IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Армагедон..што всушност значи Армагедон?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Армагедон..што всушност значи Армагедон?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Армагедон..што всушност значи Армагедон?
    Испратена: 23.Септември.2009 во 18:44
Krscani vjeruju da ce se Mesija (Isa a.s.) vratiti ... a zatim ce vladati jos hiljadu godina.

S obzirom da ce mjesto njegovog pojavljivanja biti vjerovatno njegova maticna zemlja, nuzno je obaviti pripreme za njegov dolazak tako sto ce se iskupiti Izrailcani u palestinskoj zemlji gdje ce se odigrati velika i odlucujuca bitka 'Armagedon" ili dolina Megidon(mala dolina u Palestini, za koju kazu da ce se u njoj odigrati bitka, gdje ce se okupiti ogromne vojske ciji ce broj prema tvrdnjama nekih dostici 400 miliona vojnika).Изменето од Messenger - 24.Септември.2009 во 02:24
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 02:15
al__ISLAM, chitam, chitam i chitam... masoni, iluminati, protokoli, cionizam, hristijansko-evrejska zavera... sekakvi kopirani materijali od nekakvi sajtovi i nikako da prochitam TVOE mislenje za Armagedon.

Dozvoli da ti posocham nekollku raboti vo vrska so nashiov forum:

!. Ne e dozvoleno ekstenzivno copy-paste materijali na forumov. Za kusi citati e vo red, no ako ima nekakov podolg tugj tekst koj mislish deka e interesen za chlenovite, posochi link do nego ili preraskazhi go so tvoi zborovi.

2. Ako otvarash temi, togash drzhi se za konkretno za naslovot i idejata i ne se rasplinuvaj na trista strani oti toa nema da ne odvede nikade.

3. Na forumov ne e dozvoleno shirenje omraza kon drugi veruvanja, religii, nacii i lichnosti, navredi, klevetanja i neosnovani ili nedokazhani pretpostavki. Ova ne e forum za konspiracijski teorii, tuku za veroispoved.

Temava ti ja ostavam bidejki e validna, no site onie tekstvi sto si gi pozajmil od sekakvi konspiracijski sajtovi ti gi izbrishav.

Poveli, objasni ni so tvoi zborovi koi se tvoite lichni soznanija za Armagedon i slobodno posluzhi se so citati od k*ranot, Biblijata ili nekoi drugi sveti pisanija.

Изменето од Messenger - 24.Септември.2009 во 02:25
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 04:40
Хармагедон (или Армагедон) носи во себе 2 старо хебрејски збора Хар=рид и Мегидо=тврдина. Според Јовановата Апокалипса(Откровение) е место каде ќе се соберат светските владетели за final fight против Бог. Во времето на стариот завет (околу десет века пред н.е.) таму се одиграла решавачката битка за земјата Канаанска.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 17:50
kakvoe veruvanjeto na hristijanite sto ke se sluci na armegadon
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 22:59
.
Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:56
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 00:15
Originally posted by alf alf напиша:

Погледнете ја Македонија од повисоко на секој рид,височинка или планина има поставено по еден висок крст,исто како гробишта гледано од горе.Кој се тие што живее на гробишта, мртвите(по дух)и ке ги собере на местото наречено по еврејски Армагедон (на рид тврдина)Каде што е телото тамо ке се соберат и орлите.
Одговара на описот од Откровение.
Замислете во Македонија ке се појави

15 И ете, идам како крадец; блажен е оној, кој бдее и ги пази своите облеки, за да не оди гол и да не се гледа неговиот срам.

Ajdeeeee... ushte ova go nemam prochitano do sega.

Demek. krstovite na planinite gi odbelezhuvaat grobishtata na mrtvite po duh... ubavo velam jas, Otkrovenieto nikogash ne trebashe da go stavat vo Noviot Zavet. Lugjto mnogu poubavo kje ja razberea Isusovata radosna vest i nemashe da se zanimavaat so temni apokaliptichni razmisluvanja i muabeti koi ne pridonesuvaat nishto dobro za sekojdnevniot zhivot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 00:53
.


Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:57
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 12:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ajdeeeee... ushte ova go nemam prochitano do sega.

ubavo velam jas, Otkrovenieto nikogash ne trebashe da go stavat vo Noviot Zavet.


Не се нервирај месии проблем не е самото откровение туку луѓето кои го читаат но никако да го дочитаат и послем ќе се чудиме од секакви си инстант теологиии и толкувања кои да не би биле за плачење(од глупост) би биле смешни.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 13:23

Grckiot zbor Har-Magedon e prezemen od hebrejskiot jazik i
toj vo prevod znaci " Ridot na Megido".

Vo Biblijata toj zbor se povrzuva so 'vojnata vo onoj golem den na Boga Sedrzitelot'( Otkrovenie 16:14-16).

Toa ke bide konecnata presmetka pomegju dobroto i zloto, odnosno borbata na BOG so nevernicite.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 16:04
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:58
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 19:45
I ti sega so ova go najavuvash negovoto doagjanje i ne predupreduvash deka vid videlina nema da vidime ako ne se slozhime so tvoeto mislenje?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 20:30
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:58
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 21:05
Па каков малер сме, не е чудо-и Армагедон да се одигра на ова тло.

Мислам дека некои ептен ја претераа со она “библиска земја“, “Паљурци-село каде дошол апостол Павле“...
Не би ме изненадило некој да каже дека Вардар и треска биле Тигар и Еуфрат, па заедно со Лепенец и уште една притока-да биле границите на Едемската градина.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 21:35


Kade ti tekna ova...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.