, го немам читано, туку така од милина)


голема%20насмевка големо%20гушкање
Па и навистина нема што да прочиташ од мене во последно време. Малку сум „офф вероисповед“ овој период!намигнување
Но, тоа не е приичина да ти возвратам со исти чувства.големо%20гушкањебакнежљубов

Р.Ѕ. Колку е убаво кога човек се сака без оглед на верската (не)определба!трепкањеЗатоа уУбаво е модераториве да не ги бришат овие офф топици за да другите видат како треба човек да се сака!
големо%20гушкање

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 14:00
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ОФФ ТОПИК...

Морам да го поздравам Златничето (не заради нешто посебно што има пишано, го немам читано, туку така од милина)

голема%20насмевка големо%20гушкањеПа и навистина нема што да прочиташ од мене во последно време. Малку сум „офф вероисповед“ овој период!намигнувањеНо, тоа не е приичина да ти возвратам со исти чувства.големо%20гушкањебакнежљубовР.Ѕ. Колку е убаво кога човек се сака без оглед на верската (не)определба!трепкањеЗатоа уУбаво е модераториве да не ги бришат овие офф топици за да другите видат како треба човек да се сака!големо%20гушкање


Е да знаеш дека навистина од милина беше тоа!!! Се надевам дека арен си, без разлика што не пишуваш на вероисповед
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.