IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Разговори за науката - општа и слободна дискусија.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разговори за науката - општа и слободна дискусија.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 06:41
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ќе може ли некој да ми даде дефиниција на поимите "тежина" и "маса"?

Даре, и самиот велиш дека повеќе те интересираат јазици и некои др, области, а математиката и физиката некако не ти одат плазење па затоа ќе гледам на ова прашање да ти објаснам нај едноставно.
Во секојдневнит живот (речиси) сите ја поистоветуваат масата со тежината. Секгогаш се вели „колку килограми тежи тоа?“ Што е погрешно. Но, како што и самиот веќе си забележал, маса и тежина се две различни величини.
Масата е мерка за износот на материјата на некое тело и се изразува во g (грам) или поголема kg (=1000g), додека тежината е мерка за силата на предметот (телото) предизвикано од гравитацијата и се изразува во N (Њутн). Значи тоа е сила со која гравитацијата го привлекува телото. Да не пишувам сега формули, (можеби) повеќе ќе те збунат!намигнување)
Со овој пример мислам ќе ти биде појасно.
Ако еден човек со маса од 80 kg на Земјата тежи приближно 785 N, тогаш истиот тој човек (со истата маса) на Месечината би тежел 128 N или би бил полесен околу 6 пати.

Р.Ѕ. Не ме рашувај како добив, оти ќе морам со формули!

Благодарам, прашањето го поставив не за друго, туку професорот хемија од почетокот не замара со овие две прашања.среќа
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 03:06
Кога толку знае професорот, ти прашај го со колкава сила тој ја привлекува на пример катедрата (или друг предмет)!намигнување Па да го видам!плазење
А како ќе знаеш ти? Сега мора да се употреби формула од Њутоновиот закон за гравитација. Еве вака:
%20F%20=%20G%20\frac%7bm_1%20m_2%7d%7br^2%7d.%20
F - сила на привлекување која се изразува во N (њутни)
m1 и m2 - масата на двете тела и се изразува во kg
r - растојание меѓу телата и се изразува во m
G - гравитациона константакоја изнесува:
%20G%20=%20\left%286.67428%20\plusmn%200.00067%20\right%29%20\times%2010^%7b-11%7d%20\%20\mbox%7bm%7d^3%20\%20\mbox%7bkg%7d^%7b-1%7d%20\%20\mbox%7bs%7d^%7b-2%7d.
Или со зборови, силата на привлекување меѓу две тела е пропорционална на производот на нивните маси, а обратнопропорционална на квадратот на нивните растојанија, помножено со гравитационата константа.

Останува само да ги пресметаш вредностите и ... тоа е се!мафтањеНеоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 06:29
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Кога толку знае професорот, ти прашај го со колкава сила тој ја привлекува на пример катедрата (или друг предмет)!намигнување Па да го видам!плазење
А како ќе знаеш ти? Сега мора да се употреби формула од Њутоновиот закон за гравитација. Еве вака:
%20F%20=%20G%20\frac%7bm_1%20m_2%7d%7br^2%7d.%20
F - сила на привлекување која се изразува во N (њутни)
m1 и m2 - масата на двете тела и се изразува во kg
r - растојание меѓу телата и се изразува во m
G - гравитациона константакоја изнесува:
%20G%20=%20\left%286.67428%20\plusmn%200.00067%20\right%29%20\times%2010^%7b-11%7d%20\%20\mbox%7bm%7d^3%20\%20\mbox%7bkg%7d^%7b-1%7d%20\%20\mbox%7bs%7d^%7b-2%7d.
Или со зборови, силата на привлекување меѓу две тела е пропорционална на производот на нивните маси, а обратнопропорционална на квадратот на нивните растојанија, помножено со гравитационата константа.

Останува само да ги пресметаш вредностите и ... тоа е се!мафтање

Прекрасно објаснето, благодарам.среќа


Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 22:20
Дали електрицитетот од чешелот и косата ( давам само пример со ова ) се одвива по пат на електроните од обвивка во обвивка?
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 02:11
Да, се работи за статички електрицитет.
Тоа е ситуац
ија кога електроните остануваат таму (затоа е статички*). Овој статички електрицитет обично се јавува како резултат на триење.

* - за разлика од „статичка“ има и „тековна“ струја (англиски current electрicity)
која претставува постојан проток на електрони. Оваа се дели на „права“ струја (DC -Direct current) каде електроните се движат во една насока и наизменична (AC - Alternating Current) каде пртотокот на електрони е во двете насоки.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 14:11
Што мислите, зошто бескрајноста на вселената ја нарекуваме свемир?збунетост
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 14:20
[QUOTE=Zlatnik]Да, се работи за статички електрицитет.
Тоа е ситуац
ија кога електроните остануваат таму (затоа е статички*). Овој статички електрицитет обично се јавува како резултат на триење.

..ako e taka,kako nastanuva elektricnoto praznenje?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 14:48
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Што мислите, зошто бескрајноста на вселената ја нарекуваме свемир?збунетост
БИДЕЈЌИ СЕ Е МИРНО ...
ТОЛКУ МНОГУ ГАЛАКСИИ, ЗВЕЗДИ, ПЛАНЕТИ ...

А МИРНО Е !!!

И ТАКА СВЕ-МИР !!!

додуше ако гледаме поситно ...
ќе видиме дека не е бас мирно ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 14:51
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Што мислите, зошто бескрајноста на вселената ја нарекуваме свемир?збунетост
БИДЕЈЌИ СЕ Е МИРНО ...
ТОЛКУ МНОГУ ГАЛАКСИИ, ЗВЕЗДИ, ПЛАНЕТИ ...

А МИРНО Е !!!

И ТАКА СВЕ-МИР !!!

додуше ако гледаме поситно ...
ќе видиме дека не е бас мирно ...Не мора да гледаме на ситно и да се замараме со детали, но навистина ништо не е мирнотолку метеори, толку тела што се движат, толку атоми и молекули, се тоа се движи, а војникот не може во ист момент да стои мирно и да маршира.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 14:59


Се сложувам ...

ама сепак она што го гледаме е околу 5 % од другото ....

ОГРОМНО Е !!!

и мирно ...


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 19:38
Околу 5%?
Би рекол дека само едно 0,0005 %.
Ајде гледај во едно човеково тело, што можеш да забележиш, потоа отвори ја книгата по биологија што ти останала од некое одделение или клас или по можност ако имаш физиологија или цитологија, па прочитај, набљудувај и кажи ми што забележуваш... Толку клетки, органели, ензими...среќа
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 00:52
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Да, се работи за статички електрицитет.
Тоа е ситуац
ија кога електроните остануваат таму (затоа е статички*). Овој статички електрицитет обично се јавува како резултат на триење

..ako e taka,kako nastanuva elektricnoto praznenje?

Најкратко, тоа е истиот принцип, но бидејќи Земјата е „-“, а знаеме дека движењето секогаш е од „+“ кон „-“, затоа молњата (празнењето) оди кон Земјата!
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Што мислите, зошто бескрајноста на вселената ја нарекуваме свемир?збунетост

Ние не ја нарекуваме така. Тоа е српски збор. А зошто тие така го нарекле ... не%20знамНајверојатно затоа што порано луѓето сеуште не знаеле за ѕвезди (мислам за нивниот животен циклус), галаксии, астероиди, комети ... па се им изгледало мирно. глупчо
Ова твое прашање ме насмеа, бидејќи ме потсети на „Гале“(?!)
Многу одамна, до пред едно 25-30 години, излегуваше едно многу убаво белградско месечно списание за популаризација на науката (од многу области, а посебно за астрономијата), кое се викаше „Галаксија“. На последната страница имаше неколку сликички за хумор (нешто во стилот на нашиот Пецко), каде главниот јунак беше едно младо момче кое се викаше Гале (спрема името на весникот, де). На првата сликичка од карикатурата, тој Гале низ телескоп ги гледа сите овие работи кои ние погоре ги спомнавме (комети, астеродиди ...), а на втората слика со широко отворени очи вчудоневидено гледа и се прашува: „А зашто се зове СВЕМИР“?плазење
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

... ама сепак она што го гледаме е околу 5 % од другото .... ОГРОМНО Е !!! ...


Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Околу 5%?
Би рекол дека само едно 0,0005 %.
Ајде гледај во едно човеково тело, ...

Еве на пример мозокот.
Има ли некој кој ќе се осмели да каже колку го познава(ме) мозокот?
Да, некои велат 5%, некои 10, некои 50% ..., а јас велам сите трескаат без врска, бидејќи како може да каже колкав дел знае од нешто што незнае колкаво е - глупчо
За да некој рече дека нешто знае 5, 10, 15 или незнам колку посто, тој треба најпрво да знае колку е 100 посто. А кога ќе знае 100 %, тогаш ... !!!голема%20насмевка
Па така и за вселената (космосот, свемиротголема%20насмевка), кој е тој саалам научник што ќе каже колку ја познаваме истата?глупчогубитник


Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 10:43
cit: Да, се работи за статички електрицитет.
Тоа е ситуац
ија кога електроните остануваат таму (затоа е статички*)
...sto so elektronite koga nastanuva praznenjeto?...toa bese moeto prasanje..
koj e sostavot na molnjata ,iskrata,ako elektronite ostanuvaat ..staticki?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 03:20
Originally posted by zagor zagor напиша:

...sto so elektronite koga nastanuva praznenjeto?...toa bese moeto prasanje..

Па тие тогаш се насочуваат кон Земјата!
Од ова произлегува дека повеќе не е статички (штом се насочува), но тој електрицитет е создаден како таков. Потоа се насочува.
Ме стави во мисла. Дали ако е доволно силно електричното празнење кое се јавува при соблекување на волнена или синтетичка блуза (ако сте забележале се јавуваат искри кога се соблекувате во мрак и се слуша „пуцкање“), истото би се насочувало кон Земјата? Впрочем дали и овакво како што е слабо, се насочува кон Земјата? Логички би требало, но навистина за ова незнам. Би било убаво некој кој повеќе знае за ова да објасни.
Originally posted by zagor zagor напиша:


koj e sostavot na molnjata ,iskrata,ako elektronite ostanuvaat ..staticki?

Хм, плазма?!размислување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.