IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Разговори за науката - општа и слободна дискусија.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разговори за науката - општа и слободна дискусија.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 11:35
a be taa teorija deka se ke se soberi postoese, ne postoi poke. jas kako so znam, istorijata na teorijata odi vaka:

prvo se merea brzinite i nasokata na galaksiite, za da se vidi kako se dvizi univerzumot, i se pokaza deka toj se shiri. chim se shiri, ako odis nanazad vo vremeto, znaci deka porano galaksiite bile poblisku megju sebe, i kako odis nanazad, se pretpostavuva deka vo pocetokot se bilo zbieno vo eden singularitet, i koa toj "puknal" taka pocnal da se shiri univerzumot. e sea, ima dokazi, kosmicko zracenje, ova ona, deka toa e mnogu verojatno taka da se slucilo, t.e. ima eksperimentalni dokazi deka imalo big bang.

e sea, koa nesto taka ke pukni, logicki, imas 2 rezultati, ili ke se siri do odredena mera, pa posle pod dejstvo na gravitacijata, sirenjeto ke zastani i ke pocni pak se da se sobira nazad kon singularitet. ili, univ. ke se siri, se pobavno i pobavno, ali nikoas nema da zastani ... so znaci ke se siri beskonecno.

e sea, koe od ovie 2 ke se sluci, zavisi od celokupnata masa na univerzumot, t.e. dali ja ima potrebnata kriticna masa, za da naprai tolkava gravitacija za da se sopre sirenjeto i da pocne da se sobira, ili ako nema dovolno masa, toas ke si prodolzi da se siri zasekoas.

i, pocnale da se merat ovie raboti, i ispadnalo deka 75% od gravitacijata koja postoi ... ne se znae koj ja sozdava ... znaci materijata so mozime da ja vidime i detektirame e samo 25% od vkupnata masa na univerzumot. a 75% ne se znaj so e, i e narecena crna materija (dark matter).

i prodolzile so merenje, kako na primer, kako se dvizat galaksiite, so koja brzina begaat edna od druga, t.e. so koja brzina se siri univerzumot. i, izmerile deka taa brzina ne e konstantna, deka, ne se namaluva, nego, deka se ubrzuva ustvari. i sea rekle, ne znajme sho e ova :))

preracunale deka
4% od univerzumot e materijata i energijata koja mozime da ja detektirame, 21% e crna materija, a 75% e nekoja nedetektibilna energija, t.e. crna energija (dark energy). i sega, toa e shto se ispituva, se bara nacin da se detektira nekako neshto sho bi objasnilo sho e crna materija ili energija.

vo vrska so goleminata na univerzumot, t.e. sho ima posle "krajot" na univerzumot, nema nikakvi eksperimentalni rezultati sho ima posle toa, znaci so nasata tehnologija, ne mozime da "vidime" podaleku od granicite na univerzumot.

ima teorii, primer, teorija na paralelni univerzumi, kade, posle ovaj, zalepen do nego ima nekoj drug paralelen  univerzum, ili, primer, mozda dimenziite kako so nie gi znaeme ne se pravoliniski, nego, se kruzni, taka da, primer, x-oskata ako odis vo + beskonecnost, i ako prodolzis, ke dojdis vo -beskonecnost, i kako se dvizis ke odis kon 0 (koord. pocetok). to mislam se vika konecen beskraen sistem.

so eden zbor, ne se znae sho ima posle "krajot" na univerzumot, samo ima nekoi shpekulacii, i naucni nagagjanja

se nadevam deka ova malku pojasnuva

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 14:22
Да ама факт е дека ништо не е вечно од материјалното што значи, мора и вселената некогаш да ја нема.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 02:54
Да, веројатно! А зошто да не? Тоа е една од (би рекол) милионите опции!

Р.Ѕ. Којзнае, а можеби и нема да ја нема!намигнување
голема%20насмевка
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 03:13
Туку ај, додека сум на оваа тема, а поттикнат од прашањата на Даре, да поставам и јас едно прашање кое одамна ме „копка“!
Имено, гледам дека Рита барата со медицински термини, па претпоставувам дека е медицинско лице или пак има некои допирни точки со медицината, па би можела да ми одговори. Се разбира, не само таа, туку секој кој знае.
Еве вака.
Знаеме дека плодот (бебето) додека е во утробата на мајката, се храни преку папучната врвца низ која има крвни садови кои со крвта од мајката го хранат плодот.
Претпоставка.
Мајката има крвна група „А“, таткото крвна група „Б“! Кога ќе се роди детето, тоа има крвна група на таткото („Б“) или да речеме „АБ“!
Е сега како е можно, како и кога доаѓа до промена на крвната група на плодот? Бидејќи нели, додека е во утробата тоа преку папучната врвца прима крв од мајката, значи низ неговото тело циркулира мајчината крвна група „А“. А кога испаѓа има сосема друга крвна група!!!збунетостразмислување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 14:00
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Туку ај, додека сум на оваа тема, а поттикнат од прашањата на Даре, да поставам и јас едно прашање кое одамна ме „копка“!Имено, гледам дека Рита барата со медицински термини, па претпоставувам дека е медицинско лице или пак има некои допирни точки со медицината, па би можела да ми одговори. Се разбира, не само таа, туку секој кој знае.Еве вака. Знаеме дека плодот (бебето) додека е во утробата на мајката, се храни преку папучната врвца низ која има крвни садови кои со крвта од мајката го хранат плодот.Претпоставка.Мајката има крвна група „А“, таткото крвна група „Б“! Кога ќе се роди детето, тоа има крвна група на таткото („Б“) или да речеме „АБ“! Е сега како е можно, како и кога доаѓа до промена на крвната група на плодот? Бидејќи нели, додека е во утробата тоа преку папучната врвца прима крв од мајката, значи низ неговото тело циркулира мајчината крвна група „А“. А кога испаѓа има сосема друга крвна група!!!збунетостразмислувањеВиди, бебето и мајката имаат различни крвоносни системи. Доколку крвта на мајката се измеша со онаа на фетусот, тоа значи дека има некој проблем во плацентата. Нема мешање на крв при нормална бременост. Кислородот и хранливите материи дифундираат преку крвотокот на мајката во оној на фетусот.

Ако крвта на мајката пробие низ плацентата , плацентарната мембрана (од неа излегува папочната врвца) на пр. при прскање на крвни садови во плацентата, настанува хемолитична болест кај плодот, разградување на крвта на фетусот (erythroblastosis fetalis). Ова се случува доколку имаат различен Rh-фактор. Исто, при различни крвни групи, доколку дојде до мешање на крвта, може да се создадат антителата кај мајката, кои ќе го нападнат плодот исто како да е страно тело. Ова најчесто се случува ако мајката е О крвна група, а плодот е А или Б, но не секогаш мора тоа да има големи последици, односно не секогаш плодот има симптоми од таа инкомпатибилност.

Доколку, како што кажа, мајката има крвна група А, а таткото крвна група Б, крвната група на новороденчето може да биде О, А, Б, АБ. Сите крвни групи се возможни.

Изменето од Rita.MD - 08.Октомври.2009 во 14:02
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 15:07
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Да, веројатно! А зошто да не? Тоа е една од (би рекол) милионите опции!

Р.Ѕ. Којзнае, а можеби и нема да ја нема!намигнување
голема%20насмевка


После многу милијарди и милијарди години сакале или не, ќе ја нема.намигнување
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 15:09
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Да, веројатно! А зошто да не? Тоа е една од (би рекол) милионите опции!

Р.Ѕ. Којзнае, а можеби и нема да ја нема!намигнување
голема%20насмевка


После многу милијарди и милијарди години сакале или не, ќе ја нема.намигнување
Да разјаснам, ќе постои како простор, но секое материјално тело ќе исчезне, т.е ќе се разложи на многу, многу ситни честици не видливи со голо око и ќе се изгубат под дејство на некоја сила.
СИЛАТА НЕКА Е СО ВАС, АКО НЕ ВИ ТРЕБА, НЕКА И ТАКА НЕ Е НЕКОЈ ГОЛЕМ ТРОШОК, ЈА ИМА НАСЕКАДЕ ОКОЛУ НАС!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 00:58
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Види, бебето и мајката имаат различни крвоносни системи. Доколку крвта на мајката се измеша со онаа на фетусот, тоа значи дека има некој проблем во плацентата. Нема мешање на крв при нормална бременост. Кислородот и хранливите материи дифундираат преку крвотокот на мајката во оној на фетусот...

Аха, значи колку што разбрав, плацентата има семипермеабилни својства т.е. ги пропушта хранливите материи но не и носителите на генетскиот материјал кој ја одредува групата? Така?
И, ај уште ова, кога веќе спомнавме за крвта. Иако четири пати годишно давам крв (досега 75 пати), ниту еднаш не ми текнало да ги прашам лекарите во трансфузиологија. За крвта знам многу малку, она основното, улогата на еритроцитите, леукоцитите, тромбоцитите, за резус (Rh) факторот (за прв пат откриен кај мајмунот Rezus makakkiзадоволство)  ... но, еве сега ми се наметна прашањево: кои се тие носители кои ја одредуваат крвната група? Од што зависи дали ќе биде А, Б, АБ или 0?

Р.Ѕ. Не претерувам со прашањава, нели?намигнувањеголемо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 13:34
Ќе може ли некој да ми даде дефиниција на поимите "тежина" и "маса"?
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 14:24
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Види, бебето и мајката имаат различни крвоносни системи. Доколку крвта на мајката се измеша со онаа на фетусот, тоа значи дека има некој проблем во плацентата. Нема мешање на крв при нормална бременост. Кислородот и хранливите материи дифундираат преку крвотокот на мајката во оној на фетусот...
Аха, значи колку што разбрав, плацентата има семипермеабилни својства т.е. ги пропушта хранливите материи но не и носителите на генетскиот материјал кој ја одредува групата? Така?И, ај уште ова, кога веќе спомнавме за крвта. Иако четири пати годишно давам крв (досега 75 пати), ниту еднаш не ми текнало да ги прашам лекарите во трансфузиологија. За крвта знам многу малку, она основното, улогата на еритроцитите, леукоцитите, тромбоцитите, за резус (Rh) факторот (за прв пат откриен кај мајмунот Rezus makakkiзадоволство)  ... но, еве сега ми се наметна прашањево: кои се тие носители кои ја одредуваат крвната група? Од што зависи дали ќе биде А, Б, АБ или 0?Р.Ѕ. Не претерувам со прашањава, нели?намигнувањеголемо%20гушкање


Да, така нешто. Хранливите материи и кислородот поминуваат низ плацентарната бариера, семипермеабилна мембрана. Од крвотокот на бебето пак, навлегуваат СО2 и уреа во мајчиниот и се исфрлаат преку нејзината крв.


На својата површина, еритроцитите имаат супстанци, од кои едната се однесува како антиген тн. аглутиноген, а другата како антитело-аглутинин.

Има А и Б аглутиногени кои можат да се најдат на еритроцитите. Тие ја одредуваат крвната група. Аглутиногенот А, има аглутинин β (анти-Б) и ако дојде во контакт со аглутиногенот Б ќе настане слепување на еритроцитите, т.е аглутинација. Тоа е А крвна група. Ако личноста има Б аглутиноген (и α аглутинин) е Б крвна група. Ако ги има двата аглутиногена, тогаш е АБ (нема аглутинини-може да прими од сите), а ниедна-О крвна група која ги содржи и двата аглутинина; анти-А и анти-Б. Поради тоа, таа не може да прима од нив, но може да дава, бидејќи нема аглутиноген.

Се надевам дека ме сфати. Малку збунувачки нели? Ама ај, паметен си, ќе се снајдеш.

Неее, таман работа. Сакам да објаснувам, не ми пречи. Слободно прашувај си.

Изменето од Rita.MD - 06.Декември.2009 во 14:46
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 14:28
Rita.MD а не ми е јасно како кај спортист може да трча повеќе од некој што не спортува, мислам на респираторниот замор, а не на мускулниот. Зошто пушач не може да трча како спортист, дали респираторните патишта му се ослободени и прочистени или...? Што е финтата?збунетост Како пушачот за две три секунди трчање и одма почне да вели ме болат гради, не можам да дишам итн, итн?
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 23:36
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Што мислите за оваа појава. На почетокот немало ништо, вселената била многу мала, како пример мојата глава и се ширала и ширела, а се тврди дека ќе почне и да се стеснува.Ајде ова во кутијата да го замислиме како целта вселена и дека ние сме во неа, тогаш прашање се јавува, што е она надвор во неа, дали е тоа ништо?изненадување

Ова прашање одамна си го поставувам, и со верски личности зборев, и со философи и со професори од разни природни науки и не можат да ми дадат барем логичен одговор.
Јас си имам некои мои претпоставки, кои се секако само фикс глупи идеи.
Според мене најдобро се објаснува ова прашање со теоријата за мулти универзум, но сепак и во оваа теорија има некои дупки.
Еве го одговорот:
Точката е бездимензионална.
Правате еднодимензионална.
Квадарот дводимензионален.
Коцката е тридимензионална, како и нашата вселена
Е сега ак се воведе уште една димензија, нашата вселена ќе биде дел од некоја 4д вселена, која пак е дел од некоја 5д вселена и се така до бесконечност. Но и таа бесконечност сигурно има некој крај, зошто нашиот ум нема претстава за бесконечност.
Оваа последната n-вселена има некој крај. И пак се поставува прашањето, што има позади таа последна вселена?
Ко помал си замислував дека има некој зид или нешто сл. (размислување на дете), ама сепак можеби тоа е тајната на Бог или не знам чија. Едноставно немам претстава што би можело да биде точниот и најлогичниот одговор. :)
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 23:41
Просто-ништо.
Некои категории за нас се непоимливи, како на пример за вечноста на материјата, времето во пошироки (да кажам космички рамки), како и можноста дека нешто просто не постои.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 11:10
По сигурно е дека надвор од Универзумот е Царството Божјо и пеколот, некако во Универзумот би немало смисла да е, ама не се знае...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.